''Πηγή'' της κοινωνικότητας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218

    ''Πηγή'' της κοινωνικότητας...

    Τι είναι αυτό που κάνει ένα άτομο να έχει μια πιο πλούσια κοινωνική ζωή από ένα άλλο;

    Σύμφωνα με τη μελέτη που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό νευροεπιστήμης «Νature Νeuroscience» είναι το μέγεθος των αμυγδαλών του εγκεφάλου που κάνει τη διαφορά.
    Δηλαδή όσο μεγαλύτερες οι αμυγδαλές τόσο μεγαλύτερο και το κοινωνικό δίκτυο!

    Τα άρθρα που διάβασα εδώ:

    http://news.in.gr/science-technology...aid=1231072389

    και εδώ:

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid...&dt=28/12/2010

    μου τράβηξαν το ενδιαφέρον και πυροδότησαν διάφορες σκέψεις.
    Αναλογιζόμουν κατά πόσο, πράγματι, η κοινωνικότητά μας μπορεί να είναι θέμα προδιάθεσης και κατά πόσο ένα ενθαρρυντικό μέγεθος των αμυγδαλών μπορεί και να χωλαίνει μέσα σ’ ένα συγκεκριμένο περιβάλλον, ή λόγω συγκεκριμένων βιωμάτων καθώς και επίδρασης εξωτερικών παραγόντων.

    Ενδιαφέρουσα μου φάνηκε, επίσης, η περίπτωση της γυναίκας η οποία λόγω κατεστραμμένων αμυγδαλών δε νιώθει ποτέ φόβο.
    Αναρωτιέμαι πώς θα ήταν να μη νιώθαμε ποτέ μας φόβο, ακόμα και σε περίπτωση που κινδυνεύαμε!
    Κάπως σαν υπόθεση από βιβλίο του Ζοζέ Σαραμάγκου...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Ενδιαφέροντα ευρήματα.
    Στάθηκα στο το ακόλουθο τμήμα:

    Όπως διευκρίνισε πάντως η ερευνητική ομάδα, η μελέτη δεν μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα του ποια είναι η αιτία και πιο το αποτέλεσμα. Με 'άλλα λόγια, παραμένει άγνωστο αν οι μεγάλες αμυγδαλές επιτρέπουν στους ανθρώπους να αποκτούν περισσότερους φίλους, ή αν αντίθετα όσοι έχουν πολλούς φίλους αποκτούν σταδιακά και μεγαλύτερες αμυγδαλές.

    Στην πραγματικότητα, και τα δύο θα μπορούσαν να συμβαίνουν ταυτόχρονα, σχολίασε η Δρ Μπάρετ.
    Σημαντικό για όσους χαρακτηρίζονται ως "κοινωνικά αδέξιοι". Έχουμε ελπίδες, έστω και αν έχουμε μικρές αμυγδαλές μιας και μπορούμε να τις μεγαλώσουμε μέσα από την απόκτηση περισσότερων φίλων :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Το διάβασα διαγώνια οπότε μπορεί να μην είδα κάτι.
    Το ζουμί είναι ότι μεγαλύτερες αμυγδαλές = λιγότερες φόβος = περισσότερη κοινωνική ζωή, αν κατάλαβα καλά;

    Στη Συναισθηματική Νοημοσύνη του Daniel Goleman είχε αναφερθεί, αν θυμάμαι καλά, ότι όσο περισσότερο ενεργές είναι οι αμυγδαλές τόσο περισσότερος φόβος. (Επαναπρογραμματίζονται όμως).
    Αυτό για την έλλειψη φόβου μου έφερε στο μυαλό την έλλειψη... πόνου και το κραυγαλέο παράδειγμα της γυναίκας που δεν ένοιωθε κανένα πόνο... με αποτέλεσμα να τρώει τα νύχια της ως το.. κόκκαλο (μπρρ...)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωχ....εγω ειμαι μοναχολυκος , παντως μου εχετε φουσκωσει αρκετα τις αμυγδαλες πιστευω εδω που επικοινωνω:)

    Το παλευω και εξω περισσοτερο απο οτι παλια...

    Ενδιαφερον....θα το ψαξω λιγο περισσοτερο αργοτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    παντως μου εχετε φουσκωσει αρκετα τις αμυγδαλες πιστευω εδω που επικοινωνω:)
    keep, δεν παίζεσαι :D :D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by alexandros3 View Post
    keep, δεν παίζεσαι :D :D
    :D

    http://www.livepedia.gr/index.php/%C...BF%CF%81%CE%AC

    Ενδιαφερον λινκ στα ελληνικα αμυγδαλη και συμπεριφορα.

    Αραγε μια ακτινογραφια της δομης του εγκεφαλου...θα μας μαθαινε το τι ειμαστε ως μετρησιμη ποσοτητα.(σε γενικες γραμμες εεεεεε)
    Ξερεις τα καταφερνεις καλα εκει...wow τι μικρες αμυγδαλες εχεις ξεχνα τις δημοσιες σχεσεις κλπ:)
    Χμμμμ...μαλλον θα συνεχισω αχαρτογραφητος...αλλα εαν μπορουσα να πατησω ενα κουμπι και να μαθω για μενα καποια πραγματα θα το κανα?
    Χμμμμμμμμμμμμμμμμ
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    gus1973,

    έτσι όπως το θέτεις ναι, υπάρχει ελπίδα :)

    Όμως έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να μετρήσουμε μόνοι μας πόσο μικρές είναι οι αμυγδαλές μας, ούτε και να παρατηρούμε τις όποιες αλλαγές μέρα με τη μέρα. Θα πρέπει να φροντίζουμε την κοινωνικότητά μας αλλιώς, όπως δηλαδή έχουμε μάθει και χωρίς ζυγαριά..

    Απ' την άλλη και να μη μεγαλώνει τόσο το κοινωνικό μας δίκτυο, σημασία έχει όσους φίλους και να έχουμε να μπορούμε να απολαμβάνουμε ισότιμα τη φιλία με τα όλα της.


    Αλέξανδρε,

    χμμ.. σύμφωνα με αυτά που διάβασα πάει κάπως έτσι ----> μεγαλύτερες αμυγδαλές ίσον (τι στο καλό το πλήκτρο με το σύμβολο μόλις πέθανε, δε λειτουργεί :/) μεγαλύτερη κοινωνικότητα
    και ψιλοκατεστραμμένες αμυγδαλές ίσον no fear... ναι όντως μπρρρρ..
    με φαντάζομαι into the wild άφοβη.. έλα, μικρό και άκακο κροκοδειλάκι, φάε ένα καροτάκι! :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    keep,

    χαχαχα... να 'σαι καλά :)

    Ενδιαφέρον το λινκάκι. Και ναι, η εδώ επικοινωνία φουσκώνει τις αμυγδαλές αρκετά!

    Αλισβερίσι κανονικό, ακόμα και για μερικούς που δηλώνουν πως απέχουν από κάποιες επικοινωνίες γενικότερα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    με αυτους που βγαζουν τις αμυγδαλες τι γινεται;ειναι μοναχικοι;;; ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    όσο μεγαλύτερες οι αμυγδαλές τόσο μεγαλύτερο και το κοινωνικό δίκτυο η οσο μεγαλυτερο το κοινωνικο δικτυο τοσο μεγαλυτερες οι αμυγδαλες ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    path,

    από αυτό το σημείο του άρθρου ''Με άλλα λόγια, παραμένει άγνωστο αν οι μεγάλες αμυγδαλές επιτρέπουν στους ανθρώπους να αποκτούν περισσότερους φίλους, ή αν αντίθετα όσοι έχουν πολλούς φίλους αποκτούν σταδιακά και μεγαλύτερες αμυγδαλές''
    φαίνεται πως ούτε και οι ειδικοί έχουν καταλήξει ακόμα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ένα ενδιαφέρον εύρημα (όχι ακόμα 100% αποδεδειγμένο αλλά μάλλον σύντομα) είναι το πως όταν "ενεργοποιούνται" οι αμυγδαλές (του εγκεφάλου!) η ενσυναίσθηση χάνεται.
    Ας πούμε σε περιπτώσεις οξέως άγχους (έτσι δεν γράφεται;) είναι πολύ δύσκολο να "αισθανθείς" τον άλλο. Σαν να σφραγήζουν οι μπουκαπόρτες και υπάρχει μόνο ένα πράγμα: εσύ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Την ίδια ερώτηση ακριβώς λέει το ηχητικό μήνυμα.. (το οποίο πάντως δεν είναι ούτε εχθρικό ούτε φιλικό)...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    λολ, μόνο εγώ το άκουσα...?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν ξέρω τι άκουσες αλλά μας κούφανες όλους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 23-05-2010, 20:52
  2. Έφτασα στη πηγή και αντί να πιώ νερό παραλίγο να καώ
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 02-01-2010, 21:34
  3. 23 χρονών-> ...Η πηγή της κακης ψυχολογικής μου καταστάσης μήπως...??
    By Roben in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 25-02-2008, 14:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •