ο φιλος μου εχει καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    ο φιλος μου εχει καταθλιψη

    χιλιοειπωμενο θεμα αλλα ας το φρεσκαρουμε..θελω να ρωτησω εκτος απο την φυσικη μου αντιδραση και αγαπη πως συμπεριφερομαστε και γενικα σε ατομο με καταθλιψη..εννοω αν κανω κατι λαθος πχ..πηγε σημερα στο γιατρο με κριση πανικου και του ειπαν εχει καταθλιψη μετριου βαθμου..παιρνει γιατι δεν το παιρνε γαιτι φοβοταν ζολοτριν καπως ετσι και zanax.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    το οτι εχει καταθλιψη το ενα τεταρτο του πληθυσμου που συνναναστρεφομαστε

    ειναι για μενα πια δεδομενο

    το θεμα ειναι τι την κανει αυτη τη μικρη η μεγαλη μεριδα καταθλιψης που εχει ο καθενας μας.


    ο φιλος σου π.χ. τι την κανει?

    πως στεκεται απεναντι στη ζωη του και την καταθλιψη του?


    πως σου συμπεριφερεται εσενα εκεινος?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    απεναντι μου ενω του φερομαι φυσιολογικα και με αγαπη ειναι καλα χωρις νευρα απλα αισθανεται τυψεις λεει για μενα,
    τωρα λεει εκανε εμετο και τον τρομαξε, οι αρωωστιες τον φοβιζουν εχει παει απειρες φορες στο νοσοκομειο τα χαπια δεν τα πινει ολοκληρα ουφ.
    γενικως ειναι ηρεμο ατομο χωρις σθενος και λογικο τωρα να μην αντιδραει σωστα αλλα με στεναχωρια παραπανω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Απλά μην τον εγκαταλείψεις... Στάσου δίπλα του+όταν σου λέει ότι δεν έχει διάθεση να βρεθείτε ή να κάνετε πράγματα μαζί μην τον παρεξηγείς.. Δεν είναι ότι δε θέλει..δε μπορεί.. Στήριξέ τον χωρίς πολλά λόγια..απλά να είσαι εκεί..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    αφηστε τον βλεπω 3 φορες την βδομαδα γιατι μενει αλλου ακομα και δεν ηρθε σημερα και ειμαι χαλιαααα δεν του λεω τιποτα για αυτο αλλα μου λειπε τοσο πολυυυυ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    το καταλαβαίνω...απλά όταν είσαι σε αυτήν την κατάσταση δε θέλεις να δεις ΚΑΝΕΝΑ, μιλάω από προσωπική πείρα. Πιστεύω πως και εκείνου του λείπει ο εαυτός του, το πώς δηλαδή ήταν πριν. Συμπαράσταση χρειάζεται και πολύ υπομονή. Πάντως, είναι τυχερός που σε έχει δίπλα του, φαίνεται ότι τον νοιάζεσαι και τον αγαπάς πολύ.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ειναι πολυ χαλια σκεφτεται μεχρι και να με αφησει λεει επειδη με αγαοαει πολυ και εγω τοτε θα πεθανω

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    kalo 8a itan na dei enan eidiko h kata8lipsi an tin afiseis mporei na kataliksei se aftoktonia...oso gia ta farmaka nai prepei na ta parei gia na stilw8ei kai na patisei gera sta podia toy

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    29
    Άτομα που πάσχουν από κατάθλιψη θέλουν αγάπη ζεστασιά και συμπαράσταση. Καταλαβαίνω ότι δε μπορείς να νιώσεις ακριβώς αυτά που νιώθει κει επομένως δεν ξέρεις πως να φερθείς.
    Η δική μου γνώμη είναι να τον ρώτας πως αισθάνεται κάθε φορά που σου λεει κάτι και τι έχει ανάγκη εκείνη τι στιγμή. Δ
    εν είναι κακό κάποιοσ να θέλει να μείνει μόνος του ή να είναι στεναχωριμένος ή θυμωμένος.
    Συνήθως αυτά τα άτομα νιώθουν ενοχές όταν αισθάνονται θυμό, οργή, θλίψη με συνέπεια να κλείνονται και να καταπιέζουν τα συναισθήματα τους.
    Θα ήταν καλύτερο ακόμα να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία με κάποιον ειδικό γιατί από μόνα τους τα χάπια δεν φέρνουν σταθερά αποτελέσματα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    πως ειναι τα μικρα παιδια που νιωθουν ενοχες λες και εκαναν ζμιες και ποτε δνε κανουν αυτο που λες?καπως ετσι..
    δεν πινει τα φαρμακα του δεν δεχεται να δε κανενα ψυχιατρο για κανενα λογο..μονο ρεχει μια φορα την μερα σε οποιο νοσοκομειο διανυκτερευει για να εξετασει αποκλειστικα και μονο την καρδια του..
    μηπως πρεπει να τον παρω απο το χερι στο τελος...
    μην νομιζετε καθομαστε με τις ωρες του διαβαζουμε βιβλια ακομα και απο το τηλ εγω αλλα απλα δεν καταλαβαινει..του λεω καμια φορα τι νιωθεις πονους παντου μα ομως τα παθαινει καθε λεπτα τοσο συχνα?
    θελει μια αγκαλια εκεινη την ωρα αλλα δεν ειμαι κοντα ευχαριστω που με ακουσατε..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Πρέπει να πάει σε ειδικό, όλοι είμαστε αρνητικοί στην αρχή. Θα το καταλάβει μόνος του σιγά σιγά. Δεν πιστεύω ότι θέλει ειλικρινά να σε αφήσει, απλά προσπαθεί να διώξει τις ενοχές του έτσι, δε θέλει να πιστεύει ότι τον λυπάσαι ή ότι σε κρατάει πίσω. Καλή δύναμη εύχομαι και όλα να πάνε καλά!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    οχι φυσικα δεν θελει να μαφησει ηαμστε 4 χρονια μαζι και ημαστε τελεια!υπομονη θελει αχ το ξερω βρε παιδια.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Sunset σε συγχαίρω καταρχάς γιατί είσαι δίπλα του, να σου κάνω μια ερώτηση γιατι με απασχολεί κ εμένα, ο σύντροφός σου έχει όρεξη για σέξ? Εννοώ όταν έχεις κατάθλιψη ίσως να μήν έχεις όρεξη για σέξ αλλα ακόμη και όταν κάνεις μπορεί να μήν έρθεις σε εκσπερμάτωση? Τέλος, λόγω κατάθλιψης, μπορεί να μην νιώθεις συναισθήματα για τον άλλον ενώ θάθελες? π.χ έλξη, αγάπη, έρωτα?

    Ευχαριστώ κ ελπίζω να μην σε έφερα σε δύσκολη θέση, απλα αντιμετωπίζω κ γώ παρόμοιο πρόβλημα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    προβληματα σεξ οχι κανονικα προς το παρων ετσι και αλλιως εγω δε χαλιεμαι με αυτα διεχνω κατανοηση. δεν ημαστε ζωα και εσεις οι αντρες τραβατε ζορια σε αυτα..
    αυτο που παρατηρω ειναι μιας μετριας μορφης καταθλιψη και πιο πολυ κριση πανικου...μ κανει τρομερη εντυπωση ρε παιδια γαιτι ενω οι γιατροι τον βρισκουν υγιεστατο εκενος σκουζει καθε 5 λεπτα απο τους πονυς στους μυες και στην καρδια λες και τον σφαζουν και λιγα σας λεω οκ τον πειραζαν ακτι βαρη κατι δουλειες που καναμε και ακτι καταχρησεις σε καφεδες αλλα ειπαμε οχι τοσο αυτα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Συγνώμη αλλα όταν αγαπάμε δεν είμαστε ζώα, σε άλλες καταστάσεις ίσως να είμαστε, ο άντρας αγαπάει ποιο αληθινά απο μια γυναίκα στη τελική.. , απο καφέδες κ κούραση δε παίζει να παθε κρίση, κάτι τον \"έπνιξε\" κ ξέσπασε έτσι, αγχώδης διαταραχή ειναι

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •