Προς γνώστες συμπεριφοράς γατών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495

    Προς γνώστες συμπεριφοράς γατών

    Χτες το βράδυ ήρθε ένα νέο μέλος στην οικογένειά μας. Ένα αδέσποτο αρσενικό γατάκι δύο εβδομάδων που ήταν παρατημένο στο δρόμο. Κουκλί, αλλά με διάφορα προβλήματα υγείας που έχουμε αρχίσει να αντιμετωπίζουμε. Κυρίως διάρροια, αφυδάτωση και εννοείται μεγάλο φόβο/αντιδράσεις ανάλογες.

    Το θέμα. Η μια γάτα μας δεν το θέλει και εκδηλώνει επιθετικότητα, που μας κάνει τη ζωή δύσκολη, γιατί πρέπει ό,τι γίνεται να παίρνουμε μέτρα μην έχουμε επεισόδια επικίνδυνα για το μικρό, μην το γρατζουνίσει μην το τρομάξει επίσης ακόμη στην καλύτερη. Κάθεται απέναντί του και του κάνει χσςς, τα γνωστά, και άλλες φορές κατεβάζει τη δική της ουρά, σα να φοβάται.

    Δε μου το έχει ξανακάνει σε άλλα αδέσποτα, παίζει ρόλο ότι τα προηγούμενα που είχα φιλοξενήσει ήταν θηλυκά? Είναι δλδ θέμα φύλου, ή κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω?
    Το έχει κάποια/ος συναντήσει να μου δώσει πληροφορίες?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ναι, στις γάτες παίζει ρόλο το φύλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    χαχα!!! πάλι θέμα φύλου!!! Απ' ότι νομίζω μια ενήλικη γάτα συμπεριφέρεται το ίδιο με όλα τα μωρά, χωρίς όμως να είμαι και σίγουρη. Για τα νεογέννητα γενικά, γνωρίζω ότι πρέπει να να τα βάλουμε σε μια κόυτα με κουβέρτες για να είναι ζεστά και να προσομοιάζει το περιβάλλον με εκείνο της μητέρας. Και να τα φωτίζουμε από πάνω με μια λάμπα, δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί (το είχα δει στο σκάι) μάλλον για να αισθάνεται ασφάλεια. Το γαλατάκι του το πίνει;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    μηπως δεν το θελει γιατι ειναι αρρωστο? γιατι δεν το πατε στον κτηνιατρο?
    μπορει να εχει κατι σοβαρο, ακομα και μεταδοτικο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    rain ειμαι 24 χρωνων κ απο ενος χρονου ειμαι με γατες......
    α.η ενηλικη γατα ειναι φυσιολογικο να εχει αυτη τη συμπεριφορα προς το αγνωστο γι 'αυτη μικρο ολα θα φτοιαξουν με το χρονο εσυ κοιτα μπροστα στην ενηλικη να συμπεριφερεσαι με αγαπη κ λιγο παραπανο τωρα που ειναι το μικρο εκει κ οταν επιτυθετε στο μικρο μη κανεις το λαθος να τη μαλωσεις τα αποτελεσματα θα ειναι χειροτερα μη φοβασαι θα τα βρουνε...φυσικα παιζει ρολο κ το φυλο αν ειναι κ τα 2 αρσενικα το μεγαλυτερο δεν θελει το μικροτερο γιατι θεωρει το οτι εισβαλει στο χωρο του κ αν δεν το εχεις στειρωσει συντομα θα θεληση να αφησει τη μυροδια του στο σπιτι για να καταλαβει το μικροτερο οτι το σπιτι ανοικει αλλου πως θα αφησει τη μυροδια του?θα αρχισει να κατουραει σε γωνιες του σπιτιου για να αποφυγεις πολλα προβληματα θα σε συμβουλευα να το στειρωσεις αν δεν το εχεις κανει ειδη κ μη ξεχνας οτι η στειρωση μονο καλο προσφερει στη γατα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ε, όχι και καλό πράγμα η στείρωση. απλά είναι αναγκαίο κακό για τις γάτες που ζουν μέσα σε διαμερίσματα.

    πάντως κι εμένα η δικιά μου γάτα όσες φορές φέρναμε κανένα αρσενικό αδέσποτο δεν το ήθελε, με τα θηλυκά δεν είχε πρόβλημα. απρόβλεπτα ζώα...
    γάτος με αρσενικό γατάκι δεν το συζητάμε καν! τα πνίγουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    εμεις παντως ειχαμε εναν γατο παλια , που εκανε μονος του μπειμπισιτιγκ στα γατακια του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    clair μπορεις να διβασεις θεματα σχετικα με τη στειρωση κακο δεν κανει μονο καλο κ φυσικα μπορουν να ειναι μαζι 2 αρσενικα ειχα πολλες φορες....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Thanks για τις απαντήσεις όλων. Δεν είμαι άμαθη δα, ξέρω τι να κάνω, έχουν περάσει πολλά γιατιά αρσενικά θηλυκά από το σπίτι. Όμως πρώτη φορά αντιδρά τόσο φοβικά η μικρή.
    Αρσενικό έχουμε κι άλλο, του έχει πάρει όμως τον αέρα, και πια δεν έχουμε δράματα, λολ. Μάλλον το ίδιο προσπαθεί να κάνει και τώρα, να του δείξει ποια έχει το πάνω χέρι. Μπράβο κόρη μου, έτσι! Σεντάκσιον πού είσαι? Χαχααα
    Εμ, είναι πάρα πολύ μικράκι για στείρωση, κάτσε να δούμε αν θα επιβιώσει πρώτα, εδώ δεν έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο από αφυδάτωση και διάρροια. Βελτιώθηκε βέβαια πολύ από χτες, ήπιε και νεράκι, έφαγε με όρεξη, έχει καλές προοπτικές, νιαουρίζει, εξερευνά το χώρο, κάνει παιχνιδάκια, ακόμη αλλοιθωρίζει λιγάκι σκέψου όμως. Gypsy, thanks, τα φροντίζω κι εγώ αυτά, και ρολόι τυλιγμένο, και επαφή με το σώμα και χνουδάτα και ζεστά, εννοείται. :)
    Petran, δε θέλω εικόνα, από σένα έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις, θέλω να μου αναλύσεις το φρουδικό φθόνο του γατοπέους, άλλη παπάρα αυτή λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    έχω διαβάσει βρε συ, κι εγώ από μικρό παιδάκι με γάτες μεγάλωσα. αλλά στο λένε και οι γιατροί ότι μετά τη στείρωση τα ζώα έχουν τάση στο πάχος (ειδικά αυτά που είναι μέσα στα διαμερίσματα) με ότι αυτό συνεπάγεται (καρδιακά προβλήματα κτλ κτλ). απλά και το να το έχεις μέσα και να μην μπορεί να ζευγαρώσει είναι βάσανο για το ζώο, γι' αυτό το κάνεις αναγκαστικά. επίσής για να μην γεμίζει ο τόπος αδέσποτα (οι περισσότεροι τα πετάνε).
    τα αρσενικά όταν είναι μικρά ναι μπορούν να είναι μαζί, μεγαλώνοντας αλλάζουν κάπως οι ισορροπίες και συνήθως επικρατεί το πιο ισχυρό. αν είναι στειρωμένα, αλλάζει το πράγμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    krhth
    Posts
    161
    ναι εχουν ταση για παχος αλλα αν προσεξεις δεν παχαινουν,το παχος γενικα δημιουργει προβλημα αλλα οκ ο δικος μου ειναι 2,5 χρονων τον εχω στειρωσει απο 5 μηνων ευτυχως δεν εχουμε προβλημα βαρους ακομα τουλαχιστον καλα ειναι κ τρελος δεν καθετε σε μια μερια για να πεις οτι θα παχυνει κ ολάς rain νομιζα οτι η μεγαλη γατα ειναι αρσενικη γι'αυτην σου ελεγα για στειρωση....αλλα οκ να κ μια δυναμικη θυλικια που θελει να χει το πανω χερι μπραβω της ....χαχαχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    "φρουδικός φθόνος του γατοπέους" χεχεχε!!!!!! γι' αυτό μ' αρέσει αυτό το φόρουμ :D :D
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Χαχαχαχα... Έχω γάτες από μικρό... Τις χαϊδεύω τόσο που τις εχω μαλθακοποιήσει πλήρως! Αυτό που λες με το γατάκι παίζει να οφείλετε στην ασθένεια του... μπορεί όμως και στην γάτα! Γυναίκες! Ποτέ δεν ξέρει πως και τί ακριβώς θέλουν! Πάντως είθισται να απομακρύνουν και να εγκαταλείπουν τα άρρωστα μικρά τους για να αποφευχθεί η μόλυνση σε άλλα.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τα νέα μας! Ελάτε χριστιανιοί, έπεσε ο ντάου τζόνις.
    Είμεθα σε σταθερή πορεία, κεφάτοι, με όρεξη, και ενώ μέχρι χτες το βράδυ το μπιμπερό μας ενοχλούσε τώρα το μάθαμε απέξω το λειτουργικό.
    Η γάτα ακόμη το σιχαίνεται, το μισεί, το αντιπαθεί και τέτοια ωραία, λολ, αλλά και γω έχω αρχίσει τα behavioral masterchef conditionings tricksters, τι κάνω τόσο καιρό εδώ μέσα, τσάμπα τόση αλληλεπίδραση? χαχαα

    Όταν της δίνω της μεγάλης μία λιχουδιά, φροντίζω να έχω δίπλα το μικρό, αλλά με τις κεραίες για τυχόν επίθεση τεντωμένες, ενώ της μιλάω τρυφερά και την χαιδεύω ταυτόχρονα. Έχω γίνει η θεά κάλι με τα δεκατέσσερα χέρια, αλλά δε βαριέσαι.:P
    Eπίσης δασκαλεύτηκαν όλα τα μέλη της οικογένειας να ανεβάσουμε το ποσοστό ένδειξης τρυφεράδας στην πλευρά της μισαλλόδοξης και ράντικαλ φέμινιστ γάτας, χαχαα, και να της αυξήσουμε λιγάκι καθετί που μπορεί να αμβλύνει τα αισθήματα κυριαρχίας. Ίσως να μη συμβεί την επόμενη χιλιετία πάντως, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

    Αύριο πάει για εξέταση, ίσως πρώτη ενεσούλα και αποπαρασίτωση εσωτερική, εξωτερική κάμαμε.
    Όταν πιάσουμε κρέας πάνω μας θα ποστάρουμε φωτό και αυτόγραφα θα μπορείτε στο μέλλον να προμηθευτείτε μέσω αιτήματος σε προσωπικό μήνυμα. λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. Εχω προβλημα συμπεριφορας?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 15-03-2011, 19:26
  2. προβληματα συμπεριφορας
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 05-04-2010, 20:54
  3. Η τοξικολογία της συμπεριφοράς
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-12-2009, 16:11
  4. πρόβλημα συμπεριφοράς
    By antonia9 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 27-12-2008, 14:47
  5. Μεταβολη συμπεριφορας
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-11-2007, 17:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •