Η τοξικολογία της συμπεριφοράς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Η τοξικολογία της συμπεριφοράς

    Από ένα άρθρο (στη συνέχεια ίσως παραθέσω και άλλες ενότητες).

    Ο Παυλώφ και οι μπηχεβιοριστές (Γουώτσον, Σκίννερ κ.ά.) στήριξαν τη θεωρία τους για τον άνθρωπο στη λειτουργία των εξαρτημένων ανακλαστικών. Ο ανθρώπι*νος εγκέφαλος κατά τη γέννηση είναι tabula rasa (λευκό χαρτί), λένε, και το τι θα γίνει κατόπιν ο άνθρωπος εξαρτάται από το είδος των εξαρτημένων ανακλαστικών που θα αναπτύξει, δηλαδή, σε τελευταία ανάλυση, από το είδος των περιβαλλοντικών επιδράσεων που θα δεχθεί. Ο Γουώτσον4 (σελ. 104), σε μια συχνά παρατιθέμενη πα*ράγραφο, πολύ ενδεικτική των αντιλήψεων του, γράφει:
    «Δώστε μου μια ντουζίνα υγιή παιδιά, χωρίς σωματι*κές παραμορφώσεις, καθώς και έναν κόσμο όπως τον θέλω, για να τα αναθρέψω μέσα σ\' αυτόν. Σάς εγγυώμαι ότι μπορώ να πάρω όποιο θέλω στην τύχη και να το κάνω ό,τι θέλω - γιατρό, δικηγόρο, καλλι*τέχνη, έμπορο, ακόμη και ζητιάνο ή κλέφτη, ανεξάρ*τητα από τις κλίσεις και τις ικανότητές του ή την καταγωγή του».

    «Οι προσαρμοστικές αλλαγές της δομής, σαν αντίδρα*ση στην αλλαγή των συνθηκών του περιβάλλοντος, είναι συχνότερες στα ανώτερα φυτά παρά στα ανώ*τερα ζώα. Υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια για μια τέτοια αλλαγή: ο άνθρωπος ή ο σκύλος έχει έναν λίγο-πολύ καθορισμένο αριθμό μερών, λόγου χάρη δοντιών, πλευρών ή δακτύλων, ενώ η βελανιδιά μπο*ρεί να αναπτύξει ρίζες, φύλλα και κλαδιά σε διάφο*ρους αριθμούς και μορφές, ανάλογα με τις ιδιομορ*φίες του εδάφους στο οποίο μεγαλώνει ή ανάλογα με την ένταση του φωτός που πέφτει πάνω της.

    Η ευελι*ξία παρουσιάζεται συχνά σαν αντίδραση των φυτών στο φως. Το νεαρό φυτό εξαρτάται από τις θρεπτικές ουσίες που περιείχε το σπέρμα, μέχρις ότου βγάλει πράσινα φύλλα, στα οποία, με την παρουσία φωτός, μπορούν να συντεθούν νέες θρεπτικές ουσίες. Νεαρά φυτά που βρίσκονται στο σκοτάδι ψηλώνουν συνήθως ταχύτερα από εκείνα που εκτίθενται ατό φως.

    Τελικά, αν παραμείνουν ατό σκοτάδι, τα νεαρά φυτά πεθαίνουν, αλλά κάτω από φυσικές συνθήκες η τα*χύτερη ανάπτυξή τους αυξάνει τις πιθανότητές τους να φθάσουν στο φως κι έτσι να επιζήσουν».

    ########

    Παρ\' όλες τις δυσκολίες που συναντά η μελέτη μιας τόσο λεπτής παραμέτρου όπως είναι η συμπεριφορά, αρχίζουν να γίνονται κάποια βήματα. Υ*πάρχουν, για παράδειγμα, βάσιμες ενδείξεις ότι υψηλά επίπεδα όζοντος στο περιβάλλον οδηγούν σε μείωση της αυθόρμητης δραστηριότητας, ενώ πειραματικά σε ποντί*κια διαπιστώθηκε επιβράδυνση σε ορισμένα ανακλαστικά και απαίτηση μεγαλύτερου χρόνου για εκμάθηση κάποιου καθήκοντος. Επίσης χρόνια έκθεση παιδιών σε υψηλά επίπεδα μολύβδου του περιβάλλοντος οδηγεί σε μια ελα*φρά διανοητική καθυστέρηση.

    Οδηγούμαστε έτσι στην άποψη ότι το στρες του σημερινού κατοίκου των πόλεων δεν οφείλεται μόνο στον αγχώδη τρόπο ζωής και στο μεγάλο συνωστισμό, αλλά και στη μόλυνση του περιβάλ*λοντος, που ασκεί μια άμεση επίδραση πάνω στο νευρικό μας σύστημα και στις εγκεφαλικές λειτουργίες.

    Σήμερα βλέπουμε ότι η μελέτη της συμπεριφοράς όχι μόνο αποτελεί μια χαρακτηριστική στροφή της σύγχρονης σκέψης, αλλά απασχολεί και τον μέσο άνθρωπο περισσό*τερο από ποτέ άλλοτε. Σαν απόδειξη αναφέρουμε το γεγονός της αυξανόμενης ζήτησης ψυχολογικών βιβλίων και γενικότερα βιβλίων πάνω στα προβλήματα της συμπε*ριφοράς. Αυτό δεν οφείλεται μόνο στη σημασία της σαν σύστημα προσαρμογής στις περιβαλλοντικές απαιτήσεις. Είναι προπαντός η «δυσλειτουργία» αυτού του συστήματος στη σημερινή ζωή, με τα άγχη και τις δυσκολίες στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, που έχει προκαλέσει τόσο ενδιαφέρον στο ευρύ κοινό.

    Ο Χάνε Άιζενκ υποστηρίζει ότι το ένα τρίτο των σημερινών ανθρώπων πάσχει από κάποια μορφή νεύρωσης, από την πιο ήπια μέχρι την πιο βαριά. Ελάχιστοι είναι εκείνοι που θα είχαν τη διάθεση να του αμφισβητήσουν αυτή τη διαπίστωση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γενικά,συμφωνώ με τους μπιχεβιοριστές.Εγώ θα ήθελα ο Παυλώφ να με κάνει ζητιάνο και κλέφτη.:P:P
    Καλέ μου Παυλώφ,κάνε με ζητιάνο.(πρωτοτύπησα και φέτος,εμ τι,όλο άγιε μου Βασίλη φέρε μου τούτο και κείνο την έχουμε την ευχή):D

    Πολύ ενδιαφέρον άρθρο vince(σοβαρά τώρα),δεν είναι τυχαίο εξάλλου που διάφορες νόσοι του νευρικού συστήματος βρίσκονται σε ανοδική πορεία(Πάρκινσον,Αλτσχάιμε ρ κλπ)που κάποτε θεωρούνταν νόσοι της τρίτης ηλικίας.Αυτό έχει πάψει να ισχύει,έχουμε πέρασμα σε νεότερες γενιές.Σίγουρα έχει να κάνει και με επίδραση ποικίλων περιβαλλοντικών παραγόντων.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by RainAndWind
    Γενικά,συμφωνώ με τους μπιχεβιοριστές.Εγώ θα ήθελα ο Παυλώφ να με κάνει ζητιάνο και κλέφτη.:P:P
    Καλέ μου Παυλώφ,κάνε με ζητιάνο.(πρωτοτύπησα και φέτος,εμ τι,όλο άγιε μου Βασίλη φέρε μου τούτο και κείνο την έχουμε την ευχή):D

    Πολύ ενδιαφέρον άρθρο vince(σοβαρά τώρα),δεν είναι τυχαίο εξάλλου που διάφορες νόσοι του νευρικού συστήματος βρίσκονται σε ανοδική πορεία(Πάρκινσον,Αλτσχάιμε ρ κλπ)που κάποτε θεωρούνταν νόσοι της τρίτης ηλικίας.Αυτό έχει πάψει να ισχύει,έχουμε πέρασμα σε νεότερες γενιές.Σίγουρα έχει να κάνει και με επίδραση ποικίλων περιβαλλοντικών παραγόντων.

    Να πάρει και μένα ήθελα να με κάνει χορευτή! Άλλωστε έτσι θα μπορούσαμε να ενώσουμε και τις δυνάμεις μας, εσύ ζητιάνος εγώ μια χορευτής με στολή αρκούδας με ένα κολάρο...:o


    (όχι ότι οι χορευτικές μου δυνατότητες δεν είναι ήδη εντυπωσιακές χα...)


    αλλά χμ... βάζω στοίχημα ότι δεν γίνεται να γίνεις έύκολα χορευτής έτσι...δηλαδή πόοοοσαα εξαρτημένα ανακλαστικά/αλυσίδες ανακλαστικών θες γι\'αυτό? Ένα ηλεκτοσοκ για ένα κουνιματάκι στα αριστερά, ένα μηλαράκι για ένα λίκνισμα στα δεξιά, μια φαπίτσα (χμμ τώρα αυτό είναι \"ενίσχυση\" η \"τιμωρία\"? χμ...) για μια ταλάντωση της λεκάνης...

    ...άμα είναι και σύνθετη η χορογραφία βράστα! Μιλάμε για πολλά μήλα...ενώ η κατανάλωση ρεύματος θα λιγύσει την ΔΕΗ.


    Τώρα που το σκέφτομαι, τώρα καταλαβαίνω γιατί ο \"σκληρός\" συμπεριφορισμός δεν ισχύει πλέον λολ. :P



    Βέβαια δεν κατάλαβα καν πως στο άρθρο του vince \"πηδήξαμε από τον μπεχαβιορισμό στον ρόλο των περιβαλλοντικών τοξινων στην ψυχική υγεία\"...απόδειξη ότι ισχύει η γνωστική ψυχολογία αφού με τον τρόπο που αντιλήφθηκα και ερμήνευσα το ερέθισμα-κείμενο...δεν κατάλαβα τίποτα λολ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by RainAndWind
    Γενικά,συμφωνώ με τους μπιχεβιοριστές.Εγώ θα ήθελα ο Παυλώφ να με κάνει ζητιάνο και κλέφτη.:P:P
    Καλέ μου Παυλώφ,κάνε με ζητιάνο.(πρωτοτύπησα και φέτος,εμ τι,όλο άγιε μου Βασίλη φέρε μου τούτο και κείνο την έχουμε την ευχή):D
    Ok, θα το πω στον Άι Βασίλη να δούμε τι μπορεί να γίνει..


    Originally posted by RainAndWindΠολύ ενδιαφέρον άρθρο vince(σοβαρά τώρα),δεν είναι τυχαίο εξάλλου που διάφορες νόσοι του νευρικού συστήματος βρίσκονται σε ανοδική πορεία(Πάρκινσον,Αλτσχάιμε ρ κλπ)που κάποτε θεωρούνταν νόσοι της τρίτης ηλικίας.Αυτό έχει πάψει να ισχύει,έχουμε πέρασμα σε νεότερες γενιές.Σίγουρα έχει να κάνει και με επίδραση ποικίλων περιβαλλοντικών παραγόντων.
    Στην Αμερική λένε την εξής ατάκα. You have to think outside of the box.

    Παρατήρησε τι κοινό έχουν τα αρχαία αγάλματα των Ελλήνων, ημίθεων και κατακτητών, γιατί οι πυραμίδες της αρχαίας Αιγύπτου είναι συμμετρικά άρτιες, πως έχουν ευρεθεί ανασκαφές ύψιστης σοφίας από ανθρώπους που υπήρξαν πιο ευτυχισμένοι αν και με λιγότερες ανέσεις.

    Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά. Από την δύναμη της φθοράς του χρόνου ως την δύναμη της στιγμής τίποτα δεν θα άλλαζε, το κάθε τι θα έμενε στάσιμο αν δεν υπήρχε η διαφορά.

    Η μεγαλύτερη συντήρηση της διαφοράς είναι τα νέα που σου πουλάνε για να επιβιώσουν, γιατί σε έχουν ανάγκη. Ναι, εσένα που θα μπορέσεις να σκεφτείς και πέραν του κουτιού.

    Οι νευρολογικές ασθένειες, ένα παραμύθι που σου πουλάνε χωρίς να σου πούνε \"κοίτα εκεί κάτω και δες τι έχεις\", αφού στην ουσία δεν ξέρουν, είναι ένας τρόπος υπεκφυγής από το πεπρωμένο. Ακόμα και απόγονος του Διόνυσου να ήσουν, μικρή σημασία έχει, γιατί αυτό που γίνεται δεν γίνεται για σένα η για μένα, αλλά για αυτούς. Αυτούς που θέλουν να κοιμάσαι με ήσυχη την συνείδηση σου, ώσπου η συνείδηση να σε τιμωρήσει και να μην μάθεις ποτέ τον λόγο.

    Ο άνθρωπος μπορεί αν θέλει να φτάσει στον πάτο και από εκεί μέσα σε μία στιγμή, φαινομενικά άγνωστη, να αγγίξει το θαύμα.

    Η συνείδηση, που μπορεί μέσα σε μια στιγμή να εξαφανίσει ακόμα και τον καρκίνο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by PETRAN
    Βέβαια δεν κατάλαβα καν πως στο άρθρο του vince \"πηδήξαμε από τον μπεχαβιορισμό στον ρόλο των περιβαλλοντικών τοξινων στην ψυχική υγεία\"...απόδειξη ότι ισχύει η γνωστική ψυχολογία αφού με τον τρόπο που αντιλήφθηκα και ερμήνευσα το ερέθισμα-κείμενο...δεν κατάλαβα τίποτα λολ.
    Καλημέρα PETRAN. Θα έπρεπε να αναρωτηθούμε επιτέλους όλοι μας σε τι φάση βρίσκεται το περιβάλλον εν έτη 2010.

    Τα στοιχεία δείχνουν πως η δεκαετία που διανύουμε είναι η θερμότερη από το 1850 και ότι η μοντέρνα τρομοκρατία έχει στραφεί εκεί, δηλαδή στο θέμα περιβάλλον και πλανήτη. Εκτός αυτού αρκεί μόνο να ρίξεις μια ματιά προς τα έξω και να αναρτηθείς μήπως φέτος διανύουμε τα πιο ζεστά Χριστούγεννα των τελευταίων ετών.

    Η Γη έχει φιλοξενήσει, στην διάρκεια της προϊστορικής της περιόδου μορφές ζωής σε θερμοκρασίες πολύ υψηλότερες, με τα ηφαίστεια της ενεργά.

    Η ζωή δεν τελειώνει σε ένα είδος. Μπορεί ο πλανήτης που ζούμε να έχει δώσει ήδη πρόσφορο περιβάλλον στα έντομα όμως κάποια στιγμή πρέπει να αντιληφθούμε πως η καταστροφή του περιβάλλοντος ΔΕΝ είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by vince
    Ο Παυλώφ και οι μπηχεβιοριστές (Γουώτσον, Σκίννερ κ.ά.) στήριξαν τη θεωρία τους για τον άνθρωπο στη λειτουργία των εξαρτημένων ανακλαστικών. Ο ανθρώπι*νος εγκέφαλος κατά τη γέννηση είναι tabula rasa (λευκό χαρτί), λένε, και το τι θα γίνει κατόπιν ο άνθρωπος εξαρτάται από το είδος των εξαρτημένων ανακλαστικών που θα αναπτύξει, δηλαδή, σε τελευταία ανάλυση, από το είδος των περιβαλλοντικών επιδράσεων που θα δεχθεί. Ο Γουώτσον4 (σελ. 104), σε μια συχνά παρατιθέμενη πα*ράγραφο, πολύ ενδεικτική των αντιλήψεων του, γράφει:
    «Δώστε μου μια ντουζίνα υγιή παιδιά, χωρίς σωματι*κές παραμορφώσεις, καθώς και έναν κόσμο όπως τον θέλω, για να τα αναθρέψω μέσα σ\' αυτόν. Σάς εγγυώμαι ότι μπορώ να πάρω όποιο θέλω στην τύχη και να το κάνω ό,τι θέλω - γιατρό, δικηγόρο, καλλι*τέχνη, έμπορο, ακόμη και ζητιάνο ή κλέφτη, ανεξάρ*τητα από τις κλίσεις και τις ικανότητές του ή την καταγωγή του».
    Θα επιχειρήσω μια ανάπτυξη του θέματος.

    Αν λάβουμε υπόψη μας την θεωρία του Παβλόβ, λογικά συμπεραίνουμε το εξής απλό για την ανθρώπινη φύση.

    Αν δώσεις σκατά σε έναν βασιλιά θα αντιδράσει. Αν δώσεις ψωμί σε έναν πεινασμένο θα φάει. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δώσεις ψάρι σε έναν βασιλιά και τίποτα σε έναν πεινασμένο?

    Για σκεφτείτε? ;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •