Φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    14

    Φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας

    Καλημέρα σε όλους,

    Πιστεύετε οτι μπορεί ένας άντρας να βλέπει μόνο φιλικά μια γυναίκα (ειδικά αν είναι εμφανίσιμη) και παντρεμένη; Αν εκείνη τον βλέπει μόνο σαν φίλο τι μπορεί να κάνει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    να κρατησει αποστασεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Νομίζω ισχύει η φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας. Κάποια στιγμή θα βγει από τη μία ή την άλλη πλευρά το ερωτικό. Αν αυτό διευθετηθεί σωστά η φιλία θα συνεχίσει.

  4. #4
    συμφωνώ με τον Αλέξανδρο. Βέβαια, υπάρχουν άνθρωποι και άντρες και γυναίκες που βάζουν μπροστά τον όρο φιλία, μόνο και μόνο για να βρίσκονται κοντά στο αντικείμενο του πόθου τους και ποτέ στην ουσία δεν υπάρχουν ως πραγματικοί φίλοι.
    Μου έχει τύχει αυτό και είχα τον "φίλο" να μου θάβει συνέχεια τον σύντροφο και να προσπαθεί να βγάλει, (πάντα με λεπτότητα βέβαια), τη σχέση μου προβληματική ώστε να χωρίσω. Έκοψα λοιπόν τις πολλές-πολλές φιλίες και γλίτωσα.
    Είναι δίκοπο μαχαίρι και καθόλου ειλικρινής σχέση όταν υπάρχει ερωτικό ενδιαφέρον απ την άλλη πλευρά.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Έχω την εντύπωση ότι σημαντικός παράγοντας για την εξέλιξη μιας τέτοιας σχέσης σε φιλική ή όχι, είναι το συναίσθημα που ένιωσαν όταν ο ένας αντίκρισε τον άλλο για πρώτη φορά...

    Αν αυτή η αρχική προσέγγιση δεν είχε ίχνος ερωτισμού, σεξουαλικής έλξης κ.λπ. τότε είναι δυνατόν να εξελιχθεί σε μια καλή φιλία. Σκεπτόμενος τις περιπτώσεις των γυναικών με τις οποίες είμαι κοντά ως φίλος, εντοπίζω ότι κοινό τους σημείο ήταν ότι, αυτό που μας έφερε πρώτη φορά κοντά, ήταν κάποιο θέμα έξω από το ερωτικό ενδιαφέρον. Ουσιαστικά, είτε εμπλεκόμασταν σε κοινές δραστηριότητες, είτε είχαμε κοινά ενδιαφέροντα και στηρίξαμε τη σχέση μας πάνω σε αυτά.

    Από την άλλη αν οι πρώτες ματιές, τα συναισθήματα, έχουν ερωτική έλξη, θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο (όσο και αν κάποιες φορές υποστηρίζεται το αντίθετο) να συνάψουμε καθαρές φιλικές σχέσεις.

    Έχω σχετική εμπειρία με "φίλη" στο παρελθόν...
    Βάζω εισαγωγικά μιας και από την πρώτη στιγμή ο ένας προσέγγισε τον άλλο επιδιώκοντας κάτι διαφορετικό. Αν και για κάποιο διάστημα παίζαμε τους φίλους, δεν αργήσαμε να περάσουμε σε άλλο επίπεδο... Απλά η "φιλία" ήταν η πρόφαση ώστε να είμαστε πιο κοντά... Το ωραίο είναι ότι όταν δεν ήμασταν πια μαζί, δεν είχαμε να πούμε σχεδόν τίποτα… :)

    Άλλαξαν οι καιροί… τα δύο φύλλα, ιδιαίτερα μετά την είσοδο της γυναίκας στην εργασία, έχουν περισσότερες ευκαιρίες για επαφές. Φυσιολογικό είναι να αναπτύσσονται και σχέσεις πέρα από ερωτικές…

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    συμφωνω με αυτο που εγραψες

    και με πολυ ωραιο τροπο το εγραψες gus :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Similar Threads

  1. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 12:17
  2. Μερα της γυναικας
    By Lef in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 11-03-2010, 22:28
  3. Η πρωτη μου φορα με μια γυναικα η ενα ανδρα
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2009, 13:19
  4. Replies: 154
    Last Post: 17-10-2008, 16:50
  5. Φιλική σχέση μεταξύ άντρα και γυναίκας(και από τις 2 μεριές) υπάρχει?
    By marily in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 06-02-2008, 23:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •