Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης - CFS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    22

    Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης - CFS

    Παιδιά καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω για το Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης.

    Το έχει κανένας από σας ?? και ποιες οι εμπειρίες σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΝΑΙ ,ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΜΕΓΑΛΟΥΠΟΛΕΩΝ. ΤΟ 99% ΑΠΟ ΑΥΤΟΥς ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥς ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΣΘΕΝΙΑ ΜΕ.. ΓΝΩΣΤΟ ΟΝΟΜΑ, ,,,,,,,,, ,,, ΚΑΙ ΤΟ 1% ΑΦΟΥ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΟΛΕς ΤΙς ΙΑΤΡΙΚΕς ΕΞΕΤΑΣΕΙς ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ) ,,,,ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ,, ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΧΡΟΝΙΑς ΚΟΠΩΣΗς . ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΜΩς ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 1% ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΥΧΕΡΟΤΕΡΟ ΜΕς ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΤΟΥ,,,ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΝΤΗΞΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗς ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕ,, ,,,,

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    συνδρομο χρονιας κοπωσης?Διεγνωσμενα δεν ξερω καποιον να το εχει.Αλλα εχω 3-4 ανθρωπους του οικογενειακου μου περιβαλλοντος που στανταρ πρεπει να το εχουν....ειναι ζορικη κατασταση.Εχει διεγνωστει σε σενα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλημέρα και απο εμένα. Διαβάζω αυτή την περίοδο ένα βιβλίο σχετικά με αυτό. Εμένα το βιβλίο αυτό με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένη οπότε, αν θέλεις και εαν σου αρέσει το διάβασμα, ρίξε του μια ματιά μήπως σε αφορά. Λέγεται : Burnout : κίνδυνος ή ευκαιρία. Συγγραφέας : Dina Glouberman . Η συγγραφέας διαγνώστηκε η ίδια με σύνδρομο χρόνιας κόπωσης και περιγράφει τη δική της ιστορία καθώς και άλλων πολλών ανθρώπων με παρόμοια διάγνωση. Αυτό που προτείνει είναι η αλλαγή τρόπου ζωής και νοοτροπίας σχετικά με τη ζωή και τον εαυτό μας.
    Προσπαθώ κι εγώ να μάθω περισσότερα γι\' αυτό καθώς αντιλαμβάνομαι οτι παρόλο που δεν έχω πάρει τέτοια διάγνωση ο δρόμος που ακολουθώ εκεί με οδηγεί.
    Μάκια...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    22
    Γενικά προκειται για Σύνδρομο το οποιο \"διαγνωνεται\" με την μέθοδο του αποκλεισμού άλλων ασθενειων.
    Άλλοι γιατροι το δέχονται και αλλοι οχι, κατηγοριοποιωντας το στην Ψυχολογική σφαιρα. Γιαυτο άλλωστε και συστηνεται CBT θεραπεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα μια παρόμοια διάγνωση που με έβαλε σε σκέψεις.
    Συμφωνώ οτι βοηθάει πολύ η θεραπεία, όχι απαραίτητα CBT, αλλά οποιαδήποτε σχολή ψυχοθεραπείας ταιριάζει καλύτερα στο χαρακτήρα κάθε ατόμου.
    Μάκια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    δηλαδη παιρνει θεραπεια?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Εφόσον ανήκει στην ψυχολογική σφαίρα, φυσικά και παίρνει θεραπεία. Αρκεί να την αναγνωρίσει ο ίδιος ο πάσχων και να θέλει να κάνει κάτι γι\' αυτήν.
    Μάκια...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Ναι, το έχω εγώ, τι θέλεις να μάθεις Profitis..?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    22
    Θα ήθελα να μάθω πως το αντιμετωπιζεις Elie.....φάρμακα...φυσιοθεραπιε ς ...whatever !!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    αρθρο για τη χρονια κοπωση

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1062072&lngDtrID=252

    το ειδα σημερα και ειπα να το ποσταρω για τα μελη που το αφορουν

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Mε πολύ χιούμορ και υπομονή...
    Σοβαρά όμως, μου έκαναν διάγνωση με Post Viral Fatigue (Μεταϊική κόπωση) πριν από 3 σχεδόν χρόνια και έκτοτε έχω δει κατακόρυφη πτώση στα επίπεδα της σωματικής και πνευματικής αντοχής μου (το δεύτερο, πρέπει να ομολογήσω, με ενοχλεί περισσότερο). Έχω βελτιωθεί σημαντικά και είμαι λειτουργική σε καθημερινό επίπεδο, αλλά εξακολουθώ να κουράζομαι υπερβολικά εύκολα, και επίσης έχω δει και χειροτέρευση της μνήμης μου...
    Τέλος πάντων, για να μη τα πολυλογώ, δυστυχώς το ΣΧΚ σκάει με διαφορετικό τρόπο στον καθένα και είναι λίγο στο χέρι του καθενός να το αντιμετωπίσει, ανάλογα με τα προβλήματα που του βγάζει.
    Τι έχει δουλέψει για μένα;
    Σωστή διατροφή, με πολλές σαλάτες, φρούτα, ελαιόλαδο, τρόφιμα ολικής. Έχω κόψει τα γλυκά και έχω περιορίσει πολύ τα ποτά που περιέχουν καφείνη (γενικώς, αποφεύγω τα διεγερτικά του νευρικού συστήματος, γιατί μετά κρασάρεις).
    Μικρά και συχνά γεύματα, με καλό φαγητό, για να διατηρήσω τον οργανισμό μου σε μια σταθερή κατάσταση και να μην παθαίνω υπογλυκαιμία.
    Αποφυγή συντηριτικών στα τρόφιμα και κόψιμο μαχαίρι διάφόρων δηλητηρίων, όπως είναι η ασπαρτάμη.
    Ελάχιστο έως ανύπαρκτο αλκοόλ.
    Ωμέγα 3,6,9 σε κάψουλες.
    Συνένζυμο Q-10 για ενέργεια.
    Εntact (εσκιταλοπράμη), σε χαμηλή δόση, για την κόπωση.
    Ξεκούραση (χωρίς ενοχές).
    Πέφτω για ύπνο νωρίς, κατά προτίμηση την ίδια ώρα.
    Αποφεύγω στρεσογόνες καταστάσεις και αρνητικούς ανθρώπους.
    Όσον αφορά στην κίνηση, περπάτημα και γιόγκα. Τη γιόγκα μόλις την άρχισα, δεν έχω ακόμη άποψη για το αν κάνει κάτι. Ευτυχώς δεν έχω ινομυαλγία.
    Είχα δοκιμάσει και χάπια που ανεβάζουν την πίεση (επειδή έχω πολύ χαμηλή), αλλά τα έκοψα γιατί δεν έκαναν και τίποτα.

    Φαντάζομαι πως αν είσαι παθών, θα ξέρεις το Pacing, δηλαδή τη μέθοδο εκείνη με την οποία ρεγουλάρεις τον εαυτό σου και τον κρατάς σε μια μέση κατάσταση, δηλαδή αποφεύγεις να τον στρεσάρεις, γιατί το ΣΧΚ έχει μια κυκλική πορεία. Μπορεί να αισθάνεσαι καλά, να στρεσάρεις τον εαυτό σου και να καταρρεύσεις, και πάλι από την αρχή. Με το pacing μαθαίνεις να μην το παρακάνεις όταν αισθάνεσαι ότι είσαι καλά.
    Θα χαρώ να σου πω οτιδήποτε θέλεις, αν βρήκες τα παραπάνω χρήσιμα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Έχεις αποκλείσει άλλα παθολογικά αίτια πριν φτάσεις στο ΣΧΚ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Εlie ,,η σεξουαλικη σoυ ζωη σε σχεση με το ΣΧΚ πως ειναι.? ,,,,,,,,,((οσον αφορα για την πιεση ειχα την εντυπωση οτι κανει υπερταση . και το θερμορυθμιστικο κεντρο τρελενεται καπως ,,υποθερμιες συνηθως ((

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    22
    Elie, πάνω κάτω τα ίδια κάνουμε...
    Το θέμα ειναι ότι 3 χρόνια τώρα δεν έχω δει σημαντική βελτίωση -είμαι παντρεμένος και έχω και 1 παιδάκι - όπως καταλαβαινεις οι υποχρεώσεις είναι αυξημένες !!
    Αυτό ειναι που με ρίχνει, είχα δικιμάσει και ψυχολόγο αλλά δεν με βοήθησε.
    Εγώ, αυτή την στιγμή- παιρνω λιγο Ladose το πρωι και λίγο Xanax το βραδυ για τον υπνο.
    Γενικά προσπαθώ να μην παιρνω πολλά φάρμακα γιατί με εχει βρει και μια χρόνια ιγμοριτιδα -αμυγδαλιδα (λίγο μετα την έναρξη του CFS) την οποια αντιμετωπιζω με αντιβιωση οταν είναι σε εξαρση.
    Έχω κάνει πολλές εξετάσεις όλα αυτά τα χρόνια και πολυ doctor shopping (αυτό ειδικά στις αρχές με ξέσκισε).
    Η όλη κατάσταση με \"πεθαινει\" !!!!!!!!!!!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •