Τι να κανω τωρα που χαθηκα ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Καταρχας ενα τραγικο λαθος που κανεις, ειναι να κατηγορεις τον εαυτο σου για τα παντα που εγραψες σε προηγουμενο ποστ...δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα....αυτο που βλεπω ειναι εναν ανθρωπο ο οποιος παλευει για τη ζωη του και την οικογενεια του τιμια, να βαραει τον εαυτο του αλυπητα γιατι καποια πραγματα δεν ερχονται οπως τα θελει....

    σε μερικα πραγματα που λες σε τακτα χρονικα διαστηματα αναγνωρισα τον εαυτο μου και στην χαλια ψυχολογικη κατασταση που ημουν, γιατι εκανα αυτο που εκανες και συ...εβαλα τον εαυτο μου στον τοιχο τον κατηγορουσα για τα παντα και ουσιαστικα τον χτυπαγα ανελεητα...
    η δικη μου ιστορια ειναι η εξης...ημουν μια τελειομανης φοιτητρια η οποια εν τελει λογω τελειομανιας εφτασε σε ενα σημειο να μην ειναι ευχαριστημενη για τιποτα, να μην ξερει αν θελει να συνεχισει, να σκεφτεται ποσο ασχημα ειναι ολα γιατι ειναι σε μεγαλο ετος, δεν ειχε πιασει ακομα δουλεια, και δυσκολευοταν να τελειωσει...και την αποτυχια της να παρει το πτυχιο στην ωρα της την εριχνε ολοκληρωτικα στον εαυτο της. Οταν ομως εκατσα και σκεφτηκα τα γεγονοτα τα οποια με αναγκασαν να πεσω σε αυτη τη ληθη καταλαβα οτι δεν εφταιγα...(εξ ολοκληρου)...σταματησα να κατηγορω τον εαυτο μου για την αδυναμια μου να συνεχισω και εβαλα τα δυνατα μου πιανοντας και μια παρτ ταιμ δουλεια για να με εχει πιο ενεργη. αυτο φυσικα χρειαστηκε ενα χρονικο διαστημα μερικων μηνων. Εν τελει αυτη η καθοδος επρεπε να γινει γιατι αρχισα να καταλαβαινω τον εαυτο μου, να τον αποδεχομαι και κυριως να τον συγχωρω για τις αδυναμιες του και να προσπαθω να τις μειωσω.

    αρχικα πρεπει να κατσεις και να σκεφτεις τι εχεις καταφερει μεχρι τωρα και πως το καταφερες...επειτα αυτα που πιθανον δεν σου πανε καλα να βρεις την αιτια που δεν πανε καλα...προσεξε...η αιτια αυτη δεν θα εισαι παντα εσυ...οποτε προς θεου ΜΗΝ τα ριχνεις ολα στον εαυτο σου...δεν εξαρτωνται ολα που αφορουν τη ζωη σου απο εσενα...εισαι μελος μιας κοινωνιας και αναγκαστικα και μη δεχεσαι τις επιρροες της.
    Τωρα αν η κοινωνια ειναι ετσι και επικρατουν τα λαμογια που μας τα τρωνε ολα....ε δεν φταις εσυ για αυτο οποτε μην σκας παραπανω απο οσο χρειαζεται για την ηρεμια σου. Πανω απο ολα για να μπορεσεις να λειτουργησεις σωστα, νοιασου για το πως εισαι και αισθανεσαι εσυ για σενα και οχι για τους αλλους...

    Καταλαβαινω πολυ καλα τον ψυχολογικο πολεμο που μας κανουνε με την οικονομικη κριση...αυτη η κριση ομως ειχε ξεκινησει εδω και καποια χρονια, απλα τωρα τους συνεφερε να το πουν.

    κοιτα τωρα και τα καλα της υποθεσης:
    α) η οικογενεια σου ειναι υγιης και σε αγαπαει
    β) η δουλεια σου ειναι καλη με καλο μισθο
    γ) εχεις κοψει το τσιγαρο

    Αν νοιωθεις οτι ενα απο τα μειονεκτηματα σου ειναι οτι δεν βλεπεις πολυ την οικογενεια σου,τοτε κανε αλλαγες στο προγραμμα σου για να μπορεσεις να τους δεις...οταν θελεις ολα τα καταφερνεις.

    Σε γενικες γραμμες να ξερεις οτι απο αυτη τη φαση που χανουμε για καποιο καιρο τον εαυτο μας, δεν ξερουμε τι θελουμε, τι κανουμε, γιατι το κανουμε και αν πρεπει να συνεχισουμε,...περναμε ολοι μας...μονο και μονο για να επανελθουμε δριμυτεροι, γνωριζοντας πολυ καλυτερα τον εαυτο μας και νοιωθοντας πιο πληρεις. Η ζωη μεσα απο τις δυσκολιες και τις χαρες ειναι ενα συνεχες σχολειο, στο οποιο μαθαινουμε συνεχεια μια καινουρια πλευρα του εαυτου μας.

    Δυστυχως ζουμε σε μια εποχη οπου το αγχος ζει και βασιλευει. Στην προσπαθεια να τα κανουμε ΟΛΑ στην ωρα τους και να τα εχουμε και ολα καλα, στο τελος τα κανουμε σαλατα...προσωπικα προτιμω τα λιγα και καλα...επομενως οτι καταφερνεις να κανεις μονος σου σιγα σιγα ειναι κερδος σου οσο χρονο και αν σου παρει...μειωσε το αγχος και δες το σαν μια περιοδο που προσπαθεις να γνωρισεις καλυτερα τον εαυτο σου.
    Επικεντρωσου λιγο περισσοτερο στην οικογενεια σου γιατι βλεπω οτι στην ανημπορια σου να ανταποκριθεις στις αναγκες της, πηζεις στη δουλεια, η οποια κατανταει περισσοτερο σαν δικαιολογια (να αποφυγεις συζητησεις που αφορουν την απουσια σου) παρα μια προσπαθεια για να θρεψεις την οικογενεια σου. Ειναι σιγουρο οτι δεν το κανεις επιτηδες...στην προσπαθεια σου ομως να βρεις μια διεξοδο, βρισκεις την πιο ασυμφορη.

    Αυτα καταλαβα σε αυτα που εγραψες και για αυτο σου τα λεω...ελπιζω να βοηθησα καπως και θα χαρω να κανουμε διαλογο...
    πανω απο ολα ειστε ολοι υγιεις!!!! αυτο εχει σημασια...ολα τα υπολοιπα παλευονται!!! και να σκεφτεσαι παντα θετικα οσο χαλια και αν φαινονται τα πραγματα....η θετικη σκεψη ειναι κατι που μας λειπει...
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    εγώ νομίζω πως ο άνθρωπος έχει κουραστεί με το να ταξιδεύει συνεχώς και σκέφτεται ότι η οικογένεια έχει συνηθίσει να ζεί άνετα.Αυτό πιυανόν να μην μπορεί να το προσφέρει εαν δουλέψει στην ελλάδα.Σ\"αυτήν την περίπτωση εαν με την οικογένειά σου ελισαι καλά νομίζω δεν θα δυσκολευτείς να κάνεις μια κουβέντα μαζί τους να καταλάβουν ότι μερικά θα στερηθούν αλλά θα έχουν τον πατέρα και σύζυγο στο σπίτι

  3. #18
    Φευγατε , ειναι αληθεια οτι στην Αυστρια οπως και στην υπολοιπη κεντρικη και Βορεια Ευρωπη , πονταρεις περισοτερο στην ατομικη αποδοση και λιγοτερο στην καλη δικτυωση αναμεσα σε συγγενεις και περιβαλλον για να βγαλεις το ψωμι σου!
    Ελπιζω οτι στις 5 Οκτωβρη , θα παρει μια αλλη πορεια αυτη η Χωρα που θα σου επιτρεψει να δεις και στην Ελλαδα , παρομοιες αξιες να επιβαλονται στην επαγγελματικη πραγαμτικοτητα και ετσι να μην χρειαζεται να στερηθεις ουτε το ενα ουτε το αλλο...
    Ομως αν παραταυτα θα πρεπει να διαλεξεις αναμεσα στο συναισθημα και την λογικη ,
    το συναισθημα ισως σε κραταει πισω , ενω η λογικη σε σπρωχνει μπροστα !
    Αν δηλαδη εφυγες απο την Ελλαδα , γιατι επρεπε να φιλησεις κατουρημενες ποδιες , για να εχεις την οικονομικη ανεξαρτησια σου , καλυτερα το νοστιμον ημαρ παρα το ανοστον κλαψουρημα , γεματο υποκρισια τεμπελια και διαπλοκη που ειναι δυστυχως η παγια συνταγη της επιτυχιας σε ενα κοσμο απομονωμενο και κλεισμενο στα στερεοτυπα του...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Παρολο που καταλαθος εσβησα οτι ειχα γραψει δεν με πηραζει καθολου γιατι σημερα πεταγα
    Τα λογια σου Triella καταφεραν να διαλεισουν μεσα μου οτι με κολλαγε αφου ελεγα και ξαναλεγα οτι τα λογια δεν ειναι μονο αυτο που λεμε κοκκαλα δεν εχουν αλλα κοκκαλα τσακιζουν αλλα σε εμενα λειτουργησαν ως θεραπεια δεν ξερω το πως και το γιατι και δεν με απασχολει και τοσο τουλαχιστων τωρα Σαν καποιος να με υπερασπηστηκε σε δικαστηριο και αυτο με αθωωσε Του δε πανου μου εδωσαν μια προοπτηκη για να συνεχεισω απο δω και περα χωρις να κοιτω πισω Απο arsi empnefths Θεοφανια giota τις φωνες που μου λενε να φυγω απο την σκοτινη μερια που πλεον ημουν Εχω πολυ δρομο να κανω ακομα αλλα δεν με νοιαζει ποια καθολου οποτε γινουν αλοσται απο χιλομετρα κατεχω πολυ εμπειρια και ισως θα πρεπει να διευκρινησω τωρα που το ανεφερα οταν ελεγα σε προηγουμενο ποστ (οταν ειχα κολησει στα αυστρηακα συνορα ενοουσα στα χιονια πικρα μεγαλη) και μιας που πηρα φορα δεν ξερω πως η τι θα σκεφτεσται αμα σας πω πως το επαγγελμα μου ειναι να μεταφερω αναγκες με φορτηγο Το λεω ετσι γιατι αυτο πιστευω πως κανω και με αυτους που θα πουν πως ειμαι φορτηγατζης θα τους απαντησω πως κανουν λαθος και με εχουν μπερδεψει με καποιων αλλο Ο πανος ρωτησε αν αληθευει πως στο εξωτερικο μετραει η ατομικη αποδοση κοντρα στην δικτυωση και εχω να του πω το εξης σαφως μετραει και η δικτυωση εκεινη που εχει να κανει οταν θα σε γνωρησουν απο το εργο που παραγης και πιστεψτεμε χωρις σκληρη δουλεια και σκληρη δουλεια και σκληρη δουλεια δεν ερχετε αυτο που ακουμε στις ειδησεις οτι ο ταδε επιστημονας γιατρος επηχ/ας ειναι ελληνηκης καταγωγης και κανει υπερηφανους πρωτα αυτους που πινουν την φραπεδια τους και τους αλλους που τους δεινουν κουραγιο για να συνεχεισουν (κουραστηκαν τα ματια μου θα κανω ενα διαλειμα και θα συναχεισω δημητριος)

  5. #20
    φευγάτε , υπαρχουν μονο δυο πορειες για καθε εθνος ....
    μπροστα και πισω η στασιμοτητα ...
    δεν ξερω σημερα τι παιζεται στην Αυστρια , αλλα θυμαμαι πριν απο πολλα χρονια , το 1973 χριστουγεννα ηταν , οταν στις 12 την νυχτα , βγαινοντας απο ενα απο τα πιο διασημα εστιατορια της Βιεννης για σνιτσελ , ειχα την ιδεα να ζητησω απο τον ταξιτζη , να με παει να δω το σπιτι της Αννας Φρουντ , για να αποτισω νοερα τον ελαχιστο φορο τιμης, στον σημαντικοτερο ανθρωπο που διαβασα τα συγγραματα του στην ζωη μου....
    Μου ειχε κανει καταπληξη ο τροπος που αντεδρασε ο ταξιτζης!
    Επειδη ασφαλως , δεν θα ειναι πολλοι επισκεπτες σε αυτη την Χωρα με παρομοια ενδιαφεροντα , σταματησε το ταξι στο πεζοδρομιο , εβγαλε αμεσως ενα οδηγο και ειδε πως θα μας παει και με χαμογελο με ρωτησε αν ηθελα να μαθει αν μπορουσα να επισκεφθω την αλλη μερα το σπιτι , για να ερθει απο το ξενοδοχειο να μας παρει να παμε μαζι να το δουμε !
    Δυστυχως την αλλη μερα εφευγε το γκρουπ για Αθηνα , αλλα με συγκινησε τοσο πολυ η συμπεριφορα του, που οσα σελινια μου ειχαν μεινει του τα εδωσα ζητωντας του μοναχα την επομενη φορα που θα εμπαινε ενας αλλος Ελληνας στο αυτοκινητο , να του προτεινε να παει να δει το σπιτι του Φρουντ , γιατι δεν υπηρχε φυσικα στην επισημη αντζεντα την τουριστικη , παρολο οτι η ζωη του διασημου Εβραικης καταγωγης Ψυχιατρου , οφειλεται στην κυριολεξια στο Ελληνικο προξενειο , που τον φυγαδεψε στις μερες του Ναζισμου...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    φευγατε χαιρομαι που αισθανεσαι καλυτερα με τη βοηθεια μας εδω...ειναι σιγουρο οτι απο αυτο το ψυχολογικο λουκι που ησουν δεν θα ξεφυγεις γρηγορα γιατι ολα θελουν το χρονο τους. Απλα να θυμασαι οτι δεν πρεπει επουδενη λογω να κατηγορεις τον εαυτο σου.
    Οποιο και να ειναι το επαγγελμα σου, να εισαι περηφανος για αυτο. Και βοθρατζης να ησουν αν το εκανες σωστα και σου αρεσε, δεν παει να λεει ο καθενας οτι βλακειες θελει εσυ εχεις το κουτελο σου καθαρο (κυριολεκτικα...)
    Δες την καθε δυσκολια θετικα απο εδω και περα γιατι απο οτιδηποτε και να κανεις, παντα θα βγαινει κατι το οποιο θα σου αποκαλυπτει κατι καινουριο για τον εαυτο σου. Κανε καθε σου εμπειρια εκπαιδευτικη και μια αφορμη για να σε γνωρισεις καλυτερα. Μην νιωθεις τυψεις για τιποτα και για κανεναν και αν ξερεις οτι εχεις δωσει τον καλυτερο σου εαυτο τοτε να νιωθεις περηφανος και να συνεχιζεις να προσπαθεις. Μονο αν γνωριζεις πολυ καλα οτι εχεις κανει λαθος, τοτε φροντισε να το διορθωσεις για να εισαι και παλι ησυχος.

    Για τη δουλεια δεν μπορω να σου δωσω συμβουλες γιατι δεν ξερω και δεν θελω να πω πατατες, αλλα σε γενικες γραμμες, αν θελησεις να κανεις μια αλλαγη, θα βρεις τροπο να την κανεις για το καλυτερο της οικογενειας σου και το δικο σου. Μην λες οτι \"δεν ειναι δυνατο\"...αν δεν το δοκιμασεις, ποτέ δεν ξερεις.

    Εισαι σωστος εκει που εσυ ξερεις, οποτε μην κολλας πουθενα...και μην αφηνεις την \"σκοτεινη πλευρα\" του εαυτου σου να σε καθοδηγει...

    Οι Ινδιανοι για παραδειγμα εχουν μια ιστορια που λενε οτι ο ανθρωπος μεσα του εχει δυο λυκους, εναν κακο και εναν καλο. Αυτοι οι δυο λυκοι παλευουν συνεχως μεσα του προσπαθωντας ο ενας να κυριαρχησει του αλλου. Οταν ενας απο τους νεους ινδιανους της φυλης, ρωτησε τον γεροντοτερο και σοφο της φυλης ποιος τελικα νικαει, η απαντηση του σοφου ηταν: \"Αυτος που τρεφεις\"...
    Επομενως, οτι αρνητικη σκεψη σου ερχεται στο μυαλο, προσπαθησε να την αποβαλλεις και να μην την αφηνεις να αναπτυχθει. Σε επηρεαζει και στη δουλεια αυτο και στην επικοινωνια με την οικογενεια σου...και αφου ειναι και αχρηστη (η αρνητικη σκεψη) γιατι να την εχεις τελικα??? Πετα την στα σκουπιδια!!!

    Ολα θα πανε καλα!!!
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    YPARXEI KAPOIO PROVLIMA ME THN SYSKEYH POY SHNDEOME STO DIKTIO THS VODAFON IT PERIMENW NA MOY STEILOYN ALLH SYSKEYH LYPAME GIATI EIXA OLH THN KYRIAKH ELEYTHERH KAI ENW GIA KAPOIA STIGMH EIXA SINDESH KSAFNIKA DIAKOPIKE
    EYXARISTW GIA THN KATANOHSH
    OLA THA PANE KALA DEN ME PTOOYN TETOIA EMPODIA EXW PISTEI OTI H PAREA MOY ME KATALABENEI

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Την καλησπερα μου στην παρεα
    Τελεικα δεν καταφερα την επυθημιτη λυση στο τεχνικο προβλημα και απ οτι φαινεται θα αργησει συγκεριμενα (δεν γνωριζω πολα πραγματα μολις πριν 9 μηνες εχω αρχησει και ασχολουμαι με το λαπι τοπι ετσι το λεω) στην εταιρια που εργαζομαι στην ιταλια μου παραχωρισαν ενα στικ ασυρματης συνδεσης ιντερνετ το οποιο μολις εστω και ελαφρα μετακηνηθει χανεται η συνδεση , ειναι μεσα στην εγκυηση αλλα ο υπευθηνος τις εταιριας για αυτα τα θεματα ειναι στην ελλαδα και θα πρεπει να ειναι ο ιδιος που θα το παραλαβει μιας και ειναι στο ονομα του Και τα χρηστουγενα ειναι λιγο μακρυα (μου αρεσουν τα παγωτα αλλα οχι το σηγκεκριμενο) Οποτε θα πρεπει η να βρισκω ελευθερο δικτιο η με μια πατεντα που του εκανα (την οποια δοκιμαζω τωρα) να προσπαθω Σπαστηκα πολυ την κυριακη γιατι εκει που ειχα γραψει με καποια δυσκολεια αυφου ακομα δεν εχω εξηκειωθει στο να πληκτρολογο την σκεψη μου εσβηνε και ξανα απο την αρχη Τελος παντων καθε δυσκολεια για καλο που μου ειπε και μια ψυχη
    Αυτο που θελω να ηταν δυνατων να φωναξω ειναι ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΑΝΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    Ισως να σας κανει εντυπωση αλλα για εμενα θα μεινει χαραγμενω για παντα στην μνημη μου Μπορει να σκεφτειται πως υπερβαλω πως δεν ηταν απο μερους σας και κατι σημαντικο αλλα οι λεξεις που διαβαζα ξανα και ξανα θα τις παρομοιαζα με λεπτη χειρουργικη επεμβαση με λειζερ
    Ο μεν ανδρικος λογος στην λογηκη και στην ελπηδα και ο μεν γυναικιος στο μυαλο και την καρδια
    (συγνωμη που θα στειλω και δευτερο μυνημα αλλα εχω την αγονια μην ξαφνηκα διακοπη η σηνδεση) συνεχειζω

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    (Καλα παει μεχρι τωρα ουφ)
    Τουλαχιστων η βολτα που εκανα στην βενετια (εκει ημουν την κυριακη τωρα εχω παρει τα βουνα κοντα στο Belluno) με χαλαρωσε ειχα πολυ καιρο να με παω μια βολτα
    Εφερα στο μυαλο μου για ποιες αξιες παλευω την γυναικα τα παιδια μου το ποσο αδικο ηταν να καταδικαζω πρωτα εμενα μεσα μου και εξωτερικα τους αλλους
    Για το ποια πραγματα εξαρτωνται απο εμενα και απο ποια εξαρτωμαι εγω Με ποιον τροπο νοιαζομαι (στην πραξη) και αισθανομαι εμενα και κατα σηνεπιεια και τους γυρο μου
    Καθε αρνητικη σκεψη (που σηνεχως στο μυαλο μου σαν μοτερακι) δεν την λαμβανα καθολου υποψην τιποτα σαν καποιος ενοχλητικος που αμα δεν του δινεις σημασια θα βαρεθει και θα φυγει (ακομα και τωρα που γραφω μου περνα η σκεψη του τι βλακειες γραφω και σε ποιον) που πιστεψτεμαι και να μου το πουνε θα απαντησω μεσα μου΄κενοι ανθρωποι΄ για τον απλουστατο λογο πως μεχρι σημερα εχω ακουσει απο συναδελφους πραγματα και ποτε δεν απαντησα με τροπο που θα τον προσβαλω (ποσο μαλλον οταν βλεπεις πως εχει φτασει σε αδιεξοδο) αν δεν μπορεις η δεν ξερεις τι να πεις καλητερα να μην πεις τιποτε ειναι ποιο αποτελεσματικο
    Καταφερα μες το σαββατο κυριακο αυτες τις σκεψεις να τις δωσω σχημα ισως γιατι λειτουργω με εικονες και επηρεασμενος απο την δουλεια μου θα προσπαθεισω να σας το μεταφερω
    Οι καθε σκεψεις (θετικες και αρνητικες) ειναι σαν τις κυκλικες πλατειες αν δεν δωσεις προσοχη στις ταμπελες που θα σε κατευθεινουν στο μερος που θελεις να πας ειτε γυρνας γυρο γυρο μεχρι να προσανατολιστης η συνεχηζεις ευθεια και ρωτας τουλαχηστον τρεις ανθρωπους (εχω τους λογους μου λογο πειρας) αρα τοσο καιρο τι εκανα ????????
    Οχι φανταστηται μια νταλικα να γυρναει γυρο γυρο σε μια πλατεια (εχει σημβει και σημβαινει αρκετες φορες και εκεινη την στιγμη δεν γελα καθολου ο οδηγος μετα στο καραβι που τα λεμε ξερενομασται στα γελεια)
    Δεν ξερω αν το πετυχα το παραδειγμα αλλα καποιος που ξερει την δουλεια μου καταλαβενει
    (να ξανακανω το ιδιο με καταλαβαινετε ετσι ? να ξεκουρασω και τα ματακια μου καλα ασχετο ισως πως καθεστε βρε θηρια τοσες ωρες στον υπολογηστη ?)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Εχω να κανω αρκετα μεχρι να φτασω ξανα εκει που ημουν αλλα δεν με ενοχλει ποια, μονο και μονο που εχω βαλει τα πραγματα μεσα μου σε μια ταξη το μονο που μενει ειναι η εφαρμογη του.
    Νομιζω πως εστω με αυτον το τροπο εποικηνωνιας (τα σκωτοσα ολα η ?) βγαζω πολλα θετικα πραγματα ,αποδειξη πως για πολλα πραγματα που απο ντροπη , αγνοια ,η ακαταληλα ατομα δεν ρωταγα και με αυτο το μαραφετι εχω μαθει οσα δεν τολμουσα να ρωτησω Αργησα πολυ να καταλαβω πως η γνωση ειναι πλουτος περα απο τα πραγματα που κατεχεις και εγω εφτασα μεχρι την Α γυμνασιου ετσι το εκρειναν καλητερο για εμενα καποιες ψυχες (καλη τους ωρα ΑΛΛΑ αδικη κοινωνια που αλλος τους ανευαζεις και αλλος τους ριχνεις στα ταρταρα με τον Κωνσταντινου αν θυμαμε καλα)
    Αυτα πρως το παρων (γουργουριζει η κλοιτσα μου που λεει ο 2ς γιος μου)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Πως περνάν τα χρόνια ε ? και όμως έχω την αίσθηση σαν να μην πέρασε μια μέρα με την διαφορά πως σήμερα είναι πολύ ποιο καλύτερα για να μην πω μέρα με νύχτα

    Με έπεισε κάτι σαν νοσταλγία για το πως ξεκίνησα (όταν προέγραψα στο φόρουμ) και που βρίσκομαι σήμερα, ισως επηρεασμένος απο κάποια θέματα που διαβάζω απο μέλη με παρόμοιους προβληματισμούς, αγωνίες, άγχοι,
    Πόσο θα θελα να καταλάβαινα αμέσως αυτά που συζητάγαμε με την τότε παρέα, προφανώς όλα θέλουν τον χρόνο τους, φαίνεται πως η ωριμότητα δεν συμβαδίζει με την ηλικία αλλά με τις εμπειρίες, χωρίς να είναι απόλυτο αυτό που λέω

    Δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα μπορούσα να βοηθούσα, ίσως με το να πω πως να μην απελπίζεστε υπάρχει λύση για κάθε πρόβλημα, πως η άγνοια, ο φόβος, η αναβλητικότητα,,,, είναι τα χειρότερα που μπορούμε να κάνουμε σε εμάς και σε όσους νοιάζονται για εμάς

    Με ευχολόγια δεν βρίσκεις την άκρη
    ταμπέλες ειναι στα μονοπάτια τις σκέψης
    σε οδηγούν εκεί που λένε,
    προς ευτυχία, προς δυστυχία,
    και αν ακόμα πιστεύεις πως αυτή είναι η πραγματικότητα
    κοίτα το μονοπάτι να είναι στον χάρτη σου
    ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ

    Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω όλους όσους με τον τρόπο τους με βοήθησαν να ξανα βρώ αυτο που είχα χάσει, πέρασα δύσκολα αλλά άξιζε τον κόπο

    Σας ευχαριστώ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •