ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ

    Γεια σας παιδιά,εδω και 3 βδομάδες έχω ξεκινήσει δουλειά,το πρόβλημα είναι ότι για να κοιμηθώ σχετικά γρήγορα πρέπει να είμαι πολύ κουρασμένος,και το κυρίως πρόβλημα ότι ξυπνάω κατα τη διάρκεια του ύπνου με άγχος και καμιά φορα με πίανουν και ταχυπαλμίες...μετά από κάμποση ώρα περνάει αλλά αργεί να με ξαναπάρει ο ύπνος,με αποτέλεσμα την επόμενη μέρα μετά από 3-4 ωρες δουλειάς να νοίωθω πολύ κουρασμένος,όταν σχολάω είμαι "πτώμα" αλλά δεν τολμώ να κοιμηθώ το μεσημέρι γιατί το βράδυ θα δυσκολευτώ να κοιμηθώ,οπότε είμαι και την υπολοιπη μέρα πεσμένος
    Όταν είναι να πάω στη δουλειά έχω άγχος και νοιώθω σφιγμένο το στομάχι μου.Από το εργασιακό περιβάλον το αφέντικο είναι απρόσωπος (σου μιλάει ψυχρά και δε σε κοιτάζει ποτέ οταν σου μιλάει)αλλά τα άλλα παιδιά είναι μια χαρά και προσπαθούν να με κάνουν να νοιώσω άνετα και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ στο θέμα άγχους.Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τα συμπτώματα αυτά έχουν ελατωθεί σε σχέση με τις πρώτες μερες αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν.
    Τώρα για το παρελθόν μου και την αιτία του άγχους.Παλιότερα έιχα περάσει φάση με κρίσεις πανικού για περίπου 1 μηνα τις ξεπέρασα,πήγαινα και σε ψυχολόγο για μερικούς μήνες,όλα αυτά προ 5ετίας περίπου.Το άγχος μου τώρα είναι μήπως και ξαναπάθω πανικό στο εργασιακό περιβάλον,το έχω ψάξει μέσα μου αυτές τις μέρες και κατάλαβα ότι η αιτεία του άγχους είναι αυτή η φοβία της επανεμφάνισης των πανικών.
    Έχω μιλήσει στον παθολόγο μου για αυτή τη κατάσταση,μου είπε ότι είναι λογικός αυτός ο φόβος και να το παλέψω λίγο στην αρχή μέχρι να συνηθίσω τη δουλειά,αν συνεχιστεί όμως να απευθυνθώ σε ειδικό,μου έγραψε xanax αν τυχόν πάθω κάτι εν ώρα εργασίας (πανικό),πήρα δοκιμαστικά 0,5mg σε ένα αγχωτικό ξύπνημα που ανέφερα παραπάνω και με βοήθησε πάρα πολύ,στη δουλεία τώρα έχω πάντα xanax στη τσέπη και με βοηθαει πολύ η ιδέα ότι αν γίνει κάτι θα έχω μια "λύση",δεν έχω ξαναπάρει απο εκείνη τη βραδυά xanax γιατί ξέρω ότι εθίζει,θέλω να το πάρω ξανά μόνο σε έκτακτη ανάγκη (αχρείαστα να είναι...)
    Τα ερωτηματά μου είναι:
    Εχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου?

    Να απευθυνθώ σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο αν δεν στρώσει η κατασταση?(παλιότερα ο ψυχολόγος με βοήθησε αλλά μέχρι ένα σημείο,μετά δεν έβλεπα κάποια διαφορα)

    Εχει πάρει κάποιος xanax εν ώρα εργασίας?μπορείς να δουλέψεις μετά που θα το πάρεις και αρχίσει να σε "πιάνει"? (σε δουλειά γραφείου)

    ευχαριστώ

  2. #2
    Originally posted by jimi25
    Γεια σας παιδιά,εδω και 3 βδομάδες έχω ξεκινήσει δουλειά,το πρόβλημα είναι ότι για να κοιμηθώ σχετικά γρήγορα πρέπει να είμαι πολύ κουρασμένος,και το κυρίως πρόβλημα ότι ξυπνάω κατα τη διάρκεια του ύπνου με άγχος και καμιά φορα με πίανουν και ταχυπαλμίες...μετά από κάμποση ώρα περνάει αλλά αργεί να με ξαναπάρει ο ύπνος,με αποτέλεσμα την επόμενη μέρα μετά από 3-4 ωρες δουλειάς να νοίωθω πολύ κουρασμένος,όταν σχολάω είμαι \"πτώμα\" αλλά δεν τολμώ να κοιμηθώ το μεσημέρι γιατί το βράδυ θα δυσκολευτώ να κοιμηθώ,οπότε είμαι και την υπολοιπη μέρα πεσμένος
    Όταν είναι να πάω στη δουλειά έχω άγχος και νοιώθω σφιγμένο το στομάχι μου.Από το εργασιακό περιβάλον το αφέντικο είναι απρόσωπος (σου μιλάει ψυχρά και δε σε κοιτάζει ποτέ οταν σου μιλάει)αλλά τα άλλα παιδιά είναι μια χαρά και προσπαθούν να με κάνουν να νοιώσω άνετα και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ στο θέμα άγχους.Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τα συμπτώματα αυτά έχουν ελατωθεί σε σχέση με τις πρώτες μερες αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν.
    Τώρα για το παρελθόν μου και την αιτία του άγχους.Παλιότερα έιχα περάσει φάση με κρίσεις πανικού για περίπου 1 μηνα τις ξεπέρασα,πήγαινα και σε ψυχολόγο για μερικούς μήνες,όλα αυτά προ 5ετίας περίπου.Το άγχος μου τώρα είναι μήπως και ξαναπάθω πανικό στο εργασιακό περιβάλον,το έχω ψάξει μέσα μου αυτές τις μέρες και κατάλαβα ότι η αιτεία του άγχους είναι αυτή η φοβία της επανεμφάνισης των πανικών.
    Έχω μιλήσει στον παθολόγο μου για αυτή τη κατάσταση,μου είπε ότι είναι λογικός αυτός ο φόβος και να το παλέψω λίγο στην αρχή μέχρι να συνηθίσω τη δουλειά,αν συνεχιστεί όμως να απευθυνθώ σε ειδικό,μου έγραψε xanax αν τυχόν πάθω κάτι εν ώρα εργασίας (πανικό),πήρα δοκιμαστικά 0,5mg σε ένα αγχωτικό ξύπνημα που ανέφερα παραπάνω και με βοήθησε πάρα πολύ,στη δουλεία τώρα έχω πάντα xanax στη τσέπη και με βοηθαει πολύ η ιδέα ότι αν γίνει κάτι θα έχω μια \"λύση\",δεν έχω ξαναπάρει απο εκείνη τη βραδυά xanax γιατί ξέρω ότι εθίζει,θέλω να το πάρω ξανά μόνο σε έκτακτη ανάγκη (αχρείαστα να είναι...)
    Τα ερωτηματά μου είναι:
    Εχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου?

    Να απευθυνθώ σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο αν δεν στρώσει η κατασταση?(παλιότερα ο ψυχολόγος με βοήθησε αλλά μέχρι ένα σημείο,μετά δεν έβλεπα κάποια διαφορα)

    Εχει πάρει κάποιος xanax εν ώρα εργασίας?μπορείς να δουλέψεις μετά που θα το πάρεις και αρχίσει να σε \"πιάνει\"? (σε δουλειά γραφείου)

    ευχαριστώ
    επαιρνα ξαναξ για πολλα χρονια στα πλαισια της θεραπειας ιδιοπαθους υπερτασης ..
    ο γιατρος μου μου το αλλαξε με το βεσπαρ που ισως εχει λιγοτερα συμπτωματα εξερτησης και ηπιοτερη δραση σε σχεση ισως με καποια ζαλαδα η πονοκεφαλο που μπορει να σου δωσει το ξαναξ
    Η γνωμη μου ειναι να φροντισεις αμεσα να αποκαταστησεις τον υπνο σου γιατι η απωλεια του ΡΕΜ υπνου δηλαδη του ονειρικου , ειναι πολυ κακος παραγοντας για τον περιορισμο του αχγους και την ψυχικη σου υγεια ευρυτερα
    μαλλον εχεις εφιαλτες και αυτο σε ξυπναει πανω στον ΡΕΜ υπνο
    Ισως αυξανοντας την δοση του ξαναξ με την προσθηκη βραδινης πριν κοιμηθεις να μπορουσε να λυθει τοπροβλημα αυτο αλλα να ρωτησεις τον γιατρο σου και μαλιστα να του μιλησεις για το Βεσπαρ ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εαν ο οργανισμός είναι παρθένος απο αυτά τα φάρμακα σίγουρα θα σε πιάει μια νύστα γι\'αυτό μπορείς να πάρεις το μισό.Εγώ που έχω πάρει για μεγάλα χρονικά διαστήματα και ο οργανισμός έχει εθιστεί δεν με πιάνει παρά μια χαλάρωση.Πάντως εν είναι και τόσο μεγάλη δόση ούτε πρόκειται για υπνωτικά και ηρεμιστικά.Αγχωλιτικό είναι και δεν νομίζω να έχεις τέτοιο πρόβλημα ώστε να μην μπορείς να εργαστείς.

  4. #4
    Εγώ φίλε τζιμ, θα σου πρότεινα να πας σε ένα ψυχολόγο. Μόνος σου το λες πως όλο αυτό είναι αποτέλεσμα του άγχους σου για το τι μπορεί να συμβεί και όχι γι αυτό που συμβαίνει.
    Κατά τη γνώμη μου, μη μπουκώνεις τον εαυτό σου με φάρμακα. Προσπάθησε με την ψυχοθεραπεία και δεν πως θα πάει.
    Τα φάρμακα δεν λύνουν το πρόβλημα, απλά το ελέγχουν.
    Εσύ αποφασίζεις....

  5. #5
    ευχαριστώ φίλε,δε βλέπω πάλι εφιάλτες αλλά αρκέτές φορές αγχωτικά όνειρα,σίγουρα η κατάσταση αυτή δε παλεύεται και το ξέρω ότι αν συνεχιστεί θα έχει κακές επιπτώσεις πάνω μου,δε γινεται να ζορίζεσαι συνέχεια ο οργανισμός σου και να μη παθεις κατι,αν συνεχιστεί αυτη η κατασταση θα κάνω τα πάντα για να το ξεπεράσω,και φάρμακα θα πάρω και ότι χρειαστεί με τη καθοδήγηση ειδικού πάντα,έχω διαβάσει εδώ μέσα για το βεσπάρ,ξέρω οτι ειναι απο τα πιο αθώα φαρμακα για το άγχος

    η απάντηση πάει προς τον πάνο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω το βλεπω φυσιολογικο σαν σταδιο προσαρμογης σε μια καινουρια κατασταση...ειτε αυτη μπορει να ειναι στρατος ειτε δουλεια ειτε οτιδηποτε.
    Προσαρμογη...μιας και εισαι πολυ φρεσκος αστο λιγο να κυλισει...ετσι πιστευω.
    Και εγω ημουν πολυ αγχοτικος με τη δουλεια μου και τωρα πηγαινω με χαρα και δεν θα μπορουσα και χωρις αυτην.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Originally posted by jimi25
    ευχαριστώ φίλε,δε βλέπω πάλι εφιάλτες αλλά αρκέτές φορές αγχωτικά όνειρα,σίγουρα η κατάσταση αυτή δε παλεύεται και το ξέρω ότι αν συνεχιστεί θα έχει κακές επιπτώσεις πάνω μου,δε γινεται να ζορίζεσαι συνέχεια ο οργανισμός σου και να μη παθεις κατι,αν συνεχιστεί αυτη η κατασταση θα κάνω τα πάντα για να το ξεπεράσω,και φάρμακα θα πάρω και ότι χρειαστεί με τη καθοδήγηση ειδικού πάντα,έχω διαβάσει εδώ μέσα για το βεσπάρ,ξέρω οτι ειναι απο τα πιο αθώα φαρμακα για το άγχος

    η απάντηση πάει προς τον πάνο
    Τζιμυ , συχνα η κοινωνικη στερεοτυπη αντιληψη για το πασης μορφης και εντασης ψυχικο νοσημα , μας κανει να μην καταλαβαινουμε το ποσο σημαντικη σχεση εχουν με την ιδια την υγεια μας !
    Πχ η απωλεια υπνου το να μεινει καποιος αυπνος ολη νυχτα εχει λιγοτρες επιπτωσεις στην υγεια του , απο τα διακοπτεται
    ο υπνος του στην ΡΕΜ φαση δηλαδη στον ονειρικο !
    Μπορει στην κυριολεξια να οδηγησει σε ψυχωση !
    Αυτο απεδειξαν αναλογα πειραματα και γιαυτο στο εβαλα σαν προτεραιοτητα ...
    Ισως μαλιστα αν το βεσπαρ η το ξαναξ δεν καταφερουν να ηρεμησουν το υποσυνειδητο σου και συνεχισεις να ξυπνας στον ΡΕΜ υπνο , πρεπει να ζητησεις απο τον γιατρο σου να σου κανει εγκεφαλογραφημα για να διαπιστωσεις οτι οντως υπαρχει προβλημα στον ΡΕΜ υπνο και να προσαρμοστει η αγωγη του ουτωσωστε το συντομοτερο να βρεθει λυση ουτωσωστε να μπορεις να τον ανακτησεις .
    Πιστευω οτι θα βοηθησει σε πρωτη φση μια βραδυνη δοση πριν τον υπνο η στην χειροτερη ενα υπνοσεντον
    Ειναι για μενα το πρωτο μελημα σου η θεραπεια του υπνου σου

  8. #8
    θεοφανία το ξέρω ότι τα φάρμακα είναι η τελευταία λύση απλα πιστεύω τώρα ότι κάποια φάρμακα πχ xanax αν χρειαστούν θα με βοηθήσουν,δε θέλω να στηρίζομαι σε αυτά, σίγουρα,αλλά τυρανιέμαι και θέλω να περιοριστούν λίγο τα συμπτώματα όταν δεν την παλεύω,πιστεύω με σωστή χρήση και όχι με τη πρωτη δυσκολία βοηθάνε.Παλιότερα είχα παει σε ψυχολόγο μετα από λίγη βελτίωση έμεινα στάσιμος,απλά τότε δε δούλευα και δε με απασχολούσε τόσο,μπορεί να είχα τα άγχη μου και τις μαύρες μου αλλα δε με εμπόδιζε τόσο στη καθημερινότητά μου,τώρα βλέπω ότι είναι πρόβλημα και πρέπει να κανω κάτι για αυτό και μετά από την εμπειρία με το ψυχολόγο σκέφτομαι να απευθυνθώ σε ψυχίατρο και βλέπουμε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δηλαδη εσυ Πανο οταν πηγαινες σε μια καινουρια δουλεια δεν ειχες αγχος,δεν εβλεπες αγχωτικα ονειρα κλπ το πρωτο καιρο?
    Μπορει και οχι αλλα πιστευω εισαι η εξαιρεση αν συμβαινει αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    keep_walking έχεις δίκιο για αυτό είπα και στο αρχικό μου μήνυμα ότι αν συνεχιστεί η κατάσταση θα το κοιτάξω,απλά τώρα λόγο αυπνιας και που είμαι σχεδόν όλη μέρα σαν το ζόμπι και ξυπνάω με άγχος και τετοια νοιώθω λίγο σκ@τ@...για αυτό είμαι διαθέσιμος να χρησιμοποιήσω κάτι για να με βοηθήσει

  11. #11
    Originally posted by keep_walking
    Δηλαδη εσυ Πανο οταν πηγαινες σε μια καινουρια δουλεια δεν ειχες αγχος,δεν εβλεπες αγχωτικα ονειρα κλπ το πρωτο καιρο?
    Μπορει και οχι αλλα πιστευω εισαι η εξαιρεση αν συμβαινει αυτο.
    φυσικα κιπ!
    ομως το βραδυ που γυριζα κοιμομουνα σαν πουλακι...
    γιατι αυτο το θεμα με τον τζιμυ εδω εχει να κανει με τα πρωτα συμπτωματα απωλειας του ΡΕΜ υπνου δηλαδη του ονειρικου υπνου! Αν το αφησει ετσι κινδυνευει να βρεθει με ψυχωτικα συνδρομα ! Θαθελες ο φιλος μας να φτασει στα ακρα μεχρι να μαθει τι πρεπει ακριβως να πει στον γιατρο του σχετικα με τα προβληματα της υγειας του?οχι φυσικα ετσι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Xm o perisoteros kosmos otan bioni piestikes katastasis sti doulia...i otan ine freskos sti doulia poles fores kani anisixo ipno.
    Pes oti dinis panelinies...kseris oti poles fores tixeni meta apo apira xronia na do ston ipno mou oti dino panelinies?

    sorry gia ta greeklish barieme na tropopiiso tora.

    Ουσιαστικα...πολλες φορες το αγχος μπορεις να το εκλαβεις σαν κινητηριο δυναμη για να ανεβασεις αποδοτικοτητα.
    Κακη ενεργεια σιγουρα,σε τρωει μεσα σου αλλα ειναι φυσιολογικη αντιδραση του οργανισμου ως ενα σημειο.

    Εσυ jimi...ξερεις καλυτερα απλως λεμε αποψεις απο τις εμπειριες μας και σιγουρα δεν μπορουμε να ξερουμε την κλιμακα του προβληματος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    τις πρώτες μέρες έλεγα ότι θα περάσει και δε θα έχω πρόβλημα σε καμιά βδομάδα,ευτυχώς βλέπω μια μικρή βελτίωση αλλά πάλι τα συμπτώματα συνεχίζουν να με κουράζουν,θα δώσω προθεσμία μια το πολύ δυο βδομάδες αν δε στρώσει ο ύπνος θα κάνω τη κινησή μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Εγώ όταν βρίσκομαι σε παρόμοια θέση (δλδ υπέρμετρο άγχος λόγω πχ εργασιακής δυσκολίας ή αλλαγής ή κάτι άλλο) το παθαίνω αυτό, πετάγομαι απο τον ύπνο μου έντρομη πολλές φορές μέσα στη νύχτα. Κάνω το εξής : παίρνω ένα ελαφρύ αγχολυτικό για μερικές μέρες, μια βδομάδα max, το βράδυ πριν τον ύπνο, ώστε να μπορώ να κοιμηθώ μέχρι να συνηθίσω τον αγχογόνο παράγοντα.
    Πάνο, το \'αγχος που προκαλείται απο μια καινούργια δουλειά, όπως και η αφύπνιση εξ αιτίας του στο στάδιο του REM υπνου είναι κάτι εντελώς νορμάλ και δεν έχει καμμιά σχέση με ψυχώσεις. Μα καμμία.

  15. #15
    Originally posted by keep_walking
    Xm o perisoteros kosmos otan bioni piestikes katastasis sti doulia...i otan ine freskos sti doulia poles fores kani anisixo ipno.
    Pes oti dinis panelinies...kseris oti poles fores tixeni meta apo apira xronia na do ston ipno mou oti dino panelinies?

    sorry gia ta greeklish barieme na tropopiiso tora.

    Ουσιαστικα...πολλες φορες το αγχος μπορεις να το εκλαβεις σαν κινητηριο δυναμη για να ανεβασεις αποδοτικοτητα.
    Κακη ενεργεια σιγουρα,σε τρωει μεσα σου αλλα ειναι φυσιολογικη αντιδραση του οργανισμου ως ενα σημειο.

    Εσυ jimi...ξερεις καλυτερα απλως λεμε αποψεις απο τις εμπειριες μας και σιγουρα δεν μπορουμε να ξερουμε την κλιμακα του προβληματος.
    πολυ σωστα κιπ!
    ολοι οι ανθρωποι οταν αλλαζουν συνηθειες εουν την ταση να αγγχωνται μεχρι να προσαρμοστουν στις καινουργιες καταστασεις.
    ακομα και αυτο που ανεφερες στον υπνο σου μου υμαβιανει και μενα συχνα με την θητεια μου στο Ναυτικο
    βλεπω στον υπνο μου οτι ειμαι ακομα ναυτης !
    Ομως αυτο που πρεπει να στελνει καποιον στον γιατρο ειναι οταν συμβαινει καθε βραδυ να ξυπνας στην μεση του υπνου σου , γιατι αυτο μαλλον δειχνει οτι βλεπεις ενα τοσο φορτισμενο υλικο που οργανισμος σου διακοπτει βιαια τον υπνο γιατι δεν μπορει να σηκωσει την συναισθηματικη φορτιση αυτου του υλικου! ειναι δηλαδη σημαδι αδυναμιας αυτοελεγχου το οποιο σε αυτη ακριβως την φαση , δηλαδη στον ΡΕΜ υπνο ειναι αποδεδειγμενα επιζημιο για την ψυχικη υγεια του ασθενους και πρεπει συντομα να το αντιμετωπισει οπως θα του υποδειξει
    ο γιατρος του...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •