Τι σκέφτεστε; - Page 1522
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1522 of 1532 FirstFirst ... 522102214221472151215201521152215231524 ... LastLast
Results 22,816 to 22,830 of 22967
  1. #22816
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,579
    Χα χα, καλό Αλέξανδρε! Πάρτε ένα τραγουδάκι κι από μένα...

    https://www.youtube.com/watch?v=a_tJd3ZmC0c

    Τώρα φαντάζομαι το λιβαδάκι να το διασχίζει κι ένα ποτάμι...με λίγες βαθιές αναπνοές κι αυτή την εικόνα στο μυαλό μου ίσως μου φύγει το άγχος....
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #22817
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Αύριο το πρωί έχω παλι ραντεβού για να με δούνε για μια δουλειά... Έχω αρχίσει να πιστεύω πως θα βρω επιτέλους δουλειά, μιας και κάτι αρχίσει να κινήται... Για καιρό πολύ έστελνα βιογραφικά και δεν χτυπούσε το τηλέφωνο μου ούτε για την πρώτη συνάντηση... Τώρα επιτέλους υπάρχει τουλάχιστον ανταπόκριση στο πρώτο βήμα... Άντε να δούμε αν ισχύει κι αυτό το think positive.. Δεν ξερω αν τα έχω καταφέρει να σκέφτομαι θετικά... πάντως σίγουρα έχω σταματήσει να σκέφτομαι αρνητικά
    Καλή επιτυχία.Το γεγονός και μόνο ότι έχεις σταματήσει να σκέφτεσαι αρνητικά είναι πολύ καλό

  3. #22818
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,827
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #22819
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εδω συμφωνω με το ξηροκαρπιο. Λιγη κατανοηση σε ατομα που βρισκονται σε υποτροπη δεν βλαπτει.
    ενας φιλος μου παντα μου ελεγε
    εχουμε ενα φυσικο μηχανισμο που βρισκει καλες δικαιολογιες για ολα προκειμενου καπιος να ζητα ασυλο να κανει οτι θελει παρασουσιαζοντας τα καλα αλοθι του ειμαι σε υποτροπη ειμαι ασθενης κλπ κ υπολυπες δικαιολογιες.

  5. #22820
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    elis αν καπιος ηταν τραγουδιστης κ εβλεπε ολα αυτα τα βιντεο που εχεις καταχωρισει θα τραβαγε τις @@τριχες του λιγη διακριτικοτιτα δε βλαπτει παντως ισα ισα οταν εισαι διακριτικος γινεσαι συμπαθης...

  6. #22821
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εξαρτάται πως το εννοείς το λίγη...άντε να ανεχτούμε το να βρίζει μάνες αλλά να μας απειλεί κιόλας; Αυτό μπορεί να προκαλέσει υποτροπή σε άλλους, αυτοί τί φταίνε;
    Εγώ για παράδειγμα φοβάμαι να κοιμηθώ τη νύχτα μήπως συμβεί κάτι κακό και το καταφέρνω με φάρμακα τα οποία έχω πάρει κι ίσως γι' αυτό και τώρα να μην έχω τρομάξει με την απειλή εκτός από το γεγονός ότι δεν μπορεί να βρει τα μέλη αλλά σε άλλη περίπτωση που θα ήμουν πιο ευάλωτη θα τρόμαζα κι απ' αυτό...θα με ηρεμούσε ο Ricther μετά; Δεν νομίζω...
    Ρε συ , το προβλημα που εχεις εσυ ή το προβλημα που εχω εγω , δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα με την ψυχωση.
    Αν ο αλλος δεν εχει παρει τα χαπια του ειναι σε αλλη φαση εντελως. Μπορει ο ριχτερ αυτη τη στιγμη να νομιζει οτι εμεις ολοι θελουμε να το χωσουμε μεσα ή να τον σκοτωσουμε ή δεν ξερω και εγω τι.
    Εμεις οσο χαλια και να ειμαστε δεν χανουμε επαφη με την πραγματικοτητα.

  7. #22822
    Αλέξανδρε δίκιο έχεις.Δε γίνεται πίσω απο την όποια ασθένεια να δίνουμε άσυλο σε άτομα που έχουν κακή συμπεριφορά και ειδικά σε ανθρώπους που δεν τους φταίνε σε κάτι

  8. #22823
    Δεν έχω ιδέα τι μπορείς να κάνεις Κύκνε, δεν έχω βρεθεί ποτέ στην θέση σου και εύχομαι ποτέ να μην βρεθώ... γιατί εγώ θα σκεφτόμουνα ευθανασία...αν θα την άντεχα δεν ξέρω... αλλά είναι δύσκολο να ζεις έτσι... και ενώ είναι δύσκολη η απώλεια... το να επιβάλεις στον άλλον να ζει επειδή η επιστήμη έχει προοδεύσει δεν ξέρω πόσο ανθρώπινο είναι. Την ίδια άποψη έχω και για τους ανθρώπους βέβαια...

    Σ' ευχαριστώ κορζ και Γιώργο, ελπίζω αύριο να είναι η τελευταία συνέντευξη που χρειάζεται να πάω... Νιώθω θετικά, όχι τον ενθουσιασμό τον υπερβολικό που είχα στην πρώτη που με είχαν πάρει τηλέφωνο.. αλλά έχω πολύ θετικό συναίσθημα... ελπίζω να επαληθευτώ.

  9. #22824
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,579
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ρε συ , το προβλημα που εχεις εσυ ή το προβλημα που εχω εγω , δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα με την ψυχωση.
    Αν ο αλλος δεν εχει παρει τα χαπια του ειναι σε αλλη φαση εντελως. Μπορει ο ριχτερ αυτη τη στιγμη να νομιζει οτι εμεις ολοι θελουμε να το χωσουμε μεσα ή να τον σκοτωσουμε ή δεν ξερω και εγω τι.
    Εμεις οσο χαλια και να ειμαστε δεν χανουμε επαφη με την πραγματικοτητα.
    Ομολογώ πως δεν ήξερα πως έχει ψύχωση, τώρα καταλαβαίνω γιατί το είπες αυτό...
    Πάντως μιας κι αναφέρθηκε αυτή η πάθηση ψυχωτικά επεισόδια παθαίνω κι εγώ κατά διαστήματα μόνο ευτυχώς, κυρίως όταν νομίζω ότι θα έρθει αυτός τη νύχτα να μου κάνει κακό κι αυτό είναι πολύ τρομαχτικό γι' αυτό κι αντέδρασα περισσότερο στην απειλή, δεν τα μπορώ καθόλου αυτά ούτε καν διαδικτυακά ευτυχώς αυτή τη στιγμή είμαι σε φάση που τουλάχιστον ξέρω πως δεν μπορεί να με βρει και να μου κάνει τίποτα γιατί άλλες φορές πραγματικά πιστεύω πως κινδυνεύω...
    Να σε ρωτήσω και κάτι μιας κι είμαστε σε γενικό θέμα; Τί ακριβώς είναι η αποπροσωποίηση; Έχω διαβάσει σχετικά θέματα εδώ μέσα αλλά δεν έχω καταλάβει κι ο γιατρός μου μου είπε τις προάλλες ότι έχω τέτοια συμπτώματα, αύριο θα τον πάρω τηλέφωνο μάλλον για να τον ρωτήσω κάτι για τα φάρμακα και θα τον ρωτήσω και γι' αυτό αλλά επειδή νομίζω κάπου το είχες αναφέρει ότι το έχεις βιώσει έλεγα μήπως μπορείς να μου πεις σήμερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #22825
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,579
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Δεν έχω ιδέα τι μπορείς να κάνεις Κύκνε, δεν έχω βρεθεί ποτέ στην θέση σου και εύχομαι ποτέ να μην βρεθώ... γιατί εγώ θα σκεφτόμουνα ευθανασία...αν θα την άντεχα δεν ξέρω... αλλά είναι δύσκολο να ζεις έτσι... και ενώ είναι δύσκολη η απώλεια... το να επιβάλεις στον άλλον να ζει επειδή η επιστήμη έχει προοδεύσει δεν ξέρω πόσο ανθρώπινο είναι. Την ίδια άποψη έχω και για τους ανθρώπους βέβαια...

    Σ' ευχαριστώ κορζ και Γιώργο, ελπίζω αύριο να είναι η τελευταία συνέντευξη που χρειάζεται να πάω... Νιώθω θετικά, όχι τον ενθουσιασμό τον υπερβολικό που είχα στην πρώτη που με είχαν πάρει τηλέφωνο.. αλλά έχω πολύ θετικό συναίσθημα... ελπίζω να επαληθευτώ.
    Κι εγώ σου εύχομαι να μη βρεθείς ποτέ γιατί είναι πολύ οδυνηρή κατάσταση...από την άλλη μιλώντας για ευθανασία ανοίγεις μεγάλο θέμα...κι εγώ υπέρ είμαι και για τα ζώα και για τους ανθρώπους αλλά μόνο σε περίπτωση που δεν υπάρχει καμιά ελπίδα και νομίζω πως για τη Μιλούκα μου υπάρχει ελπίδα...χθες μου γουργούριζε, δεν μου πάει η καρδιά να τη θανατώσω άσε που μετά θα σκέφτομαι ότι τη σκότωσα χωρίς να έχω κάνει τα πάντα για να τη σώσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #22826
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κυκνε , οταν το επαθα για πρωτη φορα τα κυρια συμπτωματα ηταν οτι με κοιταζα στον καθρεφτη και δεν με αναγνωριζα ( ηξερα οτι ειναι η αντανακλαση μου αλλα δεν ενιωθα οτι εβλεπα εμενα) , ακουγα την φωνη μου σαν ψευτικη , ενιωθα τα παντα και τους παντες γυρω μου ψευτικα ή χαρτινα ( αυτο λεγεται αποπραγματοποιηση ) και ειχα κουλες σκεψεις του στυλ "ποια ειμαι , που ειμαι , γιατι ειμαι εδω , αυτο ειναι το σπιτι μου?" . Απο σωματικα συμπτωματα ειχα τρομο, εντονη ζαλαδα και αισθημα παλμων.
    Αυτα εν ολιγης.

  12. #22827
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,579
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Κυκνε , οταν το επαθα για πρωτη φορα τα κυρια συμπτωματα ηταν οτι με κοιταζα στον καθρεφτη και δεν με αναγνωριζα ( ηξερα οτι ειναι η αντανακλαση μου αλλα δεν ενιωθα οτι εβλεπα εμενα) , ακουγα την φωνη μου σαν ψευτικη , ενιωθα τα παντα και τους παντες γυρω μου ψευτικα ή χαρτινα ( αυτο λεγεται αποπραγματοποιηση ) και ειχα κουλες σκεψεις του στυλ "ποια ειμαι , που ειμαι , γιατι ειμαι εδω , αυτο ειναι το σπιτι μου?" . Απο σωματικα συμπτωματα ειχα τρομο, εντονη ζαλαδα και αισθημα παλμων.
    Αυτα εν ολιγης.
    Τότε τί μου λέει εμένα ο ψυχίατρος και με τρομάζει ακόμα περισσότερο; Εγώ μερικές φορές νομίζω ότι υπάρχει και κάποια άλλη κοπέλα που με βάζει να κάνω άσχημα πράγματα για παράδειγμα αυτή με κάνει ν' αυτοτραυματίζομαι κι επίσης θέλει να μου κάνει κακό και σε όσους αγαπώ κι ο γιατρός είπε ότι αυτό είναι αποπροσωποίηση...μπερδεύτη� �α τώρα αλλά σίγουρα αυτή η κοπέλα με τρομάζει πάρα πολύ, ευτυχώς έχει καιρό να έρθει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #22828
    Πολύ δύσκολο θέμα η ευθανασία... κι εγώ σου λέω δεν ξέρω αν θα άντεχα να την κάνω ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις... βέβαια για το δικο μας ζωντανό πάντα θα ελπίζουμε ακόμα κι αν δεν έχει ελπίδα. Στο ότι σκέφτεσαι πως θα την σκοτώσεις κι αυτό το καταλαβαίνω.. εγώ όμως που τα βλέπω απ' έξω (γιατί σου ξαναλέω πως στην θέση σου αυτά που λες θα έλεγα) βλέπω πως την ζορίζεις να ζήσει... Και αν δεν μπορεί να περπατήσει και να φάει... δύκολη ζωή.

  14. #22829
    Δεν είναι αυτό αποπροσωποίηση Κύκνε. Την παθαίνω κι εγώ και σίγουρα δεν είναι αυτό που περιγράφεις εσύ.

  15. #22830
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,579
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Πολύ δύσκολο θέμα η ευθανασία... κι εγώ σου λέω δεν ξέρω αν θα άντεχα να την κάνω ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις... βέβαια για το δικο μας ζωντανό πάντα θα ελπίζουμε ακόμα κι αν δεν έχει ελπίδα. Στο ότι σκέφτεσαι πως θα την σκοτώσεις κι αυτό το καταλαβαίνω.. εγώ όμως που τα βλέπω απ' έξω (γιατί σου ξαναλέω πως στην θέση σου αυτά που λες θα έλεγα) βλέπω πως την ζορίζεις να ζήσει... Και αν δεν μπορεί να περπατήσει και να φάει... δύκολη ζωή.
    Αχ, δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά...δεν θέλω να πεθάνει...την παρατηρώ μέρα με τη μέρα και λέω "πώς να κάνω ευθανασία σ' ένα πλάσμα που λαμπυρίζουν τα ματάκια του, πού μου γουργουρίζει, που ευχαριστιέται τα χάδια μου; Απλά έχω την ελπίδα ότι μιας κι άρχισε να τρώει μόνη της θα δυναμώσει σιγά σιγά και θα μπορεί να περπατήσει καλύτερα...κυρίως το δεξί της μπροστινό ποδαράκι δεν μπορεί να πατήσει αλλά σκέφτομαι μήπως φταίει ότι εκεί της είχαν τον ορό...
    Όσο για την αποπροσωποίηση, τότε τί στο καλό μου λέει και τί είναι αυτό που παθαίνω αν δεν είναι αυτή η διαταραχή;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •