Κατάθλιψη στην εγκυμοσύνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    6

    Κατάθλιψη στην εγκυμοσύνη

    Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν ειναι σύνηθες να εχει μια γυναικα καταθλιψη στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσύνης;

    Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα τα ιδια συμπτωματα αλλα τοτε δεν ειχα αλλο παιδι οποτε εκανα οτι μ εκανε να νιωθω καλυτερα.
    Κοιμομουνα, ξυπνουσα, ξαπλωνα, εκλαιγα. Τωρα εχω ενα παιδι και νιωθω πολυ ασχημα.
    Του φωναζω συνεχεια, εχω νευρα, δεν εχω διαθεση να παιξω μαζι του, θελω να ξυπναω αργα ενω αυτο νωρις και άλλα πολλά.
    Δεν ξερω τι εχω παθει, δεν ειμαι καθολου καλά. Θα ηθελα να ειναι ολη μερα έξω με τον πατερα του και εγω στο σπιτι ξαπλωμενη, τιποτ άλλο.
    Ουτε να μαγειρεψω δεν εχω διαθεση ουτε να κανω δουλειες, ειμαι ενα κουρελι.
    Ουτε στον καθρεφτη δεν θελω να με βλεπω. Μονο στο κρεβατι με κλειστα παντζουρια και ολα μαυρα.

    Το μονο που με κανει να νιωθω λιγο καλα ειναι οτι στη πρωτη εγκυμοσυνη περασαν ολα δια μαγειας μολις μπηκα στο 2ο τριμηνο.

    Ειχα παλαιοτερα καταθλιψη, εκανα ψυχοθεραπεια και επαιρνα φαρμακευτικη αγωγη.

    Δεν ειμαι σιγουρη ομως αν επεστρεψε για να μεινει ή αν ειναι καθαρα θεμα ορμονων οπως και στην πρωτη εγκυμοσυνη.

    Πειτε μου κατι.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Από κατάθλιψη ξέρω από εγκυμοσύνη δεν ξέρω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Ναι, συμβαίνει συχνά. Λέγεται επιλόχειος κατάθλιψη. Δεν προλαβαίνω να σου γράψω περισσότερα τώρα δυστυχώς. Αν μπορείς, ρίξε μια ματιά στο google να δεις τι θα εμφανίσει και τα ξαναλέμε, οκ? Ίσως επίσης ξέρει και κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ να σε κατατοπίσει σχετικά.
    Μάκια...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    6
    Originally posted by Φοίβη
    Ναι, συμβαίνει συχνά. Λέγεται επιλόχειος κατάθλιψη. Δεν προλαβαίνω να σου γράψω περισσότερα τώρα δυστυχώς. Αν μπορείς, ρίξε μια ματιά στο google να δεις τι θα εμφανίσει και τα ξαναλέμε, οκ? Ίσως επίσης ξέρει και κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ να σε κατατοπίσει σχετικά.
    Επιλοχειος ειναι η καταθλιψη που συμβαινει μετά την εγκυμοσυνη, στη λοχεια (επι- λοχειος).

    Εγώ λέω κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Σύμφωνα με μελέτες που έχουν γίνει,περίπου το 20% των γυναικών που εγκυμονούν παρουσιάζουν κατάθλιψη σε κάποια φάση της εγκυμοσύνης τους. Μου φαίνεται λοιπόν ότι είναι αρκετά συνηθισμένο (και αρκετά δικαιολογημένο, θα έλεγα), αν και αποτελεί ακόμη λιγάκι θέμα ταμπού, λόγω του ότι η εγκυμοσύνη υποτίθεται πως είναι μια από τις πιο ευτυχισμένες περιόδους στη ζωή μιας γυναίκας. Εγώ στη θέση σου θα το συζητούσα με έναν ειδικό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    από μενα συγχαρητηρια γιατην εγκυμοσυνη. Περασες καταθλιψη και την ξεπερασες και καταφερες να μειενεις εγκυος . Δες τα ολα αισιοδοξα . Ολα θα πανε καλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Είναι θέμα ορμονών μάλλον...Στο δεύτερο τρήμινο θα είσαι καλύτερα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    6
    Ευχαριστώ πολύ. Ειναι απιστευτο τι μπορει να κανουν οι ορμονες παντως. Μπηκα στο 2ο τριμηνο και ειμαι αλλος ανθρωπος. Κυριολεκτικα άλλος ομως.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •