neo ema..palies pliges - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    13
    ειναι ολοκληρη συζητηση αυτο και ακολουθει τον ειρμο μας ςκεινη τη στιγμη.
    το σημαντικο που μου ειπε ειναι οτι εγω δεν ειμαι υπευθυνη για την συμπεριφορα αλλων και αν καποιος αποφασισει να κανει κατι ΕΓΩ δεν μπορω να το αλλαξω και δεν φερω ευθυνη.μου ειπε χαρακτηριστικα ..με περνουν ασθενεις που δεν εχουν πραγματικο προβλημα στις 2 το βραδυ στο κινητο μου.και μου ειπε (γνωριζοντας τους ασθενεις αυτους)δεν βοηθα κατι η συμπονοια μου...τους δηλωνω ψυχρα μου ειπε να με παρουν σε ωρες γραφειου.δεν εννουσε οτι ολοι οι ασθενεις ειναι το ιδιο,ουτε οτι δεν ανταποκρινεται σε οσους εχουν πραγματικα αναγκη.
    απλως μου διευκρινεσαι οτι στο γραφειο του ειναι κατι συνηθισμενο και αυτος εχει εκπαιδευτει καταλληλα να χειριζεται καταστασεις ...ενω εγω δεν ξερω πως να φερθω και νιωθω χαλια ενω εινα φυσιολογικη αντιδραση.
    ΔΕΝ ξερω νομιζω ξεφυγα......εγω τον πονο μου ηθελα να πω...και παλι ευχαριστω....δεν ξερω αν καποιος με καταλαβαινει η δεν τα λεω καλα
    αχ...........αχ και να ξερατε
    (φανταζομαι και σεις εχετε τα δικα σας,κ παλι συγγνωμη)


    συγγνωμη ξεφυγαμε

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    13
    και αφου σας κουρασα ...ας γεμισω παλι το ποτηρι μου.ναι ξερω καλα τα λεω ε?λογικα?αυτος ο πονος να εφευγε απο το στηθος μου....οταν μπαινω σε ασανσερ να μην ειμαι ετοιμη να δαρθω με καποιον φουκαρα αγνωστο,οταν γυριζω σπιτι αργα το βραδυ να μην κραταω τα κλειδια στο χερι και να σιγομουρμουριζω.....-αν σε πιασει απο μπροστα ανοιγεις τα χερια,αγκαλιαζεις και βαρας τα νεφρα,μετα τα αρχι....αν σε πιασει απο πισω χτυπας το ποδι κ μετα αγκωνια....
    ειναι σαν να ειμαι στις ειδικες δυναμεις..παντα περιμενω το χειροτερο απο τον αλλον.
    καποτε ενας (πολυ καλο παιδι )ενω καθομουνα στον καναπε ηρθε απο πανω μου και μου κουνησε το δαχτυλο.σηκωθηκα τον εσπρωξα του εριξα μπουνια και του ειπα την επομενη φορα που θα κουνησεις το δαχτυλα μες τα μουτρα μου ..να εισαι σιγουρος οτι ενας απο τους 2 θα παει νοσοκομειο.
    τωρα αυτη δεν ειναι νορμαλ συμπεριφορα ετσι?πειτε το μου...εχω ψυχολογικα ......το ξερω...τι να κανω ειναι δευτερη φυση......
    δυστυχως δυστυχισμενη δευτερη φυση...ναι μπορω να συμβιβαστω ειπατε με την παιδικη μου ηλικια....δεν ξερω πως

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    13
    και κατι τελευταιο...βλεπω ορθογραφικα λαθη στα μηνυματα μου κ φρικαρω....συγγνωμη φταιει που δν ειμαι συνηθισμενη στο πσ και παλι ευχαριστω

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    καλημερα σου μαρινα ειχες μια ατυχια,να εχεις για πατερα σου εναν ΜΑΛΑΚΑ.αυτη την λεξη να την θυμασαι.αυτη η λεξη υπερβαινει την λεξη ΠΑΤΕΡΑΣ στον συγκεκριμενο ανθρωπο.και οσο ταλαντευεσαι αναμεσα σε αυτες τις δυο λεξεις τοσο θα ειναι δυσκολα για σενα.το οτι δεν αξιζεις το ειπε ενας μαλακας.που δεν ειχε την ικανοτητα ουτε την θεληση να φερθει σαν γονιος,απλα εισασταν τα ευκολα θυματα για να αυτοεπιβεβαιωνεται.
    και μαλιστα αυτος ο μαλακας ηταν η αιτια που δεν εχεις ομορφα παιδικα χρονια να θυμασαι.
    Αυτα ευτυχως η δυστηχως εχουν περασει,τωρα εισαι μεγαλο κοριτσι,σκεπτομενο μα πληγωμενο.τωρα εσυ οριζεις τον εαυτο σου και την σκεψη σου.τωρα πλεον απο ΕΣΕΝΑ εξαρταται αν θα αφηνεις την σκεψη του μαλακα να συνεχιζει να επηρεαζει την ζωη σου.οι χαρακτηρισμοι μου δεν ειναι τυχαιοι,σκεψου τους λιγο και απο δω και περα να αναφερεσαι μονο με αυτη την λεξη σε αυτον που απλα εδωσε το σπερμα του.(δεν λεω πατερας γιατι αυτη η λεξη ειναι σημαντικη λεξη).
    ελπιζω να εχεις την δυναμη να δωσεις την ευκαιρια στο μελλον που ερχεται,να σου δωσει αυτα που δεν σου εδωσε το παρελθον και οχι να το απορριψεις σκεπτομενη τα παλια.
    εχεις πολυ δουλιτσα,πρεπει να ψαξεις μεσα σου,να πνιξεις αυτα που θα ηθελες να ειχες και σου λειπουν απο τα παιδικα σου χρονια,να αποδεχτεις πως περασαν,να αποδεχτεις πως καποιος σου τα κατεστρεψε και πως απο δω και περα θα πρεπει να βρεις πραγματα που δεν θα αντικαταστησουν αυτα που εχασες,αλλα θα προσπαθησουν να τα αντισταθμισουν.
    εγω σου ευχομαι τα καλυτερα μαρινα...

  5. #20
    μαρινα .....θα σε κουφανω λιγο αλλα εχω την εντυπωση οτι εγραφες ολα αυτα με το ποτηρι γεματο αλκοολ στα χερια σου ετσι?
    θα ξεκινησω απο αυτο λοιπον ....
    Πιστευω χωρις να μπορω να το αποδειξω, οτι ο μηχανισμος
    που σε \"βγαζει απο τα ρουχα σου \" ειναι ο ιδιος με αυτον του πατερα σου και οτι μπορει να ειναι κληρονομικος ! Πινεις και ποσα ποτηρια αλκοολ ημερησιως ?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μαρίνα,ξέρουμε.Δυστυχώς ή ευτυχώς,ξέρουμε \"από μέσα\".Όμως,κρατώ το θάρρος σου να αρχίσεις να ξεδιπλώνεις το κουβάρι των συναισθημάτων από τις εμπειρίες ζωής που κουβαλάς,γιατί αυτό μπορεί να σηματοδοτήσει μία καινούργια σελίδα για σένα προς το δρόμο της ισορροπίας.Καλή σου μέρα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by marinaxexexe
    ..εχω ψυχολογικα ......το ξερω...τι να κανω ειναι δευτερη φυση......
    δυστυχως δυστυχισμενη δευτερη φυση...ναι μπορω να συμβιβαστω ειπατε με την παιδικη μου ηλικια....δεν ξερω πως
    Αγαπητή Μαρίνα, σε αυτό θα μπορούσε να σε βοηθήσει κάποιος ειδικός του χώρου, που πέρα απο το να περιαυτολογεί για το πώς χειρίζεται τους πελάτες του, θα ήταν πιο ικανός στο να ταξιδέψετε μέσα στην ψυχή σου και τα κακοποιημένα σου συναισθήματα και να βρείτε μαζί έναν δρόμο και έναν τρόπο διαχείρισης του τραύματος που κουβαλάς απο το παρελθόν σου και το οποίο στοιχειώνει την ζωούλα σου.
    Ευχομαι να βρεις έναν ειδικό που θα μπορέσει να σε νιώσει, να σε ακούσει, να σε βοηθήσει
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by πανος12345
    Πιστευω χωρις να μπορω να το αποδειξω, οτι ο μηχανισμος
    που σε \"βγαζει απο τα ρουχα σου \" ειναι ο ιδιος με αυτον του πατερα σου και οτι μπορει να ειναι κληρονομικος !
    Δεν ξέρω Πάνο αλλά το συγκεκριμένο που γράφεις μου ακούγεται λίγο πως να το πω...επιβλαβές.
    Αυτό το λέω γιατί έχω φίλη που η μητέρα της είναι αλκοολική και η μεγαλύτερη φοβία που την κυνηγάει χρόνια είναι η δήθεν κληρονομικότητα.Φοβάται να πιει έστω ένα ποτήρι κρασί.Φοβάται ότι κληρονόμησε τις αντιδράσεις της μητέρας της.

    Προσωπικά πιστεύω πως σε τέτοιες καταστάσεις συμβαίνουν συμπεριφορές επίκτητες.Βιώματα,συνήθειε ς ναι αλλά πράγματα ίσως μαθημένα που συνεπώς ξεμαθαίνονται κιόλας κι όχι κληρονομημένα.Ξέρεις όταν πεις κάποιον ότι κληρονόμησες μηχανισμούς του γονιού σου είναι σαν να του λες ότι είσαι καταδικασμένος να ζήσεις μ\'αυτούς.Έτσι μου ακούγεται τουλάχιστον εμένα.

  9. #24
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by πανος12345
    Πιστευω χωρις να μπορω να το αποδειξω, οτι ο μηχανισμος
    που σε \"βγαζει απο τα ρουχα σου \" ειναι ο ιδιος με αυτον του πατερα σου και οτι μπορει να ειναι κληρονομικος !
    Δεν ξέρω Πάνο αλλά το συγκεκριμένο που γράφεις μου ακούγεται λίγο πως να το πω...επιβλαβές.
    Αυτό το λέω γιατί έχω φίλη που η μητέρα της είναι αλκοολική και η μεγαλύτερη φοβία που την κυνηγάει χρόνια είναι η δήθεν κληρονομικότητα.Φοβάται να πιει έστω ένα ποτήρι κρασί.Φοβάται ότι κληρονόμησε τις αντιδράσεις της μητέρας της.

    Προσωπικά πιστεύω πως σε τέτοιες καταστάσεις συμβαίνουν συμπεριφορές επίκτητες.Βιώματα,συνήθειε ς ναι αλλά πράγματα ίσως μαθημένα που συνεπώς ξεμαθαίνονται κιόλας κι όχι κληρονομημένα.Ξέρεις όταν πεις κάποιον ότι κληρονόμησες μηχανισμούς του γονιού σου είναι σαν να του λες ότι είσαι καταδικασμένος να ζήσεις μ\'αυτούς.Έτσι μου ακούγεται τουλάχιστον εμένα.
    δεν με απασχολει αρσι μου τι βλεπεις επιβλαβες η οχι , οσο τι ξερω εγω οτι μπορει η οχι να κληρονομειται και γιαυτο αν εχεις κατι να πεις πανω σε αυτιο ευχαριστως να το ακουσω ....
    Αυτο που ξερω παντως απο την δικη μου γνωση ειναι οτι σε ενα πειραμα εγκληματικοτητας που ξεκινησε πριν απο 200 περιπου χρονια με μια εγκλειστη ***** , αλκοολικη και συφλιδικη , απεδειξε περιτρανα οτι πολλες γεννες αργοτερα , πολλοι απογονοι της εν λογω \"κυριας \" εφεραν πολλα απο αυτα τα χαρακτηριστικα και ολα αυτα τα στοιχεια αναφερονται στην εγκληματολογια του Μπρακατσουλα καθηγητη της Νομικης σχολης Αθηνων !
    Τωρα επαναλαμβανω αν εχεις κατι σχετικο που να τα ανατρεπει .ευχαριστως να το συζητησουμε ...

  10. #25
    Οσον αφορα την φιλη σου πες της οτι κανει παρα πολυ καλα !
    εστω και μια γουλια , μπορει κατω απο τις καταλληλες συνθηκες να αναστατωσει τον οργανισμο της και να την φερει ενωπιον του εθισμου!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Είδα τη φίλη μου παρόλους τους άσκοπους φόβους της να πίνει,να περνάμε καλά και την άλλη μέρα να έχει ένα κάρο παράλογες ενοχές και φοβίες και είναι φως φανάρι ότι είναι απλά φοβίες.
    Προσωπικά δεν έχω γνώσεις επί του θέματος,μόνο ότι βλέπω και ακούω αλλά έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές τέτοιες συμπεριφορές και τρόποι ζωής όπως αναφέρεις πιο πάνω πιο πολύ μαθαίνονται παρά κληρονομούνται.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ενιδαφέρον άρθρο στο http://www.bestrong.org.gr/el/healthylife/alcoholrestriction/alcoholism/developmentofalcoholism/

    λέει:


    \"Πως δημιουργείται ο αλκοολισμός;

    Πως γίνεται κανείς αλκοολικός; Γεννιέται με την προδιάθεση ή τον σπρώχνουν στο πιοτό τα βάσανα της ζωής; Η Ψυχιατρική έχει πολλά να πει σχετικά με την εξάρτηση από το αλκοόλ. Πολλοί παράγοντες έχουν επιπτώσεις στην απόφαση να αρχίσει κάποιος να πίνει, στην ανάπτυξη των προσωρινών προβλημάτων με το αλκοόλ στα εφηβικά έτη και στη δεκαετία των 20 ετών, και στην ανάπτυξη τελικά της εξάρτησης από το αλκοόλ.


    Η έναρξη της κατανάλωσης οινοπνεύματος εξαρτάται κατά ένα μεγάλο μέρος από κοινωνικούς, θρησκευτικούς, και ψυχολογικούς παράγοντες, αν και τα γενετικά χαρακτηριστικά φαίνεται επίσης ότι συμβάλουν. Αλλά οι παράγοντες που επηρεάζουν την απόφαση να συνεχίσει κανείς να πίνει μέχρι το στάδιο της εξάρτησης από το αλκοόλ είναι μάλλον διαφορετικοί.


    Μια παρόμοια αλληλεπίδραση μεταξύ των γενετικών και περιβαλλοντικών επιρροών συμβάλλει σε πολλές άλλες ιατρικές και ψυχιατρικές παθήσεις, και επομένως, μια ανασκόπηση αυτών των παραγόντων στον αλκοολισμό, προσφέρει ικανές πληροφορίες για τις σύνθετες γενετικές διαταραχές συνολικά. Τα κυρίαρχα ή υπολειπόμενα γονίδια, αν και σημαντικά, εξηγούν μόνο σχετικά σπάνιες καταστάσεις.\"

    Αλλά εν πάσει περιπτώση, νομίζω οτι ξεφύγαμε απο αυτό το οποίο μας έθεσε η φίλη μας.
    Και αυτό, σίγουρα δεν ήταν το ερώτημα για το κατά πόσο είναι κληρονομική αυτή η ασθένεια.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by weird
    Αλλά εν πάσει περιπτώση, νομίζω οτι ξεφύγαμε απο αυτό το οποίο μας έθεσε η φίλη μας.
    Και αυτό, σίγουρα δεν ήταν το ερώτημα για το κατά πόσο είναι κληρονομική αυτή η ασθένεια.
    Έχεις δίκιο weird.
    Προσωπικά ταύτισα κάποια στιγμή την κοπέλα με τη φίλη μου μιας κι αυτή έχει πρόβλημα αλκοολισμού στην οικογένειά της και ειδικά όταν διάβασα για τη μεγαλύτερη φοβία της.Την κληρονομιότητα.

    Sorry Μαρίνα.....

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    13
    καλησπερα.ναι την ειχα και γω καποτε αυτη τη φοβια...μετα αποφασισα οτι οτι κανω ειναι δικη μου αποφαση.αν και συμφωνω οτι ο αλκοολισμος συνδεεται με την κληρονομικοτητα.περισσοτε� �ο πιστευω ομ οτι μαθαινεται.ναι πινω αν και δεν θα ελεγα οτι εχω φτασει σε σημειο αλκοολισμου.
    με ιντριγκαρε αυτο που ειπε ο πανος οτι ισως ειναι ο ιδιος μηχανισμος με τον πατερα μου.το σκεφτομαι τωρα.δεν πινω καθημερινα.και οταν πινω ειμαι ηρεμη εντελως και εχω καλη διαθεση.νομιζω το αγχοσ και η καχυποψια υπαρχει οταν δεν πινω.χμμμμ χμμμμμ θα το σκεφτω παραπανω το θεμα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by weird
    Αλλά εν πάσει περιπτώση, νομίζω οτι ξεφύγαμε απο αυτό το οποίο μας έθεσε η φίλη μας.
    Και αυτό, σίγουρα δεν ήταν το ερώτημα για το κατά πόσο είναι κληρονομική αυτή η ασθένεια.
    Έχεις δίκιο weird.
    Προσωπικά ταύτισα κάποια στιγμή την κοπέλα με τη φίλη μου μιας κι αυτή έχει πρόβλημα αλκοολισμού στην οικογένειά της και ειδικά όταν διάβασα για τη μεγαλύτερη φοβία της.Την κληρονομιότητα.

    Sorry Μαρίνα.....
    Arsi μου πάντως το σχόλιό μου δεν αφορούσε εσένα.

    Καλησπέρα Μαρίνα, πώς είσαι σήμερα?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •