Κλινικές - σκάνδαλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197

    Κλινικές - σκάνδαλα

    Γιατί για να πάρει κανείς εξιτήριο από μια κλινική είναι τόσο δύσκολο ; Μίλησα με 5 ανθρώπους, που ήταν μια χαρά άνθρωποι. Δεν μου λέγανε τρελλά πράγματα, δεν κλαίγανε, δεν απειλούσανε ότι θα αυτοκτονήσουν, δεν έδειχναν τίποτα το αφύσικο. Το μόνο που μου έλεγαν ήταν "Θέλω να βγω έξω αλλά δεν με αφήνουν". "Κάποιος συγγενής τα κάνει όλα, αν υπέγραφε αυτός θα έβγαινα". "Θα πεθάνω εδώ μέσα φίλε, τί θα κάνω ; Nα δραπετεύσω ;" Kι έπειτα....ικεσίες στους γιατρούς μπροστά στα μάτια μου...."σε παρακαλώ γιατρέ άφησε με να βγω, είμαι καλά"....κι ο γιατρός "όχι ακόμα, είναι νωρίς, πρέπει να υπογράψει εξάλου ο τάδε συγγενής".Φρίκη ! Νταχάου ! 'Αουσβιτς. Δεν λέω το όνομα της κλινικής γιατί θα θεωρηθεί δυσφήμιση. 'Ενα έχω να πω. Ντροπή στους συγγενείς τους και στους γιατρούς τους ! Κι εμένα μου απαγόρευσαν το επισκεπτήριο και παρακαλούσα ημέρες να δω κάποιον δικό μου. 'Ηξερα ότι αυτό θα μου έκανε καλό, εκείνοι όμως έλεγαν ότι θα μου κάνει κακό. Πού το ξέρουν αλήθεια ; Ζουν μέσα στην ψυχή μου ; Την τελευταία μέρα ξεμονάχιασα έναν ασθενή και τον ξετίναξα στις ερωτήσεις. Ο άνθρωπος δεν είχε τίποτε. Μου είπε ότι ο τάδε συγγενής του πήρε όλη του την περιουσία και ότι υπάρχουν κληρονομικά ζητήματα που τον βολεύει να ναι μέσα.Φεύγοντας εγώ, κοίταξα πίσω. Τον λυπήθηκα τόσο πολύ που αυτός μένει πίσω κι εγώ έφευγα. Πρόλαβε να μου πει τις βρωμιές που έχουν μπλεχτεί κάποιοι στην κλινική στο παρελθόν με σκάνδαλα ! Ντροπή τους. Δεν είναι αυτές συνθήκες θεραπείας ούτε τρόποι θεραπείας. Ο διάλογος που ήταν όλες εκείνες τις μέρες ; Κανένας διάλογος, μόνο φαρμακοθεραπείες.

  2. #2
    Η Ψυχιατρική ειναι ατελής επιστήμη.Γιατί το αντικείμενο της ειναι ο άνθρωπος που εχει μάθει να ζει με τα στερεότυπα και να φοβάται οτιδήποτε το διαφορετικό η το ξένο...
    Πόσες και πόσες φορές, η γειτονική μας Ιταλία, δεν κατηγορήθηκε για το ότι η Πολιτεία της
    ειναι έτσι στημένη που εμποδίζει τον καθε Μουσολίνι να γίνει αυτοκράτορας, σπάζοντας σε πολλά μικρά κόμματα την εξουσία στο κοινοβούλιο της.
    Πρόσφατα κατάργησε και τα Ψυχιατρεία...
    Το αν έκαναν καλά η οχι , θα το δείξει το μέλλον....

  3. #3
    Το σημερινο Ψυχιατρειο ειναι ενα εργαλειο εξουσιας περισσοτερο και οχι θεραπειας.
    Σκοπος του ειναι να προφυλαξει ασθενεις και συγγενεις η απλους περαστικους , απο την γνωση που λεει οτι τα περισσοτερα εγκληματα δεν γινονται απο ψυχικα ασθενεις αλλα απο κοινωνικα απαξιωμενους και φιμωμενους πολιτες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο...ειναι εγκληματιες ή εν δυναμει εγκληματιες ποια?
    Προς τι αυτη η αντιμετωπιση?
    Για αλλη μια φορα μου ερχεται ατο μυαλο η ταινια \"κουρδιστο πορτοκαλι\".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ποιοι ειναι εγκληματιες κιπ..χμμ

    για μενα εγκληματιες ειναι αυτοι που οντας σε θεση ισχυος καταχρωνται αδυναμιες εγκλιστων ατομων..δεν ξερω αν θυμασαι κατι θρεντ παλιοτερα που συζηταγαμε για το ιδιο θεμα..
    εκμεταλλευση σε ολα τα επιπεδα.και ενταξει ας υποθεσουμε οτι αυτες ειναι οι εξαιρεσεις στον κανονα και οτι ολοι οι υπολοιποι ειναι σοβαροι επαγγελματιες...η δικαιοσυνη και η πολιτεια τι κανει για αυτα τα συχρονα κολαστηρια ψυχων?αλλα ξεχασα ειμαστε σε προεκλογικη περιοδο τωρα.αλλα εχουν προτεραιοτητα......
    Dum spiro spero (?)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Συνεχίζω γιατί όσο συνέρχομαι, τόσο συνειδητοποιώ σε ποιά φωλιά φιδιών βρέθηκα χωρίς να το γνωρίζω.

    Τί δουλειά έχουν οι Βουλγάρες ανάμεσα στο νοσηλευτικό προσωπικό ; Είμαστε \'Ελληνες ή δεν είμαστε ; Τόσες άνεργες κοπέλες υπάρχουν, βάλτε καμμιά Ελληνίδα ρε παιδιά.

    Με ποιό δικαίωμα επιβάλλεται στους ασθενείς το ξύρισμα ; Αν εσύ θες να αφήσεις μούσι απαγορεύεται ;

    Ποιός ηλίθιος έχει ανακατέψει σχιζοφρενείς, πάσχοντες απο άνοια που ουρλιάζουν όλη μέρα μαζί με καταθλιπτικούς ή τέλος πάντων ηπιότερα περιστατικά που πάνε σε μια κλινική για να βρουν την ηρεμία τους ;

    Με ποιό δικαίωμα μου απαγορεύουν να κάνω τηλεφωνήματα στον \"εξω κόσμο\" ; Με ποιό δικαίωμα δεν μου δανείζουν έστω 5 Ευρό να πάρω κάτι μέχρι να έρθει το επισκεπτήριο (αν έρθει ποτέ, γιατί για να έρθει φίλησα κατουρημένες ποδιές).

    Με ποιό δικαίωμα μια σεξουάλα νοσοκόμα μου τσιμπάει τα μαγουλάκια και μου λέει \"μ\'αρεσεις ρε ...., μ\'αρέσεις πολύ\", και με ποιό δικαίωμα η ίδια νοσοκόμα μου μιλάει στον ενικό ; Με ποιό δικαίωμα νοσοκόμες που βουλγαροφέρνουν σε προφορά μιλάνε άσχημα στους ασθενείς και πάντα τους φωνάζουν με το επώνυμο, τόσο δυνατά μάλιστα που ακούγεται το όνομά σου στο άλλο κτήριο ; Δεν έχω δικαίωμα να διατηρήσω την ανωνυμία μου μέσα σ\'αυτό το μπορντέλο που το αποκαλείτε κλινική ;

    Με ποιό δικαίωμα μου αλλάζουν δωμάτιο ενώ εγώ τους λέω ότι δεν έχω πρόβλημα και νοιώθω πολύ καλύτερα στο δωμάτιο που με βάλανε στην αρχή ;

    Με ποιό δικαίωμα, μου κάνουν προσωπικές ερωτήσεις (οι μη γιατροί) μπροστά σε άλλους και με φέρνουν σε δύσκολη θέση ;

    Ποιόν λαλάκα έχουν προσλάβει για μάγειρα ; (Αυτό το τελευταίο ρε παιδιά απορία το\'χω. Δεν τρώγεται τίποτα με τίποτα εκεί μέσα).

    Ελάτε για φαΗτό !!!!!! ΕΕΕΕΕΕΕλάααατε για φαΗτόοοοοοοοο !!!

    (Χωρίς το γάμα) αντηχούν οι φωνές των Βουλγάρων που είναι σαν να τις πατάς στο καρύδι.

    - Δεν τρώω τους λέω.

    - Ιατί ντεν τρως ;

    - \'Ετσι, δεν θέλω, δεν μου αρέσουν τα φαγητά σας.

    _ Πρέπει να φας όμως φαΗτό αγκόρι μου.

    - Αγκόρι σου ; Από που κι ως που είμαι το αγκόρι σου ; Δεν τρώω λέμε.

    Πολύ γέλιο ή μάλλον κλαυσίγελως οι κλινικές.

  7. #7
    δεν φταινε βελβετ οι Βουλγαρες γιατι η κλινικη θελει να κανει οικονομια στα εξοδα της για να αυξησει τα κερδη των μετοχων
    Φταει η Πολιτεια που εκανε το ΕΣΥ ΕΓΩ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εχω ακουσει πως βγαζουν διαφορους τρελλους ωτσε να τους παρουν την περιουσια τους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by πανος12345
    δεν φταινε βελβετ οι Βουλγαρες γιατι η κλινικη θελει να κανει οικονομια στα εξοδα της για να αυξησει τα κερδη των μετοχων
    Φταει η Πολιτεια που εκανε το ΕΣΥ ΕΓΩ
    Σωστά, για κλάματα είμαστε σ\'αυτή τη χώρα.

  10. #10
    Τερμα ομως βελβετ τα κλαμματα ..ως το βραδυ στις 4/10!
    Γιατι απο το πρωι της 5/10 αρχιζει δουλεια παντου και για ολους !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by πανος12345
    Το σημερινο Ψυχιατρειο ειναι ενα εργαλειο εξουσιας περισσοτερο και οχι θεραπειας.
    Σκοπος του ειναι να προφυλαξει ασθενεις και συγγενεις η απλους περαστικους , απο την γνωση που λεει οτι τα περισσοτερα εγκληματα δεν γινονται απο ψυχικα ασθενεις αλλα απο κοινωνικα απαξιωμενους και φιμωμενους πολιτες...
    Σημαδιακό. Μια μέρα πριν μπω κάποια κοπέλα απ\'αυτές που μοιράζουν χαρτιά στο δρόμο μου έδωσε αυτό :
    Ψυχιατρική : Αποκάλυψη Τώρα !

    Η έκθεση ντοκουμέντο που θα αλλάξει την άποψη σας για την ζωή !

    Η έκθεση κράτησε από 1 - 6 Σεπτέμβρη. Δυστυχώς δεν την είδα για ευνόητους λόγους αφού περνούσα την τραγικότερη ίσως φάση στην ζωή μου.

    Η έκθεση είχε σοκαριστικό οπτικο ακουστικό υλικό 500 τμ στην Τεχνόπολι στο Γκάζι.

    Θέματα :
    Mάθετε τις ρίζες των ψυχιατρικών πρακτικών και τον ψυχιατρικό \"ορισμό\" της λέξης \"άνθρωπος\".

    Ενημερωθείτε για τις αληθινές παρενέργειες της συστηματικής χρήσης ψυχοφαρμάκων.

    Ποιοί επινόησαν τον ρατσισμό και έστρεψαν τους ανθρώπους ενάντια στους συνανθρώπους τους

    Ανοίξτε τα μάτια μπροστά στα εγκλήματα του ΑΚΟΥΣΙΟΥ εγκλεισμού σε κτηνώδη ψυχιατρικά άσυλα και στις απάνθρωπες επεμβάσεις στον εγκέφαλο και τα ηλεκτροσόκ !

    Ποιοί κρύβονται πίσω από τον όλεθρο του Β\' Παγκοσμίου Πολέμου και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, πίσω από τις μαζικές δολοφονίες και το Ολοκαύτωμα ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γιατι πολυ απλα παιρνουμε αυτο που μας αξιζει..

  13. #13
    Originally posted by melene
    γιατι πολυ απλα παιρνουμε αυτο που μας αξιζει..
    και ποιος το κρινει αυτο Μιλενα?
    ο θεος μηπως?
    η ο θειος ?

  14. #14
    Originally posted by Helena
    ποιοι ειναι εγκληματιες κιπ..χμμ

    για μενα εγκληματιες ειναι αυτοι που οντας σε θεση ισχυος καταχρωνται αδυναμιες εγκλιστων ατομων..δεν ξερω αν θυμασαι κατι θρεντ παλιοτερα που συζηταγαμε για το ιδιο θεμα..
    εκμεταλλευση σε ολα τα επιπεδα.και ενταξει ας υποθεσουμε οτι αυτες ειναι οι εξαιρεσεις στον κανονα και οτι ολοι οι υπολοιποι ειναι σοβαροι επαγγελματιες...η δικαιοσυνη και η πολιτεια τι κανει για αυτα τα συχρονα κολαστηρια ψυχων?αλλα ξεχασα ειμαστε σε προεκλογικη περιοδο τωρα.αλλα εχουν προτεραιοτητα......
    καντε υπομονη!
    2 βδομαδες μεινανε...
    Η ψυχικη αναταση του λαου μας θα φερει την ανοιξη στις ψυχες οσων σημερα ποδοπατιουνται γιατι απλα λενε κατι αντιθετο με την εξουσια ...

  15. #15
    Ηρθε η ωρα των αριστων και οχι των αρεστων !
    Απο το σχολειο μεχρι το νοσοκομειο...
    Απο το γιαπι μεχρι το γραφειο....
    Δωστε χωρο στην ψυχη σας για να ξαναγαπησετε τον συνανθρωπο μας ....
    Μαζι μονο ολοι μαζι μπορει να βγουμε απο την κριση αξιων που σαπιζει τα παντα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •