Οταν το περιβαλλον που ζεις σου μοιαζει εχθρικο... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Παντα νοητα κα πισω απο ενα υπολογιστη
    να μην ξεβολευομαστε κιολας απο τις ροτες που πηραμε με 2 στραπατσα στη ζωη μας,και αραξαμε

    Αχχ!! να σε ρωτησω κατι βρε κενο ?

    αν αυριο πες οτι , δεν υπηρχαν οι δικοι σου το σπιτι σου κτλ ,επεφτε και εμενες εξω μακρυα απο τη ασφαλεια ,που αισθανεσαι τωρα

    τι θα εκανες ??? για να επιβιωσεις να φας να πιεις και για να ζησεις ??,απλα πραγματα ρωταω επιβιωσης ..

    βεβαια αν θες μου απαντας .

    Γιατι εχεις διαχωρισει τις θεσεις σου και αυτοματα κατατασεις ανθρωπους ,σε οτι δεν σε βολευει και σε οτι θεωρεις οτι προσβαλει την ανωτερη νοημοσυνη σου ,και την εικονα σου σαν θεο της αυτοπεποιθησης ,να μην απαντας
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Paolo_1 View Post
    ΚΕΝΟ με το χέρι στην καρδιά,αν εσύ ήσουν βολεμένος στην καθημερινή σου ζωή,με μια δουλειά που σου άρεσε και έβγαζες σχετικά καλά λεφτά,με μια κοπέλα που ταιριάζατε και με μια καλή παρέα θα εξακολουθούσαν να σ'ενοχλούν τόσο πολύ όλα αυτά(μετανάστες,γρήγοροι ρυθμοί ζωής,'σύστημα' κλπ.);Ή μήπως κι εσύ θα κοίταζες την πάρτη σου και θα γινόσουν σταρχιδιστής;Οπότε,και αυτοί που έχουν στη ζωή τους τα παραπάνω,τί τους νοιάζει τώρα για όλα τ'άλλα;Αυτούς που δεν έχουν κάτι στην δικιά τους ζωή να τους γεμίζει τους φταίει το ένα και το άλλο,έχουν οργή και κενά που δεν μπορούν να καλύψουν.
    θα γινομουν πιο αδιαφορος αφου τουλαχιστον θα καλοπερνουσα. ομως δε θα επαυα να ημουν μελος της κοινωνιας, αφου για να παω στη δουλεια μου πχ, αναγκαστικα θα εβλεπα τους μεταναστες, θα ζουσα τους γρηγορους ρυθμους ζωης με το αγχος να με τρωει, και φυσικα οτι αλλο συνεπαγεται με το συστημα που εγραψες. απ'τη στιγμη ομως που δεν εχω καμια απολυτως στηριξη και δε νιωθω να παιρνω απ'τη κοινωνια, δε νιωθω κανενα χρεος να δωσω κι ολας. αντιθετως αφου μου ζητανε, μου ρχεται να τους το επιστρεψω κανωντας τους ζημια! οποιος εφαγε τα καλυτερα του χρονια σε κωλοσχολεια ή εστω ακομα και τον εναν χρονο υποχρεωτικης θητειας παριστανωντας τον μαλακα, καταλαβαινει.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πως τα καταφερνεις βρε κενο?
    εσυ "μιλας" κι εγω "ακουω" μονο "μπλα μπλα μπλα μπλα...."
    που τις ξερεις εσυ τις αξιες μας και σου φερνουν κι εμετο?και για τινος τις αξιες μιλας?
    θεωρεις οτι ολοι οι αλλοι πλην εσου του πεφωτισμενου εχουν τις ιδιες αξιες?
    και ποιες ειναι οι δικες σου τελικα?
    ενα "εγω,εγω εγω εγω"λες συνεχως και δεν σηκωνεις το χερακι σου ουτε για ν αλλαξεις καναλι απ οτι καταλαβαινω.
    για πες μου με ποιον τροπο εχεις ξεπερασει τον ωχαδερφισμο και το βολεμα για τα οποια κατηγορεις συμπαν το εθνος?κανεις οτιδηποτε δημιουργικο εστω και κοντρα σε αυτο που κανουν οι κακοι "αλλοι"?
    πατριδα-θρησκεια-οικογενεια για αρχη. υστερα μιας κι αναφερθηκε στη πισω σελιδα, το να εχεις κωλοχαρτα, με τα οποια η κοινωνια σε δεχεται σαν "αξιο" και μορφωμενο οπως ειπε η Θεοφανία και ισχυει για την καθε λολοστεφανια anyway. το ιδιο και με τα γνωστα κωλοχαρτα που κουμανταρουν τη ζωη μας, τα λεφτα! αλλα ας μη πουμε τα περι λογοκρισιας και ελευθεριας ακομα και της εκφρασης απλα, γιατι ειδικα εσενα σε ενοχλει τοσο που ουτε σε φορουμς δε θελεις να βλεπεις παραλογες σκεψεις! γενικα δε σεβομαι τιποτα και κανεναν, ειμαι της αποψης οτι ο σεβασμος κερδιζεται, δεν επιβαλλεται!
    ποτε δεν ειπα οτι ειμαι πεφωτισμενος. ουτε οτι ειμαι τελειος κι εχω ξεπερασει τον ωχαδερφισμο και τα υπολοιπα, Ελλαδα μεγαλωσα κι εγω, ειναι φυσιολογικο να ειμαι τεμπελης κι οτι αλλο θελετε να μου προσαψεται. και σε περιπτωση που δε το καταλαβες ανοιξα το θεμα επειδη το περιβαλλον και ισως η χωρα γενικοτερα ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ για να κανω κατι παραπανω. το να με ρωτας αν κανω κατι δημιουργικο, ειναι σαν να λες αν εχω δουλεια να πουμε ή σπουδαζω.
    ειναι φυσιολογικο να μιλαω μονο για τον εαυτο μου, για ποιον θες να μιλησω για σενα ? αφου δε σε ξερω κι ουτε καν με ενδιαφερεις, πως μπορω να το κανω ?
    το μοναδικο αξιολογο πραμα που μπορω να βρω ειναι η τεχνη, και συγκεκριμενα η μουσικη και ο κινηματογραφος. δε βρισκω τπτ αλλο ενδιαφερον κι αξιολογο απο την ανθρωποτητα. και παλι καλα γιατι οταν εισαι μεστην απαθεια συνηθως δε βρισκεις οτι αξιζουν τα παντα!

    Quote Originally Posted by soft View Post
    Παντα νοητα κα πισω απο ενα υπολογιστη
    να μην ξεβολευομαστε κιολας απο τις ροτες που πηραμε με 2 στραπατσα στη ζωη μας,και αραξαμε

    Αχχ!! να σε ρωτησω κατι βρε κενο ?

    αν αυριο πες οτι , δεν υπηρχαν οι δικοι σου το σπιτι σου κτλ ,επεφτε και εμενες εξω μακρυα απο τη ασφαλεια ,που αισθανεσαι τωρα

    τι θα εκανες ??? για να επιβιωσεις να φας να πιεις και για να ζησεις ??,απλα πραγματα ρωταω επιβιωσης ..

    βεβαια αν θες μου απαντας .

    Γιατι εχεις διαχωρισει τις θεσεις σου και αυτοματα κατατασεις ανθρωπους ,σε οτι δεν σε βολευει και σε οτι θεωρεις οτι προσβαλει την ανωτερη νοημοσυνη σου ,και την εικονα σου σαν θεο της αυτοπεποιθησης ,να μην απαντας
    soft εσυ εισαι αυτη που θα πρεπει να μαθει να απανταει, σου γραψα κατεβατο στο αλλο θεμα και εκανες τη κοτουλα ουτε καν τα διαβασες, και τωρα ερχεσαι και μου λες οτι δεν απανταω ? απανταω σε ολους, οσους εχουν να μου πουν κατι καινουργιο τουλαχιστον, και ειδικα χωρις να με προσβαλλουν!

    απαντωντας τωρα και σε αυτα που ρωτας εδω να πω οτι δεν νιωθω καμια ασφαλεια, και ειμαι ετοιμος να φυγω οποιαδηποτε ωρα και στιγμη, μονιμως στο ποδαρι. οπως και το εκανα στο παρελθον για διακοπες με πρωην σχεσεις μου τα καλοκαιρια χωρις να δωσω σημεια ζωης, ειτε οπως ηταν και περσυ που συγκατοικουσα για λιγο με καποια. μακαρι να βρισκα και φετος να συγκατοικησω αλλα τι κριμα που δεν εκατσε ακομα για να ξεκουμπιστω τελικα.

    αν πεθαιναν οι γονεις μου και αναγκαστικα ερχοντουσαν ολα στα χερια μου, ισως επαιρνα τα λεφτα κι εφευγα αρχικα για ενα ταξιδακι καπου αλλου, παρακαλωντας να μεινω μονιμα εκει και να ξαναφτιαξω τη ζωη μου. δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι η θλιψη οταν χανεις τους γονεις σου, ειδικοτερα οταν εισαι και μονος σου χωρις ατομα να σε στηριζουν, ειναι μεγαλη και δε ξεπερνιεται ευκολα. οποτε αν οχι αυτο γιατι δεν ειναι κι ευκολο, μπορει απλα να εμενα εδω και να τα ετρωγα κανωντας κυριολεκτικα οτι μαλακια μου ερθει για να νιωσω καλυτερα, κι οταν τελειωναν μπορει να αγοραζα μεχρι κι οπλα να σκοτωνα οποιον με στραβοκοιταξει στο δρομο και τελικα να αυτοκτονουσα κι ολας.

    τελος, ειναι δικαιωμα σου να συνεχισεις να νομιζεις οτι δεν εχω ζησει τπτ απολυτως στη ζωη μου κι οτι ειμαι 24ωρες το 24ωρο απ'τη μερα που γεννηθηκα μονιμως πισω απο εναν υπολογιστη, κι οτι αλλο χειροτερο. τι κριμα που οσο κι αν θα το θελα, στη πραγματικοτητα δε γινεται γιατι εχω κι αλλες αναγκες ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ. κανονιζουμε οποτε θελεις να τα πουμε κι απο κοντα για να πειστεις οτι ειμαι ανθρωπος! και συγνωμη ειλικρινα αν σου χαλαω την εικονα του οποιου bot εχεις σχηματισει.

    καληνυχτιζω τωρα για υπνο οπως κανουν οι φυσιολογικοι ανθρωποι.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    οχι κενο ,δεν εκανα την κοτουλα ,απλα οι απαντησεις σου δεν μου εκαναν κατι ,για να σου απαντησω

    παρερμηνευσες τα παντα οπως παντα

    και οπως τωρα

    Η ερωτηση απο μενα ηταν σαφεστατη και καθαρη ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ

    βρε ανθρωπε ,και επρεπε να βρεις τις πρωτες αναγκες σου ,οπως φαγητο σπιτι ,να αρχιζεις να αγωνιας για το ρευμα το τηλ το ενοικιο τι θα εκανε ??

    και η απαντηση που μου δινεις ειναι ,οτι αν θα πεθαιναν και ερχοντουσαν ολα στα χερια μου
    και θα εκανα και θα ερανα

    κενο βλεπω οτι οχι εισαι επαναπαυμενος ,αλλα χιλιοαναπαυμενος πισω απο τους δικους σου εδω ,για να το παιζεις επαναστατης ποπολαρος

    Αλλα αλλο σε ρωτησα αν αυριο δεν ειχες τιποτα και το εντερο σου πονουσε απο τη πεινα ,και δεν ειχες τσιγαρα σπιτι ,και οι γονεις δεν ειχαν

    τι θα εκανες ?????????
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    προς το παρόν εγώ δν έχω τσιγάρα, κ με βλέπω να πηγαίνω περίπτερο ξημερώματα...

    Θέμα: Οταν το περιβαλλον που ζεις σου μοιαζει εχθρικο...
    αυτό είναι το θέμα του κενό, αλλά μετατράπηκε σε " μαλώνω το κενό για τη στάση ζωής που έχει..."

    γιατί?
    έχουμε άλλες απόψεις, τις εκθέτουμε, τις στηρίζουμε αλλά γιατί αυτός ο τόσο επιθετικός τόνος ?
    επειδή όσο γράφει δν είδα πουθενά να είναι αγενής.
    γίνεται επιθετικός μόνο όταν ο τρόπος που τον αντιμετωπίζουν είναι του στυλ :ωχ τί να μας πεις κ εσύ που είσαι βολεμένος με τα λεφτά του μπαμπά...
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    ναι μαλλον εχεις δικιο αρκτος ,δεν το ειδα πουθενα αυτο

    Κενο γραψε λαθος ,και μη μου απαντησεις ....ολα καλα ,σοβαρα το λεω

    sorry
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Φίλε, δεν μπορούσες να με εκφράσεις περισσότερο. Κι εγώ έχω σιχαθεί μετά βδελυγμίας το κάφρικο περιβάλλον του Ελλαδιστάν. Με τους πολιτικούς που δεν έχουν κανένα δείγμα σεβασμού για τις ζωές μας, με το αραλίκι της έκφυλης νεολαίας στις καφετέριες και τη φραπεδιά στο χέρι, με τους ψευτομάγκες που το παίζουν κάποιοι χάρη στα λεφτά του μπαμπά τους, με το πάλαι ποτέ βόλεμα στο δημόσιο κλπ. Παρομοίως, έχω αρχίσει να μη βλέπω την ώρα πότε να ξεκουμπιστώ από εδώ. Όταν τελειώσω μ' αυτή τη σχολή, θα το φροντίσω εξάπαντος. Διαφορετικά, όσο κάθομαι εδώ, τόσο θα μιζεριάζω με την ανεργία και τη συνακόλουθη εξάρτησή μου απ' αυτό το κωλοσόι που έχω μπλέξει.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Πώς μαθαίνεις να ζεις με αυτό?
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 01-03-2011, 01:41
  2. Οταν η μέρα μοιάζει φορτίο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 15-11-2010, 12:22
  3. ΙΨΔ και περιβαλλον...
    By Agkathi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-01-2010, 00:21
  4. κληρονομικοτητα ή περιβαλλον???
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2009, 15:53
  5. Ένα ακόμα θέμα που μοιάζει με chat
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 202
    Last Post: 13-06-2009, 01:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •