Πως σας εξετάζει ο γιατρός σας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Πως σας εξετάζει ο γιατρός σας?

    Θα ηθελα να μαθω πως σας εξεταζει ο γιατρος σας και αν εχετε παει σε διαφορους γιατρους και εχετε δει διαφορά.Εγω απλα πηγαινω στον γιατρο και του λεω πως ειμαι και αυτος σημειωνει και μου λεει τη γνωμη του και τιποτα αλλο.Βασικα αυτο ειναι καπως κουραστικο γιατι ειναι σαν να μην σε κανει τιποτα ο γιατρος.Να μου πεις τι αλλο να κανει?
    Ισως σε μερικους απο εσάς να κανει ψυχοθεραπεια,δεν ξερω γι αυτο ρωταω.Βασικα δεν ξερω πως γινεται η ψυχοθεραπεια και αν και εμενα μου κανει ψυχοθεραπεια με αυτα που μου ρωταει.Τελος παντων οποιος θελει ας μου απαντησει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν παω σε γιατρο...[αιρνω τα φαρμακα μου και τερμα...οπως παντα.

    Εχω παντως θεματακια για επιλυση δε λεω:)

    Καλο ειναι μια βοηθεια , αλλα λιγο ακριβη.

    Θα πηγαινα σε μια σεξυ τσαμπε ψυχιατρο παντως:)

    Ελπιζω οι αλλοι να απαντησουν πιο σοβαρα εγω δεν εχω εμπειρια...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ετσι οπωσ τα λεσ ειναι.. κι εγω οταν εκανα ψυχοθεραπεια βλεπ9μασταν καθε εβδομαδα... πηγαινα εκει.. καθομουν. και τησ ελεγα τι με απασχολησε εντονα και τι με προβληματισε την εβδομαδα που περασε η γενικα αναλυαμε και συζητουσαμε για πραγματα που με στεναχωρουσαν.. καθε φωρα.. εφευγα κλαιγοντασ.. γιατι ολο και ευαισθητα θεματα αγγιζαμε... αλλα καθε φωρα μετα απο ενα μισαωρο ενιωθα και πιο ξαλαφτωμενη... πιο καλα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Εγω εχω παει μονο τρεις φορες, και εμενα αυτο εκανε: μου εκανε ερωτησεις, μιλουσα, σημειωνε, σχολιαζε και ξαναρωτουσε. Αλλα δεν ξερω αν η διαδικασια αυτη ηταν εισαγωγικη, για να με γνωρισει και να δει στο περιπου τι παιζει, ή θα συνεχιζοταν ετσι. Παντως, σχολιαζε αρκετα και ρωτουσε. Και μου ειπε οτι διακρινει πολλη θλιψη για την οποια δεν βλεπει το αναλογο υποβαθρο, και γι αυτο σκεφτομαι οτι ισως ηταν απλα εισαγωγικο για να δει τι μεθοδο θα ακολουθησουμε μετα.
    Επισης, αρχιζα να κλαιω πριν καν μπω στο γραφειο! :P Μετα ενιωθα καλα για κανενα πενταλεπτο, και μετα παλι αγχος...
    Παντως, αν βλεπεις οτι δεν σε βοηθαει, μενεις στασιμος, ή χειροτερευεις, αλλαξε γιατρο! Μην πληρωνεις τσαμπα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δυστυχώς για να φτάσει ένας άνθρωπος στην ψύχωση έχει ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο απο όσο πιστεύει ο περισσότερος κόσμος. Το στίγμα πιστεύω είναι μεγάλο πρόβλημα και χωρίς υποστήριξη δύσκολα , αν, μπορεί να εξαλειφθεί. Εκτός αυτού νομίζω πως μια τέτοια "αρρώστια" κρύβει με ευκολία τα θετικά της προσωπικότητας ενός ατόμου και στερεί την δυνατότητα για κοινωνική επναένταξη σε πολλές περιπτώσεις. Φαντάζομαι όσοι έχουμε το δικαίωμα του ελεύθερου λόγου είμαστε από τις ελαφρές περιπτώσεις χωρίς όμως αυτό να μας δίνει το δικαίωμα στην πλήρη απουσία υπεθυνότητας.

    Όσον αφορά την ψυχοθεραπεία, αυτό που ρωτάει ο Μιχάλης, θαρρώ πως η αποτελεσματικότητα της ψυχοθεραπείας για τις ψυχώσεις είναι το ίδιο αμφίβολη με την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μιχάλη αν μιλάς για ψυχίατρο , όντως μόνο ρωτάει για να καταλάβει σε ποια φάση της ασθένειας βρίσκεσαι κ να σου δώσει την αντίστοιχη φαρμακευτική αγωγή.

    αν ταυτόχρονα κάνεις κ ψυχανάλυση ( όπως έκανα εγώ για 2 χρόνια ) μιλάς για τα προσωπικά σου θέματα κ πως σε απασχολούν αυτά.
    σε μένα η ψυχανάλυση δν πρόσφερε τίποτα.
    η ψυχοθεραπεία είναι αυτή που με κάνει να αρχίζω να γνωρίζω τον ευατό μου κ να μπορώ να χειρίζομαι καλύτερα διάφορα θέματα.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    οπως μπορει .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εμένα ο γιατρός μου ούτε που ενδιαφέρεται τι περνάω, μια φορά με ρώτησε στο τηλέφωνο τι κάνω, αλλά γενικά δεν με ρωτάει πως περνάω και τέτοια. Προσπαθεί μόνο να με βοηθήσει με την ασθένεια, και αυτό ήτανε. Τουλάχιστον να βοηθήσει με αυτό πάλι καλά, αλλά γιατί δεν μ'αφήνει να πάω σε ψυχολόγο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ο γυναικολόγος μου επιμένει να ξαπλώνω σε μία ξαπλώστρα που ουδεμία σχέση έχει με κείνες τις ωραίες της παραλίας ρε γμτ, με τις ομπρέλες τις χαβανέζικες με τα κρόσσια και την πετσέτα μου με τον τίγρη, ούτε καν έχει μία θέση για μοχίτο! Αίσχος! Ο ψυχολόγος μου έχει μία όχι πολύ άνετη, για να μην θέλω να κάθομαι με τις ώρες έχω υποψιαστεί! Αίσχος! Ο παθολόγος έχει κρύο χέρι και με χτυπάει τούκου τούκου στην πλάτη λες και είμαι γκαζοντενεκές. Αίσχος! Ο οδοντίατρος, αχ βαχ μην το συζητήσουμε, αυτή η καρέκλα είναι ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες και αυτές οι λεύκες... Αίσχος!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ο γυναικολόγος μου επιμένει να ξαπλώνω σε μία ξαπλώστρα που ουδεμία σχέση έχει με κείνες τις ωραίες της παραλίας ρε γμτ, με τις ομπρέλες τις χαβανέζικες με τα κρόσσια και την πετσέτα μου με τον τίγρη, ούτε καν έχει μία θέση για μοχίτο! Αίσχος! Ο ψυχολόγος μου έχει μία όχι πολύ άνετη, για να μην θέλω να κάθομαι με τις ώρες έχω υποψιαστεί! Αίσχος! Ο παθολόγος έχει κρύο χέρι και με χτυπάει τούκου τούκου στην πλάτη λες και είμαι γκαζοντενεκές. Αίσχος! Ο οδοντίατρος, αχ βαχ μην το συζητήσουμε, αυτή η καρέκλα είναι ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες και αυτές οι λεύκες... Αίσχος!
    Χαίρεσαι τώρα που μας δουλεύεις; Παίρνεις χαρά ή το κάνεις τσάμπα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    βασικα περα απο τη συζητηση , οι ψυχιατροι βλεπουν και τη γλωσσα του σωματος
    μας και καταλαβαινουν διαφορα.

    το ιδιο και για τους ψυχολογους.

    τα λιγοτερα πραγματα καταλαβαινουν απο την συζητηση , τα περισσοτερα
    απο τη γλωσσα του σωματος και τις κινησεις μας κλπ.

    για αυτο και παντα θελουν να μας δουν κοντα πριν αλλαξουν κατι στην φαρμακευτικη αγωγη (περα βεβαια απο τα λεφτα ;-) )
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. 1 ΓΙΑΤΡΟΣ??
    By xena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-01-2010, 14:07
  2. ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ!!!
    By olga_soul in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 60
    Last Post: 07-08-2009, 18:12
  3. Γιατρος?
    By moonshadow in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 3
    Last Post: 30-07-2009, 20:25
  4. seroquel xr-που ειναι ο γιατρος μου?
    By masero in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-01-2009, 23:38
  5. Ο καλλιτερος γιατρος ειναι ο εαυτος μας!
    By Black Rose in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-02-2008, 02:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •