Πώς να το αντιμετωπίσω;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    Πώς να το αντιμετωπίσω;;

    Καλημέρα σε όλους

    όπως έχω πει κ σε προηγούμενο μου θέμα, πρόσφατα έγινε μια επανασύνδεση μεταξύ εμένα κ του συντρόφου μου..υπάρχει όμως ένα πρόβλημα το οποίο όπως φαίνεται δεν έχει ξεπεραστεί.
    όταν ακόμα ήμασταν μαζί (πριν την επανασύνδεση), το τελευταίο καιρό (περίπου ένα διάστημα μιας εβδομάδας), υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο σεξ...τι εννοώ...ενώ όταν ξεκινούσε η διαδικασία βρισκόταν σε πλήρη στύση, καθώς προχωρούσε η στύση υποχωρούσε,με αποτέλεσμα να εκσπερματώνει ενώ δε βρισκόταν σε πλήρη στύση ή να υποχωρεί η στύση εντελώς μόλις εισχωρούσε στον κόλπο.
    πίστευα ότι με την επανασύνδεσή μας (και εφόσον-όπως δηλώνει-είχε να κάνει σεξ από τότε που χωρίσαμε), ότι το περιστατικό αυτό δε θα ξαναεμφανιστεί. κ όμως, ξαναεμφανίστηκε. δε μπορώ να πω ότι του "πέφτει" μόλις εισχωρήσει στον κόλπο, μπορώ όμως να πω ότι όταν βρίσκεται μέσα δεν βρίσκεται σε πλήρη στύση,παρ'όλ'αυτά εκσπερματώνει.
    συγνώμη αν το θέμα μου είναι για κάποιους σόκιν ή προσβλητικό αλλά ο τίτλος της κατηγορίας είναι ΚΑΙ σεξουαλικά θέματα :)
    πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;; πως μπορώ να του μιλήσω χωρίς να τον προσβάλω ή να θυμώσει;;μήπως δε με θέλει;;φοβάται;;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    καθολου προσβλητικο, αντιθετα ειναι κατι που συμβαινει σε πολλους...

    περα απο το οτι το διαπιστωσατε και σας ενοχλει (νομιζω τον συντροφο σου αρκετα παραπανω)
    ανοιξατε καμια συζητηση, για το πως συμβαινει αυτο?

    Βλεπω οτι εχεις δεκτικο στυλ και καθολου μειωτικο σαν αντιμετωπιση,
    οποτε ο συντροφος σου αν και ειναι καπως θεμα ταμπου και οχι ευκολο,
    θα πρεπει να ειναι θετικος σε μια συζητηση η οχι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    krino, νομίζω πως αν δεν ανοίξω εγώ συζήτηση, προσποιείται ότι δε συμβαίνει τίποτα.
    έχει τύχει κανα δυο φορές (πριν ακόμα χωρίσουμε) να του ανοίξω κάποια συζήτηση, ρωτώντας τον -πολυ ευγενικά- τι συμβαίνει,αν έχει κάποιο πρόβλημα κτλ,κ μου πρόσφερε σαν δικαιολογία ότι δεν ήμασταν όπως πριν κ ότι ίσως φταίει το άγχος τησ δουλειάς.
    τώρα όμως που τα ξαναβρήκαμε κ κάνουμε -υποτίθεται- μια νέα αρχή;;τι μπορεί να συμβαίνει.
    δε θέλω να προτρέχω,άλλωστε έχει συμβεί μόνο μια φορά από τότε που τα ξαναβρήκαμε (πριν μια βδομαδα δηλαδη), αλλά δε θα ήθελα να αρχίσει να συμβαίνει πάλι.θέλω να το προλάβω αλλά πρώτα θα ήθελα να καταλάβω το λόγο κ αυτός (ο σύντροφός μου) με μπερδεύει...κ αρχίζω κ σκέφτομαι διάφορα πάλι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έχει επισκεφτεί γιατρό για να αναζητηθεί τυχόν οργανική αιτία για την πρόωρη εκσπερμάτιση και τη στυτική δυσλειτουργία;
    Καλύτερο θα ήταν να αποκλειστεί οργανική αιτία και αφού γίνει αυτό να περάσει/σετε στη διερεύνηση ψυχολογικών αιτίων.Τουλάχιστον αυτό προτείνεται από τους ειδικούς.

    Συνήθως η πρόωρη εκσπερμάτιση έχει πάντως στενή σχέση με την ψυχολογία του άντρα,άρα καλώς αναρωτιέσαι και δείχνεις τόση υπεύθυνη στάση,τόσο για τον σύντροφό σου όσο και για σένα.Το πρωί που ξυπνάει η στύση του είναι κανονική;Aν ναι,αυτό είναι ένα ικανό δείγμα για συμπέρασμα πως είναι ψυχολογικά τα αίτια της δυσλειτουργίας.

    Και φυσικά,το άγχος και η ψυχική αναταραχή από διάφορα προβλήματα που καταλήγουν σε ένα χωρισμό,ενδέχεται να παρουσιάζουν τις συνέπειές τους και στη σεξουαλική σας ζωή.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    συμβαινει οτι τραβαει ενα ψυχολογικο ζορι ο συντροφος σου,
    τιποτα αλλο και μην το πας αλλου.

    Προσποιειται οτι δεν συμβαινει τιποτα,
    γιατι προσπαθει να μην ανοιξει, οχι μονο σε εσενα αλλα και στον ιδιο τον εαυτο του.
    Δεν ξερω βεβαια απο που προκυπτουν αυτες οι πιεσεις που νιωθει (ισως ουτε και εσυ)
    αλλα ειναι υπαρκτες οπως γραφεις και εσυ.

    Η βαση σε μια σχεση ειναι η επικοινωνια.
    Οταν λοιπον σου λεει οτι δεν συμβαινει, τοτε απλα δεν επικοινωνείτε.
    Τι θα συμβει λοιπον στην συνεχεια?
    αυτος θα τελειωνει οπως το βαζεις, εσυ θα μενεις ανικανοποιητη,
    και στο τελος θα νευριασεις και θα αρχισετε να λετε λογια που πληγωνουν,
    με αποτελεσμα να ξαναχωρισετε....

    Θες κατι τετοιο? δεν νομιζω ε?

    Καταρχην το προβλημα το εχει αυτος βεβαια αλλα πιθανολογω οτι σχετιζετε με σενα.
    Αρα η δουλεια θα ειναι απο κοινου.
    Δεν γνωριζω την σχεση σας (εννοω αν υπαρχει δεκτικοτητα αναμεταξυ σας)
    αλλα αν δεν μπορειτε να το δουλεψετε μονοι σας θα σου ελεγα να βρειτε ενα ειδικο πανω σε ζητηματα σχεσεων,
    για να σας ανοιξει το καναλι που δεν μπορειτε εσεις.
    Αλλιως αν μεινετε ο καθενας με την αποψη του, συντομα θα το εχετε διαλυσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    RainAndWind, όχι δεν έχει επισκεφθεί κάποιο γιατρό (τουλάχιστον απ\'οσο ξέρω). η στύση είναι κανονική μέχρι να έρθουμε εμείς οι δυο σε επαφή, όπου τα πράγματα παίρνουν \"την κάτω βόλτα\". αφού να φανταστείς, ούτε προφυλακτικό δεν φοράει, πιθανόν για να μη του πέσει (συμπέρασμα δικό μου είναι αυτό).
    απλά νομίζω πως από ευγένεια ίσως δε μου πεί ότι μπορεί να φταίω κ εγώ, ότι δε με ποθεί τόσο, ότι...ότι...ότι...
    δε θέλω να εθελοτυφλώ λέγοντας ότι εφόσον κάναμε μια νέα αρχη είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι δεν θα υπάρξουν ξανα τετοια προβλήματα...κ η σκέψη ότι δεν είναι σίγουρος ο ίδιος για κάτι τέτοιο,επισκιάζει το παραπάνω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Συμφωνώ με όσα πρότεινε και ο Κρίνος.Ανοίξτε δίαυλο επικοινωνίας.Συχνά τα θέματα στο κρεβάτι ενός ζευγαριού μένουν να χρονίζουν από κακώς νοούμενες διακριτικότητες,φόβους και ανασφάλειες.Κάντε μία καθαρή συζήτηση,με προσοχή στο συναίσθημα και στην έκφρασή του,ώστε να μην παίξουν άμυνες από ανόητες ευθιξίες από την πλευρά του-από τη δική σου μια χαρά σε κόβω-και όλα θα πάνε καλά.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    krino νομίζω ότι η πρότασή σου περί ειδικού σχέσεων είναι λίγο υπερβολική,δε θα ήθελα να φτάσουμε μέχρι εκεί,γτ ακόμα κ αν το προτείνω (που δε το θέλω) θα τρομάξει.
    εχω ολη τη καλη διαθεση να το συζητησω-για ακομα μια φορα-μαζι του,ελπιζοντας πως 8α βρεθει μια λυσει.
    παρολαυτα δε θελω να προτρεχω,θα δω τι γινεται κ αν συμβει ξανα...τοτε θα πρεπει να γινουν αλλες κινησεις...απλα...απορω...
    κ σκεφτομαι...αν δε με ηθελε...δε θα μου το εδειχνε ετσι θερμα,κ δε θα ηθελε να ξεκινησουμε καν να κανουμε σεξ.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    κατσε εγω δεν σου ειπα τραβα σε ειδικο σχεσεων,
    σου εβαλα ενα ολοκληρο πλανο ετσι ωστε να δρασεις....

    Εννοω δηλαδη οτι αν δεν μπορεσετε να τα βαλατε κατω και να ανοιξετε συζητηση εφ ολης της υλης,
    του τι σημαινει κανω σεξ, υπαρχει και ο δρομος να πας σε καποιο ειδικο.
    Δεν παιρνω μιζες για να στελνω κοσμο σε ειδικους, ουτε ειμαι υπερ τους αν θες κιολας.
    Αλλα αν για καποιο κοσμο αποδειχτει οτι δεν γνωριζει το τροπο για να μπει στην ουσια του προβληματος
    (αυτο μπορει να συμβει για πολλους λογους....) τι λυση να προτεινεις?

    Νομιζω οτι το ζητουμενο ειναι να σωσεις την σχεση σου,
    και με αυτη την εννοια τιποτα δεν ειναι υπερβολικο.


    ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ίσα ίσα,το αντίθετο μπορεί να συμβαίνει κοπελιά.Να θέλει τόσο να σου \"αποδείξει\"πόσο σε θέλει που να μπαίνει σε mode αγωνίας για την επίδοσή του.Είναι πιθανότερο αυτό παρά το δε σε θέλει και δε στο λέει παρά φαίνεται στην πράξη.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    σαφεστατα κ ειναι αυτο το ζητουμενο,αλλα αν δε μπορεσουμε να τα βρουμε μονοι μας....αν δεν υπαρχει θεληση τουλαχιστον απ τη μια πλευρα, τοτε δε νομιζω να μας τα βρει καποιος ειδικος.
    το θεμα ειναι να το κανουμε μονοι μας,αλλωστε ειμαστε πολυ νεοι κ μικρο διαστημα μαζι για να καταληξουμε σε μια τετοια διεξοδο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    rain το σκεφτηκα κ εγω αυτο...το οτι επειδη αγχωνεται μηπως ας πουμε...\"ξενερωσω\" απ όλη αυτή τη φάση,ίσως να του βγαινει ετσι...ειναι πολλες οι εκδοχες αλλα δε θα μαθουμε αν δε το συζητησουμε, σωστά ;)
    ευχαριστω για τις συμβουλες κ προτασεις σας,δε ξερω αν ειστε αντρες,γυναικες,παντως μπορω να πω πως χαλαρωσα.
    κατι που δε θα εκανα με τους κολλητους μου φιλους οι οποιοι δε κανουν τπτ αλλο απ το να κοροιδευουν κ να μου παρουσιαζουν μονο τις αρνητικες πτυχες του θεματος...
    αλλα τωρα ανοιγω αλλο κεφαλαιο, το οποιο ισως να θιξω συντομα σε αλλο topic. :P

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by astimatnam


    αν δεν υπαρχει θεληση τουλαχιστον απ τη μια πλευρα, τοτε δε νομιζω να μας τα βρει καποιος ειδικος.

    αν δεν υπαρχει θεληση,
    τοτε δεν καταλαβαινω τι κανετε μαζι.
    Απλα περνατε την ωρα σας.

    Αν οντως θελετε να τα βρειτε, μπορει να μην ξερετε το τροπο.
    Αυτο ακριβως κανει ο ειδικος και δεν ειναι υπερβολη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    ειπα ΑΝ δεν υπαρχει θεληση :)
    τι να πω...μπορει να εχεις κ δικιο..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    το ειπες και εσυ, το ειπα καιεγω,
    το ειπε και ο χατζηπετρης....


    :P

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •