δυσθυμία και δύσπνοια, τρόποι αντιμετώπισης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    9

    δυσθυμία και δύσπνοια, τρόποι αντιμετώπισης

    θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από τους εδώ διαδικτυακούς ομοιοπαθούντες γνωρίζει πρακτικούς τρόπους αντιμετώπισης μιας κρίσης που περνάω για δεύτερη φορά ύστερα από ένα χρόνο.
    τα συμπτώματα είναι τα ακόλουθα
    -ταχυκαρδίες, που καταλαβαίνω ότι είναι θέμα άγχους γιατί αν το ξεχάσω υποχωρούν
    -και κυριότατα μια αίσθηση πως δεν μπορώ να αναπνεύσω (και αυτό με φοβίζει, γιατί είναι τρομερό συναίσθημα το να μη μπορείς να αναπνεύσεις)
    -όλο αυτό πάει και έρχεται, δηλαδή αν ξεχαστώ λίγο φεύγει για μια ώρα ή και ημέρα ακόμη
    -παράλληλα έχω δυσθυμία, δηλαδή λειτουργώ με το 20% των δυνάμεων μου
    -υπνηλία, θέληση για ύπνο

    Για πρώτη φορά το έπαθα πέρσι στις γιορτές
    στην αρχή φοβήθηκα
    αλλά επειδή γενικά είμαι αγχώδης
    κατανόησα την αιτία και το ξεπέρασα

    γενικά ο χειμώνας δεν είναι η εποχή μου

    και μου παρουσιάστηκε την τελευταία εβδομάδα πάλι και είναι ιδιαίτερα κουραστικό, κυριώς γιατί νιώθω πως μου κόβεται η ανάσα, κι όσο το σκέπτεσαι τόσο σε πνίγει περισσότερο

    ξέρει κανείς μήπως κάτι που μπορεί να επιδρά αποσοβητικά;
    Γενικά επειδή ξέρω τον εαυτό μου, απλώς κάνω υπομονή μέχρι να το ξεπεράσω κι αυτό
    αλλά είναι αρκετά επώδυνο και κουραστικό
    ειδικά όταν το λέω σε οικογένεια και φίλους και νομίζουν ότι τους κοροιδεύω
    επειδή δείχνω υγιής και δυνατός
    δε μπορούν να αντιληφθούν τι σημαίνει αίσθηση πνιγμού

    υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω πρακτικά?

    πχ παρατήρησα ότι με βοηθάει αν μυρίζω κάποιο έντονο άρωμα
    δε ξέρω γιατί

    και για να ολοκληρώσω θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω ψάξει τι είναι αυτό που μου ξαναπροκάλεσε αυτή την πνιγερή κατάθλιψη και εκτός από το ότι με αγχώνει η συννεφιά και ο μουντός χειμωνιάτικος ουρανός
    έχω ερωτευθεί μια κοπέλα...
    απλώς δεν το γράφω αναλυτικά εδώ επειδή είναι άλλο topic
    αλλά σκέφτομαι μήπως ευθύνεται αυτό για την τωρινή μου αναστάτωση

    πολύ σύντομα: γνωρίστηκα με την κοπέλα αυτή μέσω φίλων και ταιριάξαμε και βγήκαμε μαζί, την ίδια βραδιά κάναμε σχέση και ενώ εγώ πίστευα ότι έχω βρει τον έρωτα της ζωής μου, όταν ξαναεπικοινώνησα μαζί της μου είπε ότι ξαναέσμιξε με τον παλιό της φίλο και δε μπορεί να με δει, οκ, το δέχτηκα και το ξεπέρασα, μετά όμως από κάμποσο καιρό με ξαναπαίρνει τηλέφωνο και μου κλαίγεται και θέλει να κάνουμε σχέση, εγώ σαν τρελός την ήθελα κι έτσι δε σκέπτηκα τίποτα και κοιμηθήκαμε πάλι μαζί, για δυο βραδιές αυτό, μετά μου στέλνει μύνημα ότι λυπάται πολύ, αλλά τα ξαναβρήκε με το φίλο της και συγγνώμη που μου προκάλεσε αναστάτωση, αλλά πια την είχα ερωτευθεί και την ήθελα μόνο δική μου...

    ε, και από τότε, συμπτωματικά ή όχι, άρχισαν αυτές οι αναπνευστικές κρίσεις
    που δεν είναι κρίσεις γιατί έτσι είμαι όλη τη μέρα και είμαι απελπισμένος

    Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση;
    και στην κατάθλιψη και στο ερωτικό, αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία και θέλετε να το συζητήσετε

    ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Ειναι ΠΟΥΤΑΝΑ πολυ απλα και πρεπει να την ξεπερασεις δεν αξιζει τιποτα το *******κι αυτο. Να πα να γαμηθει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    9
    ευχαριστώ για την απάντηση!
    είναι ωραίο να ακούω το ίδιο συμπέρασμα και από κάποιον άλλον!
    κι εγώ αυτό της είπα ότι είναι και - υποτίθεται- επειδή της είπα κάτι τέτοιο παρεξηγήθηκε, την πήραν τα κλάμματα και μου διεμύνησε να μη της στείλω ούτε μύνημα γραπτό γιατί τάχα \"εκτέθηκε\" και πληγώθηκε τρομερά

    Μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι θίχτηκε τόοοοσο πολύ που με αφαίρεσε και από την τηλεφωνική της λίστα, όπως μου είπε
    και απαίτησε να μην την ξαναενοχλήσω

    εγώ, βέβαια, έκανα τη βλακεία και της είπα να τα πούμε ξανά από κοντά, σαν φίλοι τώρα, αλλά αυτή δε μου απάντησε και κάπως ξεχάστηκε το ζήτημα

    όμως εκεί που την είχα μισοξεχάσει με πήρε τηλέφωνο και ήθελε να βγούμε
    -φιλικά πάντα- μου είπε, \"έτσι για έναν καφέ\"
    εγώ σκέφτηκα ότι δεν έχω να χάσω τίποτα και δέχτηκα
    -την προηγούμενη εβδομάδα αυτό-
    λοιπόν πηγαίνω και την βλέπω που είχε ντυθεί τόοοσο προκλητικά
    στην αρχή έκανα τον χαζό και προσπαθούσα να είμαι άνετος
    αυτή γέλασε και με ρώτησε με υφάκι
    \"γιατί κοιτάς τα βυζιά μου; Τόσο καυ..... είσαι;\"
    ε, εκεί δεν άντεξα και την αγκάλιασα κι εκείνη γελούσε σαν υστερική
    και με χτύπησε στο γόνατο και μου λέει \"άντε πάμε\"
    και σκέφτηκα ότι θέλει να έρθει σπίτι μου
    αλλά αντί γι\' αυτό μου είπε να πάμε στις τουαλέτες και θέλει εκεί κάτι να μου δείξει, είχα πιει κι εγώ και πήγα μαζί της, εκεί με τράβηξε στις γυναικείες και κλείσαμε την πόρτα και μου λέει \"σου αρέσω;\" και με χάιδευε, είχα αναστατωθεί και δεν ήξερα πως να αντιδράσω, τη φιλούσα αλλά αυτή με απωθούσε και με χτυπούσε αλλά συνέχιζε να με χαιδεύει και -ελπίζω να μην γίνομαι υπέρ το δέον ακατάλληλος αλλά αν δεν τα γράψω θα σκάσω και είναι και πράγματα που αν τα μοιραστώ με φίλους μου θα με καζουρέψουν, οπότε τα λέω εδώ μπας και νιώσω καλύτερα- λοιπόν τα έκανε αυτά και εγώ την φιλούσα και της έλεγα: μωρό μου σε θέλω, και δε με νοιάζει αν έχεις και άλλον και τέτοια και αυτή μου έλεγε να μη μιλάω δυνατά και μας ακούνε και έσκυψε μετά και πήρε τα γεννητικά μου όργανα στο στόμα της και της λέω δεν αντέχω θα χ..., λοιπόν αυτή δε σταματούσε και έγινε ότι έγινε...
    ύστερα πήρε ένα ύφος πολύ ψυχρό και αηδιαστικό και μου λέει \"είσαι κάφρος και γουρούνι\" και μπαμ ανοίγει την πόρτα και φεύγει τρεχάλα, εγώ μέχρι να προλάβω να ντυθώ και να σουλουπωθώ είχε εξαφανιστεί,
    τώρα από τις αρχές της εβδομάδας την παίρνω τηλέφωνο και αφήνω μυνηματα και δεν απαντά
    και το χειρότερο έμαθα από φίλους δικούς της
    ότι διαδίδει παντού πως είμαι ακόλαστος και δεν κάνω για μόνιμη σχέση και αυτοί που με γνωρίζουν τα έχουν λίγο χάσει
    γιατί βασικά είμαι άνθρωπος ευγενικός και με τρόπους

    οκ, μπορεί να φταίω κι εγώ για το περιστατικό της τουαλέτας μιας και είχα πιει τις μπύρες μου και δεν τηρησα την υπόσχεση που της είχα δώσει για φίλια μόνο

    δεν ξέρω
    δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου τις γυναίκες

    το μόνο καλό, είναι ότι σιγά σιγά μου φεύγει η δύσπνοια
    και σήμερα που πήγε να με πιάσει το απογευματάκι ύστερα από τη δουλειά που γύρισα σπίτι
    θυμήθηκα αυτό που μου έγραψες φίλε και γέλασα και ένιωσα καλά

    σ\' ευχαριστώ, είναι κάτι που δεν μπορώ να μοιραστώ με τους φίλους μου γιατί φοβάμαι ότι θα γίνει κουτσομπολιό κτλ

    (πάντως, για να είμαι ειλικρινής, τη σκέπτομαι συνέχεια, και τώρα που γράφω αυτά, αυτήν σκέπτομαι, δεν ξέρω, ίσως να φταίει που είμαι διστακτικός να κάνω καινούρια σχέση με άλλη κοπέλα, γιατί σκέπτομαι 1 στις 1000 μήπως τελικά επιστρέψει πάλι σε μένα...και θέλω να είμαι σωστός απέναντι της, ξέρει ότι είμαι μόνος μου και ανα πάσα στιγμή την περιμένω...θα περιμένω καμια βδομάδα ακόμη και μετά θα βγω στη γύρα, γιατί δεν έχω σκοπό να περάσω όλο το χειμώνα με μοναξιές και άδειο κρεβάτι)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    αυτη φιλε μου εγω την κοβω για ψυχανωμαλη...εσυ την προκαλεσες \'η αυτη?αυτη 100 τα 100 ..τελικα μερικες φορες εμεις οι γυναικες ειμαστε πολυ πουτανες...εισαι ερωτευμενος \'η σου την δινει τοσο πολυ επειδη συμπεριφερετε ετσι..απελευθερωμενα να πουμε?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    9
    δε ξέρω, ίσως να είναι ο τρόπος της αυτός ένα επιπλέον στοιχείο στη γοητεία της
    βασικά το πρόβλημα είναι ότι έχω φάει κόλλημα μαζί της γιατί είναι υπερβολικά όμορφη γυναίκα...
    μου κακοφάνηκε που την είπες \"ψυχανώμαλή\", οπότε φαντάζομαι την αγαπώ...

    δε ξέρω τι θα προκύψει από το όλο πράγμα
    ελπίζω σύντομα να ξεκαθαρίσει το τοπίο
    της έστειλα ξανά μύνημα και μου απάντησε επιτέλους
    θέλει, λέει, χρόνο για να το σκεφτεί
    και πάντως επέμενε ότι δεν έφταιγε αυτή για το περιστατικό στις τουαλέτες
    αλλά εγώ,
    επειδή είμαι \"πολύ ωραίο αγόρι\" και \"ζουμερός\" και δε μπορούσε να μου αντισταθεί

    τώρα, το πήρα αυτό για κοπλιμέντο...
    ελπίζω να μην την πατήσω πάλι...
    θα δούμε

    της είπα σήμερα ότι θέλω να τη παντρευτώ...

    είμαι μήπως βλάκας??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ναι.Λοιπόν ξέρεις πως και η αίσθηση πνιγμού,όπως κι ο λεγόμενος κόμπος στο λαιμό,ή η αίσθηση πως το φαί δεν κατεβαίνει κάτω,αποτελούν κομμάτι όπως είπες της αγχώδους διαταραχής,ένα μέρος των σωματοποιημένων της εκδηλώσεων.Πόσο καιρό τώρα έχεις τα συμπτώματα αυτά;Έχεις πάει σε ειδικό ή είχες παλιότερα πάει;Νομίζω πως γενικά έχουν κάποιο χρονικό διάστημα έξαρσης,σαν επεισόδια που κρατούν κάποιους μήνες και μετά παρουσιάζουν κάποια ύφεση.Η δυσθυμία μπορεί να προέρχεται και από το χωρισμό σου,φυσικό δεν είναι;

    Aλλά ας πάμε στο κομμάτι αυτό.Εντάξει,και πες αυτή είναι *******
    (εγώ δεν το λέω πάντως).Εσύ γιατί τραβιέσαι σαν το καρχαρία από το αίμα;Φίλε,το πώς μας φέρονται οι άλλοι,δεν είναι ξεκομμένο από τη δική μας συμπεριφορά.Τους άλλους τους μαθαίνουμε πώς να μας φέρονται ανάλογα με το τι εισπράττουν από μας.Αν λοιπόν εσύ είσαι ασταθής,θα εισπράξεις αστάθεια.Αν είσαι αβέβαιος,θα εισπράξεις αβεβαιότητα.Και η ομορφιά δεν έχει σχέση με αυτό,έχει να κάνει με αλληλεπίδραση και πάγια.:P

    Όσο λοιπόν ο ζουμερός κι ωραίος τρέχει πίσω από τα μπουτάκια της όμορφης χωρίς να εξετάζει τι θέλει και τι απαιτεί από τις σχέσεις του,μετά είναι το πλέον εύκολο να πάμε στον κόμπο στο λαιμό γιατί η άλλη είναι *******.Πώς το συνδέω;Bασανίζεσαι από το άγχος στο σώμα,βασανίζεσαι από το άγχος στις σχέσεις σου.Ο καλός και ευγενικός είναι άλλο,και άλλο το μαζεύω ό,τι έχετε ευχαρίστηση.

    Κάποιος άνθρωπος ψάχνει τη δικαιολογία πάντα στη συμπεριφορά των άλλων,κάποιος άλλος ψάχνει το δικό του μερίδιο στην ευθύνη.Εσύ ποιος λες να φοβάται λιγότερο;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    48
    ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ,ΑΣΤΗ ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΨΟΧΟΛΟΓΟΣ.ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ,ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΕΚΕΙ..ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΟΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΚΑΠΟΥ,ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ντρεπομαι που ειμαι γυναικα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •