Εχω κουραστει - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ζωή μου και εγώ που είμαι 9 χρόνια με αγωγή seroxat για κρίσεις πανικού , μπορώ να σου πω ότι κατά διαστήματα που είμαι πιο νευρική εξαιτίας έντονων επαγγελματικών δραστηριοτήτων παρουσιάζω και μυικές συσπάσεις, αλλά και απότομα νευρικά τινάγματα στον ύπνο μου στα μέλη μου (πόδια/χέρια). Πολλοί το παρουσιάζουν και ιδιαίτερα άκρως ευαίσθητοι και εύκολα αγχώδης άνθρωποι. Οπότε μη σου κάνει εντύπωση!!!
    Στα 22 μου δεν πριν ακόμα ξεκινήσω αγωγή η αλήθεια είναι ότι με είχαν τσαντίσει αφάνταστα οι πονοκέφαλοι ......σε βαθμό που έλεγα να ξεβιδώσω το κεφάλι μου και να βάλω ένα καινούργιο........
    Με όλα τα παιδιά που μιλάω εδώ αρχίζω να πιστεύω πια βαθιά μέσα μου ότι όλα τα αφύσικα είναι φυσικά.........
    Χαλάρωσε και κάνε ότι καλύτερο θεωρείς για τον ψυχισμό σου!!!!!
    ΦΙΛΙΑ.......χάρηκα που επέστρεψες.........

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    6
    Η διαταραχή πανικού με συνεχόμενες κρίσεις (πολλές φορές σε 24ωρη βάση) και η κοινωνική φοβία (αγοραφοβία κλπ), είναι κάτι που με διακατέχει εδώ και 8-10 μήνες περίπου έντονα, μαζί και με άλλα συμπτώματα βαρύτερης μορφής.
    Μιας κι έχω φτάσει σε αδιέξοδο, προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να επισκεφθεί έναν ψυχίατρο οποσδήποτε, μόνο που η σημερινή κατάστασή μου δεν μου επιτρέπει να ανταπεξέλθω άνετα στην όλη διαδικασία!
    Σε περίπτωση που βρώ την δύναμη και το κουράγιο να επισκεφθώ κάποιον γιατρό, θα ήθελα να μάθω εαν είναι δυνατόν για κάποιον άνεργο και ανασφάλιστο με μεγάλη οικονομική δυσχέρεια, να μπορέσει να ακολουθήσει μια θεραπευτική αγωγή με επισκέψεις σε γιατρούς και συνεδρίες με όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος!
    Ή μήπως δεν υπάρχει ήλιος στην μοίρα για εμάς?
    Με συγχωρείτε πολύ εαν είμαι OFF-TOPIC και κυρίως για την ψυχρότητα του ποστ!

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    23
    Πιστεύω πως οι πονοκέφαλοι οφειλονται στο οτι κουράζουμε πολυ το μυαλό μας ,επειδη σκεφτομαστε συνέχεια.
    Εγώ τους πονοκεφαλους τους αντιμετωπισα μονος μου (με ταλαιπωρούσαν απο τα 13 μου) οταν νικησα τις φοβίες μου.Βεβαια μετα ακολουθησαν αλλα ,αλλα αυτο δεν έχει τοση σημασία.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    καλησπερα ολγακι μου.εγω εκαναθεραπεια με λαντος 6 μηνες.ειχα πονοκεφαλους και μειωθηκαν.αλλα τα υπολοιπα που ανεφερα παραμενουν...εσυ γιατι περνεις 8 χρονια σεροξατ?φιλακια κοπελα μου

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    12
    Geia sa paidia....kairo exoume na ta poume!!!!Eixa eksetastiki kai prospthousa(tonizo prospathousa)na diabaso!!!Genika azto to diastima eixa anebei para poli....taktika sxoli....episkepseis stin psyxologo!!!tin perasmeni bdomada teleiose i eksetastiki kai eno tha eprepe na imoun happy .....exo pesei arketa...me tin psyxologo exoume ftasei se ena stadio pou anakalipto pragmata pou mou einai baros kai mou prokalesan kai mou prokaloun panikous klp...genika tha eprepe na imoun pio eyxaristimenos...alla dystyxos ta psyxosomatika mou(stomaxi,entero kirios) me kourazoun yperbolika....synexeia to mialo gyrizei gyro apo arosties kai etsi pali arnoumai na bgaino apo to spiti an den einai anagi!!!!to polemao omos,nomizo oti tin megali mpora tin perasa(an kai erxetai tora o xeimonas )!!!!ayta apo mena .....filia kai kouragio se olous!!!!

  6. #36
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    καλησπερα παιδια, ελπιζω να σας βρισκω ολους καλυτερα.. ANTISOCIAL σχετικα με τον οικονομικο τομεα, να ξερεις οτι ολα ειναι εφικτα, και εννοω οτι μπορεις να κανεις οτι και εγω.. μιλησα με ενα φιλο ψυχιατρο και με ενημερωσε οτι μπορω να μιλησω με ειδικο μεσω των εξωτερικων ιατρειων του ψυχειατρειο μας και οτι επισης αν χρειαστουν φαρμακα ειναι δωρεαν! ετσι λοιπον και πηρα τηλεφωνο και εκλεισα ραντεβου (31 οκτ.) με την γιατρο που μου προτεινε και το μονο που χρειαζεσαι ειναι να εχεις καποιο βιβλιαριο, οποιοδηποτε.. αν εσυ δεν εχεις, πιστευω οτι μιλωντας μπορουν να σου κλεισουν ραντεβου με βιβλιαριο καποιου γνωστου και να βοηθηθεις.. απλα απευθυνσου στο πλησιεστερο δημοσιο ψυχιατρειο και δεν θα σε αφησουν ετσι, πανω απο ολα ειναι υποχρεωμενοι.. και κατι αλλο παιδια, απευθυνομαι σε ολους! θα θελα προκειμενου να ηρεμησουμε να καταθεσουμε καποια απο τα βασικα σωματικα συμπτωματα λογω αγχους και μια ερωτηση? το θολωμα στα ματια, ιδιαιτερα το βραδυ και σε σκια γενικως, οπως και νευροπονοι τυπου στραμπουληγματος ιδιαιτερα στα χερια με πονο στις φλεβες ειναι μεσα σε αυτα? ευχαριστω και κουραγιο σε ολους, αν ξεραμε τις δυναμεις δεν θα μασταν εδω, αρα υπαρχουν, ας τις ανακαλυψουμε....
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    παιδια το σαββατο αρραβωνιαζομαι!!!!εχω αγχος μη δεν νιωθω καλα!!!!αλλα ειμαι και χαρουμενη!!

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1
    Γεια σου Τίμο!

    Έκανες πολύ καλα και πηρες στην ψυχολόγο! Μόνο πρόσεξε να είναι ειδικευμενη στις κρισεις πανικού. Ως ψυχολόγος μπορώ να σου απαντήσω ότι δε χρειάζεται να πας σε κάποιο ψυχίατρο-νευρολόγο. Ο ψυχίατρος είναι αρμόδιος για τη χορήγηση φαρμάκων και καποιοι εχουν και εκπαίδευση σε ψυχοθεραπεία, από διαφορες πηγές. Βασικά ασχολούνται με πιο \"βαριές\" περιπτώσεις. Αν κι εσυ χρειαστεις κάποιο φαρμακο θα επισκεφτεις καποιο ψυχίατρο, όμως μπορει και να μη χρειαστει να παρεις κατι. Αυτο θα το αποφασίσεις εσυ σε συνεργασία με την ψυχολόγο σου

    Καλη δουλεια!!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    zoe_23 συγνώμη που καθυστέρησα να σου απαντήσω , αλλά μέσα σε όλα δεν πρόσεξα την ερώτηση που μου έκανες βρε ψυχή.
    Την αγωγή που διατηρώ 8 χρόνια είναι επειδή παρόλο που δεν έχω πλέον κρίσεις πανικού , κάποια συμπτώματα αγοραφοβίας και κοινωνικής φοβίας δείχνουν να επιμένουν........
    Εκτός των άλλων είχα συνεχόμενα άσχημα περιστατικά τα χρόνια αυτά (πολλούς θανάτους συγγενών και άλλα ανάλογα.......) οπότε ο γιατρός μου έκρινε ότι δεν είναι σοφό να διακόψω την αγωγή , δεδομένου ότι το προσπάθησα ενδιάμεσα και οι ενοχλήσεις ξύπνησαν με τη μία..........
    Δεν πειράζει όμως.......θα πάω για δεύτερη προσπάθεια διακοπής σύντομα.......

    Ώστε αρραβωνιάζεσαι ε? Μπράβο ρε συ!!!!!!!!
    Μα προς τί το άγχος βρε μωρό??? Δεν νιώθεις χαρούμενα αναστατωμένη??????

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Originally posted by zoe_23
    παιδια το σαββατο αρραβωνιαζομαι!!!!εχω αγχος μη δεν νιωθω καλα!!!!αλλα ειμαι και χαρουμενη!!
    Ζωιτσα προσπαθησε να χαλαρωσεις! Αλλωστε αυτο που προκειται να σου συμβει το Σαββατο ειναι ενα ευχαριστο γεγονος που ΤΙΠΟΤΑ δε μπορει να το χαλασει αν εσυ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ!

    Ευχομαι τα καλυτερα σε σενα και τον αρραβωνιαστικο σου και σε συμβουλευω να χαρεις τη \"γλυκια προσμονη\"του αρραβωνα σου! Ειναι λιγα τα ευχαριστα που μας τυχαινουν σ αυτη τη ζωη και ειναι κριμα να μην τα ζουμε αφηνοντας εναν ανυποστατο φοβο να μας στοιχειωνει...

    Φιλικα
    Λενα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Zoe με το καλό να αρραβωνιαστείς και εις ανώτερα στο μέλλον!!
    Τίμο χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να κάνεις το πρώτο βήμα του ταξιδιού σου προς την ίαση...
    Όντως το site αυτό είναι σωτήριο! Όταν δεν ήξερα καλα καλά τι μου γινόταν κι εμένα με βοήθησαν οι εμπειρίες που τόσοι άνθρωποι καταθέτουν..
    Αναφέρθηκε κάτι για σωματικά συμπτώματα άγχους. Τελευταία άρχισαν πάλι να με απασχολούν. Μάλλον θα φταίει και το οτι έπινα λίγη καφείνη ωστε να διαβάσω το διάστημα αυτό.
    Έχουμε και λέμε λοιπον:
    μυικές συσπάσεις των οποίων η ένταση κλιμακώνεται, σε διάφορους μύες του σώματος. Ανεπαίσθητο σχεδόν τρέμουλο των άκρων, πχ. του ποδιού όταν κάθομαι σταυροπόδι(έχει πολλή πλάκα γιατί το βλέπω να \"κουνιέται\" μόνο του).
    Αδυναμία γενικότερη του νευρικού συστήματος. Δηλαδή όταν υπάρξει ερέθισμα που μου προκαλεί έντονη συγκίνηση, χαρά, ενθουσιασμό, τρόμο, θυμό, οτιδήποτε, νιώθω το σώμα μου να παραλύει απο την ένταση. Ταχυκαρδία, και τρέμουλο. σαν να πρέπει να με συγκρατώ σε ένα ουδέτερο επιπεδο συγκινήσεων. Το πιο ενοχλητικό σύμπτωμα δε είναι το πάγωμα του προσώπου. Σφίγγουν οι μύες και ελαφρώς τρέμει το στόμα αν πάω να το κουνήσω ή μπορεί να γίνει κάποια σύσπαση σε όλο το πρόσωπο( αυτό όταν ενθουσιαζομαι ενω πχ χορεύω)
    Αναλυτικη και υποχόνδρια η περιγραφή αλλά θα με βοηθούσε να με βεβαιώσει κάποιος οτι έχει κι αυτός παρόμοιες ενοχλήσεις και πως τις αντιμετώπισε
    φιλία σε όλους

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    παιδακια ευχαριστω πολυ για τις ευχες!να ειστε καλα!ειμαι χαρουμενη αλλα φοβαμαι καμια κριση πανικου!αν και εχω 3 μηνες να παθω!weird ου εχω ενα εσωτερικο τρεμουλο εδω και πολλα χρονια σε μονιμη βαση!ασε....σας φιλω ολους!στο νεο μου σπιτι δε θαχω υπολογιστη αλλα θα βρισκω τροπο να στελνω να σας λεω τα νεα μου!υπομονη παιδακια μου....σιγα σιγα θα τα καταφερουμε να ζουμε οπως ολοι....αχ αυριο ξημερωνει μια σημαντικη μερα για μενα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    antisocial επειδη και γω εχω δωσει μια περιουσια τα τελευταια 11 χρονια σε ψυχιατρους και ψυχολογους αποφασισα εδω και δυο μήνες (παρολο που δεν εχω ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα )να βλεπω την ψυχιατρο του ικα.
    βεβαια εκει η διαρκεια της συνεδριας ειναι 15 λεπτα μονο και οχι μια ωρα(οπως ηταν ιδιωτικα)αλλα επειδη η συγγεκριμενη γιατρος ειναι πολυ φωτισμενος ανθρωπος, αξιολογος επιστημονας και προπαντως Ανθρωπος αυτα τα 15 λεπτα μου φτανουν για να τονωθει το ηθικο μου και να παρω δυναμεις για να ανταπεξελθω στην καθημερινοτητα μου.
    συν τοις αλλοις μου καθοριζει την φαρμακευτικη μου αγωγη η οποια με εχει βοηθησει σημαντικα.
    βεβαια δεν ξερω εσυ σε τι ταμειο εισαι και τι ψυχιατρους εχει το ταμειο σου.εγω ημουν τυχαιρη απο αυτη την αποψη γιατι η συγγεκριμενη ειναι εξαιρετικη!
    μπορεις ακομα να πας και στα εξωτερικα ιατρεια καποιου νοσοκομειου οπως σου ειπαν τα παιδια παραπανω.εκει η συνεδρια ειναι μιση ωρα συνηθως(το εχω δοκιμασει και αυτο) αλλα το πλεονεκτημα στο ικα(της περιοχης μου τουλαχιστον) ειναι οτι βρισκω ραντευου πολυ πιο συντομα απο οτι στο νοσοκομειο.
    κανε ενα search στην ευρυτερη περιοχη σου και ενημερωσε μας για τα νεοτερα!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    ουπς!sorryyy μολις ξαναδιαβασα το ποστ σου και ειδα οτι εισαι ανασφαλιστος...ζητω συγγνωμη..
    παντως πληροφοριακα σου λεω οτι αν εισαι ανεργος επι ενα χρονο και ανανεωνεις την καρτα ανεργιας σου καθε μηνα στον οαεδ δικαιουσαι δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και φυσικα βιβλιαριο ικα!
    ψαξε το!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    Τιμος23 είσαι καλύτερα?οι μεταπτώσεις ειναι μεσα στο \'\'παιχνιδι\'\' σημασια εχει να είσαι εστω και λιιιιγο καλυτερα απο πριν.απο οτι εχω καταλαβει εισαι σε καλο δρομο και πιστεψε με θα ανεβεις κιαλο!.
    Καταλαβαινω τα αγχη σου σχετικα με το Πανεπιστημιο καθοτι είμαι και γω μια φοιτητρια επι πτυχιο σε μια πολυ απαιτητικη και δυσκολη σχολη...
    (ειχα εγκαταλειψει για χρονια και ξαναγυρισα-κοινως αιωνια φοιτητρια)
    θα χαρω να μάθω νεα σου!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •