Φιλία στη σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    9

    Φιλία στη σχέση

    Καλησπέρα παιδιά..
    Θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες σχετικά με τη φιλία σε μία σχέση. Είχα 2 σοβαρές σχέσεις στη ζωή μου, και οι 2 ξεκίνησαν φιλικά και υπήρχαν πάντα και φιλικά αισθήματα, γεγονός που κατέστησε ιδιαίτερα δύσκολους τους χωρισμούς που επακολούθησαν. Γενικά θεωρώ δεδομένη τη φιλία σε μία σχέση. Μπορεί όμως να υπάρξει σχέση χωρίς φιλία? Είναι το ίδιο δυνατή? Υπάρχει έρωτας χωρίς φιλία? Αρκεί μόνο η σεξουαλική έλξη για να ερωτευθείς κάποιον? Είμαι πολύ μπερδεμένη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Γιατί μπερδεύεσαι τόσο? όπως το νιώθουμε είναι. Εγώ πιστεύω οτί άσχετα αν μια σχέση αρχίζει μετά από φιλία ή όχι θα πρέπει να υπάρχει. Και τι εννοω!? Εννοώ στο πόσο άνετα νιώθεις να μιλάς για σένα ή για πράγματα που θες να πεις και φοβασαι να τα πεις αλλού ή για θέματα που αφορούν την σχέση σου ή το οτιδήποτε...έτσι το νιώθω εγώ τουλάχιστον χωρίς αυτό να σημαίνει οτί δεν υπάρχει το ερωτικό στοιχείο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Γιατί μπερδεύεσαι τόσο? όπως το νιώθουμε είναι. Εγώ πιστεύω οτί άσχετα αν μια σχέση αρχίζει μετά από φιλία ή όχι θα πρέπει να υπάρχει. Και τι εννοω!? Εννοώ στο πόσο άνετα νιώθεις να μιλάς για σένα ή για πράγματα που θες να πεις και φοβασαι να τα πεις αλλού ή για θέματα που αφορούν την σχέση σου ή το οτιδήποτε...έτσι το νιώθω εγώ τουλάχιστον χωρίς αυτό να σημαίνει οτί δεν υπάρχει το ερωτικό στοιχείο.
    Συμφωνω και έχω να τονίσω κάτι, σε μια σχέση για να είναι είναι "σωστη" όπως εκλαμβάνει βέβαια το "σωστή" ο καθένας μας θα πρέπει να στιρίζεται σε 2 βασικα θεμέλια τον σεβασμό και την αμοιβαία εμπιστοσυνη... Οταν έχεις μια φίλια συνήθως έχεις και τα 2 απο αρχής και εαν έρθει και το ερωτικό κομμάτι στην επιφάνεια κατα εμένα είναι υπερ και των δυο πλευρών καθώς ξεκινάτε μια σχέση απο γερά θεμελια....ότι έρχεται μετά έιναι απλά ένα τουβλάκι ώστε να γίνει πιο ανθεκτική η σχέση στο "χρονο"...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Σωστά και για μένα ζαφειρια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,696
    Quote Originally Posted by AntC View Post
    Καλησπέρα παιδιά..
    Θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες σχετικά με τη φιλία σε μία σχέση. Είχα 2 σοβαρές σχέσεις στη ζωή μου, και οι 2 ξεκίνησαν φιλικά και υπήρχαν πάντα και φιλικά αισθήματα, γεγονός που κατέστησε ιδιαίτερα δύσκολους τους χωρισμούς που επακολούθησαν. Γενικά θεωρώ δεδομένη τη φιλία σε μία σχέση. Μπορεί όμως να υπάρξει σχέση χωρίς φιλία? Είναι το ίδιο δυνατή? Υπάρχει έρωτας χωρίς φιλία? Αρκεί μόνο η σεξουαλική έλξη για να ερωτευθείς κάποιον? Είμαι πολύ μπερδεμένη..
    ΣΙΓΟΥΡΑ αρκει η σεξουαλικη ελξη για να ερωτευθεις καποιον.
    αλλα ειναι το πληθος και το βαθος τωων συναισθηματων που θα αναπτυχθουν (αν αναπτυχθουν) που θα καθορισει την ποιοτητα και την μακροβιοτητα και την σημασια αυτης της σχεσης...
    δεν νομιζω οτι οι σχεσεις σου ηταν σημαντικες γιατι ΠΡΟΓΗΘΗΚΕ φιλια, αλλα γιατι υπηρχαν σημαντικα συναισθηματα, ασχετως σειρας...εμφανισεως

    γιατι σε απασχολει τοσο το διαδικαστικο ομως? σχεσεις υπαρχουν οσες και ζευγαρια...
    οταν ερτωευεσαι, το ξερεις μια χαρα και τοτε δεν καθεσαι να μετρησεις ποση φιλια υπαρχει αναμεσα σας.. αν υπαρξουν κι αλλα περα απο την ελξη και το σεξ, καλς να ερθουν, αλλα δεν χρειαζεται ουτε αγχος, ουτε σειρα η στεγανα σε αυτα...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    9
    Νομίζω οτι ο λόγος που με απασχολεί το ζήτημα είναι γιατί θεωρώ οτι όταν υπάρχει φιλία, αίσθημα οικειότητας και ανθρώπινης αγάπης απο την αρχή, είναι πιο δύσκολο να σε κοροιδέψει ο άλλος, να σου πει ψέματα και να σε εξαπατήσει. Στην κοινωνία που ζούμε δυστυχώς δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς και ποιον όχι, η πραγματικότητα σε διαψεύδει συνεχώς. Ισως ο έρωτας απο μόνος του να μη γεννά τα ίδια αισθήματα σεβασμού απο την αρχή όπως η φιλία. Και πάλι αυτές είναι μόνο μερικές σκέψεις μου, δεν ξέρω αν ευσταθούν και γι άλλους ανθρώπους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν για σένα είναι απαραίτητο να μοιράζεσαι περισσότερα σε μία σχέση, τότε δε νομίζω πως η γνώμη μου έχει τη δυνατότητα να σου προσφέρει κάτι. Για κάποια μπορεί να είναι, για άλλη όχι. Αλλά ακόμη και σχέσεις που ξεκινάνε με υποδομή τη φιλία μπορεί να έχουν δυσάρεστη κατάληξη και όσες ξεκινάνε έχοντας ως κύριο χαρακτηριστικό το πάθος να αλλάξει στην πορεία ο προσανατολισμός τους. Δε νομίζω πως μπορούμε με γενικούς κανόνες να εκφράσουμε τη μοναδικότητα καθεμίας σχέσης και τα ξεχωριστά της.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    9
    rainandwind εσυ δε νιώθεις την ανάγκη να μοιράζεσαι περισσότερα σε μία σχέση?
    Συμφωνώ, σίγουρα με γενικότητες δε μπορει να βγεί κανένα συμπέρασμα, ειδικά σε ζητήματα τόσο ειδικά που εξαρτώνται απο πολλούς παράγοντες. Απλώς θα θελα ν ακούσω γνώμες άλλων ανθρώπων, βασιζόμενες στις εμπειρίες του καθενός. Ο καθένας βάσει των βιωμάτων του βγάζει τα συμπεράσματα του. Για μένα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, ξέρω τι θέλω απο μία σχέση, απλά στην προσπάθεια μου να καταλάβω τους τριγύρω μου, μπαίνω σε προβληματισμούς. Στην τελική κάθε καινούργιος άνθρωπος στη ζωή μας είναι ένα νέο κεφάλαιο και πεδίο προς εξερεύνηση. Τουλάχιστον εγώ έτσι το εκλαμβάνω.
    Θα ήθελα ο άνθρωπος που έχω δίπλα μου να είναι και ένας πιστός φίλος που μπορώ να στηριχτώ στα δύσκολα και να εξομολογηθώ τα πάντα. Αλλά το βλέπει όλος ο κόσμος?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,696
    Quote Originally Posted by AntC View Post
    Νομίζω οτι ο λόγος που με απασχολεί το ζήτημα είναι γιατί θεωρώ οτι όταν υπάρχει φιλία, αίσθημα οικειότητας και ανθρώπινης αγάπης απο την αρχή, είναι πιο δύσκολο να σε κοροιδέψει ο άλλος, να σου πει ψέματα και να σε εξαπατήσει. Στην κοινωνία που ζούμε δυστυχώς δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς και ποιον όχι, η πραγματικότητα σε διαψεύδει συνεχώς. Ισως ο έρωτας απο μόνος του να μη γεννά τα ίδια αισθήματα σεβασμού απο την αρχή όπως η φιλία. Και πάλι αυτές είναι μόνο μερικές σκέψεις μου, δεν ξέρω αν ευσταθούν και γι άλλους ανθρώπους.
    δεν εχω πιασει ακομα την ριζα του προβληματισμου σου..
    αν σε καταλαβα σωστα,
    εγω παλι πιστευω οτι ειναι θεμα ιεραρχισης των "θελω" μας.

    ελεγε καποτε μια ηρωιδα σε μια σπουδαια γερμανικη ταινια:
    "και γιατι το διαρκω ειναι καλυτερο απ το φλεγομαι?"

    αν εσενα το κυριαρχο ζητουμενο σου ειναι να μην σε κοροιδεψουν οπως λες, αν το παθος και η ενταση ειναι δευρερευοντα και θα ηθελες να τα ζησεις μονο σε περιβαλλον απολυτης εμπιστοσυνης και σεβασμου, τοτε ναι, οσο περισσοτερο ξερεις τον αλλο, τοσο πιο εξασφαλισμενα ειναι ολα αυτα..
    το κακο ομως ξερεις, ειναι, οτι καποιες εννοιες ειναι ασυμβατες μεταξυ τους...
    ετσι , το παθος, δυστυχως, φθεινει στην μεγαλη εξοικειωση και την απολυτη σιγουρια...
    αυτο δεν σημαινει οτι οταν αυτα ερθουν, η σχεση ειναι καταδικασμενη.
    αν υπαρχουν και αλλα επιπεδα επικοινωνιας, θα επιβισει, και θα γινει αλλα υπεροχα πραγματα..
    αν δεν υπαρχουν , θα σβησει.

    αλλα οταν θελεις να καθορισεις απο την αρχη το ασφαλες πλαισιο, για να μην πληγωθεις, για να μην εξαπατηθεις, τοτε πιθανοτατα να στραγγαλισεις τον αυθορμητισμο και την ενταση ενός μεγαλου παθους για μια εκβαση ετσι κι αλλις ανεξελεγκτη!!!
    Ξερεις, η εντυπωση μας ότι μπορουμε να ελεγχουμε τους αλλους, η τις σχεσεις μας, απλα είναι μια ψευδαισθηση ;)
    Στην πραγματικοτητα, όταν ερχεται ο ερωτας, δεν μας ρωταει ουτε αν προλαβαμε να γινουμε φιλοι ουτε αν ειμαστε σιγουροι. κι όταν φευγει, δεν κλεινει ουτε την πορτα, οσο και να εχουμε προσπαθησει…

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πολύ καλές οι παρατηρήσεις της Remedy. Και αφού οι γενικεύσεις είναι άχρηστες, θα μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο. Από μικρή έζησα σε περιβάλλον όπου ενδοοικογενειακές συγκρούσεις και ανισορροπίες κυριαρχούσαν με αποτέλεσμα να αισθάνομαι ακόμα και τώρα μια αστάθεια, σαν ακροβάτης που προσπαθεί να ισορροπήσει σε τεντωμένο σκοινί. Να τονίσω ότι δεν είναι τόσο η αυτοπεποίθηση μου (η οποία κυμαίνεται σε καλά επίπεδα) αλλά η διαρκής πολλές φορές αίσθηση ότι η γη από κάτω μου ταρακουνιέται και στο επόμενο βήμα θα πέσω...Μου έλλειψε η πατρική αγάπη και αυτός είναι ένας από τους λόγους που ανέπτυξα και κατάθλιψη αργότερα. Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι είμαι μοναχοπαίδι τότε καταλαβαίνεις εύκολα το ψυχικό μου υπόβαθρο αυτή τη στιγμή. Τεράστια έλλειψη επικοινωνίας και μοναξιά νομίζω πως με κάνουν να έχω ανάγκη την φιλία μέσα σε μια σχέση όσο τίποτα άλλο και ειλικρινά αισθάνομαι την ψυχή μου σαν διψασμένο χώμα που περιμένει την βροχή. Βέβαια, εξίσου σημαντικά είναι ο έρωτας και το πάθος και περιμένω ανυπόμονα να τα βιώσω κάποια στιγμή, αν και δεν πρέπει γιατί αυτό έρχεται αυθόρμητα. Γενικότερα θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Πίστευα πως οι μεγάλοι έρωτες γεννιούνται μέσα από την γοητεία του μυστηρίου του αγνώστου, της διαφορετικότητας και της ανασφάλειας που σε κάνουν να αισθάνεσαι (καταλαβαίνεις με ποια έννοια), πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει ήδη μ' αυτούς που θεωρούμε φίλους και τους γνωρίζουμε καλά. Προς έκπληξη μου ανακάλυψα γύρω μου φιλίες χρόνων οι οποίες μετεξελίχθηκαν σε σχέση χωρίς να στερούν από τους 2 συντρόφους τη χαρά του πάθους. Αυτό εμπεριέχει ακόμα ένα καλό. Ενώ τα περισσότερα ζευγάρια παλεύουν για να γίνουν φίλοι και συνήθως κερδίζει ο εγωισμός και ο ανταγωνισμός, αυτοί προυπήρχαν ως φίλοι και η σχέση τους έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κρατήσει στο χρόνο. Όπως προαναφέρθηκε, οι σχέσεις είναι όσα είναι και τα ζευγάρια και υπάρχουν όλα τα ενδεχόμενα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καθώς με ρωτάς αν έχω την ανάγκη να μοιράζομαι περισσότερα πράγματα, σου λέω πως τώρα πια ναι. Όμως νομίζω πως παίζει ρόλο και σε ποια φάση ζωής βρίσκεται κάποια, τι κουβαλάει από βιώματα, η προσωπικότητα, ακόμη και ο παράγοντας τυχαιότητα βάζει το κατιτίς του. Όμως με τον άνθρωπο που περνάω ώρες μαζί του, προτιμώ να είναι ώρες που θα ακουμπάνε και οι προσωπικότητές μας και τα γούστα μας. Γενικά, διαπίστωσα ότι παρόλο που αρκετοί υποστηρίζουν πως όσο μεγαλώνει κανείς κάνει εκπτώσεις, πιστεύω πως αυτό δεν ισχύει. Όσο μεγαλώνεις και γνωρίζεις καλύτερα τον εαυτό σου, τόσο ανεβαίνουν και τα θέλω σου από μία σχέση. Νομίζω επόμενο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    απ' ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα σου είναι μη προδωθείς από τον φίλο σου και νομίζεις πως αν χτίσεις μια γερή φιλία, θα ξορκίσεις αυτό το ενδεχόμενο.
    Εγώ πάλι πιστεύω πως αν κάποιος είναι κακής ποιότητας ώστε να φτάσει να σου φερθεί άσχημα, όσο φίλη του και να είσαι, θα το κάνει, δεν θα διαστάσει, οπότε ξεκίνα αξολογώντας τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου.
    Το να τον κάνεις κολλητό, το μόνο που θα σου προσφέρει ειναι να χαθεί η μαγεία και το πάθος, που όπως είπε και η ρεμ είναι έννοιες που δεν συμβαδίζουν με τη βαθιά και ειλικρινή φιλία...:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Καθώς με ρωτάς αν έχω την ανάγκη να μοιράζομαι περισσότερα πράγματα, σου λέω πως τώρα πια ναι. Όμως νομίζω πως παίζει ρόλο και σε ποια φάση ζωής βρίσκεται κάποια, τι κουβαλάει από βιώματα, η προσωπικότητα, ακόμη και ο παράγοντας τυχαιότητα βάζει το κατιτίς του. Όμως με τον άνθρωπο που περνάω ώρες μαζί του, προτιμώ να είναι ώρες που θα ακουμπάνε και οι προσωπικότητές μας και τα γούστα μας. Γενικά, διαπίστωσα ότι παρόλο που αρκετοί υποστηρίζουν πως όσο μεγαλώνει κανείς κάνει εκπτώσεις, πιστεύω πως αυτό δεν ισχύει. Όσο μεγαλώνεις και γνωρίζεις καλύτερα τον εαυτό σου, τόσο ανεβαίνουν και τα θέλω σου από μία σχέση. Νομίζω επόμενο.
    Κάνει εκπτώσεις σε σχέση με το "ονειρικό" μοντέλο που είχε στο μυαλό του σε νεαρή ηλικία. Μεγαλώνοντας όμως αλλάζουμε μυαλά άρα και επιλογές. Είμαστε πιο συνειδητοποιημένοι και γνωρίζουμε καλύτερα τον εαυτό μας και τα θέλω μας, οπότε συμφωνώ ότι ο ώριμος έρωτας είναι καλύτερος. Και το γεγονός ότι δεν θα βρώ τον "πρίγκηπα" που είχα στο μυαλό μου στα 18 δεν νομίζω να είναι αρνητικό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Εγώ πάλι θα ρωτήσω το εξής: σε μια σχέση που τώρα ανθίζει και εξελλίσεται, είναι πιο σημαντικό για εσένα το πάθος ή η φιλική σχέση;

    Ο κολλητός μου στη Θεσσαλονίκη είναι ένας γλυκύτατος καφρούλης! Βρίζει ασύστολα όταν οδηγάει, ρεύεται και κάνει και διαγωνισμούς με τους άλλους φίλους μας στην ανταλλαγή οποιουδήποτε ήχου, αερίου ή μυρωδιάς, καπνίζει σαν φουγάρο και βάζει πλυντήριο όταν του τελειώσουν οι μπλούζες... και όταν είμαι μαζί του διακοπές γίνομαι και εγώ μια καφρούλα! Ούτε αποτρίχωση κάνω, ούτε με νοιάζει που τα ρούχα μου δεν είναι σιδερωμένα, ούτε ξέρω που είναι η βούρτα των μαλλιών μου, και πίνουμε και τα κέρατά μας και αρχίζουμε τα καραόκε στη μέση του δρόμου (ΔΗΜΗΤΡΗ Χ. ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ ΡΕ ΤΑΚΙΜΙ)

    Όταν είναι με την κοπέλα του όμως, χωρίς να αλλάζει προσωπικότητα, αλλάζει στυλ και συμπεριφορά, χτενίζεται, λέει συγνώμη όταν ρεύεται, μέχρι και πουκάμισο φοράει! Το ίδιο και εγώ (την έχουμε κάνει αυτή την συζήτηση όταν, μέσα στην τρελή χαρά και τα λουλούδια αν με πιάνεις, λέγαμε μήπως τα φτιάξουμε μεταξύ μας). Δεν είναι επειδή πιστεύουμε ότι το ταίρι μας μπορεί και να μην εγκρίνει την καφροειδή συμπεριφορά, αλλά επειδή το χύμα που έχεις με έναν φίλο πολλές φορές σκοτώνει το μυστήριο που περιβάλλει τον έρωτα και το πάθος (οι φορές που το ενισχύει είναι δυστυχώς πολύ λιγότερες). Συμφωνώ και εγώ με τις προλαλήσασες ότι δεν είναι ούτε εύκολο ούτε πολλές φορές προτιμότερο να μοιράζεσαι τα πάντα με έναν μόνο άνθρωπο, το αγόρι/κορίτσι σου, γιατί διαφορετικές εμπειρίες και συμπεριφορές καλλιεργούν διαφορετικά αισθήματα (με μεγαλύτερη ακόμα διαφοροποίηση ανάλογα το άτομο).

    Η απόλυτη άνεση και ελευθερία που μοιράζεσαι με έναν κολλητό σου δύσκολα μεταφέρεται και σε μια σχέση. Συνήθως με τους φίλους μας ανοίγουμε τον εαυτό μας όποιος και αν είναι, με τη σιγουριά ότι ακόμα και τα κομμάτια μας που θέλουν δουλειά δε θα τους ξενίσουν. Με τον ερωτικό μας σύντροφο έχουμε μια ιδέα για τον εαυτό μας που θέλουμε να του καλλιεργήσουμε, θέλουμε να μας βλέπει και να μας θεωρεί Χ και Ψ πράγματα, τα οποία τουλάχιστον στην αρχή φροντίζουμε να τα ενισχύσουμε... αλλά να συγκρούονται με άλλα χαρακτηριστικά μας που θέλουμε να μετριάσουμε, να αλλάξουμε, να εισάγουμε αργότερα στη σχέση ή στα οποία απλά πιστεύουμε ότι δε θα ταιριάξουμε με το ταίρι μας. Γιατί να πρέπει να καλύπτουμε όλες μας τις ανάγκες και να ικανοποιούμε όλες μας τις επιθυμίες από ένα μόνο άτομο; Δεν είναι λίγο ανέφικτο;

    That being said, love is the greatest motivator.

    ...κάποιος πλανήτης είναι στο ζώδιό μου, δεν εξηγείται αλλιώς αυτή η διάθεση να εκφράζω την αντίπερα όχθη τελευταία.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Πολύ καλές οι παρατηρήσεις της Remedy. Και αφού οι γενικεύσεις είναι άχρηστες, θα μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο. Από μικρή έζησα σε περιβάλλον όπου ενδοοικογενειακές συγκρούσεις και ανισορροπίες κυριαρχούσαν με αποτέλεσμα να αισθάνομαι ακόμα και τώρα μια αστάθεια, σαν ακροβάτης που προσπαθεί να ισορροπήσει σε τεντωμένο σκοινί. Να τονίσω ότι δεν είναι τόσο η αυτοπεποίθηση μου (η οποία κυμαίνεται σε καλά επίπεδα) αλλά η διαρκής πολλές φορές αίσθηση ότι η γη από κάτω μου ταρακουνιέται και στο επόμενο βήμα θα πέσω...Μου έλλειψε η πατρική αγάπη και αυτός είναι ένας από τους λόγους που ανέπτυξα και κατάθλιψη αργότερα. Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι είμαι μοναχοπαίδι τότε καταλαβαίνεις εύκολα το ψυχικό μου υπόβαθρο αυτή τη στιγμή. Τεράστια έλλειψη επικοινωνίας και μοναξιά νομίζω πως με κάνουν να έχω ανάγκη την φιλία μέσα σε μια σχέση όσο τίποτα άλλο και ειλικρινά αισθάνομαι την ψυχή μου σαν διψασμένο χώμα που περιμένει την βροχή.

    Den mporoyme na perimenoume apo kathe anthrwpo na ekplhrwsei tis prosdokies pou mas afhsan anekplhrwtes oi goneis mas, eite aytos einai filos eite syntrofos or whatever.. Stin kalyterh periptwsh aytes oi terasties prosokies mas tha tromaksoun ton allo kai tha fygei, kai stin xeiroterh, an meinei, tha emplekontai se auth th sxesh oi eksis tessereis: Oi goneis tou allou kai oi dikoi mas, kai lamvanontas ypopsi ta themata pou kataferan na mas dhmioyrghsoun, katalavaineis ti sxesh tha exoume! H sxesh ginetai to pedio sto opoio vgainoyn ayta ta themata sthn epifaneia, kai ama to pathima mas ginetai mathhma, dynatai na epilyontai kiolas. Ki egw thelw o filos moy na einai kai filos moy, alla einai diaforetiko to na LAXTARAW na mou dwsei ola ayta pou de mou edwsan oi goneis mou, oi files pou den eixa sto sxoleio kai oi syggeneis poy de miliomastan. H aisthish ths anagkhs pou perigrafeis, se synthrei sthn katastash mh apokthshs tou antikeimenou ths anagkhs sou. To aisthima ths anagkhs einai eksorismou arnhtiko kathws shmainei oti viwneis elleipsh (milame gia synaisthhmatikes anagles enhlikwn), kai ayto poy mporei na kanei einai na epiteinei ayth thn elleipsh. Den einai san tis swmatikes anagkes, dipsaw tha piw nero. Oi synaisthimatikes einai poly poly pio polisinthetes, kathws apaitoune ena allo atomo na mas dwsoyn sygkekrimenh synaisthhmatikh kai oxi mono kalypsh, to opoio mporei na mhn einai diathesimo, na mhn einai ikano ktl ktl. Edw oi goneis, pou kai kala ex orismou agapane, kobontai kai thysiazontai gia to paidi toys, de kataferan na kalypsoyn polles apo tis vasikes synaisthinatikes anagkes, parola ayta, fantasou loipon, ti mporei na kanei enas tritos. H aisthish ths plhrothtas, to na eisai kala me esena, tha sou ferei sth zwh sou auto to opoio tha se kanei na aisthanesai akoma pio plhrhs, giati tote pragmatika tha to thes ayto pou zhtas, kai de tha to fovasai, opvw symbainei poly syxna. Giati pera apo thn anagkh, shmasia exoun kai ta thelw. Kserw poly kosmo pou leei thelw sxesh, enw sthn pragmatikothta den thelei, eite giati einai akoma psyxika adynamos apo prohgoymeno xwrismo, eite giati fobatai gia xilioys dyo logous, omws ayto den to anagnwrizoun, h toulaxiston den to paradexontai. Ek peiras gia ola ayta ta opoia anefera, kathws exw ypaksei se fash poy na lew p.x. thelw antra, exw anagkh apo antrikh agkalia, enw endomyxa eniwtha pws den to thelw pragmatika, pws exw thesei kapoia oria ston eayto mou p.x. gia to pote tha ton brw, pws tha einai k.o.k kai isws kai na pernaga kala kai monh moy, an kai eniwtha ayth thn anagkh, perissotero loipon skeftomai oti ayth h anagkh htan logw apogohteushs apo antres, apo prohgoumenes sxeseis, apo fovo gia mia sxesh ktl ktl. Dld arnhtika synaisthimata poy me diwxnane apo to na eimai me enan antra, epeidh akrivws ayth den htan h eilikrinhs mou epithymia alla ekkinouse apo fovous kai pono, proekypte h anagkh toy antra. Den kserw an me katalabaineis h an ola ayta exoyn sxesh me esena kai allous h aforoun mono emena, ayto pou thelw na pw einai oti polles fores leme oti theloume kati enw yparxoyn pragmata mesa maw poy mw stamatane apo to na to exoume. Ara? Ti symperasma bgainei? Tha to thelame nai, an antimetwpizame themata tou parelthontos pou synthws exoun tiw rizes tous sthn oikogeneia. Otan akoys ena wraio paidi, neo, ygies ktl na leei thelw na kanw sex alla de briskw edw kai dyo xronia kamia na moy katsei, ti skeftesai; Oti mallon den to thelei toso, kai kati ton empodizei MESA TOU, h exei thesei kapoios oroys, alla ayto synhthws paraeinai asyneidhto gia na to katalabei, h to katalabainei alla de mporei na to paradextei.

    Βέβαια, εξίσου σημαντικά είναι ο έρωτας και το πάθος και περιμένω ανυπόμονα να τα βιώσω κάποια στιγμή, αν και δεν πρέπει γιατί αυτό έρχεται αυθόρμητα. Γενικότερα θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Πίστευα πως οι μεγάλοι έρωτες γεννιούνται μέσα από την γοητεία του μυστηρίου του αγνώστου, της διαφορετικότητας και της ανασφάλειας που σε κάνουν να αισθάνεσαι (καταλαβαίνεις με ποια έννοια), πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει ήδη μ' αυτούς που θεωρούμε φίλους και τους γνωρίζουμε καλά.
    Προς έκπληξη μου ανακάλυψα γύρω μου φιλίες χρόνων οι οποίες μετεξελίχθηκαν σε σχέση χωρίς να στερούν από τους 2 συντρόφους τη χαρά του πάθους.
    Αυτό εμπεριέχει ακόμα ένα καλό. Ενώ τα περισσότερα ζευγάρια παλεύουν για να γίνουν φίλοι και συνήθως κερδίζει ο εγωισμός και ο ανταγωνισμός, αυτοί προυπήρχαν ως φίλοι και η σχέση τους έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κρατήσει στο χρόνο. Όπως προαναφέρθηκε, οι σχέσεις είναι όσα είναι και τα ζευγάρια και υπάρχουν όλα τα ενδεχόμενα.
    that's all folks

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  3. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  4. Φιλία?
    By nelli30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 06-03-2009, 17:28
  5. Τι να κάνω με αυτή τη σχέση; Πιστεύεται ότι είναι φιλία;;;
    By tech13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 17-04-2008, 09:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •