ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    9

    ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ.....

    Με λιγες λεξεις...η ιστορια μου δεν ειναι κατι καινούργιο σε σχεση με πολλες αλλες που διαβασα εδω..¨αισίως¨3 χρονια και σοβαρη καταθλιψη με εμμονες ιδεες, κρισεις πανικου και μια κριση υστεριας...επισκεπτομαι καποιον ειδικο τον τελευταιο χρονο που η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο..το παλευω με ολη μου τη δυναμη.. αλλα καθημερινα νιώθω πως δεν ειμαι αυτο που θελω να ειμαι, πως η ζωη μου γλιστραει μεσα απο τα χερια μου και εγω βλεπω τις μερες να περνούν αγκωμαχώντας..και γυρω μου σχεδον κανεις δε μπορει να το καταλαβει κι ετσι προσπαθω να δειχνω το ευχαριστο μου προσωπο... αλλα τι γινεται οταν αυτο ειναι καλα κρυμμμενο και αρνειται να βγει;;και τι γινεται οταν τα φωτα της αυλαίας κλείνουν..;

    Απο οποιον τον αγγιξαν αυτα που ειχα να πω θα ηθελα να δω μια απαντηση..απλα για να σπασει η μοναξια ..Να στε ολοι καλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν δεν είσαι αυτό που θέλεις να είσαι,η επιλογή πάει προς το να γίνεις αυτό που θέλεις να είσαι.
    Όσο για το ευχάριστο πρόσωπο,μεγάλη βλακεία.Το έκανα καιρό στην προσωπική μου ζωή,ίσως γιατί είχα μάθει πάντα να έχω εγώ το κουράγιο για να σώζω άλλους στα παιδικά μου χρόνια,κάποια στιγμή απλά κατέρρευσα(και τότε να δεις πόσο άσχημα συνειδητοποίησα τι σου κάνουν τα προσωπεία και τα σώνει και καλά καθώς πρέπει παιδάκια που μας έμαθαν να είμαστε).Φρόντιζε να μην σε πιέζεις ασφυκτικά,δεν υπάρχει καμία ανάγκη να είσαι κάτι.Ανάγκη είναι να είσαι καλά,να ζεις και να χαίρεσαι που ζεις.
    Αυτό το "παλεύω μ΄όλη μου τη δύναμη",παίζει νά'ναι παλεύω μ'όλη μου τη δύναμη εναντίον μου;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by no more View Post
    Με λιγες λεξεις...η ιστορια μου δεν ειναι κατι καινούργιο σε σχεση με πολλες αλλες που διαβασα εδω..¨αισίως¨3 χρονια και σοβαρη καταθλιψη με εμμονες ιδεες, κρισεις πανικου και μια κριση υστεριας...επισκεπτομαι καποιον ειδικο τον τελευταιο χρονο που η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο..το παλευω με ολη μου τη δυναμη.. αλλα καθημερινα νιώθω πως δεν ειμαι αυτο που θελω να ειμαι, πως η ζωη μου γλιστραει μεσα απο τα χερια μου και εγω βλεπω τις μερες να περνούν αγκωμαχώντας..και γυρω μου σχεδον κανεις δε μπορει να το καταλαβει κι ετσι προσπαθω να δειχνω το ευχαριστο μου προσωπο... αλλα τι γινεται οταν αυτο ειναι καλα κρυμμμενο και αρνειται να βγει;;και τι γινεται οταν τα φωτα της αυλαίας κλείνουν..;

    Απο οποιον τον αγγιξαν αυτα που ειχα να πω θα ηθελα να δω μια απαντηση..απλα για να σπασει η μοναξια ..Να στε ολοι καλα
    γεια σου no more κ καλώς ηρθες

    καταλαβαινω πώς εχεις βαλει καποιους στοχους, οτι θες να εισαι καπως. κι αυτο ειναι καλο αφου δειχνει οτι δεν τα παρατας κ εχεις να περιμενεις πραγματα απο τον εαυτο σου.την ιδια σου την εξελιξη!το να γινεις οπως θες. τί πιο σημαντικο?

    απο την αλλη ομως, για να φτασεις εκει που θες περνας απο καποιες διαδρομες ετσι κ αλλιως. κ αποκτας πραγματα στην πορεια. μπορει να μην εισαι οπως θες, αλλα σιγουρα εχεις καποια πραγματα που θα σε βοηθησουν να φτασεις εκει που θες. τα εχεις εντοπισει? αναγνωριζεις τα οσα εχεις κανει μεχρι σημερα? πολλα ή λιγα..

    λες πώς σχεδον κανεις δεν σε καταλαβαινει. πιστευω πώς ολοι μας εχουμε λιγους ανθρωπους που πραγματικα μας καταλαβαινουν.κι ειναι σημαντικο να υπάρχει εστω κ ενας. ειναι μεγαλη υποθεση. ετσι κ αλλιως. και γι αυτο χρειαζεται να κανουμε προσπαθεια κ εμεις οι ιδιοι. κ χρειαζεται να ρισκαρουμε κ να εμπιστευτουμε ταυτοχρονως. δυσκολος συνδιασμος. νομιζεις οτι τολμας να δειξεις κατι περα απο το ευχαριστο προσωπο σου? ...αλλιως πώς να σε καταλαβουν?

    Οι σκεψεις σου κ οι προβληματισμοι σου νομιζω απασχολουν πολλους. τουλαχιστον, αναλογες σκεψεις ειχα κ εγω πολυ εντονες στο παρελθον.ισως ομως κ να ναι απαραιτητοι για να μας ξυπνησουν οταν φτανουμε σε τελμα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    9
    rainandwind σ ευχαριστω κατ αρχας για το ενδιαφέρον σου.Εχεις μεγαλο δίκιο οσον αφορα στα ¨προσωπεια¨.. Δυστυχως το εχω συνειδητοποιήσει και γω αφου εκτος των αλλων οταν αποφασισω να δειξω πως ειμαι στ αληθεια απλα βλεπω ολους τους αλλους να δυσαρεστουνται..και εκει καπου σκεφτεσαι ¨ποιος ειναι στ αληθεια εδω;¨

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    9
    sofia ευχαριστω και σενα για το ενδιαφερον σου και για το καλωσορισμα! Οι στοχοι γενικα δεν ειναι και η πιο ευκολη συζητηση για την εποχη μας..οι επαγγελματικοι τουλαχιστον..Το προβλημα μου ειναι οτι οταν εχω παθος για κατι με φρεναρει η ολη καταθλιπτικη διαθεση, με τους πανικους της και ολα τα παρεπόμενα...και εκει γινομαι εξω φρενών! Ειναι σα να θες να αρπαξεις κατι και εκει που απλωνεις το χερι ξαφνικα καποιος σε τραβαει μακρια..Αυτο εννοω οταν λεω θελω να ζησω και κατι δε μ αφηνει...και περα απο αυτα εχω δειξει και το δυσαρεστο προσωπο στους πιο δικους μου ανθρωπους και ολοι κουραστηκαν καποια στιγμη... θα μου πεις ισως αυτο σημαινει οτι οι συγκεκριμενοι δεν ηταν ποτε εκει ..και σιγουρα δεν ειναι λυση το να το παιζω καλα.. Ι Κnow..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    No more...η μισή αλήθεια είναι ψέμα...Θα συμφωνήσω πως πολλές φορές είναι σαν να πηγαίνουμε οι ίδιοι κόντρα στον εαυτό μας, σαν να θέλουμε για κάτι να μας εκδικηθούμε. Παλιές αμαρτίες....δικές μας; άλλων; ποιός ξέρει...Βρίσκω κάτι πολύ θετικό στον πάτο του πηγαδιού. Πως σου ανοίγει τον δρόμο για το διέξοδο από το τούνελ. Για την απόδραση από έναν εαυτό που ποτέ δεν βρήκες. Για να αλλάξουν όλα πρέπει να καούν όλα. Να γίνουν στάχτη και μπούρμπερη. Κανόνας άχρονος και υπερσυμπαντικός.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    25
    no more καλησπερα...δεν εισαι μονη σου...σου το λεω με ολη την δυναμη της καρδιας μου...η καταθλιψη σε κανει να νιωθεις μοναξια και ισως σε κανει να αισθανεσαι σαν τον ΕΤ τον εξωγήινο αφου οι αλλοι γυρω σου χαιρονται, τσακωνονται, ασχολουνται με πραγματα καθημερινα και εσυ κλεισμενη-ος στις σκεψεις σου που σου στερουν το να βιωνεις "normal" οπως και οι αλλοι την καθημερινοτητα σου ...νιωθεις πως εισαι η μονος-η. Νιωθεις πως διαφέρεις και αυτό σε πανικοβάλλει...προσπαθείς να δείς το μέλλον αισιόδοξα αλλά γεμίζεις με αγχος και φοβίες και τότε νιωθεις εγκλωβισμένη-ος σε μία ζωή που ίσως να μην σου αρέσει, μάταιη...Ολα αυτα τα καλά νιώθεις με την κατάθλιψη...δεν είσαι μονη -0ς σου.. Ολα αυτα που είπα σε άγγιξαν καθόλου? να είσαι καλά...είμαστε πολλοί μην νιώθεις μοναξια..(χι, χι)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    ειμαστε πολλοί αλλα είμαστε σκόρπιοι

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    9
    Σας ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον και τη συμπαρασταση..Δυστυχως η ευτυχως οσοι βιωνουμε αντιστοιχα προβληματα εχουμε τουλαχιστον την ικανοτητα να καταλαβαινομαστε μεταξυ μας..athens1404 μπορω να πω πως εγω δε θα μπορουσα να περιγραψω καλυτερα το πως νιώθω..!!Να στε ολοι καλα!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •