Καινούριο μέλος, αν θέλετε διαβάστε την ιστορία μου... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Και εγώ ήθελα να γίνω τραγουδίστρια και η μητέρα μου δεν με βοηθησε καθόλου γτ δεν ήθελε να μπλέξω με την νύχτα λες και θα επέλεγα να τραγουδίσω σε μπουζούκια ααααααχαχαχαχαχαχααα!γελε� �ο!Λες και είναι του γούστου μου! Τέσπα ξεκίνησα μόνη μου αν και αργά να κάνω μαθήματα φωνητικής τι να κάνουμε όμως? το κάνω ερασιτεχνικά..και αυτό με γεμίζει! Βρες κάποιο τρόπο να γεμίσεις με αυτό που αγαπάς έστω και αν είναι αργα..Καταλαβαίνω το θυμό και την οργή σου! Εγώ θα τα είχα διαλύσει όλα...Θα έπερνα μια μεγάλη και βαριά αλυσίδα και θα γκρέμιζα οτιδήποτε είχε μέσα το σπίτι...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Και εγώ ήθελα να γίνω τραγουδίστρια και η μητέρα μου δεν με βοηθησε καθόλου γτ δεν ήθελε να μπλέξω με την νύχτα λες και θα επέλεγα να τραγουδίσω σε μπουζούκια ααααααχαχαχαχαχαχααα! γελείο! Λες και είναι του γούστου μου! Τέσπα ξεκίνησα μόνη μου αν και αργά να κάνω μαθήματα φωνητικής τι να κάνουμε όμως? το κάνω ερασιτεχνικά..και αυτό με γεμίζει! Βρες κάποιο τρόπο να γεμίσεις με αυτό που αγαπάς έστω και αν είναι αργα..Καταλαβαίνω το θυμό και την οργή σου! Εγώ θα τα είχα διαλύσει όλα...Θα έπερνα μια μεγάλη και βαριά αλυσίδα και θα γκρέμιζα οτιδήποτε είχε μέσα το σπίτι...
    χμ... ακραια σε βρισκω!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    αγαπητό όνειρο (το αφήνω ημιτελές γιατί ο χαρακτηρισμός "χαμένο στο χρόνο" δε μου αρέσει καθόλου..ξέρεις το στίχο "πήραμε τη ζωή μας λάθος..κι αλλάξαμε ζωή"?αυτό μου ήρθε στο μυαλό όταν διάβασα τα ποστ σου..θες να σου πω άλλη μια ιστορία?
    Ήταν μια κοπέλα, 18 χρονών η οποία είχε τύχει να συγκεντρώσει καλή βαθμολογία στις Πανελλήνιες..ήταν θεωρητικής κατεύθυνσης και η πλέον "γκλαμουράτη" σχολή για να δηλώσει κανείς ποια ήταν?η νομική!η κοπέλα όμως δεν ήθελε τη νομική..οκ, καλοί οι Δικηγόροι του Λος Άντζελς αλλά Νομική?μπλιάχ!!!της κοπέλας της άρεσε να μαγειρεύει!ω ναι!ήταν η μοναδική ασχολία που την κρατούσε απόλυτα συγκεντρωμένη..παρολαυτά, επειδή η κοπελίτσα μας δεν ήταν οικονομικά ανεξάρτητη και άλλοι έπαιρναν τις αποφάσεις (εφόσον ήξεραν ποιο ήταν το καλό της), πείθεται να τη δηλώσει τη ρημάδα τη νομική!την τελειώνει στα 4 χρόνια, όλοι έλεγαν πάντα ότι της ταίριαζε πολύ..ότι ήταν γεννημένη δικηγόρος-πείθεται λοιπόν και η κοπελίτσα μας..κάνει και ένα μεταπτυχιακό για να αποκτήσει ακόμα περισσότερα προσόντα σε αυτό που τόσο αγαπούσε!!!!παράλληλα δουλεύει και κάποια χρόνια σε πολύ καλά δικηγορικά γραφεία, είναι πλέον μια φέρελπις δικηγόρος!!!ώσπου μια μέρα παθαίνει κρίση άγχους και παρατάει μια δίκη στη μέση...μετά από αυτό η κοπέλα μας πέφτει σε κατάθλιψη..δεν μπορεί να εξηγήσει τι της συμβαίνει. Περνάει κάποιο διάστημα αϋπνη, νιώθει εντελώς αποτυχημένη...και κάποια μέρα τρώει φρίκη!θα πάω να γίνω σεφ...πάει λοιπόν δοκιμαστικά σε κάποια μαθήματα..και εκεί διαπιστώνει ότι ναι μεν της αρέσει να μαγειρεύει αλλά...το περιβάλλον δεν είναι όπως το είχε φανταστεί.Γνωρίζει δασκάλους με ταλέντο στην υποτίμηση των σπουδαστών...κανείς δεν υπολογίζει το γεγονός ότι έχει τόσα προσόντα..επίσης κανείς δεν της είχε πει ότι η μαγειρική ως επάγγελμα είναι δύσκολο..αν δε μπορείς να ανέλθεις και να γίνεις σαν αυτά που βλέπεις στην τηλεόραση και ζηλεύεις..είσαι ένα μηδέν,μηδέν όμως!!!

    Αυτήν την ιστορία στην παρέθεσα γιατί θέλω να σου δείξω την άλλη πλευρά του νομίσματος γύρω από το όνειρο που έχεις πλάσει στο μυαλό σου...οι γονείς σου έκαναν αυτό που θεώρησαν σωστό..δεν ήξεραν να το χειριστούν με μετριοπάθεια γι'αυτό και σε απέκοψαν εντελώς..εσύ γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι ήθελες αυτό?και γιατί, αν πάρουμε δεδομένο ότι σου άρεσε τόσο πολύ, το παράτησες??εξαιτίας ενός προπονητή???
    Σε ποια σχολή είχες περάσει?την οποία σημειωτέον την παράτησες πριν σου αποκαλυφθεί η αλήθεια...εφόσον δε σου άρεσε, γιατί δε δήλωσες κάποια άλλη?δε νομίζω ότι ο λόγος που αισθάνεσαι σκατά είναι το ότι σου είπαν ψέματα..αλλά η απραξία σου τόσα χρόνια!υπάρχουν πολλά ταλέντα σε έναν άνθρωπο, το θέμα είναι που εστιάζει ο καθένας..και αυτό με τα πτυχία, ότι δήθεν δεν έχουν πια αξία είναι μεγάλη μούφα...πάντα θα έχουν αξία, εκτός από Έλληνας είσαι και πολίτης του κόσμου μην ξεχνάς!σκέψου..εάν τώρα ήσουν επιτυχημένος πάνω σε κάποιο τομέα, και έβγαζες τα λεφτάκια σου και είχες τη ζωή σου θα σε πείραζε που θα μάθαινες ότι κάποτε στήθηκε αυτή πλεκτάνη?δε νομίζω Τάκη!βρες κάτι που γουστάρεις να κάνεις και κάντο φίλε μου!και κάντο με όποιο κόστος κι αν χρειαστεί...χρησιμοποίησε ό,τι έχεις και δεν έχεις σα μέσο για να πετύχεις τον τελικό σου σκοπό..αυτό έκανε η κοπελίτσα της ιστορίας πιο πάνω..:-)ΑΛΛΑΞΕ ΖΩΗ
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    10
    Void, δε μου λες όμως τι έγινε με την αλλαγή ζωής της κοπέλας (όχι ότι με ενδιαφέρει), αλλά όταν παρατάει τη δικηγορία και πάει να γίνει σεφ, (μαγκιά της αφού αυτό είναι που της άρεσε) όπου εκεί βρίσκει άτομα με ταλέντο στην υποτίμηση των υφισταμένων τους κλπ κλπ... μετά το σταμάτησες χωρίς να πεις αν τελικά η κοπέλα πέτυχε στο χώρο της γαστρονομίας. Επαναλαμβάνω, όχι ότι με ενδιαφέρει, απλά μένει μισό το παράδειγμα που μου δίνεις... Και όσο για το αν είχα μια καλή ζωή και έβγαζα λεφτά τωρα, ναι, πάλι τον ίδιο θυμό θα είχα αν μάθαινα την ιστορία αυτή. Δεν υποχρεώνω κανέναν να με πιστέψει, αλλά έτσι είναι. Επίσης το μπάσκετ δεν το παράτησα λόγω προπονητή, το παράτησα λόγω του κλίματος που δημιουργήθηκε. Τον προπονητή μου τον εκτίμησα παραπάνω από όσο τον εκτιμούσα στην αρχή όταν μου εξομολογήθηκε τι είχε γίνει. Γιατί είχε τα κότσια να έρθει να το πει τόσα χρόνια μετά. Γιατί ένιωθε ότι είχε κάνει κάτι που δεν έπρεπε, παρόλο που δεν ήξερε τι συνέπειες είχε πάνω μου. Τέλος, τη σχολή που παράτησα, την παράτησα 1ον επειδή τσαντίστηκα με όλο αυτό που είχε στηθεί. Και αν δεν την παραταγα τότε που το έκανα, σίγουρα θα την παράταγα λίγο καιρό αργότερα. Γιατί πολύ απλά όπως έγραψα και πιο πάνω, δε μου άρεσε. Όσο για την ερώτησή σου γιατί δε δήλωσες άλλη, πιστεύω ότι αν βάλεις λίγο το μυαλό σου να δουλέψει θα μπορούσες να έχεις μια πιθανή απάντηση του στυλ "δεν κατάφερε να γράψει καλά". Που τυχαίνει να είναι και η σωστή. Και πριν με ξαναρωτήσεις, όχι δεν έδωσα μα φορά μόνο πανελλήνιες.

    EDIT: τη σχολή την παράτησα όταν έμαθα τι έγινε, όχι πιο πριν.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ονειρο, μπορει μια φορα αλλοι να σου καθορισανε τη ζωη σου, μην το αφηνεις ομως αυτο να γινεται συνεχεια.. Ζωντας ετσι, ειναι σαν να κανεις αυτο ακριβως, σαν να συνεχιζεις να αφηνεις τους αλλους να σου καθορισουν τη ζωη σου.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by oneiro-sto-xrono-xameno View Post
    Void, δε μου λες όμως τι έγινε με την αλλαγή ζωής της κοπέλας (όχι ότι με ενδιαφέρει), αλλά όταν παρατάει τη δικηγορία και πάει να γίνει σεφ, (μαγκιά της αφού αυτό είναι που της άρεσε) όπου εκεί βρίσκει άτομα με ταλέντο στην υποτίμηση των υφισταμένων τους κλπ κλπ... μετά το σταμάτησες χωρίς να πεις αν τελικά η κοπέλα πέτυχε στο χώρο της γαστρονομίας. Επαναλαμβάνω, όχι ότι με ενδιαφέρει, απλά μένει μισό το παράδειγμα που μου δίνεις...

    Καλησπέρα όνειρο..λοιπόν, ο σκοπός που σου παρέθεσα την ιστορία δεν ήταν για να δώσω έμφαση στο τι τελικά έγινε αλλά για να σου δείξω ότι πολύς κόσμος, στην ηλικία τη δική σου και τη δική μου (εγώ είμαι 28) έχουμε κάνει λάθη ως προς το θέμα της επαγγελματικής σταδιοδρομίας τα οποία οφείλονται καθαρά στους γονείς.Όταν δίναμε πανελλήνιες, εννοείται ότι δε μας ρώτησε κανείς τι θέλουμε πραγματικά να κάνουμε.Όπως σε σένα είχε επιπτώσεις έτσι είχε και στην ιστορία της κοπέλας, το έκανα περισσότερο για να σου δείξω ότι δεν είσαι μόνος.Όπως και να έχει, από το 2004 μέχρι σήμερα δεν πιστεύεις ότι είναι πολύς ο καιρός για να είσαι πεσμένος ψυχολογικά και σε απραξία?τουλάχιστον εγώ έτσι έχω καταλάβει, με τα λεγόμενά σου, ότι επί της ουσίας δεν κάνεις τίποτα...πως λοιπόν να μη σε πάρει χειρότερα από κάτω?το έχεις αφήσει να χρονίσει πολύ βασιζόμενος σε κάτι στο οποίο δεν ήξερες καν πως θα ήταν αν το ακολουθούσες επαγγελματικά.


    Και όσο για το αν είχα μια καλή ζωή και έβγαζα λεφτά τωρα, ναι, πάλι τον ίδιο θυμό θα είχα αν μάθαινα την ιστορία αυτή.

    θα είχες θυμό αλλά όχι ικανό να σε καθηλώσει τόσα χρόνια..θα είχες προχωρήσει και ίσως θα είχες βρει και μια μέση λύση για να ασχοληθείς ξανά με το μπάσκετ (το 2004 δεν έγινε το όλο σκηνικό ?ήσουν μικρός ακόμα , μπορούσες να ξανασχοληθείς)


    Δεν υποχρεώνω κανέναν να με πιστέψει, αλλά έτσι είναι.

    Εννοείται ότι δεν υποχρεώνεις κανέναν να σε πιστέψει.Εμείς εδώ που απαντάμε ουσιαστικά λύση προσπαθούμε να βρούμε σε κάτι που σε απασχολεί.Δεν υπάρχει καμία ιδιοτέλεια πίσω από αυτό.

    Επίσης το μπάσκετ δεν το παράτησα λόγω προπονητή, το παράτησα λόγω του κλίματος που δημιουργήθηκε.

    Επιμένω: το κλίμα που είχε δημιουργηθεί, εφόσον το μπάσκετ το αγαπούσες τόσο πολύ, ήταν αρκετό για να σε κάνει να το παρατήσεις?

    Τον προπονητή μου τον εκτίμησα παραπάνω από όσο τον εκτιμούσα στην αρχή όταν μου εξομολογήθηκε τι είχε γίνει. Γιατί είχε τα κότσια να έρθει να το πει τόσα χρόνια μετά. Γιατί ένιωθε ότι είχε κάνει κάτι που δεν έπρεπε, παρόλο που δεν ήξερε τι συνέπειες είχε πάνω μου.

    Καλά ο προπονητής υπήρξε μεγάλος παπαρίδης και στις δύο πιο σημαντικές φάσεις της ιστορίας. Ήταν εντελώς αντιδεοντολογικό που σε έδιωξε και εντελώς ανεύθυνο εκ μέρους του που στο αποκάλυψε μετά από τόσα χρόνια.Ενιγουει.

    Τέλος, τη σχολή που παράτησα, την παράτησα 1ον επειδή τσαντίστηκα με όλο αυτό που είχε στηθεί. Και αν δεν την παραταγα τότε που το έκανα, σίγουρα θα την παράταγα λίγο καιρό αργότερα. Γιατί πολύ απλά όπως έγραψα και πιο πάνω, δε μου άρεσε.

    Οκ δε σου άρεσε η σχολή.Και τώρα δηλαδή που δεν έχεις έστω το κωλόχαρτό της είσαι καλύτερα?Ένα πτυχίο σου δίνει πρόσβαση σε διαγωνισμούς..οι διαγωνισμοί σου δίνουν δουλειά και η δουλειά λεφτά...και τα λεφτά????οικονομική ανεξαρτησία, ο μόνος δρόμος προς την ελευθερία.

    Όσο για την ερώτησή σου γιατί δε δήλωσες άλλη, πιστεύω ότι αν βάλεις λίγο το μυαλό σου να δουλέψει θα μπορούσες να έχεις μια πιθανή απάντηση του στυλ "δεν κατάφερε να γράψει καλά". Που τυχαίνει να είναι και η σωστή. Και πριν με ξαναρωτήσεις, όχι δεν έδωσα μα φορά μόνο πανελλήνιες.

    Το μυαλό μου κοντεύει να κάψει φλάτζα από τις υπερωρίες που δουλεύει οπότε μερικές φορές το αφήνω να υπολειτουργεί λίγο μπας και ανακτήσει το χαμένο έδαφος :-) Από τον τρόπο με τον οποίο γράφεις (ειδικά η ορθογραφία σου) είχα καταλάβει ότι δεν είσαι ένας από αυτούς που "δεν κατάφεραν να γράψουν καλά".Μου κάνει εντύπωση...

    EDIT: τη σχολή την παράτησα όταν έμαθα τι έγινε, όχι πιο πριν.

    Ναι, ξαναδιαβάζοντας το ποστ αυτό βλέπω.Μπερδεύτηκα.
    Ερώτηση:τη σχολή θα την τελειώσεις τελικά?
    Μην θυμώνεις πάντως.
    Δεν έγραψα ό,τι έγραψα για να σε πικάρω.Απλά είναι μεγάλη βλακεία να χαραμίζονται άτομα σε αυτήν την ηλικία μόνο και μόνο για ένα κόλλημα.Επιμένω:βρες κάτι που γουστάρεις να κάνεις και κάντο.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11
    Όνειρο, θα ήθελα να σε ρωτήσω, έχεις φίλους ή αδέρφια, θέλω να πω κάποιο δικό σου άτομο να σε στηρίξει σε όλο αυτό που περνάς;Γιατί πιστεύω πως ένα φιλικό πρόσωπο ή μια σχέση θα σε βοηθούσε πολύ να το αντιμετωπίσεις. Όπως και να χει,δυστυχώς, συμβαίνουν αδικίες στη ζωή μας και όταν συμβαίνουν από δικά μας άτομα είναι αλήθεια ότι ο πόνος είναι μεγάλος. Καλό θα ήταν να το συζητήσεις μαζί τους, χωρίς φωνές, χωρίς κατηγορίες. Να ακούσεις την πλευρά τους, το γιατί το έκαναν. Δεν είναι εύκολο, το ξέρω από προσωπική εμπειρία.Αλλά αν προσπαθήσεις να το καταλάβεις ίσως κάποια στιγμή τους συγχωρήσεις και προχωρήσεις κάνοντας πια πράγματα που σου αρέσουν. Αυτή τη στιγμή έχεις ένα μεγάλο θυμό και μια μεγάλη πικρία που κατευθύνεται και ξεσπάει πάνω σου στερώντας σου ουσιαστικά το να ζεις όπως ένας νέος της ηλικίας σου. Έχεις δίκιο μα ίσως χρειάζεται να βάλεις μια τελεία..
    Void, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας αποκαλύψεις τελικά αν αυτή η κοπέλα ξαναγύρισε στη δικηγορία ή το πάλεψε και έγινε σεφ.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Πως θα νιώθατε με κάποιον/α που σας την πέφτει ενώ δεν θέλετε???
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 27-05-2011, 21:11
  2. Τι θελετε απο τη ζωη?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 82
    Last Post: 20-07-2010, 12:01
  3. Replies: 4
    Last Post: 04-03-2010, 12:10
  4. Απλά όσοι θέλετε ρίξτε μια ματιά....
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2008, 16:51
  5. καινουριο φαρμακο? cymbalta?
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-2008, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •