Παραισθήσεις από το αλκοόλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605

    Παραισθήσεις από το αλκοόλ

    Έχω μια απορία.
    Είναι συνηθισμένο κάποιος που έχει πιει πολύ να χάνει τελείως την επαφή με την πραγματικότητα? Δηλαδή να φτάνει να έχει ψευδαισθήσεις σα να έχει πάρει παραισθησιογόνα?
    Ή δε φτάνει μόνο το αλκοόλ για να σε κάνει έτσι?
    Το έχω δει σε φίλο μου που είναι αλκοολικός. Την άλλη μέρα λέει ότι δε θυμάται τίποτα.
    Αυτό σημαίνει ότι έχει πειραχτεί το μυαλό του, ή είναι κάτι αναστρέψιμο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Από μένα προσωπικά αλλά και απ\' την εμπειρία μου στο ΑΑ, όχι δεν είναι σύνηθες. Αν γίνεται, υπάρχει είτε συνδιασμός ουσιών - χασίς, χάπια -, είτε εντείνεται στην ουσία κάποιο άλλο πρόβλημα που προϋπάρχει και βγαίνει στην επιφάνεια με κατάχρηση άλκοολ. Αυτό να έχεις υπόψιν σου πως γίνεται είτε εκούσια, δλδ το άτομο αρνείται να πάρει την αγωγή του και προσπαθεί να καταστείλει τα όποια συμπτώματά του με ουσίες άλλες, είτε ακούσια - όταν δε γνωρίζει καν ότι συμβαίνει κάτι άλλο. Αν έχεις το θάρρος με το φίλο σου, συζήτησέ το. Είναι κρίμα να επιδεινώνει την κατάστασή του σε περίπτωση που μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Στάσου δίπλα του, θα σε χρειαστεί...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Ναι, παίρνει συχνά ταυτόχρονα και άλλες ουσίες. Όχι όμως πάντα.
    Δυστυχώς, δεν βλέπω να θέλει να βγει από αυτή την κατάσταση. Και δεν είναι πλέον μικρός. Αλήθεια είχα την διάθεση να τον βοηθήσω, αλλά δε νομίζω ότι έχει αυτός τη διάθεση να βοηθήσει τον εαυτό του. Έχω την εντύπωση ότι με κάποιον τρόπο αυτοκτονεί σιγά σιγά.
    Και δε νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι ή δεν ξέρω τον τρόπο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Δεν ξερω πως εννοεις τις ψευδαισθησεις αλλα εχω δει αλκοολικο, που δεν παιρνει ουσιες, να ανοιγει κανονικα διαλογο με διαφορα αντικειμενα. Επισης δεν γνωριζω και το αν την επομενη μερα θυμαται το παραμικρο καθως ετσι και αλλιως ειναι συνεχως σε αυτη την κατασταση
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Κάτι τέτοιο εννοώ. Ή να μιλάει με άτομα που δεν υπάρχουν στο δωμάτιο, να περιγράφει καταστάσεις φανταστικές κλπ. Γενικά να χάνει κάθε επαφή με την πραγματικότητα. Την άλλη μέρα είναι καλά και δε θυμάται τίποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Αυτή την κατάσταση Μάριαν, παρουσίαζε η φίλη που προσπάθησα να βοηθήσω, και η οποία πλέον έχει ψύχωση. Την ψύχωση όμως στην περίπτωσή της την είχε και όπως είπα και πριν, την επιδείνωσε με χάπια και άλκοολ. Όταν κάποιος είναι συνεχώς σε τέτοια κατάσταση, τα συμπτώματα θα συνεχιστούν ακόμη και με τη διακοπή του άλκοολ. Ξανατονίζω και διευκρινίζω πως όταν ήδη υπάρχει το πρόβλημα, θα βγει στην επιφάνεια με τη βοήθεια οποιασδήποτε ουσίας. Αν όμως προκληθεί από ουσίες, μεγαλύτερη συμμετοχή έχουν τα χάπια, χασίς, ναρκωτικά εν γένει και λιγότερο το αλκοόλ από μόνο του.
    Δεν επιμένω να βοηθήσεις το φίλο σου. Απλά να ξέρεις ότι είναι πολύ εξαντλημένος και εννοείται πως δεν υπάρχει διάθεση. Ακόμη και μια απλή κουβέντα όμως ίσως μπορεί να βοηθήσει και ενδεχομένως να σκεφτεί πράματα που ποτέ δε του πέρασαν απ\' το μυαλό...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Περα απο το ψυχολογικο αν δεν κανω λαθος προκαλουνται και μικρα εγκεφαλικα που καταστρεφουν σιγα σιγα τον εγκεφαλο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by Alobar
    Δεν επιμένω να βοηθήσεις το φίλο σου. Απλά να ξέρεις ότι είναι πολύ εξαντλημένος και εννοείται πως δεν υπάρχει διάθεση. Ακόμη και μια απλή κουβέντα όμως ίσως μπορεί να βοηθήσει και ενδεχομένως να σκεφτεί πράματα που ποτέ δε του πέρασαν απ\' το μυαλό...
    Προσπάθησα πολλές φορές, είναι όμως λίγες οι στιγμές που μπορώ να επικοινωνήσω ουσιαστικά μαζί του.
    Φαίνεται να έχει παραιτηθεί τελείως.
    Το κακό είναι ότι επαγγελματικά βρίσκεται σε ένα περιβάλλον στο οποίο υπάρχει μεγάλη ανοχή σ\' αυτά τα θέματα. Νομίζω ότι έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους, η αλήθεια είναι ότι πρωτομπήκα στο φόρουμ για να μάθω πράγματα για τον αλκοολισμό. Και είναι αλήθεια ότι πολλές φορές αναρωτήθηκα εάν υπάρχει και κάποια άλλη ψυχική πάθηση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Αυτή τη στιγμή έχω απομακρυνθεί από κοντά του γιατί δεν αντέχω να τον βλέπω έτσι.
    Αναρωτιέμαι όμως, υπάρχει τρόπος να βοηθήσεις κάποιον αν δεν το θέλει ο ίδιος?
    Υπάρχει περίπτωση να το θέλει αλλά ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος από το περιβάλλον του να μη βρήκε τον τρόπο να τον βοηθήσει? Είναι τελικά ξεγραμμένος?
    Γι\' αυτό θα ήθελα τη γνώμη ανθρώπων που υπήρξαν αλκοολικοί ή γενικά εξαρτημένοι από ουσίες.

  10. #10
    μαριαμ μου γνωμη μου πως εαν δεν το θελει ο ιδιος κανενας και τιποτα δεν μπορει να τον βοηθησει,το πιο δυσκολο βημα ειναι να το παρει αποφαση και να βοηθησει ο ιδιος τον εαυτο του.πρεπει βεβαια και το κοντινο περιβαλλον να ναι υποστηρικτικο στην προσπαθεια που κανει κανεις για να απεξαρτοποιηθει.εχεις συζητησει μαζι του?δεχεται το γεγονος οτι ειναι αλκοολικος η το αρνειται?
    οχι ξεγραμμενος δεν ειναι και στο λεω εγω μια <<τελειωμενη πρωην αλκοολικη>> που ξανασηκωθηκα στα ποδια μου.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Έχω συζητήσει άπειρες φορές μαζί του κι έχουμε μαλώσει άπειρες φορές.
    Κάποιες φορές το παραδέχεται, προσπαθώντας όμως να το υποβαθμίσει. Ότι όπως όλοι έχουμε ελαττώματα έχει κι αυτός αυτό το κουσούρι. Όπως επίσης θεωρεί ότι μπορεί να το ελέγξει. Πράγμα που δεν ισχύει καθόλου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Και στο περιβάλλον του, που είναι καλλιτεχνικό, οι περισσότεροι ζουν μέσα στο ποτό και στα ναρκωτικά. Άρα, μόνο υποστηρικτικό δεν είναι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,015
    Προσωπικα εχω συναντησει αυτο που λες marian , αλλα δεν υπηρχε καποια ψυχικη νοσο στο υποβαθρο (οσο μπορω να ξερω σε ατομο που γνωριζω καλα).

    Ειχε ας πουμε αγρια νιοτη , τωρα ειναι ενας απολυτα ισορροπημενος ανθρωπος , δασκαλος οικογενειαρχης κλπ κλπ.

    Δεν ξερω...ουσιες και αλκοολ και τι ειδους ουσιες?

    Τεσπα , δεν ξερω τι θα μπορουσες να κανεις αφου αρνειται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εννοώ χασίς και ηρεμιστικά συνήθως.
    Αυτός συνεχίζει ακόμη να είναι \"άγριο νιάτο\" παρόλο που κοντεύει τα πενήντα!

  15. #15
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •