ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ SOS!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    11

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ SOS!!!!!!!!

    kalispera,
    h filh mou (22 etwn) edw kai ena mhna peripou, den einai psixologika kala logw mias erwtikhs apogohteyshs. sizitontas mazi ths mou exei pei pws eidika tis teleytaies evdomades olh mera klaiei, den koimatai ka8olou ta vradia (ki opote koimatai ksipnaei idrwmenh apo efialtes), zalizetai synexeia kai niw8ei adynamh kai den vriskei kanena ma kanena nohma sthn zwh ths. epishs xanetai synexws stis skepseis tis ,arneitai na exei epikoinwnia me tous trigyrw ths kai niw8ei enoxes pws ayth ftaiei gi ola (enw den ftaiei ka8olou fysika).psaxnontas simera sto internet eida oti ola ayta einai symptwmata kata8lipsis kai malista proxwrimenhs morfhs. to 8ema einai pws h kopela menei ektos elladas kai ola ayta ta exoume sizitisei mesw thlefwnou kai msn. ekei pou vrisketai den exei kapoion ston opoio na mporei na milhsei kai etsi ola ayta ta krataei mesa ths. exw prospa8isei na thn voi8isw me pollus tropous eite milwntas ths pio hrema, eite milwntas aysthra kai sklhra mipws kai mporesei na vgei apo ayton to lei8argo... niw8w pws zei se enan allo kosmo kai arneitai ta panta k opoiadhpote sumvoulh.....sas parakalw peite mou pws mporw na thn proseggisw, me ti yfos na tis milaw kai genikotera na thn kanw na dei logika kai realistika. mipws p.x ena taksidi gia na allaksei parastaseis 8a thn voi8ouse? fysika to kserw oti prepei na dei kapoion eidiko...alla pws na ths to pw? ti allo mporw na kanw gia na thn voi8isw?

    eyxaristw poly

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    απο τη προσωπική μου εμπειρία έχω καταλάβει ότι κάθε άτομο λειτουργεί διαφορετικά..
    Δηλαδή, ξέρω άτομα που το ξεπέρασαν μόνοι τους σε μικρό χρονικό διάστημα και άλλους που υπέφεραν για αρκετό καιρό..
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο χρόνος από μόνος του λειτουργεί σαν γιατρός..
    Νομίζω ότι μπορείς να τη βοηθήσεις ακούγωντας αυτά που θέλει να πεί..
    Εστω κι αν μιλάει συνέχεια για το ίδιο θέμα, έστω κι αν αυτά που λέει είναι παράλογα...
    Εγώ τουλάχιστον, αυτό ήθελα όταν ήμουν στη θέση της..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Amt καταρχας μπραβο σου που ενδιαφερεσαι τοσο για τη φιλη σου και ειναι τυχερη που εχει καποιον να τη στηριζει,εστω και αν εισαστε μακρια.Εδω και 4 μηνες περιπου εχω καταθλιψη και καταλαβαινω πολυ καλα το τι περναει η φιλη σου..Το πρωτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να της δειχνεις με τηλεφωνα κλπ οτι εισαι διπλα της για να μη φτασει σε σημειο να αισθανθει οτι ειναι μονη της και οτι δεν εχει κανεναν γιατι αυτες οι σκεψεις θα την κανουν να νιωθει χειροτερα.Επειτα οπως ειπε και ο harrys θα της κανει καλο το να ακους αυτα που θελει να πει εστω και αν ειναι τα ιδια και τα ιδια.Μην παρεξηγησαι σε περιπτωση που δειχνει καπως απομακρη απεναντι σου γιατι αυτο ειναι κατι που δεν γινεται σκοπιμα αλλα οταν καποιος εχει καταθλιψη ειναι χαμενος στον κοσμο του και πιστευει οτι δεν μπορει να τον βοηθησει τιποτα.Προτεινε της να παει σε καποιον ειδικο λεγοντας της οτι θα τη βοηθησει αρκετα κατι τετοιο.Γενικα πιστευω οτι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να σταθεις διπλα της γιατι σε χρειαζεται και να εχεις κατανοηση και υπομονη.Ελπιζω ολα να πανε καλα και ο,τι θες εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε οσο μπορουμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    η ερωτικη απογοητευση δεν νομιζω οτι ειναι καταθλιψη...σχεδων ολοι το περναμε.περιμενε λιγο μην βιαζεσαι.μην την βγαλουμε καταθλιπτικη...ειναι δυσκολα πραγματα αυτα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    11
    antwnh thanx gia thn apanthsh...alla sigoyra den einai mia aplh stenaxwria. h \" diagnwsh\" exei vgei..kai h katastash synexws xeirotereyei..((

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Της εχεις αναφερει τιποτα για το να παει σε καποιον ειδικο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    11
    νικη ναι, αλλα ουτε λεει οτι θελει, ουτε οτι δεν θελει. το αφηνει ασχολιαστο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Ειναι πολυ πιθανον να θελει να παει αλλα να μην μπορει να το αποφασισει γιατι μπορει να της ειναι δυσκολο να ανοιχτει σε καποιον στην ουσια αγνωστο,να αμφιβαλλει για το αν θα τη βοηθησει και διαφορα τετοια..Εμενα παντως μου πηρε κατι μηνες να αποφασισω να παω παρολο που ηξερα οτι επρεπε..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4
    Πρεπει να πειστει η φιλη σου για την βοηθεια που θα μπορουσε να της προσφερει καποιος ειδικος και να παει αυτοβουλως δηλαδη να αποφασισει η ιδια οτι θελει να παει.Αν παει επειδη εξαναγκαστηκε ή πιεστηκε απο καποιον κατα πασα πιθανοτητα να μην εχει αποτελεσμα η δουλεια που θα γινει.Πες της οτι δεν ειναι αδυναμια να παει σε καποιον ειδικο...ειναι δυναμη και ειναι αφετηρια αντιμετωπισης ενος προβληματος...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    εφοσον δεν εχει παει σε γιατρο πως εχει βγει η διαγνωση?μια θεραπεια για καταθλιψη ειναι χρονοβορα με φαρμακα που οπως και να το δουμε ειναι ψυχοφαρμακα και αυτο δεν ακουγεται καλα!!!πρεπει να αποδεχτει οτι κατι δεν παει πραγματικα καλα για να κανει και να εχει αποτελεσμα η θεραπεια.να ξερεις οτι περνεις αρκετους συνδισμους φαρμακων που μπορει να εχουν οχι σοβαρες αλλα αρκετες παρενεργεις οποτε πρεπει να θελειιιιι να γινει καλααα για να ανεχτει και να πετυχει η θεραπεια.
    για να πετυχει μια θεραπεια πρεπει
    α.να θελει να γινει καλα!!!
    β.να αποδευτει την πραγματικοτιτα.του στυλ...καλυτερα με φαρμακα και λιγο καλυτερα και μετα καλα...παρα γαμησε τα διαλεγεις και περνεις...πρεπει δηλαδη να ζυγισει τα πραγματα.
    γ.μεγαλο ρολο παιζει και ο γιατρος...εγω με τον δικο μου μιλαμε 1 ωρα και αλλοι μου εχουν πει οτι καθονται 1 τεταρτο!!!αμα ειναι να την πατε καπου καλυτερα ειναι να την πατε σε ενα γιατρο \'ονομα\' μην την πατε σε κανενα μαλακα και ταλαιποριθει η κοπελα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    11
    καταρχην αντωνη δεν νομιζω οτι για να καταλαβουμε οτι καποιος εχει καταθλιψη πρεπει να μας το επιβεβαιωσει ειδικος..ειναι φως φαναρι οτι δεν ειναι μια απλη στεναχωρια ..κ δεν ειναι δικο μου συμερασμα αυτο αλλα το εχουν καταλαβει πλεον ολοι οσοι επικοινωνουν μαζι της (αυτο εννοω εχει γινει \"διαγνωση\"). αλλωστε ποσα ατομα υπαρχουν που εχουν καταθλιψη ή εχουν περασει απάυτην και δεν εχουν δει ειδικο...αυτο δεν σημαινειοτι δεν εχουν ή δεν ειχαν..
    το να παει σε καποιον ειδικο, φυσικα και συμφωνω και θεωρω πως ειναι και η μοναδικη σανιδα σωτηριας. της το εχω αναφερει κανα 3 φορες..αλλα δεν μπορω να επιμενω πολυ..φοβαμαι μην της γινω \"σπαστικια\" και πιεστικη διοτι δεν ξερω πως θα αντιδρασει...
    οσο γιάυτο που λες οτι πρεπει να θελει να γινει καλα, αναφερει συνεχως οτι δεν μπορει αλλο αυτην την κατασταση κτλ αλλα δεν εχει πει ξεκαθαρα απο μονη της θελω να γινω καλα ή θελω να δω καποιον γιατρο..
    anyway, σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Για κατάθλιψη δεν ξέρω, αυτό θα το κρίνει κάποιος ειδικός. Προσπάθησε να την πείσεις να πάει! Λογικά θα αισθανθεί καλύτερα μετά από αυτό. Σίγουρα αυτό που περνάει η φίλη σου είναι άσχημο για αυτήν και την σκοτώνει ψυχολογικά, το ξέρω και γω, το ξέρουμε και όλοι μας γιατί το έχουμε περάσει και γω τώρα το ξαναπερνάω και με έχει κάνει πολύ πολύ χάλια. Είμαι στο εξωτερικό και καταλαβαίνω από εμπειρία, πως η φίλη σου σε χρειάζεται, είσαι πολύτιμη για αυτήν σε αυτή τη φάση. Συνέχισε να την ακούς και να της δίνεις πολύ κουράγιο. Είναι δύσκολο απ\'το τηλέφωνο, το ξέρω, όμως και έτσι κάτι γίνεται. Καλό θα ήταν για κάποιο διάστημα, αν είναι δυνατόν, να αλλάξει περιβάλλον, αυτό θα την βοηθήσει να αισθανθεί πιο ήρεμα μέσα της. Πάντως αυτό το θέμα, σίγουρα θέλει το χρόνο του για να μην πονάει τόσο και προσωπική προσπάθεια επίσης όσο είναι δυνατό. Και φυσικά την υποστήριξή σου. Ολοι μας σε τέτοιες φάσεις χρειαζόμαστε έναν κοντινό μας άνθρωπό να μας ακούσει και να μας στηρίξει. Πείσε την όμως να δει κάποιον ειδικό. Κάτι θετικό θα βγει και από κει. Από μένα πάντως, εύχομαι να να αισθανθεί καλύτερα όσο το συντομότερο γίνεται!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    11
    χρονια πολλα, χριστος ανεστη!
    δυστηχως η εξελιξη δεν ειναι καλη, διοτι το ραντεβου με εναν ειδικο που της ειχε κλεισει ενα συγγενικο της προσωπο, το ακυρωσε λεγωντας οτι δεν ειναι σε θεση να λεει την ιστορια της και οτι σε τι θα την βοηθησει ενας ασχετος.τωρα προσπαθω να την πεισω να ερθει ελλάδα αλλα δεν ξερω αν θα ειναι καλο γι\'αυτην γιατι απτην μια θα αλλαξει περιβάλλον και θα εχει παρεα, απτην αλλη ομως θα βρισκεται στην ιδια χωρα μαυτον, πραγμα που θα την πονεσει πολυ πολυ οπως μου εχει πει η ιδια..

    να ειστε καλα, φιλια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Ισως αυτη η αντιμετωπιση για τον ειδικο να ειναι επειδη στην ουσια φοβαται να αντιμετωπισει αυτα που την κανουν να νιωθει ετσι και επειδη ειναι και καπως επωδυνο να επανερχεται στα ιδια λεγοντας τα σε καποιον.Κ εγω αν και κανω περιπου ενα μηνα κ κατι ψυχο8εραπεια παλι αρκετες φορες 8ελω να ακυρωσω το ραντεβου γιατι δε θελω να αναγκαζομαι να σκεφτομαι τα ιδια πραγματα.Δεν ειναι και πολυ ευκολο να παρει την αποφαση να παει σε ειδικο,οποτε χρειαζεται χρονο για να πειστει τελικα οτι θα την βοηθησει.
    Τωρα οσον αφορα το να ερθει Ελλαδα θα της εκανε πιστευω καλο το να αλλαξει λιγο περιβαλλον και παραστασεις και να ειναι με φιλους κλπ,ομως δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι και πολυ δεκτικη σε ολο αυτο εφοσον υπαρχει και ο παραγοντας οτι θα ειναι στην ιδια χωρα μαζι του,που οπως λες θα την επηρεασει.Ετσι μπορει ο ερχομος της στην Ελλαδα να την κανει να θυμηθει διαφορα γεγονοτα που θα την κανουν να νιωσει χειροτερα και να κλειστει ακομα περισσοτερο στον ευατο της.
    Αυτες τις μερες ξανασυζητησατε καθολου το ενδεχομενο να κλεισετε καποιο νεο ραντεβου με ειδικο?
    Φιλακια

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    11
    geia sou nikh mou..
    telika pige se eidiko, den ths arese ka8olou kai poso mallon twra den 8a 8elei na ksanapaei. den kserw ti na kanw..anti na ksexnaei ligi ligo me ton kairo, h katastash xeirotereyei..
    ka8e ti, akoma kai to pio asxeto mikro pragmataki , vriskei tropo na to syndiazei mayton kai na ths ton 8ymizei...einai apisteyto. ase pou exei arxizei na mpainei o paragontas \"aytoktonia\" sthh mesh, to exei anaferei merikes fores..alla eimai sigourh oti to skeytetai poli perisotero apo ti to anaferei...
    plz help, peite idees, fovamai poli..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •