Διακοπή Αγωγής - Παρακαλώ βοηθήστε με!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    20

    Διακοπή Αγωγής - Παρακαλώ βοηθήστε με!

    Ας με βοηθήσει κάποιος σας παρακαλώ!
    Έπαιρνα seropram (το πρώτο καιρό και λίγα xanax τα οποία και τα έκοψα γρήγορα). Είναι γεγονός ότι με βοήθησαν πολύ (ούτε εγώ το πιστεύω) - τα παίρνω λίγους μήνες - παράλληλα με τη ψυχοθεραπεία όπου πάω 1 φορά την εβδομάδα και πληρώνω πολλά λεφτά (αυτό το λέω γιατί είμαι μια απλή υπάλληλος και δε μου περισσεύουν). Γενικα η διάθεση μου και τα έντονα ψυχοσωματικά που είχα, μειώθηκαν.

    Εδώ και 10 μέρες έκοψα τα seropram σε συνεννόηση με το γιατρό μου με το σκεπτικό ότι θέλω να κάνω παιδάκι. Εκείνος μου είπε να τα κόψω μαχαίρι αλλά από τα λίγα που διάβαζα κατάλαβα ότι αυτό δε θα με βοηθούσε και έτσι για 2 εβδομάδες έπαιρνα μισή δόση την ημέρα και μετά τα έκοψα εντελώς. 3 μέρες μετά άρχισαν τα πρώτα συμπτώματα μάλλον της διακοπής αυτών. Σαφώς και έκανα εξετάσεις οι οποίες δεν έδειξαν τίποτα. Πρέπει να σας πω ότι μάλλον έχω κατάθλιψη με κρίσεις πανικού και παράλληλα αρρωστοφοβία και συγκεκριμένα κανένας ακόμη (αν και σε μικρότερη ένταση) δε μπορεί να μου βγάλει από το κεφάλι ότι πάσχω από "σκλήρυνση κατά πλάκας". Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι μετά τη διακοπή των φαρμάκων εμένα τα συμπτώματα αυτά με παραπέμπουν εκεί! Και νιώθω βέβαια ότι έχω πάρει πάλι τη κατηφόρα! Τα συμπτώματα που έχω είναι ζαλάδα, ναυτία, μούδιασμα στο στόμα, πονοκέφαλο, μερικές φορές νιώθω στο κεφάλι μου να περνάει ηλεκτρικό ρεύμα. Δεν αντέχω επίσης τις έντονες φωνές. Όλα αυτά ή μάλλον τα περισσότερα τα βιώνω όλη την ημέρα μέχρι να πάω στο κρεβάτι μου και να ξαπλώσω. Ο γιατρός μου δεν με έχει ενημερώσει σωστά αφού δε μου έχει πεί τίποτα για αυτά τα φάρμακα και με αφήνει λίγο στο σκοτάδι. Αν μου είχε πει τουλάχιστον ότι μπορεί να έχω τέτοιου είδους συμπτώματα θα τα αντιμετώπιζα διαφορετικά τώρα. Απλά στη τελευταία συνεδρία μας μου είπε ότι μπορεί να είναι από τα φάρμακα ή ότι τα κόψαμε πρόωρα ή κάτι τέτοιο. Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Πείτε μου ότι όντως είναι από τη διακοπή των φαρμάκων και ότι σε λίγο καιρό θα φύγουν. Σας παρακαλώ πολύ. Θα ήθελα ιδανικά να τα κόψω γιατί δεν θα ήθελα να μείνω έγκυος και να έχω τύψεις μετά... Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Από όσα αναφέρεις μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν έχεις μείνει ευχαριστημένη από την επαγγελματική ιδιότητα του γιατρού σου.....
    Πέραν από αυτό για πόσο διάστημα έπαιρνες αγωγή με seropram?

    Εκτός των άλλων αυτά τα ηλεκτροσόκ που λες ότι έχεις στο κεφάλι δυστυχώς τα είχα και εγώ όταν δοκίμασα κάποια στιγμή να διακόψω τα seroxat για κρίσεις πανικού και κατάθλιψη...

    Από όσα διαπιστώθηκαν δεν ήμουν έτοιμη λόγο πολλών παραγόντων να διακόψω την αγωγή μου. Και έτσι την ξανά άρχισα όσο και αν μου είχε κακοφανεί τότε.....

    Ειλικρινά πάντως σκέψου σοβαρά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη σχετικά με τα συμπτώματα που έχεις , δεδομένου ότι δε σε βλέπω τόσο σίγουρη για την αποτελεσματική προσέγγιση του γιατρού που βλέπεις..
    Φιλιά και δείξε ψυχραιμία για να αντιμετωπίσεις ουσιαστικά και αποτελεσματικά το όλο θέμα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    20
    Δε ξέρω τι να σου πω για το γιατρό μου. Είναι πολύ απόμακρος και καθόλου φιλικός. Σκέτος επαγγελματίας. Το έχω συζητήσει αυτό μαζί του και μου είχε πει ότι έτσι πρέπει να είναι. (κοινώς δε χωρούν οι φιλίες). Καταλαβαίνεις ότι από τη μία αυτή η αντιμετώπιση δε μου αρέσει και από την άλλη νομίζω ότι έτσι πρέπει να είναι ένας γιατρός. ʼσε το άλλο. Ποιος ξεκινάει κάτι από την αρχή? Τόσα λεφτά έχω δώσει και έχω δει και κάποια βελτίωση.

    Δεν είμαι καθόλου ψύχραιμη. Αυτή τη στιγμή είμαι στη δουλειά και θέλω να ουρλιάξω! Αισθάνομαι πολύ χάλια. Δε με αφήνουν και αυτές οι ζαλάδες να ηρεμήσω. Θέλω να πάω σπίτι μου.

    Σε ευχαριστώ πάντως πολύ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Εγώ μικρό μου το έχω κάνει ήδη.....δεν είναι κακό μια δεύτερη γνώμη....Σε καταλαβαίνω απόλυτα..οι ενοχλήσεις είναι κυριολεκτικά άσχημες σε βαθμό που θες να κοπανίσεις το κεφάλι σου στον τοίχο!!!
    Ναι κατανοώ τον ψυχρό επαγγελματισμό που σου λέει..αλλά από τη στιγμή που δεν βλέπεις δημιουργική προσέγγιση ....να τη χέσω τέτοιου είδους στάση....Δεν είναι μόνο τα χρήματα......Εσύ βοήθεια περιμένεις και κάποια μηνύματα ουσιαστικής αποθεραπείας....Κάτι τέτοιο από όσα λές δεν έχεις δει....Χρήματα δίνεις σε αυτόν ......χρήματα θα δώσεις και σε κάποιον άλλον...ποιά η διαφορά? Το αποτέλεσμα της αντιμετώπισης μετράει......
    Μπορεί για κάποιον λόγο να μην έκατσε η χημεία μαζί του...δεν είσαι ή πρώτη περίπτωση......
    Πολλοί έχουν κάνει αλλαγές.........Σκέψου του.....Ίσως δεν έκατσε η θεραπευτική φάση μαζί του.........
    Μα ειλικρινά έκανες διακοπή με κρίση δική σου???? Δεν σου είπε για σταδιακή μείωση πρώτα? Τί να πω ρε συ?? Πολύ χοντρό δεδομένου ότι ξέρει τα συμπτώματα της ξαφνικής διακοπής....Σίγουρα είναι γιατρός???
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by ngourgou
    Εκείνος μου είπε να τα κόψω μαχαίρι αλλά από τα λίγα που διάβαζα κατάλαβα ότι αυτό δε θα με βοηθούσε και έτσι για 2 εβδομάδες έπαιρνα μισή δόση την ημέρα και μετά τα έκοψα εντελώς. 3 μέρες μετά άρχισαν τα πρώτα συμπτώματα μάλλον της διακοπής αυτών.

    Και νιώθω βέβαια ότι έχω πάρει πάλι τη κατηφόρα! Τα συμπτώματα που έχω είναι ζαλάδα, ναυτία, μούδιασμα στο στόμα, πονοκέφαλο, μερικές φορές νιώθω στο κεφάλι μου να περνάει ηλεκτρικό ρεύμα. Δεν αντέχω επίσης τις έντονες φωνές.
    Το σεροπραμ σταδικά το σταμάτησες αφού για 2 εβδομάδες έπαιρνες μισή δόση οπότε το επόμενο βήμα ήταν να μην πάρεις καθόλου εκτός και αν σκόπευες να πάρεις τη μισή της μισής δόσης πράγμα λίγο τραβηγμένο. Στις παρενέργειες που αναφέρεις και έχω αντιμετωπίσει από τη διακοπή για λίγο του εφεξόρ δεν είχα τις φωνές που αναφέρεις. Τις φωνές τις άκουγες και πριν πας στο γιατρό για να σου κάνει διάγνωση; Όταν πήγες τι διέγνωσε ο γιατρός σου; Αν θες μου απαντάς. Σχετικά με τη φαρμακευτική αγωγή σου το ιδανικό είναι από τη στιγμή που κατά εσένα η σχέση με το συγκεκριμένο γιατρό δε σε βοηθάει να πας σε κάποιον άλλον. Προσωπικά έχω αλλάξει έναν ψυχολόγο και δύο ψυχίατρους. Με δυσκόλεψε η αλλαγή στην αρχή όμως μετά βοηθήθηκα αρκετά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Δεν χωρούν φιλίες μεταξύ δυο ανθρώπων που βλέπονται 1 φορά τη βδομάδα κ μάλιστα ο ένας εξ αυτών [τουλάχιστον] αποκαλύπτεται σε διάφορα επίπεδα;; ε, τότε τι χωράει;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Η χημεια με το κουτουπωμα δεν εχει σχεση; Ετσι ξερω. Η κοπελα πηγε για να την κανει καλα δεν πηγε για να κουτουπωθουν. Τωρα το λεμε και χημεια αλλοι το λενε σεξ. Πειτε το πηδημα να τελιονουμε. Πισω απο τις λεξεις θα κρυβομαστε. Κοπελια δε λεω για εσενα που εκανες αυτο το αρθρο λεω για τις χημειες και τις αλχημειες.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    20
    Καλημέρα, Καταρχήν απευθύνομαι στον Alex30. Όταν λέω ότι δεν αντέχω τις έντονες φωνές εννοώ ότι δεν αντέχω τους εξωτερικούς θορύβους και τις δυνατές φωνές (όταν κάποιος δηλαδή φωνάζει δυνατά μέσα στο αυτί μου ή όταν ακούγεται ένας δυνατός θόρυβος απ\'εξω). Ο γιατρός δεν μου έχει απαντήσει τι έχω ακριβώς. Μόνη μου έχω συμπεράνει ότι έχω συμπεράνει. Δεν είναι ξεκάθαρος.

    Συμφωνώ με τον raphsssodos. Δεν χωρούν φιλίες μεταξύ δυο ανθρώπων που βλέπονται 1 φορά τη βδομάδα και μάλιστα αποκαλύπτομαι και λέω πράγματα που ούτε η μάνα μου δε ξέρει. Δε θέλω φιλίες ρε παιδιά. Θέλω μια πιο ανθρώπινη αντιμετώπιση. Να μου λέει \"γεια σου\" και όχι \"γεια σας\" λες και είμαι κάτι τόσο απρόσωπο για εκείνον. Ντρέπομαι να τον πάρω τηλέφωνο και να του πω κάτι έκτακτο. Επίσης μου είχε κάνει δήλωση από την αρχή ότι αν σε κάποια συνεδρία δε πάω θα τη χρεωθώ. Ισχύει πάντα αυτό? Δεν είπα να γίνει σύστημα αλλά αν κάτι μου συμβεί πρέπει να πληρώσω?

    Μπορεί κάποιος/οι να μου απαντήσει σε κάποιες Ερωτήσεις?
    **Θα περάσουν ποτέ αυτές οι παρενέργειες? και πότε?
    **Υπάρχει περίπτωση να αισθανθώ όπως αισθανόμουν όταν έπαιρνα τα φάρμακα? Ήμουν πολύ καλύτερα και τώρα χειροτέρεψα...

    Είναι 9 το πρωί και είμαι λίγο καλύτερα σήμερα. Είναι νωρίς ακόμα βέβαια αλλά είμαι αισιόδοξη...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    ngourgou,

    Μόνο γιατρός μπορεί να απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα που εχεις και φαντάζομαι μετά απο εξέταση.

    Ο κάθε οργανισμός αντιδράεισιαφορετικα τόσο στη λήψη όσο και στην διακοπή μιας θεραπευτικής αγωγής. Εμείς εδω παρέα μπορουμε να κάνουμε, να λέμε διάφορα, αλλά μέχρι εκεί..

    Αφού έχεις φθάσει σε κάποιο αδιέξοδο με τον γιατρό σου μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς και σε άλλον και δεν ειναι μόνο το θεμα της συμπεριφοράς αλλά κυρίως το θεμα της αγωγής.

    Μην το καθυστερείς λοιπον αλλο. Μίλα με κάποιον γιατρό όσο πιο συντομα γίνεται.

    Καλή δύναμη!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    20
    Να αλλάξω γιατρό τώρα μετά από τόσους μήνες και από τόσα λεφτά που έχω δώσει?

    Έχω δει κάποια αλλαγή και ήδη αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Απλά με ενοχλούν κάποια πράγματα σε εκείνον.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Αυτό εσύ θα το αποφασίσεις...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αν σε ενοχλούν συγκεκριμένα πράγματα τότε μίλα του!!!! Επισήμανέ του τί σε ενοχλεί μήπως βρεθεί κάποια μέση οδός.......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    εγω οταν πρωτοπηγα στον γιατρο μου δεν μου μιλουσε καθολου...εγραφε φαρμακα και εφευγα...ο γιατρος δεν ειναι καλο να ειναι α;νοιχτος με τους ασθενεις του διοτι ετσι κρατα μια αποσταση ισχυος απενταντι του ασθενους και επιβαλεται απεναντι του οσο περιεργο και να ακουγεται αυτο,\\.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    λοιπον καλον ειναι ολα τα ψυχ/κα φαρματα να ελαττωνονται σταδιακα,διοτι θα εχεις εξαρσεις και υφεσεις!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    20
    ngourgou
    τελικά τα συμπτπώματα της διακοπής τελείωσαν?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •