αυτοκτονία.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Αν δεν μπορείς κ δεν θες να τους αγνοήσεις, προσπάθησε να δεις από το δικό τους παράθυρο...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Σιγουρα ο υπερπροστατευτισμος μονο καλο δεν κανει στα παιδια και τελικα οι γονεις πετυχαινουν να δημιουργησουν περισσοτερα προβληματα στα παιδια παρα να τα προφυλαξουν.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Nini18,

    ο τρόπος που επιλέγουμε ή συμβαίνει να \"πετάξουμε\' για αλλού δεν έχει να κάνει με την σωτηρία ή όχι της ψυχής μας...

    Βρεθήκαμε εδώ για να ζήσουμε μια σπάνια εμπειρία σε μια ζωή γεμάτη απρόοπτα, ατυχήματα, ασθένειες. Σε έναν πλανήτη με πολλές φυλές, γλώσσες, ανθρώπους με διαφορετικές αντιλήψεις. Οσο περισσότερο μείνουμε εδώ τόσο περισσότερες εμπειρίες αποκτάμε κυρίως στις σχεσεις μας με τους συναθρώπους μας.

    Αυτή η κοπελίτσα, αυτό το λουλουδάκι, αποφάσισε να διακόψει αυτη την εμπειρία γιατί δεν την ένιωθε έτσι.. ηταν αλλωστε πολύ νέα ακόμα για να μπορέσει να την δει έτσι..

    Ο καθένας από μας είναι το λατρεμένο παιδί του Ουράνιου Πατέρα και ένας τέλειος πατέρας ξέρει μόνο να αγαπάει τα παιδιά του. Στην τελειότητα δεν μπορεί να υπάρχει ατέλεια (θάνατος, ασχημια, πόνος)... Μην αναρωτιέσαι λοιπον για την ψυχούλα της... είναι σε καλά χέρια!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Στην τελειότητα δεν μπορεί να υπάρχει ατέλεια (θάνατος, ασχημια, πόνος)...
    μα αν υπάρχει ήδη αυτή η τελειότητα εμείς τι κάνουμε εδώ;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Ποια πραγματικοτητα ειναι πιο δυσκολη; Του να εχεις να τρως να κοιμασαι να διαβαζεις να ζεις ελευθερος να λες οτι θες ή του άλλου που ζει στην Αφρικη και δεν εχει να φαει να διαβασει και βλεπει το παιδι του να παιθενει απο την πεινα; Η πραγματικοτητα του χορτατου ειναι πιο δυσκολη ή του πεινασμενου; Του πλούσιου ή του φτωχου; Αυτου που εχει υγεία ή αυτου που ξερει οτι θα πεθανει απο καρκινο;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    κάθε πραγματικότητα δημιουργεί τα δικά της αδιέξοδα...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    24
    Αν είσαι χορτάτος και γεμάτος υγεία, αλλά βιώνεις ψυχολογικά και συναισθηματικά αδιέξοδα;
    Δεν είναι αυτή σκληρή πραγματικότητα; Σίγουρα ο καθένας αντιμετωπίζει το προβλημάτά του σαν τη μεγαλύτερη καταστροφή, ενώ επί της ουσίας υπάρχουν πιο σημαντικά προβλήματα στον άλλο κόσμο, όμως αυτό που βιώνεις είναι αυτό που σε εξουθενώνει και σε φέρνει στα όρια της απελπισίας.

    Ίσως ο μοναδικός και άξιος κριτής είναι ο Θεός (όπως έλεγε και η Ρίτα), αλλά όσο ζεις κριτές σου γίνονται όλοι, ακόμα και οι γονείς σου. Κυρίως οι γονείς σου, που σου φορτώνουν τα θέλω τους, τα όνειρά τους, τις προσδοκίες τους, τα ταμπού τους, τους φόβους τους,................. και ό,τι άλλο έχουν και κουβαλάνε από τη δική τους οικογένεια. \"Τι θα πει ο κόσμος;\"
    Λες και ο καθένας μέσα σε αυτό τον κόσμο είναι άξιος και ικανός να σε κρίνει.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    24
    Ναι Danay,

    Τα κουβαλάμε αλλά μέχρι πότε; Εγώ είμαι στα όριά μου. Εσύ αν θυμάμαι καλά είσαι 18.

    Πραγματικά δεν ξέρω πως, αλλά προσπάθησε να κάνεις κάτι τώρα που είναι νωρίς. Εγώ έφτασα 26 και δεν τα κατάφερα. Θα είναι πιο δύσκολα στα 26 σου. Εγώ πραγματικά νιώθω ότι δεν μπορώ να το αλλάξω. Έχουν συνηθίσει να είμαι υπάκουη, να είμαι το καλό παιδί, που είναι πάντα εκεί, που δεν τους στεναχωρεί,που........που........
    Και τώρα είμαι στο δικό μου αδιέξοδο, με πιέζουν πάλι να προσαρμόσω τη ζωή μου στα πρέπει τους. Δεν μπορώ να την προσαρμόσω όμως και από την άλλη δε βρίσκω την ισορροπία μου,...........δυστυχώς.
    Προσπάθησε εσύ να σώσεις τη δική σου ζωή, δείξε τον δυναμισμό που δεν έδειξα εγώ.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    μακαρι να μπορουσα να αυτοκτονησω και να πηγαινα στο παραδεισο!!!αλλα παιδια το ξερουμε ολοι οτι οποιος το κανει αυτο παει στη κολαση .Γιαυτο θα βρω τροπους να ζησω εδω και να τα καταφερω τι να κανουμε ας ειμαι και δυστυχισμενη απτο να καιγομαι ας βασανιζομαι εδω τουλαχιστον .Εδω καποτε η ζωη τελειωνει εκει η κολαση ειναι αιωνια!!!!!!!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by afrula
    μακαρι να μπορουσα να αυτοκτονησω και να πηγαινα στο παραδεισο!!!αλλα παιδια το ξερουμε ολοι οτι οποιος το κανει αυτο παει στη κολαση .Γιαυτο θα βρω τροπους να ζησω εδω και να τα καταφερω τι να κανουμε ας ειμαι και δυστυχισμενη απτο να καιγομαι ας βασανιζομαι εδω τουλαχιστον .Εδω καποτε η ζωη τελειωνει εκει η κολαση ειναι αιωνια!!!!!!!!
    Αλήθεια ? Εγώ δεν ξέρω κανένα αυτόχειρα που να γύρισε πίσω και να είπε \"παιδιά, μη το κάνετε..έχει πολύ ζέστη εκεί κάτω\"...Πως το ξέρουμε όλοι δηλαδή, τι επεισόδια έχω χάσει και δεν το ξέρω ?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ψαξτο και θα βρεις την απαντηση που ζητας.Αν δε πιστευεις στο Θεο δε μπορεις να βρεις κατι.Θεληση και πιστη .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by afrula
    ψαξτο και θα βρεις την απαντηση που ζητας.Αν δε πιστευεις στο Θεο δε μπορεις να βρεις κατι.Θεληση και πιστη .
    οκ...αφού σου το είπε ο Θεός, πάω πάσο...δεν έχω επικοινωνία εγώ, έτσι κι αλλιώς, άρα θα μείνω στην άγνοια...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Αφρουλα πιστευεις στο θεο η στον φοβο του θεου κ της τιμωριας?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Originally posted by afrula
    μακαρι να μπορουσα να αυτοκτονησω και να πηγαινα στο παραδεισο!!!αλλα παιδια το ξερουμε ολοι οτι οποιος το κανει αυτο παει στη κολαση .Γιαυτο θα βρω τροπους να ζησω εδω και να τα καταφερω τι να κανουμε ας ειμαι και δυστυχισμενη απτο να καιγομαι ας βασανιζομαι εδω τουλαχιστον .Εδω καποτε η ζωη τελειωνει εκει η κολαση ειναι αιωνια!!!!!!!!
    Και πως ξέρεις ότι θα πας παράδεισο και όχι κόλαση?
    Η στην κόλαση πάνε μόνο οι αυτόχειρες?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •