τι σημαινει τρελος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    41

    τι σημαινει τρελος

    τρελος ειναι ενας ανθρωπος που απομονωνει η κοινωνια και περιγελαει. λεμε ο τρελος του χωριου και εννοουμε στην ουσια ο βλακας του χωριου, αυτος που δεν ξερει τι λεει, που οτι και να πει θα γινει αντικειμενο κοροιδειας και περιγελου.
    ο τρελος του χωριου που αν επαναστατησει θα γινει ανεπιθυμητος, απο περιγελος θα γινει το κεντρο αποδοχης υβρεως, υποτιμιτικων σχολιων η ακομα χειροτερα αδιαφοριας. η αδιαφορια σημαινει αντιπαθεια. δεν υπαρχει ενδιαμεσο. ενας ανθρωπος ριχνει φωτια η νερο και αυτο μπορει να το κανει με λογια η με πραξεις. η αδιαφορια ειναι πραξη.
    τρελος ειναι να μιλας και να μην σε ακουνε, να μην σου δινουν σημασια. και σαν η ημερη τρελα αντικατασταθει απο την φλογισμενη η ακομα χειροτερα απο την φλογισμενη τρελα με πιο οργανωμενη επικοινωνια ο τρελος μετατρεπεται σε παρασυτο που ενοχλησε επειδη δεν ακολουθησε τις υποδειξεις των συνανθρωπων του.

    ο τρελος δεν λαμβανει σημασια επειδη του λειπει η δυναμη. αν εχεις δυναμη μεσα σου και κοιταξεις καποιον στα ματια αποκλειεται να μην δει τι εισαι. αν παλι εισαι σε ηρεμη φαση δυναμης δεν χρειαζεται καν να κοιταξεις.

    ο τρελος ειναι βλεμμα, βλεμμα που μαυριζει, η αν μπορεσει να βρει την δυναμη βλεμμα με νοημα. τρελος δεν ειναι μονο ο ψυχωτικος που δεν μπορει να επικοινωνησει με το περιβαλλον, ειναι η καθε μειονοτητα, ατομικη η ομαδικη. ατομικη οπως ενας αγνωριμος ξενος μεταξυ αλλων γνωριμων ξενουν στην ουσια με αλλη κουλτουρα, μη αποδεκτη κουλτουρα.
    ομαδικη οπως μια ομαδα που ριχνει φλογες γιατι ακομα και η τρελα ειναι πιο δυνατη μεσω μιας ομαδας. η κοινωνια αυτη καθε αυτη δεν μπορει να χαρακτηριστει τρελη, γιατι ειναι ενα συνολο οργανωμενο, ενα ψυχρο συστημα οπου σκοπος της δεν ειναι να μεταδωσει συναισθηματα με τον επικοινωνιακο της κωδικα αλλα να δωσει οδηγιες οντας ενα συνολο απο τρελους και ημιτρελους.
    ο ημιτρελος δεν ειναι τρελος γιατι κατανοει οτι τρελοι δεν ειναιν μονο οσοι απομονωνονται αλλα και ομαδες επικυνδυνες η ακραιες. ο ημιτρελος ειναι συνηθως πιο εξυπνος η μαλον πιο διπλωματης, δεν συμμετεχει σε πυρκαγιες αλλα σε διασωσεις και κοινοφελειες.
    ο ημιτρελος μπορει να ειναι και αυτος απομονωμενος η να ανηκει σε ομαδα, αναλογως τι κρινει ο ιδιος πως οφελει το συνολο.
    ο ημιτρελος μπορει να μην δεχθει να ωφελησει το συνολο γιατι μεσα στο συνολο βρισκονται και ατομικοτητες που δεν αποδεχεται ο ιδιος. θα συμπαρτασταθει ομως στην κοινη λειτουργια , η θα βρει επομενως τροπους να ενδυναμωσει το συνολο η θα συγκεντρωθει στα μελη του συνολου που δινει περισσοτερη αξια.
    ο ατομικα τρελος μπορει να ειναι και αυτος επικυνδυνος η κοινοφελης. επειδη ομως η τρελα του ειναι ατομικη ειναι πιο επικυνδυνος για τα ατομα που σχετιζονται με το αμεσο περιβαλλον του, ετσι η ηρεμια και η αταραξια αυτων και των ατομων που βρισκονται κοντα του ειναι αποτελεσμα ενος κοινα αποδεκτου κωδικα επικοινωνιας, αποδοχης και συμπαραστασης.
    ο ατομικα τρελος δεχεται βαρια την απορριψη και ειτε επιλεγει απο μονος του τον δρομο της απορριψης η επιλεγει τον δρομο της φωτιας. ο ημιτρελος ειναι πιο οργανωμενος στην επικοινωνια του, μπορει να επιλεξει ομως και αλλον εναν δρομο, αυτο της γαληνης. να σβηνει φωτιες και οχι να δημιουργει.
    οι ομαδικα τρελοι διαφερουν απο τους ομαδικα ημιτρελους στον βαθμο επικυνδυνοτητας.
    η ομαδικη τρελα ειναι επικυνδυνη γιατι βρισκει συνηθως παρηγορια στην καταστροφη και την/η την διαστροφη ενω η ημιτρελη ομαδα καταστελει. το συνολο αυτων, η κοινωνια δηλαδη, ειναι ενα συστημα λειτουργιας, αποδοχης και απορριψης, οπου θα απορριπτει ποτε η μια ομαδα την αλλη και ποτε το ενα ατομο το αλλο η μεταξυ ομαδας και ατομου.

    η τρελα εν τελη δεν ειναι κατι αθεραπευτο, ουτε η ημιτελης τρελα κατι που δεν χριζει προσοχης. εχει σημασια να δουμε μερικους τρελους στο ιντερνετ και να δουμε την πορεια τους. οι σημειωσεις αυτες ειναι χρησιμες για τις εξετασεις της ζωης. μηνυμα τελος. λογκ αουτ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Τώρα με αυτά που είπες ένιωσες καλύτερα; Γιατί στην αρχή ένιωθα ότι υποστήριζες τους \"τρελούς\" και μετά στο τέλος κατάλαβα πως μόνο αυτό δεν κάνεις. Μπράβο σου! Συγχαρητήρια! Πειραματόζωα δηλαδή ε; Στα χέρια ανεξαιρέτων! Κακώς που έγραψα στο epsychology, αλλά τώρα είναι αργά

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εγώ ξέρω μία τέτοια περίπτωση , ένα παιδί που το κοροϊδευαν όλοι και πέρασε στο πανεπιστήμιο....άρα πολλές φορές η κοινή γνώμη κάνει λάθος.Μπορεί ένας τέτοιος άνθρωπος να περάσει στο πανεπιστήμιο?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ποιός τέτοιος Χάιντι; Έγινες κι εσύ ρατσίστρια ή για τον θεματοθέτη μιλάς;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    εγώ δεν είμαι ρατσίστρια με κάνεναν...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Τότε γιατί λες ότι δεν μπορεί να περάσει πανεπιστήμιο κάποιος που είναι \"τρελός\"; Σε εισαγωγικά το βάζω, με ενοχλεί πολύ σαν βρισιά, αλλά υποτίθεται δεν το λέω με συναισθηματικό περιεχόμενο εδώ.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Ωχ μωρέ αδελφέ μια ερώτηση έκανα έχω στο νου μου κάποιον για αυτό το λέω ....άλλωστε να μην ξεχνάμε και τον Αϊστάιν τρελό και βλάκα τον λέγανε και τον κοροϊδευαν όλοι...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Τεσπα, παιδιά, εγώ ένα κατάλαβα από την εμπειρία μου εδώ και έξω. Αναιρώ τα λόγια που είπα, αν και τα περισσότερα είναι σωστά. Ωστόσο, έτσι όπως είναι ο κόσμος, κακοπροαίρετος κατα το 90%, κακός δηλαδή και το υπόλοιπο 10% μπορεί να είναι και χαζοί, αλλιώς θα ήταν κι αυτοί κακοί, δεν αξίζει να το λέμε τι έχουμε γιατί παρεξηγούν κάτι το οποίο δεν το επιλέξαμε και τελοσπάντων δεν θα έπρεπε να υπάρχει ρατσισμός αλλά να υπάρχουν δικαιώματα στη ζωή όπως όλοι. Είναι προσωπικό ΑΠΟΡΡΗΤΟ το λέω για όσους το διαβάζουν, να μην το λένε εκτός και αν είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες, που κανένας άνθρωπος δεν είναι δυνατός ώστε να τα βάλει με όλη την κοινωνία. Γι\'αυτό μόκο, το λέω και σε μένα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μια ερώτηση αλλά τι ερώτηση. Τελοσπάντων, δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου ούτε και με κανέναν. Ας λένε ότι θέλουνε, πρόβλημά τους.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Έχεις την μύγα και μυγιάζεσαι μου φαίνεται...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Καλά δεν ασχολούμαι μαζί σου άλλο. Πες ότι θες. Για μένα δεν μετράνε τα λόγια σου, αν μετράνε για άλλους, ας σε πάρουν στα σοβαρά. Κι εσένα και τον καθένα που γράφει εδώ μέσα ότι του κατέβει.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    ρε συ τι παθαίνεις λάιτ όλοι λίγο πολύ ...μια δόση τρέλας την έχουμε ....

    αν όχι όλοι οι περισσότεροι από μας...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by lightbluepath
    Καλά δεν ασχολούμαι μαζί σου άλλο. Πες ότι θες. Για μένα δεν μετράνε τα λόγια σου, αν μετράνε για άλλους, ας σε πάρουν στα σοβαρά. Κι εσένα και τον καθένα που γράφει εδώ μέσα ότι του κατέβει.

    :o

    εγώ φταίω που θα σε κάνω πάλι report τώρα ?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κάνε με.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν είπα ότι το 10% είναι χαζοί όλοι ούτε είπα ότι εσύ ανήκεις εκεί. Τώρα ισχύει για το δεύτερο ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται, και για το πρώτο είνα χαζό αυτό που είπες. Οπότε αναρωτήσου εσύ αν είσαι χαζή σύμφωνα μ\' αυτά που σου λένε κι οι άλλοι. Δεν ασχολούμαι άλλο, έχω κι άλλες δουλειές.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •