Ερωτική εμμονή: Ενας καθημερινός "δήμιος του έρωτα"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46

    Ερωτική εμμονή: Ενας καθημερινός "δήμιος του έρωτα"

    Διαβάζοντας τον Δήμιο του Έρωτα (Γιάλομ) και συγκεκριμένα την πρώτη, ομότιτλη ψυχοθεραπευτική ιστορία της Θέλμα & του Μάθιους, πλήθος ερωτηματικών με κατέκλυσαν :

    Ποια κρυφή δύναμη της ψυχής διαχειρίζεται έναν απελπισμένο-μάταιο-ανέφικτο έρωτα για χρόνια ολόκληρα?

    Από πού τροφοδοτείται αυτή η ερωτική εμμονή, αφού δεν συνοδεύεται από κοινές εμπειρίες, καθημερινά βιώματα και αλληλοεξάρτηση??

    Τι μπορεί να σταθεί ικανό να σπάσει τούτο το απόστημα ενός έρωτα δίχως αύριο, μιας χίμαιρας του μυαλού???

    Δεν κάνω φιλοσοφικές αναζητήσεις, απλά αναζητώ απαντήσεις στην προσωπική εμμονή 17 ολόκληρων χρόνων, στην προσκόλληση επί μιας εικόνας της εφηβείας μου, η οποία δεν ξεφτίζει απ'το χρόνο, δεν θαμπώνει απ'την έλλειψη επαφής, μήτε ξεθωριάζει απ'το προδιαγεγραμμένο & αδιαμφισβήτητο μη κοινό μέλλον της...

    Σας εύχομαι Καλή Ανάσταση, αν και τούτη η ευχή με ξενίζει πολύ, για τον απλούστατο λόγο ότι "πάταξη" του θανάτου επετεύχθη μόνο για 1 φορά και ΜΟΝΟ για τον Υιό του Θεού...
    Τα υπόλοιπα, αγαπημένα σώματα κείτονται ακόμη στο σκοτάδι και την ανυπαρξία....για πάντα.-

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Ελσα μου μόνη σου δίνεις την απάντηση των αποριών σου
    Οταν έχεις απορίψει την ανάσταση για όλους και για ότι πεθαίνει και έχεις βυθίσει στο σκοτάδι και στην ανυπαρξία την ίδια τη ζωή τότε ποιές απαντήσεις γυρεύεις να σου λύσουν τις όποιες απορίες ?
    Αυτό που μπορεί να σταθεί ικανό να σπάσει τούτο το απόστημα και κάθε απόστημα είναι ακριβώς αυτό που δεν πιστεύεις
    Οτι δεν υπάρχει σκοτάδι και ανυπαρξία έτσι όπως το εννοείς
    Χώρια ότι η Ανάσταση έγινε και για άνθρωπο πριν Τον Χριστό και ήταν ο Λάζαρος
    Αρα δεν στέκει αυτό που λες :)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46
    Originally posted by aporia
    Οταν έχεις απορίψει την ανάσταση για όλους και για ότι πεθαίνει και έχεις βυθίσει στο σκοτάδι και στην ανυπαρξία την ίδια τη ζωή τότε ποιές απαντήσεις γυρεύεις να σου λύσουν τις όποιες απορίες ?
    Αυτό που μπορεί να σταθεί ικανό να σπάσει τούτο το απόστημα και κάθε απόστημα είναι ακριβώς αυτό που δεν πιστεύεις
    Οτι δεν υπάρχει σκοτάδι και ανυπαρξία έτσι όπως το εννοείς
    Δεν είχα πρόθεση να θίξω τα θρησκευτικά ιδεώδη κανενός και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν το έπραξα άθελά μου:(

    Απλά, όταν έχεις χάσει ανήμερα του Πάσχα την πολυαγαπημένη σου μανούλα, ξαφνικά και απρόσμενα μέσα σε 2 λεπτά, τότε κάθε Πάσχα που ακολουθεί, φαντάζει αιώνιος Γολγοθάς χωρίς Ανάσταση...

    Είναι ένας ανοιχτός πόλεμος με τον \"φιλεύσπλαχνο\" εκεί πάνω, που χρόνια τώρα δεν απαντάει στα σπαραχτικά \"γιατί\" μου.-

    Νάστε καλά

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Elsa ........ έχω χάσει και μανούλα και πατέρα ........ πατέρα στα δέκα μου και μητέρα πρόσφατα
    Δεν έθιξες τα δικά μου θρησκευτικά ιδεώδη . Εγώ ότι πιστεύω οκ προσπαθώ να το βιώσω
    Εγώ για σένα το λέω γιατί είναι κρίμα να έχεις πηγή με ολόδροσο νερό χαράς και να προσπαθείς να κολυμπήσεις σε νερά λασπωμένα από πικρές καταστάσεις
    Σκέψου το θετικά ..........
    Η μητέρες μας κάνουν πάρτυ εκεί πάνω τρισευτυχισμένες και εμείς τους το χαλάμε όταν στεναχωριόμαστε θεωρώντας τες νεκρές και χαμένες
    Οσο για τα \"σπαραχτικά μας γιατί\" ειδικά αυτές τις άγιες μέρες γίνονται πιο γλυκά βλέποντας τον ίδιο Το Θεό να σταυρώνετε για να έχουμε εμείς σήμερα ελπίδα και αιτία να λέμε Χριστός Ανέστη
    Μην downιάζεις λοιπόν πιο πολύ απ\'όσο πρέπει
    Ακου με που σου λέω
    Θα ξαναγελάσεις θα έρθουν στιγμές που θα γελάσεις πολύ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Αγαπητή Έλσα

    Θα σου πω μια μαντινάδα

    Μη το ξυπνάς το παρελθόν
    άσε το να κοιμάται
    γιατί πολύ πονεί η καρδιά
    σαν τα παλιά θυμάται ....

    Η ιστορία του καθενός μας δεν αλλάζει ,έχει γραφτεί με ανεξήτιλα γράμματα και θα τη κουβαλάμε σε όλη μας τη ζωή.
    Όμως δε ζούμε την ιστορία και το παρελθόν μας αλλά το παρόν και σχεδιάζουμε το μέλλον.
    Καλό είναι να μαθαίνουμε από την ιστορία μας αλλά και να τη τιμούμε αλλά να μη μείνουμε σ αυτήν γιατί θα χάσουμε το παρόν και κυρίως το μέλλον

    Καλό πάσχα με υγεία πάνω απ όλα και με πολλά όνειρα και σχέδια για το μέλλον

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    6
    Και γω το διάβασα πολύ πρόσφατα και το λάτρεψα! Θεωρώ ότι ο έρωτας έχει έτσι κι αλλιώς στοιχεία μυθοποίησης είτε είναι εκπληρωμένος είτε παραμένει ανεκπλήρωτος, για τούτο και είναι πακέτο με το θάνατο- ο εκπληρωμένος παίρνει την αντίστροφη πορεία ο ανεκπλήρωτος αφήνει νεκρή ίσως την επιθυμια και το προσωπικό θέλημα. Υπάρχουν λόγοι που κανείς αφήνει να τον κυριεύσει αυτή η εμμονή- αν είναι πολυ το διάστημα είναι αδύνατον να μην ψυχανεμιζόμαστε τι φταίει μέσα μας αλλά ίσως δεν είμαστε έτοιμοι να το αναστρέψουμε.
    Ίσως προσπαθώντας να ζήσουμε το σήμερα, το τώρα, τη στιγμή; Ίσως προσπαθώντας να ξεδιπλώσουμε και να δούμε τις εκκρεμότητες με το συγκεκριμένο πρόσωπο; Αν θυμάσαι -που σίγουρα θα θυμάσαι- η εμμονή της Θέλμα πέρασε όταν ιδώθηκε με τον λατρεμένο άντρα με τον οποίο κανόνισε να έχει μια συνάντηση το μήνα... Καμιά φορά έτσι απλά λύνονται γόρδιοι δεσμοί...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •