πωσ μπορουμε να βοηθησουμε εναν ναρκομανη? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by keep_walking
    Originally posted by Alobar
    Originally posted by arktos
    Originally posted by Alobar
    Τί να κάνεις βρε Αλέξανδρε;... στο Ελλάδα είμαστε. Όλοι κάποιους εξυπηρετούν και τα ναρκωτικά παίζουν πολύ και στις Αρχές εξάλλου. Είπαμε. Έχουμε ικανούς ηγέτες που φροντίζουν τα δέοντα για τους πολίτες τους...
    γιατί η χώρα φταίει ?
    Κι άλλη απορία. Δε βλέπω πουθενά γραμμένη τη λέξη \'χώρα\'... σαρκαστικά και ειρωνικά το είπα και αναφέρομαι ακριβώς στην ελληνική κοινωνία. Η κοινωνία - εμείς - επιλέγουμε τους ηγέτες μας και νομίζω τα ξανάπαμε κι αυτά. Και πάλι εμείς συντηρούμε και διαιωνίζουμε καταστάσεις.
    Και μη ξεχνάμε το πιο σημαντικό. Έλεγα στο Βινς ότι τα πράματα θα χειροτερέψουν και το ξέρουμε όλοι. Ας μη ξεχνάμε ότι την ευθύνη για τα σημερινά παιδιά την έχουμε εμείς. Και Μπολτσιντ, σωστά τα έλεγε ο παππούς σου. Η δική μας η γενιά βγήκε πιο αλλοτριωμένη. Αξίες και ιδανικά τα βρήκαμε ούτως ή άλλως μισογκρεμισμένα αλλά το ότι δε προσπαθήσαμε να τα περισώσουμε όσο θα έπρεπε είναι ευθύνη δική μας... παραδώσαμε λοιπόν στα παιδιά, έναν κόσμο ισοπεδωμένο. Να μάθουν τί και να διδαχτούν από ποιούς;... διδάσκονται, βιώνουν και ζουν στην αδιαφορία, το φόβο, τον παρτακισμό.
    Φυσικά δεν είναι όλα τα παιδιά έτσι ούτε και όλοι οι γονείς και είναι το μόνο ελπιδοφόρο. Εμείς τους παραδώσαμε όμως ένα βάρος που ήταν δικό μας και δε φροντίσαμε να αλλάξουμε τον κόσμο πριν τα φέρουμε σε αυτόν... δυστυχώς.

    Ειναι ο αλκοολισμος και τα ναρκωτικα περισσοτερα στην Ελλαδα απο τις αλλες δυτικες χωρες?
    στισ βοριεσ χωρεσ ειναι περισσοτερο διαδεδομενο... μα σκεψου επισεισ πωσ εχουμε πολυ μικροτερο πλυθισμο...

    και περισσοτερα ναρκωτικα απο αλλεσ χωρεσ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Alobar
    Δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Όπως λες κι εσύ, ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να δούμε τη ζωή γενικά αλλιώς. Η ζωή είναι πολύ πιο εύκολη και όμορφη αν αφήσουμε πίσω όλα αυτά που τη φτιασιδώνουν, την παραποιούν, την ευτελίζουν. Μεγάλο ρόλο έχει παίξει και ο υπερκαταναλωτισμός φυσικά. Ο άνθρωπος θέλει πολύ λίγα στην τελική για να ζήσει, κι αν αλλάξει η ματιά των νέων παιδιών σίγουρα θα ξαναγγενηθούν όλα όσα χάθηκαν. Τα απλά και αυτονόητα.

    ;)
    πολυ σωστα..

    αλλα δεν ειναι τοσο απλο... εγω εζησα ετσι..μου εφταναν τα λιγα... χαιρομουν και μονο με την φυση γυρω μου.. ..απο την ελπιδα , την αγαπη...

    οι ανθρωποι ομωσ ..οι πολυ νεαροι ανθρωποι τοτε... με κανανε στην ακρη... με λεγανε παραξενη... στο σχολειο παρα ημουν αληθινη και φυσικη.. και δεν με θελανε στισ παρεεσ... γιατι ουτε στηνομουν..ουτε επιδικνειωμουν ...και ελεγα την αποψη μου ελευθερα...οσο και αν διεφερε απο την αποψη των πολλων.. κατεληξα με βαρια καταθλιψη ..και μονη...

    φοβαμαι για τα παιδια μασ...

    εγω μεγαλωσα με μια ιδεα.Να γινω καλοσ ανθρωποσ πανω απ ολα...

    εγινα... και ειδα ενα σωρο ανθρωπουσ οχι και τοσο καλουσ..να με \'\'χτυπανε\'\'.. ακομη και χωρισ λογο..

    το παιδακι μου θα το μεγαλωσω με μια ιδεα \'\' Να γινει καλοσ ανθρωποσ...να αγαπαει τουσ ανθρωπουσ.. να νιωθει ασφαλησ στον κοσμο \'\' και θελω να πιστευω πωσ θα του φερθουν καλητερα απο οτι φερθηκαν σε εμενα παλια...

    ειναι και αγορακι βλεπεισ και κακα τα ψεμματα.. εξακολουθει και ειναι ανδροκρατουμενοσ ο κοσμοσ μασ... οι ανθρωποι κανουν τα στραβα ματια σε πολλα πραγματα αν τα \'\'εχει\'\' ο ανδρασ...και ευτυχωσ βεβαια..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by Alobar


    Οι παρεξηγήσεις, οι επιθέσεις, τα μαλλιοτραβήγματα, ξεκινούσαν πάντα από πρώην τοξικομανείς και δημιουργούσαν τεράστιο πρόβλημα στους αμιγώς αλκοολικούς. Να σου θυμίσω επίσης ότι δέχτηκα προσωπικές επιθέσεις και παρολίγο να φάω και ξύλο από έναν.
    Να υποθεσω, οτι δεν ξερεις αλκοολικους που γινονται εξαιρετικα βιαιοι? Που πλακωνουν στο ξυλο κ μια οικογενεια? Που αποσυρονται απο την ιδια τους τη ζωη? Που απειλουν κ γινονται επικινδυνοι κ για τους αλλους, περα απο τους εαυτους τους?

    Νομιζω πώς ειναι λάθος και μεγάλη παγιδα του να θεωρειται η εξαρτηση απο το αλκοολ πιο \"καλη\" ή \"υγιης\", επειδη το αλκοολ, σε αντιθεση με τα ναρκωτικα, πωλειται νομιμα.
    σωστο και αυτο..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Alobar
    Μόλις πιο πριν, στο ίδιο μου το ποστ, έλεγα στη Σοφία ότι φυσικά και ξέρω αλκοολικούς με σκατοχαρακτήρα, βιαιότητα και τα λοιπά συναφή... δε κατάλαβα γιατί μου τους αναλύεις. Τους έχω αναλύσει, ευχαριστώ Άρκτε. Και ξέρεις Άρκτε, δε βλέπω να κάνεις λόγο για το υποδεικτικό σου ύφος - και νά\' ταν μόνο εδώ - αλλά βλέπεις πάντα και μόνο την... επιθετικότητα των άλλων. Φυσικά και αντέδρασα στο ύφος σου λοιπόν. Δεν είναι απλό;... κατ\' τ\' άλλα, είναι γεγονός πως δεν έχεις διαβάσει ποτέ όσα έγραψα για το αλκοόλ σε διάφορα θρεντς. Πολύ - πολύ αναλυτικά και πιάνοντας ξεχωριστά ένα - ένα τα κομμάτια. Επίσης Άρκτε, βρίσκω παιδιαρώδες να \'νόμιζα μήπως και μιλούσες για μένα\'. Γιατί να νομίζω κάτι τέτοιο αλήθεια;... έχεις διαβάσει ποτέ πόσες φορές τόνισα ότι οι αλκοολικοί που απεξαρτώνται πάρα πολύ δύσκολα, έχουν και άλλες ουσίες να \'νοικοκυρέψουν\';... έχεις διαβάσει ποτέ ότι κάποιοι αλκοολικοί είχαν ΗΔΗ άλλα θέματα και τα απογείωσαν με το αλκοόλ;... έχεις διαβάσει ποτέ ότι ένας απ\' τους λόγους που πέφτουν στο αλκοόλ είναι επειδή δε παίρνουν αγωγή για κάποια θέματά τους και το χρησιμοποιούν αντί των χαπιών που θα χρειαζόταν να παίρνουν;... ότι μόλις κόβουν οι ψυχίατροι για να μη ξανακυλίσουν, τους δίνουν την αγωγή που αρχικά αρνούνταν να πάρουν;... έχεις διαβάσει για αλκοολικούς που πάνε στο ΑΑ - ανά τον κόσμο και όχι μόνο αυτοί που γνώρισα εγώ - σηκώνουν το χεράκι και λένε \'είμαι καθαρός\' ενώ τό \'χουν ρίξει στο χασίσι ή στα χάπια ακριβώς για να μη πιούν;... τά \'χω πει χιλιάδες φορές και αυτοί είναι οι διαχωρισμοί που έκανα. Κι αυτά όλα από πού κι ως πού έχουν σχέση με τον μόνο αλκοολικό; Το ότι υπάρχουν μόνο αλκοολικοί που δυσκολεύονται να κόψουν χωρίς καμιά είδους στήριξη - και εννοώ καμιά, ούτε χάπια - είδες να το αμφισβήτησα πουθενά; Δεν αναφέρθηκα καν σε αυτούς και εκεί ακριβώς είναι που παίζει πολύ το θέμα \'θέληση - χαρακτήρας\'.
    Και για τον τύπο που περιέγραψα, αυτό ακριβώς δεν ήθελα να τονίσω; Που έγινε αλκοολικός στο τέλος, αφού ήπιε στη ζωή του ό,τι έβρισκε και τελικά έκοψε λόγω κίρρωσης;... δε καταλαβαίνω γιατί βρίσκεις άλλα πράματα ενώ εγώ ήθελα να τονίσω τα συγκεκριμένα και να εκφραστώ με βάση αυτά... αν πάλι είσαι σε διαγωνισμό εμπειριών βρε Άρκτε, εγώ δε θα συμμετάσχω. Οπότε και δεν έχω να πω κάτι άλλο, οπότε ελπίζω να μην αρχίσεις πάλι τις απορίες. Πετράν, μπορείς να συμφωνείς με ό,τι θες, αρκεί να ξεκαθαρίζεται σε τί αναφέρεται ο καθένας. Ένα τελευταίο που θα καταθέσω είναι ότι δε θεώρησα ποτέ τον αλκοολισμό \'αρρώστια\' κι έχω πει γιατί.
    Μια ωραία συνέντευξη της κας Μάτσα - ψυχιάτρου - η οποία είναι απ\' τους πολύ λίγους στην επιστημονική κοινότητα που δε θεωρεί \'αρρώστια\' ούτε και τα ναρκωτικά. Για όσους έχετε ενδιαφέρον, να διαβάσετε την κα Μάτσα. Καταδεικνύει πάντα τη \'μπίζνα\' που παίζεται χρόνια πίσω απ\' τις \'αρρώστιες\' αυτές. Και μιλά ξεκάθαρα και για τους γιατρούς και για την... άρχουσα τάξη.
    Πετράν ίσως έχει ενδιαφέρον για σένα, εκτός από αυτό που έχουν οι στατιστικές... :)... βάζω το λινκ και παραθέτω ένα απόσπασμα...

    .................................................. .................................................. .................................................. .......

    - Οι κυρίαρχοι επιστημονικοί κύκλοι ορίζουν πολλά ψυχολογικά και κοινωνικά προβλήματα του σύγχρονου ανθρώπου σαν βιολογικές ασθένειες που συνδέονται με τα γονίδιά μας. Κάτι ανάλογο επιχειρείται και στο θέμα των ναρκωτικών. Τελικά οι τοξικομανείς πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ασθενείς;

    - Ο τοξικομανής δεν είναι ασθενής. Το καταστροφικό είναι ότι μέσω του ΟΚΑΝΑ έχει περάσει η άποψη ότι η τοξικομανία είναι αρρώστια. Ορίστηκε ως αρρώστια από τους κυρίαρχους ψυχιατρικούς κύκλους, με επικεφαλής την αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία, που την ορίζει σαν «χρόνια νόσο του εγκεφάλου». Το να «βιολογικοποιούνται» κοινωνικές συμπεριφορές δεν είναι καινούργιο φαινόμενο. Είναι η πανούκλα της εποχής μας. Για όλα φταίει ένα γονίδιο: για την επιθετικότητα, για την αυτοκτονικότητα, για την ομοφυλοφιλία. Έτσι όμως, επιτυγχάνεται κάτι που συμφέρει μόνο το σύστημα. Απενοχοποιείται η κοινωνία και όλοι είμαστε ήσυχοι από την αρρώστια. Θα έλεγε λοιπόν κανείς, μα τι έγινε, μετάλλαξη και αρρώστησε ο εγκέφαλος εκατομμυρίων νέων σήμερα; Γιατί πριν από τριάντα χρόνια ήταν πολύ μικρότερη η διάδοση; Είναι επιδημία; Απλά είναι ένα ιδεολόγημα, μια άποψη η οποία συντηρείται, χωρίς να έχει αποδειχτεί. Και με αυτό τον τρόπο συντηρείται η πολιτική των υποκατάστατων που καταδικάζει αυτό το άτομο να μείνει δια βίου στο περιθώριο.


    .................................................. .................................................. ...



    - Γιατί λοιπόν το κράτος και η κοινωνία κινούνται σε τόσο λανθασμένες κατευθύνσεις;

    - Ζούμε σε μια κοινωνία που πάνω από όλα φοβάται τη δύναμη της νεολαίας να αμφισβητεί. Και τα ναρκωτικά επιτελούν ένα πολύ σημαντικό ρόλο. Διασφαλίζουν τον κοινωνικό έλεγχο των νέων. Στην πραγματικότητα, αυτή είναι η βιοεξουσία, που λέει ο Φουκό. Είναι η πολιτική της κυρίαρχης τάξης η οποία θέλει να μας εκμεταλλεύεται, να παραβιάζει τα δικαιώματά μας και να ελέγχει κάθε πτυχή της ύπαρξής μας, τις σκέψεις και τα συναισθήματά μας. Κάποιοι λένε ότι πάντα γινόταν χρήση ουσιών. Η τοξικομανία όμως είναι εκείνη η χρήση που έχει γίνει αποκλειστικό περιεχόμενο της ζωής σου, εκτοπίζοντας ανθρώπινες σχέσεις, ενδιαφέροντα, ασχολίες. Δεν σε ενδιαφέρει τίποτ’ άλλο και με αυτή την έννοια δεν αποτελείς κίνδυνο για το σύστημα. Δεν διεκδικείς. Επομένως η κυρίαρχη τάξη πάντα θα αναπτύσσει όρους ώστε να επεκτείνεται η διάδοση των ναρκωτικών. Κάποιοι λένε ότι η τοξικομανία δεν είναι τίποτε άλλο, παρά η δυσφορία μέσα σε αυτό τον πολιτισμό της παρακμής.

    http://www.politikokafeneio.com/narkotika/organo113.htm
    αν δεν ειναι αρρωστια τι ειναι τοτε?,,δεν μπορω να καταλαβω μεσα απο αυτη την παραγραφο... ειναι δικαιολογια?..αδυναμια?..τι ειναι?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    [quote]Originally posted by Alobar
    Εσύ δε κάνεις το ίδιο Άρκτε μας... εσένα δε σου αρέσουν αυτά που λεν οι άλλοι κι αρχίζεις το νταβαντούρι... ο λόγος που μου την πέφτεις είναι πολύυυυυυυυυυυ απλός... :P ... επειδή έχω βγάλει το αληθινό \'ίματζ\' του ανεκδιήγητου και φίλου σου... άντε καληνύχτα ρε κορίτσι. Και πού \'σαι;... όταν καταθέτουμε απόψεις και θέλουμε να μπαίνουμε και σε διάλογο - ενώ εγώ δε θέλω εδώ και καιρό, επιθυμώ μόνο να καταθέτω και να φεύγω, και είναι και δικαίωμά μου στην τελική - καλό είναι να μην αφήνουμε τα μισά ασχολίαστα.

    ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ ΄΄΄΄

    επειδή έχεις αφήσει υπονοούμενα, χωρίς να λες τα πράγματα με το όνομα τους, μήπως να το ξεκαθαράζισες το θέμα ?
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Τρόμος σε παιδική χαρά: Χρήστης τρύπησε με τη σύριγγα του ένα 6χρονο παιδί



    Σοκαρισμένη αλλά και οργισμένη είναι ολόκληρη η κοινωνία της Πάτρας από ένα πρωτοφανές περιστατικό που συνέβη σε παιδική χαρά της πόλης.

    Ήταν μέρα μεσημέρι και η κεντρική παιδική χαρά έσφυζε από φωνές, παιχνίδια και γέλια μικρών παιδιών.

    Λίγο αργότερα στο σκηνικό ανεμελιάς ήρθε να προστεθεί ένας τοξικομανής ο οποίος κάθισε σε παγκάκι του πάρκου.

    Αμέσως έβγαλε από την τσέπη του μία σύριγγα και απλώνοντας το χέρι του άρχισε να κάνει χρήση ηρωίνης μπροστά στα έκπληκτα μάτια κηδεμόνων και παιδιών.

    Κάποιος από τους μπόμπιρες προφανώς παραξενεύτηκε από την εικόνα και με την περιέργεια που διακρίνει κάθε μικρό παιδί, πλησίασε για να καταλάβει τι συμβαίνει.

    Ο χρήστης προειδοποίησε το παιδί να φύγει όμως ο 6χρονος παρέμεινε εκεί, αγνοώντας τις εντολές του.

    Τελικά ο άνδρας, έχασε την υπομονή του και δε δίστασε να τρυπήσει το μικρό αγοράκι με τη σύριγγα του. Στη συνέχεια εξαφανίστηκε.

    Το 6χρονο παιδί, μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο του Ρίο όπου νοσηλεύεται εκτός κινδύνου.

    Οι γονείς εξοργισμένοι πια, κάνουν έκκληση προς τις Αρχές αφού όπως δηλώνουν τέτοιου είδους περιστατικά δεν είναι πρωτόγνωρα ενώ από την πλευρά της η Αστυνομία δε δίνει στο ζήτημα τη σημασία που θα έπρεπε...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Alobar
    Μόλις πιο πριν, στο ίδιο μου το ποστ, έλεγα στη Σοφία ότι φυσικά και ξέρω αλκοολικούς με σκατοχαρακτήρα, βιαιότητα και τα λοιπά συναφή... δε κατάλαβα γιατί μου τους αναλύεις. Τους έχω αναλύσει, ευχαριστώ Άρκτε. Και ξέρεις Άρκτε, δε βλέπω να κάνεις λόγο για το υποδεικτικό σου ύφος - και νά\' ταν μόνο εδώ - αλλά βλέπεις πάντα και μόνο την... επιθετικότητα των άλλων. Φυσικά και αντέδρασα στο ύφος σου λοιπόν. Δεν είναι απλό;... κατ\' τ\' άλλα, είναι γεγονός πως δεν έχεις διαβάσει ποτέ όσα έγραψα για το αλκοόλ σε διάφορα θρεντς. Πολύ - πολύ αναλυτικά και πιάνοντας ξεχωριστά ένα - ένα τα κομμάτια. Επίσης Άρκτε, βρίσκω παιδιαρώδες να \'νόμιζα μήπως και μιλούσες για μένα\'. Γιατί να νομίζω κάτι τέτοιο αλήθεια;... έχεις διαβάσει ποτέ πόσες φορές τόνισα ότι οι αλκοολικοί που απεξαρτώνται πάρα πολύ δύσκολα, έχουν και άλλες ουσίες να \'νοικοκυρέψουν\';... έχεις διαβάσει ποτέ ότι κάποιοι αλκοολικοί είχαν ΗΔΗ άλλα θέματα και τα απογείωσαν με το αλκοόλ;... έχεις διαβάσει ποτέ ότι ένας απ\' τους λόγους που πέφτουν στο αλκοόλ είναι επειδή δε παίρνουν αγωγή για κάποια θέματά τους και το χρησιμοποιούν αντί των χαπιών που θα χρειαζόταν να παίρνουν;... ότι μόλις κόβουν οι ψυχίατροι για να μη ξανακυλίσουν, τους δίνουν την αγωγή που αρχικά αρνούνταν να πάρουν;... έχεις διαβάσει για αλκοολικούς που πάνε στο ΑΑ - ανά τον κόσμο και όχι μόνο αυτοί που γνώρισα εγώ - σηκώνουν το χεράκι και λένε \'είμαι καθαρός\' ενώ τό \'χουν ρίξει στο χασίσι ή στα χάπια ακριβώς για να μη πιούν;... τά \'χω πει χιλιάδες φορές και αυτοί είναι οι διαχωρισμοί που έκανα. Κι αυτά όλα από πού κι ως πού έχουν σχέση με τον μόνο αλκοολικό; Το ότι υπάρχουν μόνο αλκοολικοί που δυσκολεύονται να κόψουν χωρίς καμιά είδους στήριξη - και εννοώ καμιά, ούτε χάπια - είδες να το αμφισβήτησα πουθενά; Δεν αναφέρθηκα καν σε αυτούς και εκεί ακριβώς είναι που παίζει πολύ το θέμα \'θέληση - χαρακτήρας\'.
    Και για τον τύπο που περιέγραψα, αυτό ακριβώς δεν ήθελα να τονίσω; Που έγινε αλκοολικός στο τέλος, αφού ήπιε στη ζωή του ό,τι έβρισκε και τελικά έκοψε λόγω κίρρωσης;... δε καταλαβαίνω γιατί βρίσκεις άλλα πράματα ενώ εγώ ήθελα να τονίσω τα συγκεκριμένα και να εκφραστώ με βάση αυτά... αν πάλι είσαι σε διαγωνισμό εμπειριών βρε Άρκτε, εγώ δε θα συμμετάσχω. Οπότε και δεν έχω να πω κάτι άλλο, οπότε ελπίζω να μην αρχίσεις πάλι τις απορίες. Πετράν, μπορείς να συμφωνείς με ό,τι θες, αρκεί να ξεκαθαρίζεται σε τί αναφέρεται ο καθένας. Ένα τελευταίο που θα καταθέσω είναι ότι δε θεώρησα ποτέ τον αλκοολισμό \'αρρώστια\' κι έχω πει γιατί.
    Μια ωραία συνέντευξη της κας Μάτσα - ψυχιάτρου - η οποία είναι απ\' τους πολύ λίγους στην επιστημονική κοινότητα που δε θεωρεί \'αρρώστια\' ούτε και τα ναρκωτικά. Για όσους έχετε ενδιαφέρον, να διαβάσετε την κα Μάτσα. Καταδεικνύει πάντα τη \'μπίζνα\' που παίζεται χρόνια πίσω απ\' τις \'αρρώστιες\' αυτές. Και μιλά ξεκάθαρα και για τους γιατρούς και για την... άρχουσα τάξη.
    Πετράν ίσως έχει ενδιαφέρον για σένα, εκτός από αυτό που έχουν οι στατιστικές... :)... βάζω το λινκ και παραθέτω ένα απόσπασμα...

    .................................................. .................................................. .................................................. .......

    - Οι κυρίαρχοι επιστημονικοί κύκλοι ορίζουν πολλά ψυχολογικά και κοινωνικά προβλήματα του σύγχρονου ανθρώπου σαν βιολογικές ασθένειες που συνδέονται με τα γονίδιά μας. Κάτι ανάλογο επιχειρείται και στο θέμα των ναρκωτικών. Τελικά οι τοξικομανείς πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ασθενείς;

    - Ο τοξικομανής δεν είναι ασθενής. Το καταστροφικό είναι ότι μέσω του ΟΚΑΝΑ έχει περάσει η άποψη ότι η τοξικομανία είναι αρρώστια. Ορίστηκε ως αρρώστια από τους κυρίαρχους ψυχιατρικούς κύκλους, με επικεφαλής την αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία, που την ορίζει σαν «χρόνια νόσο του εγκεφάλου». Το να «βιολογικοποιούνται» κοινωνικές συμπεριφορές δεν είναι καινούργιο φαινόμενο. Είναι η πανούκλα της εποχής μας. Για όλα φταίει ένα γονίδιο: για την επιθετικότητα, για την αυτοκτονικότητα, για την ομοφυλοφιλία. Έτσι όμως, επιτυγχάνεται κάτι που συμφέρει μόνο το σύστημα. Απενοχοποιείται η κοινωνία και όλοι είμαστε ήσυχοι από την αρρώστια. Θα έλεγε λοιπόν κανείς, μα τι έγινε, μετάλλαξη και αρρώστησε ο εγκέφαλος εκατομμυρίων νέων σήμερα; Γιατί πριν από τριάντα χρόνια ήταν πολύ μικρότερη η διάδοση; Είναι επιδημία; Απλά είναι ένα ιδεολόγημα, μια άποψη η οποία συντηρείται, χωρίς να έχει αποδειχτεί. Και με αυτό τον τρόπο συντηρείται η πολιτική των υποκατάστατων που καταδικάζει αυτό το άτομο να μείνει δια βίου στο περιθώριο.


    .................................................. .................................................. ...



    - Γιατί λοιπόν το κράτος και η κοινωνία κινούνται σε τόσο λανθασμένες κατευθύνσεις;

    - Ζούμε σε μια κοινωνία που πάνω από όλα φοβάται τη δύναμη της νεολαίας να αμφισβητεί. Και τα ναρκωτικά επιτελούν ένα πολύ σημαντικό ρόλο. Διασφαλίζουν τον κοινωνικό έλεγχο των νέων. Στην πραγματικότητα, αυτή είναι η βιοεξουσία, που λέει ο Φουκό. Είναι η πολιτική της κυρίαρχης τάξης η οποία θέλει να μας εκμεταλλεύεται, να παραβιάζει τα δικαιώματά μας και να ελέγχει κάθε πτυχή της ύπαρξής μας, τις σκέψεις και τα συναισθήματά μας. Κάποιοι λένε ότι πάντα γινόταν χρήση ουσιών. Η τοξικομανία όμως είναι εκείνη η χρήση που έχει γίνει αποκλειστικό περιεχόμενο της ζωής σου, εκτοπίζοντας ανθρώπινες σχέσεις, ενδιαφέροντα, ασχολίες. Δεν σε ενδιαφέρει τίποτ’ άλλο και με αυτή την έννοια δεν αποτελείς κίνδυνο για το σύστημα. Δεν διεκδικείς. Επομένως η κυρίαρχη τάξη πάντα θα αναπτύσσει όρους ώστε να επεκτείνεται η διάδοση των ναρκωτικών. Κάποιοι λένε ότι η τοξικομανία δεν είναι τίποτε άλλο, παρά η δυσφορία μέσα σε αυτό τον πολιτισμό της παρακμής.

    http://www.politikokafeneio.com/narkotika/organo113.htm


    Εγώ συμφωνώ μαζί σου και με την ψυχίατρο, αυτά που λένε για μονά γονίδια που ευθύνονται για διάφορα είναι μπούρδες και οι ίδιοι οι σοβαροί επιστήμονες τα ξέρουν αυτά. Όμως είναι αλήθεια πως κάποιοι άνθρωποι έχουν μια πιο μεγάλη \"τάση\" προς το να δοκιμάζουν και να εξαρτώνται από ουσίες. Αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι ευθύνεται ένα γονίδιο γι αυτό αλλά πολλοί παράγοντες, μαζί και με στοιχεία προσωπικότητας, έντονο στρες κλπ. Ούτε θα δεχθώ την καθαρή \"κοινωνική\" εξήγηση γιατί είναι το ίδιο απλοική και χαζή με την καθαρά βιολογική εξήγηση. \"Για όλα φταίει η κοινωνία και τα ναρκωτικά υπάρχουν για να ελέγχουν τους νέους\" και άλλα τέτοια. Η τοξικομανία όπως κάθε συμπεριφορά είναι σύνθετο φαινόμενο που παίζουν πολλά ρόλο, όχι μόνο κοινωνικοί παράγοντες. Γενικά συμφωνώ μαζί σου.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Οι αιμομίκτες γονείς κατά κύριο λόγο είναι συνήθως αλκοολικοί ή τοξικομανείς. Υπολογίζεται ότι η χρήση οινοπνεύματος είναι ο σημαντικότερος παράγοντας που εξωθεί στην κακοποίηση και το ποσοστό αυτών των αλκοολικών δραστών υπερβαίνει το 54%.
    Τα θύματα σ’ αυτές τις αιμομικτικές περιπτώσεις πρέπει να απομακρύνονται από το περιβάλλον τους μέχρι να ξανακερδίσουν τη χαμένη τους εμπιστοσύνη στους ανθρώπους.
    «Οι τραγικά τραυματικές εμπειρίες αυτών των δύστυχων παιδιών», όπως σημειώνει ο καθηγητής της Παιδοψυχιατρικής Ιωάννης Τσιαντής «μπορούν να ξεπεραστούν μετά από πολλά χρόνια και όχι πάντοτε».
    Σε παρισινή εφημερίδα (Φιγκαρό) γράφτηκε ότι μια γυναίκα, ήδη εξήντα ετών, επί σαράντα χρόνια πήγαινε στον τάφο του πατέρα της, στο νεκροταφείο του Μονπελιέ, και τον καταριόταν για την αιμομιξία που είχε διαπράξει σε βάρος της.
    Είναι γεγονός ότι τα ψυχικά τραύματα των κακοποιημένων παιδιών είναι βαθιά και παραμένουν ανεξίτηλα σ’ ολόκληρη τη ζωή τους.
    Συνταρακτικές είναι οι εξομολογήσεις μικρών κοριτσιών που περιέχονται στο ομότιτλο βιβλίο της Μαρίας Ρίτου Πάρσι. Η διακεκριμένη ψυχοθεραπεύτρια προσπάθησε να βοηθήσει τις μικρές ασθενείς της – κοριτσάκια βιασμένα, κοριτσάκια που εξαναγκάσθηκαν να συνάψουν αιμομικτικές σχέσεις, που κατάντησαν βρόμικα εργαλεία φαντασίας και υποβλήθηκαν σε κάθε είδους εκμετάλλευση – να ξεπεράσουν τις τραυματικές τους εμπειρίες και τα αλλησυγκρουόμενα συναισθήματα της έκπληξης, του θυμού, της ενοχής, του γυμνού πόνου, του οίκτου. Προσπάθησε να σβήσει από τα παιδικά τους μάτια τις διεστραμμένες σκιές των παιδόφιλων και αιμομικτικών ενηλίκων.
    Θα ήθελα να σας παρουσιάσω την έκθεση της μικρής Λουτσία, που έγραψε στην ψυχαναλύτριά της με θέμα: «Ένα μυστικό από το οποίο θα ήθελα να απελευθερωθώ».
    [Το μυστικό από το οποίο θέλω να απαλλαγώ έχει σχέση με το θυρωρό του σπιτιού μου, που με φωνάζει μαζί με τη φίλη μου στο σπίτι του τα απογεύματα για να παίξουμε ανήθικα παιχνίδια. Φοβάμαι ότι είναι αμαρτία, αλλά ντρέπομαι να το εξομολογηθώ. Όμως, θέλω να το γράψω στην έκθεσή μου. Έτσι το μυστικό θα φύγει από πάνω μου. Έχω κουραστεί πια με όλα αυτά τα παιχνίδια και θα ήθελα να γλιτώσω από το θυρωρό, αλλά με απειλεί πως θα πει σε όλους ότι είμαι ξεδιάντροπη. Οι ενοχές μου με κάνουν να νιώθω άσχημα. Δεν το έκανα επειδή είμαι κακιά και τώρα έχω μετανιώσει. Θέλω να ξεφύγω από τα θλιβερά αυτά πράγματα. Θέλω να καθαριστώ, να απελευθερωθώ, να πάψω να πονάω στην ψυχή μου. Ακόμα κι αν δεν το αξίζω, εσείς θα με βοηθήσετε, έτσι δεν είναι;]
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by dora-agxos
    Τρόμος σε παιδική χαρά: Χρήστης τρύπησε με τη σύριγγα του ένα 6χρονο παιδί



    Σοκαρισμένη αλλά και οργισμένη είναι ολόκληρη η κοινωνία της Πάτρας από ένα πρωτοφανές περιστατικό που συνέβη σε παιδική χαρά της πόλης.

    Ήταν μέρα μεσημέρι και η κεντρική παιδική χαρά έσφυζε από φωνές, παιχνίδια και γέλια μικρών παιδιών.

    Λίγο αργότερα στο σκηνικό ανεμελιάς ήρθε να προστεθεί ένας τοξικομανής ο οποίος κάθισε σε παγκάκι του πάρκου.

    Αμέσως έβγαλε από την τσέπη του μία σύριγγα και απλώνοντας το χέρι του άρχισε να κάνει χρήση ηρωίνης μπροστά στα έκπληκτα μάτια κηδεμόνων και παιδιών.

    Κάποιος από τους μπόμπιρες προφανώς παραξενεύτηκε από την εικόνα και με την περιέργεια που διακρίνει κάθε μικρό παιδί, πλησίασε για να καταλάβει τι συμβαίνει.

    Ο χρήστης προειδοποίησε το παιδί να φύγει όμως ο 6χρονος παρέμεινε εκεί, αγνοώντας τις εντολές του.

    Τελικά ο άνδρας, έχασε την υπομονή του και δε δίστασε να τρυπήσει το μικρό αγοράκι με τη σύριγγα του. Στη συνέχεια εξαφανίστηκε.

    Το 6χρονο παιδί, μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο του Ρίο όπου νοσηλεύεται εκτός κινδύνου.

    Οι γονείς εξοργισμένοι πια, κάνουν έκκληση προς τις Αρχές αφού όπως δηλώνουν τέτοιου είδους περιστατικά δεν είναι πρωτόγνωρα ενώ από την πλευρά της η Αστυνομία δε δίνει στο ζήτημα τη σημασία που θα έπρεπε...

    o xristos kai i panagia....apapapa
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Αντζίκ είμαι πολύ κουρασμένη και επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω αύριο, μιας και έθεσες κάποια ερωτήματα σε μένα προσωπικά. Καθώς και να σχολιάσω πάνω στο σχόλιο του Πετράν. Προς το παρόν, παραθέτω ένα ακόμη κείμενο της κας Μάτσα, και συνδύασέ το με το πρώτο σου ερώτημα.

    \'... αν δεν ειναι αρρωστια τι ειναι τοτε?,,δεν μπορω να καταλαβω μεσα απο αυτη την παραγραφο... ειναι δικαιολογια?..αδυναμια?..τι ειναι?...\'

    Για μένα η απάντηση είναι πολύ εύστοχα διατυπωμένη στη φράση της απ\' το πρώτο απόσπασμα.

    \'... Κάποιοι λένε ότι η τοξικομανία δεν είναι τίποτε άλλο, παρά η δυσφορία μέσα σε αυτό τον πολιτισμό της παρακμής...\'

    Ρίξε μια προσεκτική ματιά και σ\' αυτό παρακάτω. Και δώσε βάση στιην τελευταία παράγραφο. Ένα πρόχειρο σχόλιο από μένα προς το παρόν, με βάση τη φράση \'Το ζήτημα είναι να εντοπίσουμε τη ρίζα του προβλήματος και να παρέμβουμε\', είναι το εξής:

    Για να εντοπιστεί η ρίζα του προβλήματος χρειάζονται πολλά λεφτά. Κι αυτά τα λεφτά θα χρειαστεί να βγουν απ\' τις παχυλές τσέπες των... ιθυνόντων και των επιστημόνων που ξέρουν μόνο να καρπώνονται πατώντας πάνω στον ανθρώπινο πόνο. Γιατί δεν είναι δικός τους. Γιατί δε τους αγγίζει. Και γιατί οι \'αρρώστιες\' παντός είδους, είναι οι περισσότερες δικές τους επινοήσεις και μόνο όταν τις συντηρούν και τις διαιωνίζουν είναι σίγουροι πως δε θα αδειάσουν ποτέ οι τσέπες τους...


    Καλό ξημέρωμα για την ώρα... :) ...

    .................................................. .................................................. .................................................. ......


    «Τίποτα δεν είναι εύκολο και τίποτα δεν είναι δεδομένο. Χρειάζεται μάχη για το παραμικρό, γιατί το γενικότερο κλίμα ευνοεί τα προγράμματα των υποκαταστάτων, όχι τα “στεγνά”. Το “18 Άνω” υπάρχει και αναπτύσσεται μόνο στο βαθμό που παλεύει. Παλεύει με τους πάντες, και παλεύει και σε ένα επίπεδο κοινωνικό. Από το κράτος δεν υπάρχει τίποτε γι’ αυτά τα παιδιά. Δεν είναι θεραπεία η συντήρηση. Τα προγράμματα των υποκαταστάτων δηλαδή δεν είναι θεραπεία. Έχουν την ιδεολογία της συντήρησης και καλλιεργούν ένα μύθο: ότι οι άνθρωποι που είναι άρρωστοι χρειάζονται μια ουσία που τους λείπει, ένα υποκατάστατο. Αυτό όχι μόνο αποθαρρύνει τα παιδιά που μπαίνουν τώρα στη χρήση να το παλέψουν για να απεξαρτηθούν –αφού το μήνυμα που περνάει είναι ότι πρόκειται για μία χρόνια, ανίατη νόσο–, αλλά εμποδίζει και το κοινωνικό σύνολο να δεχτεί αυτά τα παιδιά ισότιμα στους κόλπους του. Εμποδίζει τον εργοδότη να προσλάβει ένα παιδί απεξαρτημένο, εμποδίζει το δικαστή να τον αντιμετωπίσει σαν έναν άνθρωπο τελείως διαφορετικό πλέον από εκείνον που έκανε το αδίκημα για το οποίο δικάζεται, εμποδίζει τον ιδιοκτήτη να νοικιάσει το σπίτι του στο παιδί που προσπαθεί να ξαναστήσει τη ζωή του.

    Ειδικά αυτή την εποχή οι δικαστές είναι πολύ αρνητικοί, είναι καταπέλτες. Αφότου ξέσπασε η ιστορία του παραδικαστικού κυκλώματος, εξαντλούν την αυστηρότητά τους στους τοξικομανείς. Είναι απαράδεκτα αυτά που συμβαίνουν.

    Θεραπεία σημαίνει απεξάρτηση. Να μπορείς να ζήσεις χωρίς ναρκωτικά και όχι να παίρνεις νόμιμα τα ναρκωτικά, γιατί έτσι παραμένεις σε ένα θεσμοποιημένο περιθώριο. Σίγουρα η καταστολή δεν λύνει προβλήματα· αντιθέτως, δημιουργεί. Ούτε η νομιμοποίηση είναι λύση. Το ζήτημα είναι να εντοπίσουμε τη ρίζα του προβλήματος και να παρέμβουμε».


    http://polep.blogspot.com/2008/01/blog-post_8363.html

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    καλη ξεκουραση Αλομπαρ.. ξερεισ ομως η απαντηση πωσ τα ναρκωτικα ειναι ειναι μια αντιδραση στην ασχημη κοινωνικη κατασταση..δεν με γεμιζει.. δεν με πιθει.. οκ..συμφωνω.. ειναι ενασ τροποσ αντιδρασησ.. αλλα.. ειναι η δισφορια που νιωθουν οι ανθρωποι για την κοινωνια μασ..μα αν αρχιζαμε ολοι οσοι αποδοκιμαζουμε το συστημα και την κοινωνια να παιρναμε ναρκοτικα... τοτε .. ολοι θα ημασταν ναρκομανεισ..

    η απαντιση αυτη τησ κυριασ αυτησ.. ειναι πολυ φιλισοφικη..πολυ θεωριτικη.. στην πραξη τι γινεται..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Adzik
    καλη ξεκουραση Αλομπαρ.. ξερεισ ομως η απαντηση πωσ τα ναρκωτικα ειναι ειναι μια αντιδραση στην ασχημη κοινωνικη κατασταση..δεν με γεμιζει.. δεν με πιθει.. οκ..συμφωνω.. ειναι ενασ τροποσ αντιδρασησ.. αλλα.. ειναι η δισφορια που νιωθουν οι ανθρωποι για την κοινωνια μασ..μα αν αρχιζαμε ολοι οσοι αποδοκιμαζουμε το συστημα και την κοινωνια να παιρναμε ναρκοτικα... τοτε .. ολοι θα ημασταν ναρκομανεισ..

    η απαντιση αυτη τησ κυριασ αυτησ.. ειναι πολυ φιλισοφικη..πολυ θεωριτικη.. στην πραξη τι γινεται..

    +1

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Αντζίκ καλημέρα. Σχετικά με το φίλο σου. Η παραδοχή που έλεγα πριν, είναι μια τελείως προσωπική υπόθεση. Και δυστυχώς μόνο με αυτήν μπορεί να υπάρξει βελτίωση. Συνήθως έρχεται μέσα από \'καμπανάκια\' που χτυπάνε και χτυπάνε διαφορετικά για τον καθένα. Αν κάποια στιγμή στερηθεί κάτι που τώρα νομίζει ότι δεν επηρεάζεται απ\' το αλκοόλ, ίσως και να ταρακουνηθεί. Μια σχέση, τη δουλειά του. Μη φανταστείς, η υγεία δε παίζει και πολύ, παρά μόνο αν φτάσει κάποιος στο \'μη αναστρέψιμο\'. Το κακό είναι ότι ακόμη κι αυτά τα καμπανάκια όμως δε γίνονται πάντα αντιληπτά και απ\' όλους. Κι αν είναι μόνος του και δεν υπάρξει κάποιος να του πει \'φίλε, έγινε αυτό, ξύπνα\', τότε είναι και ο μόνος αρμόδιος για να τα επισημάνει. Επειδή έχεις πολύ ενδιαφέρον και καλά κάνεις, ένα απλό πράγμα θα σου έλεγα. Να έρθεις σε επικοινωνία με το ΨΝΑ. Ψάξε λίγο στο γούγλη, έχουν ειδικές μονάδες και για απεξάρτηση αλλά και συμβουλευτικές για τους ενδιαφερόμενους. Γιατί όχι, να έκλεινες ένα ραντεβού και να εκθέσεις σε έναν υπεύθυνο άνθρωπο το θέμα. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ίσως μπορέσεις να δεις και την ίδια την κα Μάτσα. Την επισκέπτεται πολύς κόσμος, βοηθάει πολύ και είναι ένας πολύ απλός άνθρωπος... ;). Νομίζω ότι με την εμπειρία της τόσα χρόνια κι έχοντας βοηθήσει τόσους ανθρώπους, θα έχει να σου δώσει συμβουλές για το πώς μπορείτε να τον αντιμετωπίζετε... :). Εύχομαι να \'δει\' σύντομα και να καταφέρει να το αντιμετωπίσει.

    \'... ξερεισ ομως η απαντηση πωσ τα ναρκωτικα ειναι ειναι μια αντιδραση στην ασχημη κοινωνικη κατασταση..δεν με γεμιζει.. δεν με πιθει.. οκ..συμφωνω.. ειναι ενασ τροποσ αντιδρασησ.. αλλα.. ειναι η δισφορια που νιωθουν οι ανθρωποι για την κοινωνια μασ..μα αν αρχιζαμε ολοι οσοι αποδοκιμαζουμε το συστημα και την κοινωνια να παιρναμε ναρκοτικα... τοτε .. ολοι θα ημασταν ναρκομανεισ..

    η απαντιση αυτη τησ κυριασ αυτησ.. ειναι πολυ φιλισοφικη..πολυ θεωριτικη.. στην πραξη τι γινεται...\'

    Αν θέλεις τη δική μου ματιά πάνω σε αυτό, δε νομίζω ότι το περιγράφει τόσο ως αντίδραση, όσο ως κατάληξη. Από απογοήτευση. Ξανατονίζω ότι δε μιλάω για ανθρώπους που ξεκινήσανε για να πουλήσουν μούρη ή επειδή δεν είχαν πού αλλού να ξοδέψουν τα φραγκάκια τους. Μιλάω για όσους ήρθαν αντιμέτωποι με ένα μέτωπο αδυσώπητο. Δώσε φτώχια και μιζέρια στο λαό Αντζίκ, και οι ουσίες θα δεις να ανθίζουν και να αποφέρουν καρπούς. Άνθρωποι με εξειρετική ευαισθησία που δεν αντέχουν το άδικο ίσως; Σε μια κοινωνία που προσφέρει τί; Ίσες ευκαιρίες σε όλους; Παιδεία για όλους, εργασία αξιοπρεπή; Κι αν δεν υπάρχει και η κατάλληλη δομή μες στην οικογένεια, είναι εξαιρετικά δύσκολο να κρατηθούν οι αντοχές και κάποια στιγμή εξαντλείσαι. Και μη ξεχνάς ότι μπορεί όλοι να αποδοκιμάζουμε το σύστημα μεν, αλλά επίσης όλοι λέμε και πολλά και μεγάλα λόγια. Σκέψου πώς νιώθουν οι άνθρωποι που βίωσαν αυτό το σύστημα στο πετσί τους με μεγάλη σκληρότητα όμως. Και δε το έχουν βιώσει όλοι. Ναρκωτικά, αλκοόλ, κατάθλιψη είναι οι ιδανικές συνθήκες. Θέλουν τον άνθρωπο ανήμπορο και αδιάφορο. Κι όπως λες, φοβάσαι για τα παιδιά σου. Φυσικό δεν είναι; Και θέλεις να γίνει καλός άνθρωπος. Με τη διαφορά ότι σήμερα ο \'καλός\' άνθρωπος μετριέται διαφορετικά και ο αληθινά καλός άνθρωπος έχει πάει περίπατο. Πολλά απ\' τα παιδιά που πέφτουν στις ουσίες είχαν καλές προδιαγραφές και καλή πάστα που λένε. Αλλά και τα όνειρα πνίγονται και είναι για τους λίγους.
    Πάντως, νομίζω ότι την αδικείς μιας και την έχω διαβάσει αρκετά. Δε θα έλεγα ότι λέει φιλοσοφίες, γιατί κάνει έργο με πράξεις και όχι με λόγια. Σου έγραψα και πριν ότι η ίδια είναι εναντίον των υποκατάστατων και της συντήρησης του προβλήματος. Είναι ενάντια στο σύστημα λοιπόν.
    Πετράν συμφωνώ ότι είναι πολυπαραγοντικό το έργο. Και οι γνώμες διχάζονται για το ποιοί παράγοντες έχουν τη μεγαλύτερη ευθύνη. Το ότι είναι... οικογενειακή υπόθεση, παίζει πολύ πάντως. Σκέψου και τον Γρίβα. Δεν είναι υπέρ της απεξάρτησης - σε αντίθεση με τη Μάτσα - αλλά υπέρ της διαχείρησης με υποκατάστατα και ελεγχόμενη συνταγογράφηση ψυχοφαρμάκων για να αποφευχθεί ο θάνατος του χρήστη. Μήπως όμως έτσι η εξουσία περνάει απ\' τα χέρια των εμπόρων, στα χέρια των γιατρών;... ;) ... επίσης είναι υπέρ της νομιμοποίησης των \'μαλακών\' ναρκωτικών. Ο ίδιος δηλαδή, το εναποθέτει πολύ στον βιολογικό παράγοντα το θέμα, για να δικαιολογίσει το ότι δε πιστεύει πως μπορεί να γίνει απεξάρτηση...

    .................................................. .................................................. .................................................. ......

    Αυτοί είναι οι Έλληνες χρήστες

    Ξεκινούν με κάνναβη, καταλήγουν στην ηρωίνη...


    Είναι άνδρας (ποσοστό 82,2%), ηλικίας περίπου 30,6 ετών, μένει με την οικογένειά του (52,67%) σε σταθερή στέγη (94,83%) και είναι κάτοικος (94,8%) του λεκανοπεδίου Αττικής (83,58%). Είναι Έλληνας (92%), άνεργος (61%) και είναι είτε απόφοιτος Λυκείου (43,67%) είτε απόφοιτος Γυμνασίου (18,83%).

    Η κύρια ουσία από την οποία είναι εξαρτημένος είναι η ηρωίνη, σε ποσοστό (80%) και τη λαμβάνει είτε από τη μύτη (51,4%) είτε με ένεση (25,7%). Ξεκίνησε τη χρήση της ουσίας στην ηλικία των 20,3 χρόνων (κατά μέσο όρο) και η μέση διάρκεια χρήσης είναι τα 8,85 έτη. Πρόκειται για το προφίλ του χρήστη ναρκωτικών ουσιών στην Ελλάδα που προσφεύγει στη Μονάδα «18 ΑΝΩ» προκειμένου να απεξαρτηθεί, όπως το σκιαγράφησαν σήμερα οι ειδικοί της Μονάδας, κατά τον ετήσιο απολογισμό τους.

    Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία για το «18 Άνω» που δόθηκαν στη δημοσιότητα από την επιστημονικά υπεύθυνη κυρία Κατερίνα Μάτσα, στη συγκεκριμένη Μονάδα το 2009 ζήτησαν να ενταχθούν σε προγράμματα θεραπείας 1.200 χρήστες ναρκωτικών. Μάλιστα, ένας στους δέκα αιτούντες θεραπείας έχει ξεκινήσει τη χρήση ναρκωτικών σε ηλικία κάτω των 14 χρόνων! Πάντως, κατά τους ειδικούς, η πρώιμη έναρξη της χρήσης ναρκωτικών δεν θεωρείται πλέον σπάνιο φαινόμενο, ενώ ιδιαίτερα κρίσιμο ρόλο εκτιμούν ότι διαδραματίζει το προβληματικό οικογενειακό περιβάλλον.

    Ξεκινούν με κάνναβη

    Όπως προκύπτει από τα στοιχεία που παρουσίασαν οι ειδικοί, το 29, 2% των χρηστών δεν κάνει χρήση δευτερεύουσας ουσίας και το 20, 9% κάνει δευτερευόντως χρήση είτε ινδικής κάνναβης είτε κοκαΐνης. Οκτώ στους δέκα ξεκίνησαν τη χρήση με ινδική κάνναβη στην ηλικία των 16,7 χρόνων.

    Όπως προκύπτει από τα στοιχεία που παρουσίασαν οι ειδικοί, από όσους προσέφυγαν στη Μονάδα «18 ΑΝΩ» το 72,3% τις τελευταίες 30 ημέρες δεν έχει κάνει ενέσιμη χρήση και άρα ούτε κοινή χρήση σύριγγας 72,3% ενώ έχει κάνει ενέσιμη χρήση στο παρελθόν σε ποσοστό 64,7%. Η πρώτη φορά στην ηρωίνη με ένεση ήταν στα 21,88 έτη (κατά μέσο όρο).

    Σε ό,τι αφορά τις μολυσματικές μεταδοτικές νόσους όπως οι ηπατίτιδες Β και C, το 48,75% έχει κάνει τεστ και είναι αρνητικό ενώ ποσοστό 22,92% έχει κάνει τεστ και είναι θετικό σε μία από τις δύο ή και στις δύο ηπατίτιδες.

    www.protothema.gr

    .................................................. .................................................. .................................................. .......

    Προτείνω και ένα εξαιρετικό βιβλίο, για όσους αρέσκονται στις ανθρώπινες ιστορίες και εμπειρίες. Η Ευριδίκη αφηγείται η ίδια τη ζωή της και τη σχέση της με τα ναρκωτικά, μέσα απ\' την αλληλογραφία της με την θεραπεύτριά της.

    \'Η περίπτωση Ευρυδίκη - Κλινική της τοξικομανίας\'

    Η κλινική περίπτωση που παρουσιάζουμε είναι αντιπροσωπευτική και συνάμα εξαιρετική. Πρόκειται για το ιστορικό μιας τοξικομανούς, της Ευρυδίκης, που περιπλανήθηκε στον κόσμο των ναρκωτικών επί δέκα και πλέον χρόνια, βίωσε την οδύνη σε όλες τις εκφάνσεις της και κατάφερε, μέσα από τη θεραπεία της, να βγει σώα και να ξεκινήσει μια καινούργια ζωή, \"καθαρή\" και δημιουργική. Η ιδιαιτερότητα της περίπτωσης έγκειται, πέραν των άλλων, στο γεγονός ότι η ζωή της παρουσιάζεται μέσα από δικά της κείμενα. Μια δυσκολία στην ομιλία της του τύπου της βραδυγλωσσίας (βατταρισμός) την οδήγησε στην επιλογή του γραπτού λόγου, ως μέσου επικοινωνίας κατά την ψυχοθεραπευτική διαδικασία. Είχε ήδη περάσει ένας χρόνος από τότε που εντάχθηκε στο πρόγραμμα, συμμετείχε κανονικά στις ομάδες, παραμένοντας \"καθαρή\". Όμως οι υποτροπές μελών της ομάδας της και ο φόβος ότι μπορεί να υποτροπιάσει και η ίδια την έκαναν να ζητά με πείσμα να συνεχίσει την ατομική της ψυχοθεραπεία. Τα κείμενα της είναι τα παράθυρα που μας ανοίγει η ίδια για να ρίξουμε μια ματιά στον ψυχικό της κόσμο. Τα κείμενα αυτά καλύπτουν βασικά την περίοδο 1991-1992, οπότε και ολοκληρώθηκε η θεραπεία της, ενώ στα επόμενα τέσσερα χρόνια γράφτηκε ένα κείμενο το χρόνο. Παρατίθενται αυτούσια στο μεγαλύτερο μέρος τους. Το βιβλίο περιγράφει αυτό το συναρπαστικό ταξίδι στα έγκατα της ψυχής της Ευρυδίκης, στους δαιδαλώδεις διαδρόμους του ψυχικού της λαβυρίνθου και επιχειρεί να εισαγάγει τον αναγνώστη στην κλινική της τοξικομανίας.

    Καλημέρα!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντιση σου...


    επισεισ θα πωσ πωσ..οκ δεχομαι πωσ πολλα ατομα καταληγουν λογο αντιδρασησ και απογοητευσησ στα ναρκωτικα ..μα εξακολουθω να πιστευω πωσ το χαρακτηριστικο τησ νιωτησ ειναι η μαχητικοτητα.. η ταση για επανασταση και αλλαγη..και οχι η παραδοχη (το να παραδινεται)..γιατι τα ναρκοτικα ειναι ενα ειδοσ παραδοχησ ετσι δεν ειναι?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •