Μην το πειτε ποτε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359

    Μην το πειτε ποτε

    :( εκανα την λαλακια και ειπα σε ολους τους φιλους μου οτι επαιρνα ψυχοφαρμακα πριν απο καιρο και τωρα ολοι με αποφευγουν , με λενε τρελο και με αντιμετωπιζουν με οικτο. Παιδια αυτα δεν λεγονται..μη το πειτε ποτε και θα ζειτε μια νορμαλ ζωη...σας μιλαω με αγαπη και ειλικρινα...εγω νιωθω χαλια δν εχω φιλους τωρα..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Το συμπερασμα ειναι πωσ ποτε δεν ηταν φιλοι σου πραγματικοι γι αυτο και αλλαξαν συμπεριφορα απο τη στιγμη που τουσ ειπεσ οτι κανεισ χρηση αυτων των φαρμακων.Αν και στην Ελλαδα
    υπαρχει ακομα το ταμπου με τα ψυχοφαρμακα υπαρχουν ανθρωποι που δεν θεωρουν τρελλο καποιον που τα εχει αναγκη .Ισωσ θα πρεπει να βρεισ καινουργιουσ φιλουσ ¨...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν πρεπει να το λες.
    Οχι οτι αλλαξε κατι με τις φιλικες σου σχεσεις μαλλον αλλα ειναι αμφιδρομη η σχεση , επηρεαζεσαι και συ και βλεπεις καποια πραγματα αρνητικα.
    Αλλα μπορει και να αλλαξε η συμπεριφορα τους.
    Τεσπα εγω σκεφτομαι το αλλο.

    Να τσακωνεσαι πχ και να σου λεει ο αλλος μηπως δεν πηρες τα φαρμακα σου?
    Να εκνευριζεσαι και να σε κοιταει με αγωνια σαν παραδειγμα.

    Επειδη ειμαστε ανθρωπινοι ειτε παιρνουμε φαρμακα ειτε οχι , ισως να μην χρειαζεται να βαλουμε σε τετοιο λουκι τον εαυτο μας και τους αλλους.

    Δεν ειναι τοσο θεμα στιγματος , οσο το οτι δεν ειναι σαν να λες τα νεα για το καιρο ή οτι εχεις καλους στα ποδια. Δεν υπαρχει λογος να δημιουργεις ανησυχιες στον αλλον και στον εαυτο σου εαν εισαι καθ'ολα λειτουργικος...αντε
    τωρα να εξηγησεις τα ανεξηγητα , περι ψυχωσεως κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    τι να τον κανεισ τον φιλο τοτε αν ειναι να κρυβεσαι???? οι φιλοι δεν ειναι για να λεσ τα εσωψυχα σου? Μηπωσ μπερδευετε την φιλια με την παρεα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    τι να τον κανεισ τον φιλο τοτε αν ειναι να κρυβεσαι???? οι φιλοι δεν ειναι για να λεσ τα εσωψυχα σου? Μηπωσ μπερδευετε την φιλια με την παρεα?
    Δεν ειναι το σημαντικο στην ζωη μου να λεω οτι εχω ψυχωση.
    Εχω αγχος σημερα για αυτο το λογο , εχω στεναχωρια γιατι σκεφτομαι ετσι σημερα κλπ.
    Σκοπος μου δεν ειναι να διατυμπανιζω την ταμπελλα που μου κολλησε ενας ψυχιατρος , αλλα να λεω τους προβληματισμους μου εαν αυτο εννοεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ναι αυτοι που αντιδρουν ετσι σιγουρα δε θεωρουνται φιλοι!
    και γω την πατησα ετσι με 2-3 ατομα που θεωρουσα φιλους!
    αν οπως λεει και ο κηπ εισαι λειτουργικος τοτε απλα ζεις τη ζωη σου φυσιολογικα χωρις να χρειαζεται να στιγματιζεις τον εαυτο σου!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Ναι ο φιλοσ ειναι για να λεσ και τουσ προβληματισμουσ σου και νομιζω πωσ μια πραγματικη φιλια δεν χανεται στα δυσκολα. Δεν εχω τετοιο φιλο γιατι ουτε εγω υπηρξα καλη φιλη στο παρελθον αλλα λεω πωσ ειναι και πωσ θα θελα να ειναι τα πραγματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by the_downward_spiral View Post
    :( εκανα την λαλακια και ειπα σε ολους τους φιλους μου οτι επαιρνα ψυχοφαρμακα πριν απο καιρο και τωρα ολοι με αποφευγουν , με λενε τρελο και με αντιμετωπιζουν με οικτο. Παιδια αυτα δεν λεγονται..μη το πειτε ποτε και θα ζειτε μια νορμαλ ζωη...σας μιλαω με αγαπη και ειλικρινα...εγω νιωθω χαλια δν εχω φιλους τωρα..

    συμφωνω απολυτα μαζι σου!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    είναι όμως και το άλλο..θες ρε παιδί μου να το βγάλεις από μέσα σου
    ναι ξέρω δε χρειαζεται οι άλλοι να ξέρουν τα εσώψυχα σου
    αλλά δεν είναι μια ανακούφιση να το βγάζεις απο μέσα σου;

  10. #10
    το ότι έπεσες σε κάφρους δεν σημαίνει πως είναι όλος ο κόσμος έτσι.
    Όποιος σε θέλει θα σε θελει γι αυτό που πραγματικά είσαι και όγι γι αυτο που ΛΕΣ ότι είσαι.
    Πήγαινε παρακάτω και βρες άτομα με πραγματική αξία, να είσαι σίγουρος πως υπάρχουν και θα μπορείς να λειτουργείς ελεύθερα μαζί τους.
    Δυστυχώς δεν είναι ευκολο, αλλά πιστεψε με δεν είναι και αδύνατο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    το στίγμα σίγουρα υπάρχει.
    αυτό δν το αμφισβητεί κανείς.

    όπως είπαν κ τα παιδιά παραπάνω, δν ήταν πραγματικοί φίλοι.
    αν οι φίλοι σου δν καταλαβαίνουν πως έχεις ένα πρόβλημα υγείας όπως όλα τα υπόλοιπα προβλήματα υγείας, δν είναι φίλοι.
    αν ο φίλος σου ένας τόσο κοντινός σου άνθρωπος δν το κατανοεί κ δν θέλει να το κατανοήσει αφού του το εξηγήσεις, δν έχει νόημα να παραμείνεις μαζί του.

    κηπ, λες παραπάνω πως όταν σε δει κάποως θα σε ρωτήσει αν πήρες τα φάρμακά σου π.χ
    δν καταλαβαίνω γιατί να μν σε ρωτήσει.
    από ενδιαφέρον κ από αγάπη θα σε ρωτήσει.
    ένας ασθενής χρειάζεται ανθρώπους γύρω του που να νοιάζονται κ να τον φροντίζουν.

    το να το κρύβεις από δικούς σου ανθρώπους σημαίνει πως αυτοστιγματίζεσαι.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ok! ομως δεν λεμε για τους αδελφικους φιλους που εχεις πολλα χρονια( κ δεν νομιζω οτι εχουν πολλοι,πολλους αδελφικους φιλους) αλλα τους κοινωνικα γνωστους που θα μπορουσαν να γινουν καλυτεροι φιλοι ,αλλα η σκεψη οτι παιρνεις αντιψυχωτικα καθοριζει κ τη σχεση που θα εχει ο κοινωνικα γνωστος-φιλος-παρεα κλπ μαζι σου!
    Δεν ειναι οπως με τον διαβητικο, οπως θελουν να το παρουσιαζουν οι γιατροι,οι φιλοι,η παρεα ,ο κοσμος,το αντιμετωπιζει με οικτο κ κρατωντας τις αποστασεις σε δεχονται ,αφου σε ρωτησουν αν παιρνεις τα φαρμακα σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ο γνωστός που θα μπορούσε κάποια στιγμή να γίνει φίλο σου, αν ενδιαφέρεται για μια φιλία κ του το πεις, θα σε ρωτήσει τί ακριβώς είναι αυτή η ασθένεια, πώς αντιμετωπίζεται, πώς νοιώθεις κλπ.
    αν ενδιαφέρεται λέω κ πάλι.

    όσο για τον οίκτο που νοιώθουν για τον διαβητικό, προσωπικά όχι ευχαριστώ δν θα πάρω.
    δν είμαι καμιά δύσμοιρη.
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Διάβασα για τους φίλους του/της downward και βγήκα απο τα ρούχα μου!!!! Καλά αυτοί που ζούνε?????????? Τόσο αναίσθητοι είναι που δεν έχουν ποτέ νοιώσει λίγο χάλια? Με όλα αυτά που ζούμε σήμερα κι αν είσαι και λίγο ευαίσθητος είναι πολύ φυσικό να πάθεις κατάθλιψη....... Το αφύσικο είναι να μην πάθεις!
    Δεν είναι λέπρα! Είναι μια ασθένεια που υποφέρεις αλλά θεραπεύεται!
    Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ένα ταμπού, ειδικά στις πιο μεγάλες ηλικίες πιστεύω. Για μένα ξέρουν εκτός απο την οικογένειά μου ακόμα δύο άτομα ότι κάνω θεραπεία. Δεν χρειάζεται να το ξέρει κανένας άλλος γιατί δεν εμπιστεύομαι εύκολα κάποιον, και αφού δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί να το πω?????
    Μήπως δεν σε έχουν κάνει πέρα και είναι η ιδέα σου????
    Ξέρω 'γω βρε παιδιά, τι να πω........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Eγω αντιθετα θα ελεγα οτι πρεπει να το λες απ την αρχη, για να μην χανεις το χρονο σου με κρετινους..............
    Γιατι ο χρονος ειναι χρημα!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. πειτε μουυυ plz
    By anonimi in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 17:03
  2. rivotril πειτε μου
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-2010, 00:50
  3. Πείτε μου την γνώμη σας
    By may in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 23-04-2010, 18:38
  4. Πείτε τις φοβίες σας!!
    By a_friend in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 315
    Last Post: 01-07-2009, 23:18
  5. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •