Ελληνισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Ελληνισμός

    Ο Ελληνισμός σε όλο τον κόσμο περιορίζεται σε 20 με 30 εκατομμύρια. Παρόλα αυτά ο Έλληνας έχει θράσος, διχόνοια και μίσος στην ψυχή του καθώς και είναι ιδιαίτερα εγωιστής αντί να είναι σαν μια γροθιά όπως θα όφειλαν να είναι οι μειοψηφίες.

    Σήμερα διάβασα κάτι πολύ όμορφο σε έναν τοίχο σε μια περιοχή της Αθήνας.

    Ο μόνος τρομοκράτης είναι το κράτος. Κράτος δεν είναι μόνο οι πολιτικοί θα συμπληρώσω αλλά και όσοι με ζήλος για εξουσία προτιμάνε να παράγουν ανθρώπους κατώτερης ποιότητας. Όσο και να με απογοητεύουν εκείνοι που διαλέγουν το μίσος ακόμα και χωρίς λόγο την Καλημέρα μου δεν θα την κόψω. Καλημέρα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ θα έλεγα ότι αυτό που μας χαρακτηρίζει περισσότερο σαν λαό είναι η υψηλή αντιδραστικότητα και η αδυναμία να λειτουργήσουμε ομαδικά. Δεν θα χρησιμοποιούσα βαριές λέξεις όπως μίσος, πιστεύω πως γενικότερα είμαστε καλοπροαίρετοι και θερμοί ειδικά αν συγκριθούμε με τίποτα Γάλλους και βορειότερους. Και η αντιδραστικότητα παράγει δημιουργία αν καλοσκεφτείς. Εμένα μ' αρέσουμε όπως είμαστε. Μην συγχέεις την έννοια του ελληνισμού με την έννοια του κράτους. Αυτοί που κυβερνάνε είναι παντού ως επί το πλείστον σκατάδες ανεξαρτήτως χώρας. Σπάνια σπουδαίοι άνθρωποι ασχουλούνται με την πολιτική. (Αλμπέρ Καμύ)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε μου αρεσει αυτη η προβατοποιηση, δε θελω να ανηκω καπου, κακως που γεννηθηκα Ελλαδα, μου στοιχισε πολυ αυτο το πραμα κι ακομα μαρτυραω και υποφερω. σε καμια περιπτωση δε νιωθω ελληνας, ουτε καν ειμαι περηφανος γιαυτο, ισα ισα το αντιθετο ντρεπομαι κι ολας. και σε οσες επαφες ειχα με το εξωτερικο, ειδικα το τελευταιο καιρο, καθε φορα που λεω I'm from Greece σκεφτονται καποιον τριτοκοσμικο κλεφτη που θα τους τη φερει και δεν ειναι αξιος εμπιστοσυνης. μεχρι και τουρκο προτιμησε καποια αντι για εμενα, ελεος πια με την φημη που εχουμε αποκτησει. και ναι περισσοτερο φταινε οι πολιτικοι γιαυτο, με ολη αυτη τη βρωμα που βγαλαν προς τα εξω. ειμαστε οι μαλακες της Ευρωπης, οτι χειροτερο υπαρχει!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Χμ...δεν ασχολούμαι με την πολιτική και δεν ξέρω αν θα έπρεπε κιόλας..Βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια! Είμαι από την Γερμανία και μένω εδώ από τα 4 μου..κάποιοι μου έχουν πει γιατί δεν φεύγω. Πολύ θα το ήθελα και αν και νιώθω περισσότερο Ελληνίδα παρά το ότι η νοοτροπία μου δεν είναι ελληνική..δεν είμαι όμως καθόλου περήφανη για την χώρα που έχω μεγαλώσει και νιώθω και εγώ ντροπή. Οι Έλληνες σαν άνθρωποι δεν μου πολυαρέσουν λόγω της νοοτροπίας που έχουν...και το σύστημα είναι χάλια! Δεν ζούμε καθόλου ελευθερα και δημοκρατικά...και επίσης δεν υπάρχει οργάνωση και αξιοκρατία...ο Έλληνας έχει μάθει να ζει μέσα στη λαμογιά για να επιβιώσει και δεν φταίει αυτός αλλά αναγκαστικά και καλά κάνει που βρήκε αυτόν τον τρόπο...Δεν εγκρίνω αυτή την κατάσταση καθόλου γτ δεν είναι καθόλου αξιοκρατικό και δίκαιο..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Επειδή σας βλέπω πολύ απαισιόδοξους και λίγο μπερδεμένους και βαριέμαι να επιχειρηματολογήσω, θα παραθέσω απλά κάποια λόγια που είπε ο μεγάλος Νίτσε για τους έλληνες και τον Ελληνισμό:




    Σε κάθε εποχή, οι εκάστοτε πολιτισμοί, προσπάθησαν με οργή ή αγανάκτηση, να βγουν από τον ζυγό των Ελλήνων, γιατί οι δημιουργίες τους φαίνονται αδέξιες απομιμήσεις των ελληνικών δημιουργημάτων και ξέσπασαν με οργή εναντίον του λαού αυτού, που τόλμησε να χαρακτηρίσει βάρβαρο ό, τι ήταν ξένο προς αυτούς. Ποιοι είναι οι άνθρωποι αυτοί που διεκδικούν πάνω απ' όλους τους λαούς τη μεγαλοφυία; Δυστυχώς δεν είχαμε την τόλμη ν' ανακαλύψουμε το κώνειο που θα μας γλύτωνε για πάντα από ένα τέτοιο φαινόμενο. Γιατί ούτε το δηλητήριο, ούτε ο φθόνος, ούτε η αχαλίνωτη συκοφαντία δεν κατόρθωσαν ν' αγγίξουν την άφταστη τους γαλήνη. γι αυτό μπροστά στους Έλληνες, δοκιμάζουμε ντροπή και δέος και κάθε άντρας που τιμά την αλήθεια, ας διαλαλίσει αυτή την αλήθεια: Παρόμοιοι με τον Ηνίοχο που οδηγεί το άρμα, οι Έλληνες κρατούν στα χέρια τους τα χαλινάρια της τέχνης μας και κάθε τέχνης. Αυτά αρκούν, από δω και πέρα ας μιλήσει η σιωπή.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Τι Ελλάδα και πράσιν άλογα, τα πραγματικά σύνορα είναι οικονομικά.
    Όλοι μαζί πουλάμε την χώρα...

    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Επειδή σας βλέπω πολύ απαισιόδοξους και λίγο μπερδεμένους και βαριέμαι να επιχειρηματολογήσω, θα παραθέσω απλά κάποια λόγια που είπε ο μεγάλος Νίτσε για τους έλληνες και τον Ελληνισμό:




    Σε κάθε εποχή, οι εκάστοτε πολιτισμοί, προσπάθησαν με οργή ή αγανάκτηση, να βγουν από τον ζυγό των Ελλήνων, γιατί οι δημιουργίες τους φαίνονται αδέξιες απομιμήσεις των ελληνικών δημιουργημάτων και ξέσπασαν με οργή εναντίον του λαού αυτού, που τόλμησε να χαρακτηρίσει βάρβαρο ό, τι ήταν ξένο προς αυτούς. Ποιοι είναι οι άνθρωποι αυτοί που διεκδικούν πάνω απ' όλους τους λαούς τη μεγαλοφυία; Δυστυχώς δεν είχαμε την τόλμη ν' ανακαλύψουμε το κώνειο που θα μας γλύτωνε για πάντα από ένα τέτοιο φαινόμενο. Γιατί ούτε το δηλητήριο, ούτε ο φθόνος, ούτε η αχαλίνωτη συκοφαντία δεν κατόρθωσαν ν' αγγίξουν την άφταστη τους γαλήνη. γι αυτό μπροστά στους Έλληνες, δοκιμάζουμε ντροπή και δέος και κάθε άντρας που τιμά την αλήθεια, ας διαλαλίσει αυτή την αλήθεια: Παρόμοιοι με τον Ηνίοχο που οδηγεί το άρμα, οι Έλληνες κρατούν στα χέρια τους τα χαλινάρια της τέχνης μας και κάθε τέχνης. Αυτά αρκούν, από δω και πέρα ας μιλήσει η σιωπή.
    Τους αρχαίους Έλληνες αν θες να ξέρεις, τους έφαγαν οι βάρβαροι. Οι σημερνοί Έλληνες δεν έχουν κάποια σημαντική σχέση με τους αρχαίους. Είναι από διάφορες φυλλές. Ά και η ιστορία ανακυκλώνεται...

    (μου κάνει εντύπωση που ξεθάψατε αυτό το θέμα...)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Θα συμφωνησω με ινσεκτ. Οι ελληνες εχουν υποστει ουσιαστικα γενοκτονια για την επιβολη του χριστιανικου θρησκευματος, και ποσα αλλα μετα με τουρκοκρατια κτλ.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Είμαι από την Γερμανία και μένω εδώ από τα 4 μου..κάποιοι μου έχουν πει γιατί δεν φεύγω.
    προσφερομαι για υιοθεσια/παντρεια/οτι γουσταρεις (ειδικα αφου εισαι και μεταλλου οπως ελεγες και στο αλλο θεμα) αρκει να ξεκουμπιστω απο Ελλαδα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    χαχαχαχααα! χμ,λοιπόν ΚΕΝΟ ανάλογα την ηλικία σου θα κρίνω ανάλογα..δλδ αν είσαι μικρότερος θα σε υιοθετήσω αλλιώς βλέπουμε :D Εκεί όμως θα είναι γαμάτα θα έχουμε και το φεστιβάλ..τι άλλο θέλουμε? ;)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αν εισαι γεννημενη το 82, ειμαι ελαχιστα μικροτερος σου. και ναι το ξερω ειναι και καμποσα φεστιβαλ στο εξωτερικο, τοσα συγκροτηματα μαζευονται. εδω ενα rockwave εχουμε μονο, κι αυτο σχεδον καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ άνοιξα το θέμα γιατί το θεώρησα ενδιαφέρον! Κανένα έθνος σ' αυτόν τον πλανήτη δεν είναι αμιγές, αυτό δεν σημαίνει τίποτα, και παρακαλώ μην υποτιμούμε την Έλλάδα γιατί υποτιμούμε τον εαυτό μας! Ας αποκτήσουμε λίγη αυτοπεποίθηση και ατομικώς και εθνικώς! Αυτό μας λείπει και αυτό έχουν να σχολιάσουν και οι ξένοι, τουλάχιστον απ' ότι βλέπω σε εκπομπές που αφορούν το αντικείμενο που σπούδασα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Αυτοπεποίθηση ατομικώς ναι!Αλλά εθνικώς ΟΧΙ! για ποιόν λόγο? Τι μας προσφέρει?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Να πάμε μπροστά και να μην μιζεριάζουμε βρε κοπελιά! Από το ατομικό συμφέρον προχωρούμε σιγά σιγά και προς το συλλογικό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δύσκολο το βλέπω...

    http://www.youtube.com/watch?v=cWdFcEyb6mQ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Βρε μη με ρίχνεις πάνω που πήρα τα πάνω μου με τα χαπάκια! Καλός αυτός πάντως!! Μου έρχεται και μένα να φωνάξω καμιά φορά! :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •