Φιλία τέλος.... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by leufteris
    Originally posted by arktos
    leufteris, ήθελα να σου πω κι εγώ κάτι για να δεις τα πράγματα και πιο μακροπρόθεσμα.
    πριν αρκετά χρόνια μάλωσα με ένα φίλο μου, με μία χαζή αφορμή και άκουσα από το στόμα του λόγια που με πλήγωσαν.
    δεν πίστευα πως μου τα είχε πει.
    έλεγα δεν ήταν αυτός που ήξερα, ήταν κάποιος άλλος.
    δεν μιλήσαμε για χρόνια.
    κάποια στιγμή κατάλαβε πως δεν έφταιγα εγώ που φερόμουν έτσι, αλλά με έκανε έτσι αυτός που είχα δίπλα μου.

    τώρα πια είναι ο κολλητός μου.
    αδερφικός φίλος. :)

    Φίλε arktos αν ήταν να έχω να κάνω μόνο με εκείνον
    δεν θα είχαμε φτάσει εδώ που φτάσαμε. Όταν μπλέκει
    όμως και γυναίκα στη μέση τα πράγματα είναι εντελώς
    διαφορετικά.

    Ευχαριστώ πάντως για την παρηγοριά


    δεν ξέρω αν πρόσεξε καλά το μήνυμα μου.
    αλλά και σε εμένα έμπλεξε \'\' και άντρας \'\' στη μέση.
    ελπίζω να μην εννοείς πως αυτό κάνει τη διαφορά.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    14
    Originally posted by arktos
    δεν ξέρω αν πρόσεξε καλά το μήνυμα μου.
    αλλά και σε εμένα έμπλεξε \'\' και άντρας \'\' στη μέση.
    ελπίζω να μην εννοείς πως αυτό κάνει τη διαφορά.
    Σαφώς δεν πρόσεξα την λεπτομέρεια στο μήνυμα σου.
    Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα αυτό σαν διαφορά και με συγχωρείς για την παρεξήγηση.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Originally posted by leufteris


    Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω?
    Πως μια φιλία που ήταν η προσωποποίηση της, με την πρώτη δυσκολία να μη μπορέσει να σταθεί?

    Από εδώ και πέρα δυστιχώς παύω να πιστεύω στους ανθρώπους και τις φιλίες, γνωστούς μπορεί, τίποτε όμως περισσότερο.

    Σεβάστηκα όλους τους όρους που έθεσε για να διαφυλάξει την σύντροφό του, πολλά δεν μπορούσα να τα δεχτώ αλλά το έκανα. Υπήρξαν πολλές υποχωρήσεις από μέρους μου προκειμένου να σεβαστώ το χώρο του.
    Τα παραπάνω με προβληματίζουν κάπως.

    Τί θα πεί \"Σεβάστηκα όλους τους όρους που έθεσε\"? Τί σχέση έχουν οι όροι σε μία φιλία? Δηλαδή σαν να λέμε φίλοι υπό όρους. Εδώ κάτι δεν πάει καλά διότι κατά την άποψή μου σε μία φιλία δεν θα έπρεπε να υπάρχει η ανάγκη για όρους.

    Να πούμε βέβαια προς αποφυγή συγχισης, άλλο όροι και άλλο όρια.

    Αναφέρεις στην συνέχεια οτι, αν και τους όρους αυτούς δεν μπορούσες να τους δεχτείς, παρόλα αυτά τους δεχόσουν.
    ΓΙΑΤΙ?
    Ίσως επειδή δεν μπορούσες να κάνεις διαφορετικά και αυτό είναι λογικό διότι όταν κάποιος βάζει όρους, κάποιος άλλος καλείται ή να τους τηρήσει ή να τους απορρίψει. Αλλά από αυτά που μέχρι στιγμής διαβασα βγάζω το συμπέρασμα ότι δύσκολα λες το \"όχι\" χωρίς ενοχές και αυτό δεν είναι και τόσο καλο.

    Ησουν λοιπόν σε μία κατάσταση υποχώρησης (όπως αναφέρεις)
    και παρόλα αυτά θεωρείς ότι είχες μία ισσοροπιμένη φιλία η οποία \"ξαφνικά\" μπάταρε.

    Αυτή η φιλία δεν μπάταρε ξαφνικά αλλά έμπαζε νερά εδώ και καιρό. Ήταν καταδικασμένη να καταλήξει εκεί που κατέληξε. Επίσης νομίζω ότι κατα βάθος το γνώριζες αυτό και μέσα σου, έβραζες αλλά δεν μπορούσες να το δεχτείς, κι όλο έδινες προσπαθόντας να περισώσεις ότι μπορείς...

    Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

    Αγαπητέ φίλε, μην κλειδώνεις τα συναισθήματά σου. Άσε τον χρόνο να κάνει την δουλειά του.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •