Πόσο σημαντική είναι μια αγκαλιά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    133

    Πόσο σημαντική είναι μια αγκαλιά?

    Είχα ακούσει κάποτε ότι ο καθένας μας χρειάζεται 4 αγκαλιές καθημερινά για να νιώθει πλήρης ψυχικά(συνειδητά αλλά και στο υποσυνείδητο).Αληθεύει αυτό?Για εσάς πόσο σημαντικές είναι οι αγκαλιές?
    Σκεφτόμουν τις προάλλες ότι αν ισχυει όντως αυτο,τότε έχω στερηθεί χιλιάδες αγκαλιές (4 Χ 365 ημερες το χρονο Χ 10 χρονια ας πουμε=14560 αγκαλιες),διότι δεν εχω ανθρώπινες επαφές.Εσείς πως τα πάτε με τις αγκαλιές?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Μου αρεσουν τρομερα οι αγκαλιες .Ο μονος ανθρωπος που παιρνω αγκαλια τουλαχιστον 5 φορες την μερα εδω και 7 χρονια ειναι ο γιος μου.
    Νιωθω υπεροχα οταν αγκαλιαζομαστε και βγαζουμε ψηλους ηχους οπως η φαλαινα με το μωρο φαλαινακι της :P

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εξαρταται ποιος τη δινει. με τη κοπελα μου θελω να ειμαι μονο αγκαλιες και γλωσσοφιλα ολη την ωρα. με αλλους συγγενεις οταν ερχονται επισκεψη πχ δε θελω καν να μου μιλανε ποσο μαλλον να με ακουμπανε κι ολας! το ιδιο ισχυει και για τους γονεις. ξερω οτι μια αγκαλια ειναι σαν χαιρετισμος και σαν ενδειξη αγαπης, αλλα αμα δε τη νιωθουμε αυτη την αγαπη τι να κανουμε. τους γονεις και τους συγγενεις εξαλλου δε τους διαλεγεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Παιδια προχθες με φηλισε μια θεια μου και μονο που δεν ξερασα.Μυριζε σκορδο και απο το ανω χειλος της πεταγοντουσαν κατι τριχες (μουστακια) 6 εκατοστα!Επαθα πλακα σαν ξηφος με καρφωναν τα μουστακια της :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    "We need four hugs a day for survival. We need eight hugs a day for maintenance. We need twelve hugs a day for growth."

    Virginia Satir

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    133
    Δεν μιλησα για φιλιά,τα φιλιά δεν τα μπορώ.ΚΕΝΟ εχεις δικιο,τους γονεις και τους συγγενεις δε τους διαλεγεις,ποσες φορες το χω πει στη ζωη μου αυτο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Η αγκαλια.πολυ απαραιτητη. θα ελεγα και "θεραπευτικη" πολλες φορες.μεσα σε μια αγκαλια νιωθεις ασφαλεια, παιρνεις και δινεις συναισθηματα αγαπης, αποδοχης,εκτιμησης..εχει πολλες μορφες μια αγκαλια και νομιζω ειναι η γλυκια μας "φυλακη".
    ειναι βασανιστικο να την θελεις και να σου λειπει, ειτε προκειται για ερωτικη αγκαλια, ειτε για πατρικη ,ειτε φιλικη.μηπως και στις δυσκολες στιγμες μας δεν επιζητουμε μια αγκαλια;
    Last edited by γιώτα2; 07-05-2011 at 17:40.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    "Θεραπευτική", η λέξη που έψαχνα. Σου στέλνω μια διαδικτυακή αγκαλιά Γιωτάκι.
    Μέσα σε μια αγκαλιά λιγοστεύουν τα δάκρυα, οι πόνοι, οι άνεμοι, η βροχή, οι σεισμοί.???
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by rock View Post
    "We need four hugs a day for survival. We need eight hugs a day for maintenance. We need twelve hugs a day for growth."

    Virginia Satir
    ποσο πολυ, μα ποσο πολυ μ αρεσει η Virginia Satir....να σαι καλα rock:)

    Κατα τα άλλα για μενα η αγκαλια δεν "βγαινει" μηχανικα, αλλα εχω προσεξει οτι το σωμα σου σε καποια ατομα αυθορμητα εκφραζεται καπως ετσι, αγκαλιαζοντας καποιους κ αποφευγοντας να αγκαλιασει καποιους αλλους. Τον τελευταιο καιρο, προσπαθω να δωσω βάση στα "σηματα" σαν κι αυτο που εκπεμπει το σωμα μου κ να δω τί θελει να μου πει για το πώς νιωθω για τον καθε ανθρωπο.

    Παλιοτερα με πιεζα να αγκαλιαζω συγγενεις κ οσους "πρεπει" ή να το ανταποδωσω. Τα τελευταια χρονια εχω αποδεχτει οτι δεν μου βγαινει με πολυ κοσμο η αγκαλια κ σεβομαι την αναγκη μου. Παρα μονο με οσους νιωθω πιο κοντα.

    Πιστευω κι εγω πώς χρειαζομαστε την επαφη ΚΑΙ με το χαδι, ΚΑΙ με την αγκαλια για να νιωσουμε πιο κοντα με τον αλλο, πιο πληρεις συναισθηματικα.Κι οτι η απουσια τρυφεροτητας ή εκδηλωτικοτητας μπορει να υποδηλωνει κ ενα εσωτερικο "παγωμα" που δεν περιοριζεται μονο στο σωμα.
    Last edited by Sofia; 07-05-2011 at 21:48.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Πολλες φορες ειναι η παρουσια και μονο σημαντικη, να ειναι καποιος διπλα σου, να σου σηκωσει καποιος το τηλ, να σε ακουσει, να σε αγαπαει και να το ξερεις, κι ας ειναι μακρια και δε μπορει να σε φτασει.. Και αν το νιωθεις, τοτε πραγματικα ειναι η πιο υπεροχη αγκαλια, αλλιως αν δεν το νιωθεις, ειτε αγκαλιαζεις ειτε οχι ειναι το ιδιο (για μενα).. Υπαρχουν πολλων ειδων αγκαλιες..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    μου αρέσουν οι αγκαλιές,αλλά εξαρτάται η στιγμή και το άτομο...υπάρχουν στιγμές που βλέπω κάποιο άτομο(το οποίο ξέρω φυσικά) και σκέφτομαι "θέλω πολύ να σε αγκαλιάσω" και κάνοντας εκείνη την αγκαλιά νιώθω τόσο όμορφα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    δεν μου αρεσουν πολυ οι αγκαλιες, νιωθω οτι με πνιγουν, δεν εχει να κανει με το αν αγαπαω τον αλλον ή οχι. πολλες φορες χαιρομαι με φιλους, γονεις, συγγενεις που τους βλεπω αλλα η αγκαλια ειναι για μενα κατι παραπανισιο. Μονο απο τον αντρα μου δεν χορταινα και τωρα απο το μωρο μου. Ειναι οι μονες αγκαλιες που επιθυμουσα, τωρα απο δυο εγιναν μια, μονο του παιδιου μου. Αλλα δεν νιωθω στερημενη στοργης και αγαπης, απλα ενω ειμαι πολυ ανοιχτη σαν χαρακτηρας δεν μου αρεσαν οι αμεσες χειρονομιες.
    Λετε να ειχα προβλημα και να μην το ειχα καταλαβει? Μηπως νομιζα οτι θα μου παρουν την δυναμη μου αν με αγκαλιαζαν? Μηπως το ειχα σαν ενδειξη ευαισθησιας.
    Τωρα αρχιζω να προβληματιζομαι
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  13. #13
    ...και γω δεν είμαι πολύ της αγκαλιάς...μου προκαλεί συγκίνηση χωρίς νόημα, δεν ξέρω γιατι το έχω πάρει έτσι.
    Προτιμώ όμως τα φιλια, φιλάω όσους αγαπώ, το βλέπω πιο άμεσο, πιο γλυκο....:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...και γω δεν είμαι πολύ της αγκαλιάς...μου προκαλεί συγκίνηση χωρίς νόημα, δεν ξέρω γιατι το έχω πάρει έτσι.
    Προτιμώ όμως τα φιλια, φιλάω όσους αγαπώ, το βλέπω πιο άμεσο, πιο γλυκο....:)
    η συγκινηση εχει παντα κατι....δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ξερουμε τί, μα παντα εχει μια βαρυτητα κ καποιο νοημα...το ξερω πώς το ξερεις:) φιλια λοιπον θεοφανια κ οχι αγκαλιες...:)...ετσι κι αλλιως ομως δεν μπορεις να φιλας καποιον απο αποσταση.

    υγ. ωραιο θεμα:) μπραβο στον θεματοθετη...μου προκαλει χαμογελα το θεμα...κ διαθεση για αγκαλιες...χαχα...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    xmmmm και εμενα μου αρεσουν τα φιλια! και σχεδον παντα φιλαω οσους αγαπω αντε λοιπον φιλια και μια πεταχτη αγκαλια! Σοφακι ,Θεοφανεια, Μαρινακι, Γιωτουλα, Γιαννα, Τζινα, Μαρια,Κατερινακι, Διοδιο και σε οσες και οσους ξεχασα, φιλακια πολλα και μια αγκαλια.
    ΥΓ και μια μεγαλη αγκαλια για τον SAAB απο ολους μας
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πόσο φυσιολογικό είναι...
    By Κύκνος in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 138
    Last Post: 25-11-2019, 15:05
  2. Πόσο βρώμικο είναι το κύκλωμα των ψυχιάτρων/ ψυχολόγων;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-12-2010, 00:30
  3. ποσο ηλιθια και ασχετη μπορει να ειναι μια ψυχιατρος....
    By amelie74 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 28-01-2010, 13:34
  4. Η προδιάθεση είναι και αυτή σημαντική.
    By ledzep in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2008, 23:46
  5. Πόσο δύσκολος είναι ο γάμος τελικά;
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 25-05-2007, 09:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •