Πως να πείσω ατόμο να επισκεφτεί ψυχιατρο; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    Μια ακόμα σημείωση, όπως ειπα και πιο πάνω τελευταία βδομάδα παρουσιάζει τάσεις αυτο-τραυματισμού. Σήμερα μου εδειξε του μωλωπες που έκανε στα χέρια της μονη της. Δεν έδειξα να σοκάρομαι (δεν σοκαρίστηκα ωστόσο) απλά εκδήλωσα λίγο την στεναχωρια μου και της ειπα "Ρε μωρό, γιατι; Πονάς τώρα;" - χαρακτηριστικά μου είπε " Οχι αλλα εχει πλακα, πιασε να δεις " και χαμογελούσε, και το χέρι της ήταν όντως πρησμένο..

    Συγνώμη και παλι για τις επιμέρους επισημάνσεις. Αλλά είναι χαρακτηριστικό. Σας ευχαριστώ πραγματικά.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Ποσο καιρο ειστε μαζι? Αυτο το σταδιακα που ανεφερες καπου με παραπεμπει σε κατι μακροχρονιο. Ειναι σχεση η οποια προοριζεται και για κατι ποιο σοβαρο?

    Αν ειναι ετσι η κοπελα σου δεν ειναι ευτυχισμενη με τη ζωη της, δεν καλυπτεται. Η ρουτινα μαζι με τις αλλαγες που φανταζομαι θα εχουν ερθει στη σχεση σας με τον καιρο την επηρεασαν. Ισως πλεον νιωθει οτι πρεπει να βρει καινουρια πραγματα που να τη γεμιζουν , ειτε καποια ενδιαφεροντα, καποια δουλεια, καποια ατομα γυρω της κτλ. Λεει οτι θελει να φυγει απο εκεινο το μερος, υπαρχει συγκεκριμενος λογος? πχ Βαρεθηκε? Δεν υπαρχει δουλεια?

    Μπορει να νιωθει εγκλωβισμενη, να μη μπορει να οδηγησει τη ζωη της εκει που θελει. Γραφεις οτι δεν εχει το κουραγιο να κανει καποια πραγματα. Αν το εχεις εσυ , αν το θελεις ανελαβε εσυ τις πρωτοβουλιες για το τι θα κανετε. Πχ. κλεισε ενα ραντεβου με καποιο ψυχιατρο και πες της να παει. Ή αν σου ξαναπει οτι θελει να φυγετε απο κει, πες της τι επιλογες υπαρχουν για μερη. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι αποφασισμενη για να κανει το οτιδηποτε, που σημαινει οτι σε αοριστες ερωτησεις αδυνατει να απαντησει, θελει στηριξη και χωρο πιστευω, στηριξη για να σταθει στα ποδια της και χωρο για να νιωσει ελευθερη.

    Ειναι πολυ πιθανο να θεωρει οτι σε επιβαρυνει κιολας με οσα νιωθει και στην προσπαθεια της να δει αν οντως ετσι ειναι, σου λεει να την πας στους δικους της. Ισως ειναι και ενας απο τους λογους που συντελουν στο να ειναι αναποφασιστη.
    Τα πιθανα σεναρια για το πως νιωθει κτλ δεν τελειωνουν, καθε ανθρωπος και καθε σχεση εχουν τα χαρακτηριστικα τους που τους ωθουν σε συμπεριφορες. Το θεμα ειναι τι γινεται απο δω και περα.

    Πρεπει οπωσδηποτε να παει σε καποιον ψυχιατρο. Μην περιμενεις οτι ξαφνικα θα ανοιχτει και θα σου μιλησει για πραγματα, οχι επειδη δε σ'αγαπαει κτλ αλλα πολυ απλα επειδη ενδεχομενως πιστευει οτι δε θα μπορεσεις να καταλαβεις. Οταν τελικα θα ειναι να παει στο γιατρο, φροντισε να εισαι οσο το δυνατον πιο υποστηρικτικος και διακριτικος. Δηλαδη πχ μπορεις να την πας ως εκει , διχως να μπεις μεσα μαζι της, ενω οταν τελειωσει να προσφερθεις να πας να την παρεις, διχως να ρωτησεις λεπτομερειες για το τι ειπωθηκε.

    Επιμενω πολυ στο κομματι της διακριτικοτητας γιατι πιστευω οσο καλα και να ξερεις καποιον ανθρωπο , οσα χρονια κι αν περασουν υπαρχουν πραγματα που ειναι κομματια μονο του εαυτου μας και κανενος αλλου.
    Στο μεταξυ δοκιμασε να της κανεις ισως καποια εκπληξη με κανενα λουλουδι κτλ , κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα που ισως κανετε γενικως, για να την κανεις εστω και στιγμιαια να νιωσει ομορφα.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by rock View Post
    Ποσο καιρο ειστε μαζι? Αυτο το σταδιακα που ανεφερες καπου με παραπεμπει σε κατι μακροχρονιο. Ειναι σχεση η οποια προοριζεται και για κατι ποιο σοβαρο?
    Είμαστε απο τον προηγουμενο Απριλη μαζί. Γνωριστήκαμε με αφορμή ένα αθλητικο φορουμ. Αμέσως συναντηθήκαμε για να γνωριστούμε απο κοντά σπάζοντας την αποσταση στην μέση. Δέσαμε. Ναι προορίζεται για κάτι σοβαρό αλλα οι κινήσεις έγιναν σχετικά κάτω από πιεση. Δηλαδή, όταν την γνώρισα δεν ειχε δουλειά και θα έπρεπε να αφήσει το διαμερισμά της ,στην θεσαλονικη. Αναγκαστηκα θα πηγαινε στους δικου της. Ετσι λοιπον της προτεινα να δοκιμάσει στην πολη μου. Τρίπολη, και να δει αν της αρέσει. (η κοπέλα έπαθε πολιτισμικό σοκ , αλλα και κάτι παραπάνω- αυτο βεβαια λογικό όταν έχεις μεγαλώσει σε μια πολη σαν την σαλονικη...)

    Να μην στα πολυλογώ , ναι θεωρώ οτι είναι σοβαρό και θέλω να γυρησουμε μαζί πισω στην θεσαλονικη. Δεν έχουμε δουλειες και πόρους ομως και ειναι δύσκολο , οχι ομως ακατορθωτο. Το θέμα ομως ειναι οτι ειναι αυτην την στιγμη σε δύσκολη ψυχολογικη κατάσταση και ειναι πολυ αναποφάσιστη.


    Στο ψυχιατρο δεν θέλει να παει προς το παρον και δεν ξέρω τι να κάνω για να την καταφέρω. Αυτος ήταν και ο βασικος λογος που άνοιξα το θρεντ.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σου , με εχουν βάλει σε σκέψεις

    ----

    Μερικές ετσι σημειώσεις. η κοπέλα μου λατρεύει τα θριλερ , τα ψυχολογικά οχι αίματα βεβαια τα απεχθάνεται. Της αρέσουν αυτά που αφορουν την παράξενη και δύσκολη πολλες φορές λειτουργία της ψυχής μας. Με ήρωες που παλεύουν με τον εαυτο τους μέσα τους ή ζουν με αυτον (τον εαυτο) που τους καθυστά "προβληματικούς" στην καθημερινοτητά τους.

    Δύο παραδειγματα ταινών που είδαμε μαζί (είναι πολύ καλή στις επιλογές της):



    και



    και άλλες πολές , όπως και αυτή :



    ..τεσπά ίσως ειμαι παρανοικος αλλά μπορει με αυτον τον τρόπο να μου στέλνει μυνήματα ; Δεν μπορεί ίσως να μου πει ευθεως ξέρεις έχω προβλημα , βοηθησέ με - πάντως μου αναφέρει πολλές φορές πχ οτι αυτή φταίει κτλ Δεν αργεί ομως να φέρεται αυτοκαταστροφικά ξανά , να επιτιθεται σε μένα και τέλος πάντων να παγιδεύει τον ευατό της για τα καλά.

    rock σε ευχαριστώ πολύ για το ποστ σου !!! Ειλικρινα σε ευχαριστώ.

    Να δούμε πως θα εξεληχθει , έχει μια αναποφασιστικότητα , να την πάω σπιτι της , να το πολεμήσουμε μαζί και ταναπαλιν. Η αναποφασιτικότητα αυτήν την βασανίζει αρκετά ...

    οτιδήποτε μπορειτε να παρατηρήσετε ή να προτέινετε πεστε το ελευεθρα ..πάντως rock με αφορμή κάποιες παρατηρήσεις σου θεωρώ οτι δεν πρέπει να "πολεμάω" αυτό το οποίο της συμβαίνει μέσα της , παρα να μείνω σιωπηλός παρατηρητής και σύντροφος με κατανόηση και αγάπη.

    Δυστυχώς όμως είναι δύσκολο γιατι το αποτέλεσμα ειναι τοι ερχομαστε σε συγκρουση , πιστέψτε ομως οτι οχι με την πρωτη ευκολία. Κάνω πολλές προσπάθειες πολλές..θέλει ίσως περισσότερο.

    Μακάρι να με εμπιστευτεί να πάμε σε ένα ειδικό , μονη της φυσικά να τα πει και εγώ να την υποστηριξω ολοκληρωτικά.

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας παιδιά...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Reef μπορει σε αυτη τη φαση την ψυχολογικα πολυ δυσκολη η φιλη σου να εχει ταυτισει τη Θεσσαλονικη με τους δικους της, ωστε ακομα και την ευνοϊκη εκβαση, πχ να βρειτε διαμερισμα, να την αντιμετωπιζει με φοβο. Παρομοια, μπορει να ταυτιζει την Τριπολη με την ασφαλεια που της παρεχεις εσυ, και για αυτο να δισταζει να την αφησει (δεν εξηγησες αν συμπαθει την πολη σου η οχι). Ισως για αυτο να δειχνει αναποφασιστη, γιατι σε αυτη τη φαση δεν μπορει ισως τοσο ευκολα να διαφοροποιησει μεσα της φοβους απο λυσεις και συναισθημα απο λογικη. Και φυσικα στην καταθλιψη κυριαρχουν αρνητικες σκεψεις για την εκβαση των πραγματων.

    Κατα τα αλλα διαφωνω με την αποψη της rock πως οποιος αντιμετωπιζει μια δυσκολη κατασταση πεφτει σε εντονη καταθλιψη, κανει αυτοκτονικες σκεψεις και απειλες η αυτοτραυματιζεται. Δεν πιστευω οτι γινονται αυτα χωρις να υπαρχουν πιο βαθια θεματα με το παρελθον, τους γονεις κλπ. Με τις ταινιες δεν ξερω αν σου στελνει μηνυματα εκεινη, αλλα εσυ βλεπω οτι εχεις τα ματια σου ανοιχτα για να την καταλαβεις και να την προσεξεις οσο πιο καλα μπορεις : ) Ενας τροπος να καταλαβουμε τον αλλον ειναι αλλωστε μεσα απο τις προτιμησεις του, ειδικα οταν εχουν ψυχολογικο περιεχομενο. Τι πραγματα απασχολουν τον αλλον, τις εμμονες και τα "κολληματα" που εχουμε ολοι μας και μας κανουν αυτο που ειμαστε

    Ευχομαι πραγματικα να βγειτε απο την καταιγιδα...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Reef View Post
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας παιδιά...
    Δεν χρειαζεται να ευχαριστεις, εμεις εδω το ενδιαφερον μας δειχνουμε και μοιραζομαστε τις σκεψεις, τις εμπειριες και τον προβληματισμο μας πανω στη δυσκολη κατασταση που αντιμετωπιζεις. Τη μεγαλη υπομονη την κανεις ηδη εσυ!
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    oboro δεν ειπα σε κανενα σημειο του ποστ μου οτι οποιος αντιμετωπιζει δυσκολη κατασταση οδηγειται σε αυτοκαταστροφικες τασεις, δεν ξερω απο που προεκυψε αυτο που λες, καμια σχεση.
    Σε ολο το ποστ γραφω υποθετικα τι μπορει να νιωθει η κοπελα, βαζοντας και το ''αν'' στην αρχη, δηλαδη ''αν'' η σχεση τους ηταν μακροχρονια. Αυτο που μπορει εσενα να σου φαινεται απλο, σε ενα ατομο με τετοιες τασεις μπορει να φαινεται βουνο.

    Reef το διαστημα που ειστε μαζι ειναι πολυ μικρο, δε νομιζω οτι ολα αυτα μπορουν να εμφανιστουν απο το πουθενα ετσι ξαφνικα. Ολη η εξελιξη οπως την περιγραφεις μου φαινεται αρκετα γρηγορη, γνωριμια, συγκατοικηση, μετακομιση... και παει λεγοντας.
    Το να λεει ομως καποιος ανθρωπος οτι θα ειναι παντα ετσι κι οτι δεν προκειται να το ξεπερασει ποτε, ισως σημαινει οτι ειχε απο πιο παλια καποια δειγματα για τον εαυτο του που σχετιζονταν με αναλογες συμπεριφορες.

    Στο θεμα με τις ταινιες, για να ειμαι ειλικρινης πιστευω περα απ'το οτι πιθανοτατα την ενδιαφερουν ολα αυτα γενικως, ισως καπου ταυτιζει και τον εαυτο της με καποια απο αυτα. Νομιζω οτι σιγουρα καποιο μηνυμα θελει να σου δωσει μεσα απ'αυτο, αλλα το ποιο ειναι αυτο , ειναι ενα αλλο μεγαλο ζητημα που πιστευω θα σε μπερδευε ακομα περισσοτερο αν ειχες να σκεφτεις και αυτο.

    Εχω μια ακομα απορια, ξερεις πραγματα για το παρελθον της? Την εχεις ρωτησει δηλαδη? Οχι μονο για προηγουμενες σχεσεις της αλλα και για τον εαυτο της και για συμπεριφορες της, πχ αν ειχε ποτε ξανα αυτοκαταστροφικες τασεις.
    Και κατι τελευταιο, οταν πηγατε τοτε σε ψυχολογο, ειπατε στον ψυχολογο οτι εχει τετοιες τασεις και σκεψεις αυτοκτονιας και δε σας ειπε κατι σχετικο για ψυχιατρο πχ ή για χαπια κτλ?

    Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να εισαι εκει γι'αυτην, κατι που φαινεται οτι ηδη κανεις..
    Ελπιζω να πανε ολα καλα
    Last edited by rock; 04-02-2011 at 13:48.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    somewhere over the rainbow
    Posts
    39
    Γειά σου reef!!
    Διάβασα την ιστορία σου και είπα να πω και γω μία γνώμη..
    Καταρχάς πιστεύω είναι μέγα λάθος να ψάχνεις τρόπο για να την πείσεις να πάει σε ψυχίατρο..Οσο της το λες μπορεί να την σπρώχνεις προς την αντίθετη κατεύθυνση..Μερικοί άνθρωποι απλά δεν μπορούν να εκφραστούν έτσι..Ειδικά αν έχει ξαναπάει και ο γιατρός δεν της..ταίριαζε..
    Είναι πολύ όμορφες οι σκέψεις σου και η αγάπη που έχεις για την κοπέλα σου και σίγουρα όταν βγει από αυτό το λούκι θα το καταλάβει..
    Αυτή τη στιγμή φαντάζομαι ότι θα νοιώθει ότι πιέζεται από κάτι χωρίς να ξέρει ακριβώς τι είναι αυτο..
    Μην της δείχνεις ότι τη λυπάσαι σε καμία περίπτωση..Μικρές εκπλήξεις στην καθημερινότητα μπορούν να φέρουν σιγά σιγά χαμόγελα..
    Ενα λουλούδι, μία ωραία ταινία(αφού τις αρέσουν και πιστεύεις ότι σου περνάει μηνύματα μπορείς κι εσύ να κάνεις το ίδιο(προτείνω the truman show αν δεν τοχετε δει), μία εκδρομούλα ακόμα και ημερήσια, μία δραστηριότητα που της άρεσε να κάνει και πριν ακόμα και αν δεν έχει την ίδια ενέργεια μέσα της, ένα ωραίο τραγούδι (somewhere over the rainbow), ένα ωραίο φαγητάκι που θα μαγειρέψεις, μία κάρτα με όμορφα λόγια μέσα..υπάρχουν τόσα πράγματα απλά θέλει προσοχή για να μην νομίσει όπως ξανάπα ότι τη λυπάσαι..
    πολύ σημαντικό είναι να μην νοιώθει και κρεμασμένη από πάνω σου και για σενα και κυρίως για αυτήν..Εχει αλλους φίλους-φίλες εκεί που μένετε τώρα? Δεν πρέπει να τους χάσει..προετρεψε να βγει με τις φίλες τις να κάνει κάτι διαφορετικό..το θέμα είναι να βγει από τη ρουτίνα που την κρατάει σε αυτή την τόσο άσχημη κατάσταση..
    Πάρτην και πηγαίνετε μία βόλτα στη Στεμνίτσα εκεί κοντά..Είναι τόσο όμορφα..Καθίστε στο ποτάμι δίπλα και χαζέψτε την ομορφιά..
    Σε έχει δίπλα της και βαθιά μέσα της το ξέρει και σε ευγνομωνεί για αυτό, απλά όλη αυτή η αντίδραση και η ψυχολογική πίεση δεν την αφήνουν να το ζήσει..Θύμησε της..
    πόσο τυχερή είναι που σε γνώρισε..

    Ελπίζω όλα να πάνε καλά..υπομονή και αγάπη..

  8. #23
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    margarita σε ευχαριστω πολύ !

    όλα αυτά με βοηθούν , πραγματικά , ωστόσο το πράγματα εξακολουθουν να ειναι άσχημα.

    Σε συνέχεια των παρατηρησεών μου διαπιστώνω πως η κοπέλα μου έχει απότομες εναλαγγές της διάθεσης και εκφράζει στην κακή της ώρα έντονη επιθετικότητα απεναντί μου, ενώ όταν ηρεμή δείχνει να έχει ενοχές.

    Εκανα πολλά πράγματα από τα παραπάνω που ειπατε αυτές τις μέρες (και όλο αυτο το διάστημα ) και ταυτόχρονα ομως δεν κατάφερα να χειριστώ κάποιες περιπτωσεις όπως θα έπρεπε, με αποτέλεσμα κάτι καλό που κατάφερνα αμέσως μετατρεπόταν σε ολεθρο. Για παράδειγμα πήγαμε αθηνα για πατιναζ (κατι που λατρεύει να παρακολουθει αλλά δεν είχε κάνει ποτέ) , κάναμε για πρώτη φορά και περάσαμε καλά, αλλά παιδιά η θλίψη της ήταν ακόμα παρούσα ακόμα και πισω απο ένα ... χαμογελο.

    ...την επομενη μέρα προτιμησαμε να παμε μια βολτα στο ομορφο Ναύπλιο , παρα να μείνουμε μέσα στο σπίτι ( το οποίο πλέον μόνο κακές θυμησες έχει με αυτά που έχουν συμβεί..). Περπατήσαμε λίγο στην Αρβανιτιά στο πεζόδρομο και με ρώτησε το εξής : " Αν με γνώριζες τώρα , θα ήσουν μαζί μου; " - εγώ της είπα πως η ερώτηση που μου έκανε δεν μου άρεσε και πως μας παγιδεύει στον αρνητισμό. Της εξηγηση πως δεν υπάρχει πραγματική απάντηση σε αυτήν την ερώτηση και πως αν της έλεγα ένα ναι δεν θα με πιστευε ή αν της έλεγα ένα οχι τότε θα επιβεβαίωνε την αρντηική εικόνα που έχει πλέον για τον εαυτό της. Δεν το δέχτηκε και τότε καταστράφηκαν πάλι όλα. Σημασία έχει της είπα πως ΘΕΛΩ να ειμαστε μαζί και να ξεπεράσουμε τα προβλήματα... τίποτα ομως, πείσμα , θλίψη και μια εμονή απο μέρους της γιατί δεν έχω τα κότσια να της πως την αλήθεια , την δική της ομως αλήθεια...

    Δυστυχώς τώρα έχει έντονο άγχος, μίσος απεναντί μου και δεν ξέρω τι να κάνω. Ταλαιπωρείται τόσο πολύ - σήμερα το πρωι δεν αντεξα ουτε εγώ, ξέσπασα σε κλάματα , δεν άντεξα ρε παιδιά . δυστυχώς δεν άντεξα. Της έχω πει να γυρήσουμε πισω , σήμερα κιολας πηρα κάποια τηλεφωνα για να βρω δουλειά , σχέδιο πως θα ανακτήσουμε την ζωή της πισω στην θεσαλονική , η ιδια πλέον φοβάται τα πάντα.

    Μες την απογνωσή μου της ειπα πως αν δεν βοηθήσει η ιδια τον εαυτο της δεν γινεται τιποτα , πρέπει να μας δει ειδικός ...ανενδοτη.

    Πηρα τηλεφωνο τον ψυχολόγο που είχα/με παει για συμβουλές , αλλα ο ίδιος δεν φάνηκε να μπορει να μου πει τι να κάνω. Του ανέφετα την περιπτωση των αυτοτραυματισμών αλλά μάλλον δεν ήταν εύκολο και για αυτόν να μου προτείνει κάτι. Περαιτέρω προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον ψυχιατρο μήπως και μου πει κάποια ιδέα..

    ...συγνώμη αν σας ανυσηχώ ειλικρινα - ωστόσο με βοηθά αυτο το βήμα , είμαι ήδη κουρασμένος πολύ περνάμε και οι δύο ένα μαρτύριο και περισσότερο εκείνη.. Αντέχω όμως , ελπίζω οτι θα πάρει την σωστή απόφαση. Προς το παρόν δεν θέλει να πάμε σε ειδικό , δείχνει να προτιμά να γυρήσει στους δικους της και να μεινει μονη της , ωστόσο αυτό ΔΕΝ την ξελαφρώνει και παλεύει μέσα της παλεύει...

    Ευχαριστώ ρε παιδια που διαβάζετε ...είμαι σε λίγο ευάλωτη κατάσταση...

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Reef, πολύ λογικό να νιώθεις κι εσύ έτσι...γι' αυτό το λόγο όμως, χρειάζεται να πηγαίνεις εσύ συστηματικά στον ψυχολόγο που όπως είπες είχατε πάει. Από τη στιγμή που συνεχίζονται οι δυσκολίες να διαχειριστείτε την κατάσταση, ζήτα έστω και μόνος βοήθεια. Και θα σε αποφορτίζει και μπορεί να συζητάς πρακτικές λύσεις για μια πιο αποτελεσματική επικοινωνία. Η κοπέλα νιώθει ξεκάθαρα εγκλωβισμένη και πνιγμένη σε πολλές και ίσως διαφορετικές σκέψεις. Σε τέτοιες περιπτώσεις, εκτός από τις ιδέες για μια πιο ευχάριστη καθημερινότητα, χρειάζονται δύο πράγματα: τόνωση της αυτοπεποίθησης και της ασφάλειας. Οπότε, από τη μια καλό θα ήταν να δίνεις απλές, σταθερές διαβεβαιώσεις (χωρίς να μπαίνεις σε πολλές αναλύσεις και θεωρίες π.χ. σχετικά με τον αρνητισμό κλπ). και από την άλλη, μίλα της για τα θετικά της στοιχεία και τις δυνατότητες που έχει. Δέξου το πώς νιώθει, εξήγησε ότι την καταλαβαίνεις κι έχει κάθε δικαίωμα να νιώθει έτσι, όμως ενθάρρυνε την πίστη στον εαυτό της και τις λύσεις που μπορούν να υπάρξουν.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ας ορίσουμε το πλαίσιο και τα στοιχεία της σχέσης σας όπως ξεδιπλώνονται με όσα έχεις γράψει.
    Είστε δύο άνεργοι ενήλικες, μετά τα τριάντα σας. Ζείτε σε μία επαρχιακή πόλη όπου μετακομίσατε πρόσφατα. Η σχέση σας μετράει ένα χρόνο ζωής.
    Εξαρτάστε οικονομικά από άλλους. Η κοπέλα σου αρνείται να αναλάβει τη συναισθηματική της ευθύνη για τη σχέση σας, καθώς και την ευθύνη για τα δικά της θέματα υγείας. Εσύ είσαι όχι σύντροφος πια, αλλά νοσοκόμος, σύμβουλος, ψυχολόγος και σηκώνεις το βάρος της συνέχισης της σχέσης μόνος σου.
    Εκτονώνει το θυμό της πάνω σου αρκετές φορές. Έχεις φτάσει κι εσύ να ξεσπάς με θυμό και μετά να αυτοτιμωρείσαι εσωτερικά ρίχνοντάς σου ευθύνες.

    Με όσα μας έγραψες, καθώς η φίλη σου δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για καμία απόφαση που θα σας έβγαζε από το λούκι, εγώ νομίζω πως χρειάζεται λίγη
    tough love πλέον με έναν λόγο που θα της υποδείξει πως δε θα είσαι πάντα εκεί όταν δεν είναι η ίδια για τον εαυτό της άρα και για σας. Γιατί παίζει σα να είναι μόνη της σε μία σχέση, όμως δεν είναι.
    Δε δείχνει να επενδύει στη σχέση σας συναισθηματικά, ούτε να μοιράζεται το βάρος παρά για τον εαυτό της.
    Με τα παραπάνω δεδομένα, αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να της υπενθυμίσω πως σε μία σχέση υπάρχουν δύο, όχι ένας. Υπάρχεις και συ, που φαίνεσαι να υποφέρεις το ίδιο, σηκώνοντας φορτία που σε τσακίζουν.

    Ερώτηση. Πες ότι δεν αποφασίζει να κάνει το οτιδήποτε και αυτή η κατάσταση σέρνεται έτσι για μεγάλο διάστημα. Τι θα κάνεις???
    Θα παραμείνεις ένας οσιομάρτυρας της φθοράς ή θα φροντίσεις κι εσύ τον εαυτό σου, που έχεις το δικαίωμα να το κάνεις?

    Κανένας δε σώνεται με το ζόρι, δεν ξέρω αν το έχεις αναγνωρίσει αυτό...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #26
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    ..ευχαριστώ για τα replies. Δεν έχω και πολύ χρόνο για να γράψω περισσότερα στις επισυμάνσεις σας , άλλα ουτε και εχω κατι περισσότερο να πω. Πήγα προσωπικά στον ψυχιατρο αυτην την φορά να μιλήσω μαζί του για όλα αυτά. Το συμπέρασμα ειναι οτι αν ο ίδιος ο άνθρωπος δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του , τότε δεν γίνεται τίποτα, δηλαδή αν δεν θελήσει η ίδια να μιλήσει μαζί του δεν μπορώ να κανω και πολλά πράγματα. Ελπίζω να μην εξελιχθεί τουλάχιστον σε κάτι πιο βαρύ από αυτήν την βαριά δυσθιμία , ή κατάθλιψη ή ότι άλλο μπορεί να ειναι.

    Προσωπικά ήδη έχω κάνει κάποια βήματα να αλλάξουμε περιβάλλον , μίλησα για μια προσφορά εργασίας για μένα στην θεσσαλονίκη με καλούτσικο μισθό , τόσο για να μπορέσουμε να νοικιάσουμε (οχι αμέσως )ένα δικό μας διαμερισματάκι πισω στην πόλη της. Της το λέω μήπως και συνέλθει λιγάκι , αλλά δεν δείχνει ιδιαίτερα αισιοδοξη , δεν την βλέπω να ενθουσιάζεται έστω και λίγο...χαρακτηριστικά η ιδια μου λέει οτι δεν την νοιάζει!!! Τι άλλο να κάνω, πραγματικά δεν ξέρω... Με τόσα που έχουμε περάσει έχω και εγώ τις κυκλοθυμίες μου, θα ήθελα κάποια στιγμή να συνεχήσω για μένα τις συζητήσεις με αυτόν τον ψυχοθεραπευτή , γιατί μου φάνηκε και πολύ καλός...

    Σας παρακαλώ όσοι διαβάζετε αυτο το θρεντ , μην αφήνετε τον εαυτό σας να κυλήσει σε δύσκολες για σας περιόδους. Κάντε το βήμα και βρείτε έναν καλό ειδικό , κάντε το. Μετανιώνω την ώρα και την στιγμή που δεν το έκανα νωρίτερα, μιας και η ίδια πριν τρις μήνες του συζητούσε , τώρα όχι ...

    Ευχαριστώ , δεν έχω κάτι άλλο να γράψω. Αν γινει κάτι πιο ανατρεπτικό θα ενημερώσω το θρεντ. Ελπιζω ακόμα , και ταυτόχρονα απελπίζομαι που δεν βλέπω έστω ένα σημάδι αλλαγής στο προσωπο της μέσα από ένα νέο πλάνο που ετοιμάζω.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. πως να τον πεισω?
    By Veroniki in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 153
    Last Post: 14-04-2011, 01:54
  2. Πως ενα ατομο γ@#$ει την Ψυχολογια σου σε χρονο DT
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 25-10-2010, 16:54
  3. Πως να πεισω καποιον να παει σε γιατρο???
    By Dionisis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2009, 16:03
  4. Ο καρκίνος σε άτομο της οικογένειας...
    By mary_loo in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 3
    Last Post: 01-11-2007, 01:05
  5. Βοήθεια με υποχόνδριο άτομο
    By Neronas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2006, 02:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •