Δεν εχει καμμια λογικη αλλα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Δεν εχει καμμια λογικη αλλα...

    μισω την πολη την οποια γεννηθηκα. Ισως γιατι δεν μου προσφερε τιποτα,ισως για ολες τις αποτυχεμενες προσπαθειες κοινωνικοποιησης που εκανα...ποιος ξερει.
    Δεν εχει λογικη να ριχνεις τις αδυναμιες τις δικες σου στην συμπεριφορα των αλλων...ισως ειναι απλως οι πληγες πολυ βαθιες.
    Τεσπα προχωραμε δεν κολλαμε,ισως καποια στιγμη καταφερω και φυγω,ισως καποια στιγμη ολοι βρουμε αυτο που ζηταμε,προς το παρον τα πραγματα εχουν ως εχουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    σου ευχομαι ειλικρινα καποτε να καταφερεις να φυγεις και να νιωσεις ελευθερος..
    αλλα ακομη και αν δεν γινει αυτο,μακαρι να υπαρξουν τροποι που θα κανουν πιο ομορφη τη ζωη σου στην πολη π μενεις ,και που ξερεις ?iσως καποτε να την αγαπησεις ακομη και με τα ασχημα της:)
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    http://www.youtube.com/watch?v=y32nzLanljY

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    OMG lllogan....αισθανομαι ηδη μια αισοδοξια:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Πλέον το νιώθω λυτρωτικό αυτό το ποίημα, ίσως και αισιόδοξο!:)

  6. #6
    Σόρι για το οφ τόπικ, αλλα τα ερωτικά του Καβάφη δεν συγκρίνονται με τα αλλα ποιηματα του. Γνώμη μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by keep_walking
    μισω την πολη την οποια γεννηθηκα. Ισως γιατι δεν μου προσφερε τιποτα,ισως για ολες τις αποτυχεμενες προσπαθειες κοινωνικοποιησης που εκανα...ποιος ξερει.
    Δεν εχει λογικη να ριχνεις τις αδυναμιες τις δικες σου στην συμπεριφορα των αλλων...ισως ειναι απλως οι πληγες πολυ βαθιες.
    Τεσπα προχωραμε δεν κολλαμε,ισως καποια στιγμη καταφερω και φυγω,ισως καποια στιγμη ολοι βρουμε αυτο που ζηταμε,προς το παρον τα πραγματα εχουν ως εχουν.
    Το να θέλει κανείς να φύγει, να γνωρίσει νέους τόπους, ανθρώπους, κουλτούρες, να νικήσει τους φόβους του και εν τέλει να δει και να εξελίξει τον εαυτο του μονο αρνητικό δεν είναι. Είναι σημάδι εξέλιξης.

    Κι ίσως, όταν οι πληγές είναι βαθιές, η φυγή είναι ενας τρόπος επούλωσης τους.

    Αλλά μέχρι να φύγει κανείς, αν πραγματικά το θέλει, να έχει υπόψη του ότι όπου και να πάει, ότι κι αν ζήσει, ότι και να γνωρίσει, αν δε δει ποια είναι τα δικά του θετικά και αρνητικά, αν δεν αλλάξει πολλά ή κάποια από αυτά που δεν του αρέσουν, ακόμη και στο εδώ και τώρα, θα νιώθει το ίδιο και αλλού.

    Καλη δύναμη keep στην πραγματοποίηση των θέλω σου:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    keep,τι ειναι αυτο που σε κραταει?ισως σιγουρος πως θες να φυγεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο που με κραταει ειναι καθαρα βιοποριστικα ζητηματα...ισως και ο φοβος της παντελους μοναξιας...αλλα ουσιαστικα βιοποριστικα ζητηματα.
    Λογικα αφου δεν καταφερα να εδραιωσω κοινωνικο κυκλο τοσα χρονια σε αυτη την πολη δεν προκειται να καταφερω να εδραιωσω πουθενα...αλλα ουσιαστικα χρειαζομαι τα απαραιτητα για να φυγω...και εφυγα...δεν βλεπω το λογο να καθομαι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ωραια κιπ,καντο!ποσα χρονια το λες?ποσα ειναι τα χρονια που θες να φυγεις?ειμαι απλα της αποψης πως ο,τι θες πολυ μπορεις να το καταφερεις και οσο για αυτο που λες οτι αφου δεν εδραιωσες κοινωνικο κυκλο αρα δεν θα εδραιωσεις πουθενα μου θυμιζει το παραδειγμα το πιανο ειναι ενα οργανο,ο αστυνομικος ειναι ενα οργανο αρα το πιανο ειναι αστυνομικος..
    ποσους φιλους εχεις εδω στην αθηνα?και τι συγκρινεις?
    ισως ο φοβος της παντελους μοναξιας...δεν εχει σημασια που θα σαι,μπορει να σαι περιτρυγιρισμενος απο εκατονταδες ανθρωπους και παλι να νιωθεις μονος τι εκει τι εδω?
    ουσιαστικα βιοποριστικα ζητηματα..να φανταστω οικονομικα?βρες μια δευτερη δουλεια,κανε κατι!πντως μην εισαι με σταυρωμενα τα χερια και αν δεν πετυχει ε δεν πετυχε..διαφορετικα πως θα το μαθεις?
    αν το θες,αν οντως το θες βαλτο στοχο και θα γινει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το λεω απο το καλοκαιρι....και οχι δεν καθομαι με σταυρωμενα χερια...το αντιθετο θα ελεγα...οικονομια καταρχην και δεν εχω αφησει τιποτα ακομα στη μεση...just need time.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Κηπ έχουμε τον ίδιο στόχο για διαφορετικούς λόγους βέβαια. Απέχει πολύ κάτι τέτοιο με βάση την τωρινή μου κατάσταση, αλλά ξέρω πως μόνο αν φύγω από τους ρυθμούς της μεγαλούπολης θα είμαι πραγματικά καλά. Εύχομαι να τα καταφέρουμε κι οι δυο, κι όλοι όσοι το επιθυμούν!

    :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by keep_walking
    Το λεω απο το καλοκαιρι....και οχι δεν καθομαι με σταυρωμενα χερια...το αντιθετο θα ελεγα...οικονομια καταρχην και δεν εχω αφησει τιποτα ακομα στη μεση...just need time.
    take your time then και μην καταπιεζεσαι ψυχολογικα..αφου λοιπον κανεις ο,τι ειναι δυνατο απλα περιμενε..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Για keep,alobar
    θα μπορούσες να μείνεις σε κάποιο φίλο,απο αλλη πόλη, για ΛΙΓΟ καιρό?
    Να συνεισφέρεις οικονομικά για να μη νιώθεις βάρος και ...να παίξεις εκ του ασφαλούς.
    Θα έχεις ετσι την ευκαιρία να \"δοκιμάσεις\" τον εαυτό σου,να δεις αν αυτη είναι η λύση που σου ταιριάζει...
    ΦΙΛΙΚΑ..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Κακά τα ψέματα αν δεν υπάρχει η σίγουρη δουλειά δεν είναι εύκολο να φύγει να πάει που; και πόσο;Νομίζω αυτό θα τον αγχώσει περισσότερο και βεβαίως συμφωνώ και επαυξάνω ότι το να φύγει και να πάει κάπου αλλού, θα του κάνει καλό.Οσο για την μοναξιά Κιπ αυτό μην το λες.Μόνος μπορεί να αισθάνεσαι ανάμεσα σε 50 ανθρώπους ακόμη και σε μια οικογενειακή συγκέντρωση.Πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις καλυτερα στον τομεα της κοινωνικοποίησης εαν αλλάξεις τόπο.Απλά προσπάθησε και με οικονομίες όπως λες και με όποιον τρόπο μπορείς, να βρείς μια δουλειά εκεί που νομίζεις ότι θα αισθάνεσαι καλύτερα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •