kriseis panikou
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: kriseis panikou

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    10

    kriseis panikou

    edw kai duo mhnes den mporw na hremhsw apo ka8hmerines kriseis panikou! oti kai na kanw opou kai na paw xreiazomai kai thn mhtera mou(me duskolia fusika kai mazi tis giati menw akomh sfigmenh mhpws me ksanapiasei kati) ! 8elw na eimai diarkws mazi tis alliws me poianei entonw anxos kai den mporw na hremisw mexri na er8ei!!! 8elw na kanw pragmata kai den mporw, 8elw na bgw apo to spiti mou alla mou einai adunaton…! se mia ebdomada einai na paw sthn douleia kai to skeftomai apo twra, den 8elw na paw ka8olou!! fovamai pws an den paw 8a einai xeirotera ta pragmata kai an paw pws den 8a ta kataferw monh mou ,xwris thn mhtera mou!! den 8elw na parw farmakeutikh agogh giati fovamai pws 8a me kanoun na exw taseis autoktonias!!!( pragma to opoio den to 8elw me tipota….fovamai mh me poiasei kai kanw kamia trela xwris na to 8elw kai otan to skeftomai ginomai xalia!!) exw paei se psixologo kai mou eipe pws exw diataraxh panikou me agorafovia alla den sunexisa 8erapeia!! den exw parei pote xapia kai den 8elw na parw gia ton logo pou proanefera….!! ta xapia gia poso kairo ta pairnei kaneis gia na 8erapeuth teleiws kai xwris na exei sovares parenergeies??? mou exoun milisei kai gia belonismo - boh8aei???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Λοιπόν ηρέμησε ΠΑΝΩ απ'όλα....Φοβάσαι να είσαι μόνη σου γτ δεν νιώθεις σιγουριά. Τα πάντα είναι στο μυαλό σου..σκέψου το! όταν είσαι με την μητέρα σου είσαι καλύτερα? αν ναι τότε πιστεύω αυτό που είπα παραπάνω. Το έχω βιώσει και εγώ αρκετές φορές! Επικέντωσε την σκέψη σου σε κάτι ευχάριστο...πρέπει να κάνεις τον εαυτό σου να ξεχνιέται!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Εγω όταν παθαίνω κάτι τέτοιο λέω στον εαυτό μου οτί είμαι μια χαρά και οτί αυτά είναι μεσα στο μυαλό μου...ακομα και σε παθολόγο που είχα πάει δεν μου έδωσε καν φάρμακο. Είναι καθαρά ψυχολογικό..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Ναι χριστινα ειναι καθαρα ψυχολογικο οπως λες.κ σε ρωταω ξερεις τι ειναι κριση πανικου??αν υπηρχε οντως προβλημα θα σου εγινε κ φαρμακο.εγω ας πουμε οταν παθαινω κριση πανικου δε μπορω να σκεφτω τιποτα νιωθω οτι τελειωνω

  5. #5
    thanasisGR
    Guest
    kita mpori na min theleis na pareis esy farmakeutikh agwgh.. alla skepsoy to allo antexeis tin katastash sou etc opos einai twra?

    sigoura ta xapakia exoun sovares parenergeies tis protes meres pou ksekinas therapia kai meta blepeis kapia beltiosh.. twra an pareis yperbolikh dosh h an sinexizeis kai perneis 1-2 xronia tote einai provlima. mono tote tha prokalesi sovara provlimata stin sumperifora. den prepei na fovomaste ta xapakia... (asxeta pou egw den ta thelw oute na ta blepw :P)

    ase pou egw ekatsa kai diavasa tis parenergeies apo ena farmako sigekrimena to zyprexa telika den pira ksana.. ekana pureto 38,5 kai twra akoma sinexizh sta 37,3 alla epidei einai kai o lemos mou kai exw kai ligo vixa mallon den tha einai apo to farmako gt pira mono 1 fora.. opote den nomizo na exei sxesi apla me epiase panikos diavazontas tis parenergies.. xaxa auto pou paratirisa htane stin arxh oti mou ferane ypnilia kai mia varemara... twra o puretos epidei einai mesa stis parenergies anxo8ika polu alla logika kapia iosh tha einai.. sigoura 1 xapaki den kanei tetia zimia

    to thema einai na min ta sini8ishs ta xapakia! h kaluterh lish pou exw na sou protino einai omoiopa8itikh 8erapia tha deis apisteuth veltiosh

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by marinaki236 View Post
    edw kai duo mhnes den mporw na hremhsw apo ka8hmerines kriseis panikou! oti kai na kanw opou kai na paw xreiazomai kai thn mhtera mou(me duskolia fusika kai mazi tis giati menw akomh sfigmenh mhpws me ksanapiasei kati) ! 8elw na eimai diarkws mazi tis alliws me poianei entonw anxos kai den mporw na hremisw mexri na er8ei!!! 8elw na kanw pragmata kai den mporw, 8elw na bgw apo to spiti mou alla mou einai adunaton…! se mia ebdomada einai na paw sthn douleia kai to skeftomai apo twra, den 8elw na paw ka8olou!! fovamai pws an den paw 8a einai xeirotera ta pragmata kai an paw pws den 8a ta kataferw monh mou ,xwris thn mhtera mou!! den 8elw na parw farmakeutikh agogh giati fovamai pws 8a me kanoun na exw taseis autoktonias!!!( pragma to opoio den to 8elw me tipota….fovamai mh me poiasei kai kanw kamia trela xwris na to 8elw kai otan to skeftomai ginomai xalia!!) exw paei se psixologo kai mou eipe pws exw diataraxh panikou me agorafovia alla den sunexisa 8erapeia!! den exw parei pote xapia kai den 8elw na parw gia ton logo pou proanefera….!! ta xapia gia poso kairo ta pairnei kaneis gia na 8erapeuth teleiws kai xwris na exei sovares parenergeies??? mou exoun milisei kai gia belonismo - boh8aei???
    αν σου δωσει φαρμακευτικη αγωγη να την παρεις.τα φαρμακα ειναι νεας γενιας κ δνε υπαρχει προβλημα.τις 2 βδομαδες θα χεις παρενεργειες αλλα μετα δε θα χεις προβληνα.εγω περνω 30Mg λαντοζ κ με ψυχοθεραπειες εχω βελτιωθει

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    28
    οσο για το βελονισμο εγω εκανα και ενω δεν ειχα παθει ποτε αρχησα να παθαινω κρισεις πανικου χαλια εγινα...μπορει μακροπροθεσμα να βοηθαει ο βελονισμος αλλα δεν ξερω ποσο μακροπροθεσμα...αν μου ελεγαν να ξανακανω βελονισμο δεν θα κανα που να με πληρωναν..ασε που υπεφερα ακινητη με τις βελονες 1 ωρα.τωρα αλλους μπορει να τους βοηθαει...πχ ο πατερας μου αρχησε με βελονισμο μετα ομοιοπαθητικη και μετα ηταν μια χαρα...εγω τελικα αρχησα τα χαπια :-)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Μαρινακι τα εχουμε περασει πολλοι αυτα,δεν εισαι η μονη.Και σε τετοιες καταστασεις ειναι λογικο να θελουμε διπλα μας καποιον που αισθανομαστε ασφαλεια μαζι του,στην περιπτωση σου τη μητερα σου.Ψυχοθεραπεια γιατι δεν συνεχισες?Αν δεν σου αρεσε ο/η ψυχολογος που πηγες δοκιμασε να πας σε καποιον αλλο.Μπορει με αλλον ψυχολογο να νιωσεις καλυτερα και να βοηθηθεις.Τασεις αυτοκτονιας εχεις/ειχες καθολου?Νομιζω ειναι λιγο σπανιο να παθεις τασεις αυτοκτονιας απο ενα αντικαταθληπτικο ενω πριν να μην ειχες καθολου.Παρολα αυτα καταλαβαινω τον φοβο σου για τα φαρμακα γιατι κι εγω ετσι τα φοβομουν,αν και τελικα πηρα.Πόσο χρονών είσαι?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    10
    είμαι 26 ετών και ποτέ δεν είχα ούτε έχω αυτοκτονικές τάσεις . το μόνο που έχω είναι φόβος μήπως κάνω καμιά τρέλα πού δεν θέλω...(πάνω σε κάποια κρίση)! η ψυχολόγος που πήγα δεν μπορούσε να με αναλάβει γιατί ήταν σε ένα κέντρο αδυνατίσματος ως υποστηρίκτρια για θέματα κιλών!! ανχόνομαι με το παραμικρο ...ειναι να πάω στην δουλειά μου και δεν ξέρω τι να κάνω(να πάω ή όχι?) αν δεν παω θα ειναι χειροτερα γιατι οσο πίσω κάνω τόσο θα χειροτερευω. και να παω δεν μπορω ειναι η αποσταση με το αθτοκινητο ποθ με ζοριζει, αλλα ένα παραπάνω το 8 ωρο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Σου μπήκε τώρα στο μυαλό αυτή η ιδέα αλλά είναι μόνο φοβία κι αυτό.Δεν θα κάνεις καμία τρέλα πάνω σε κρίση πανικού.Εκείνη την ώρα μπορεί να υποφέρεις να φοβάσαι αλλά δεν χάνεις τη λογική και το μυαλό σου.Δεν υπάρχει κάποιος άλλος ψυχολόγος στην περιοχή σου?Στη δουλειά αυτή τώρα θα ξεκινήσεις πρώτη φορά ή πήγαινες και πριν και ήσουν σε άδεια τώρα?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    10
    douleuv ka8e xrono to kalokairi.....exei na kanei me kosmo kai auto einai pou me fobizei(pisteuw pws den 8a mporesw na antapeksel8w kai 8a 8elw na fugw sto apotomo) ! sugoura 8a uparxei psyxologos kai 8a ksekinisw sugoura sunedries giati den mporw allo!! euxaristw polu giati nomiza oti 8a kanw kamia trela xwris na to 8elw!!! 8elw na eimai opws hmoun palia KALA!!!

  12. #12
    Μαρινάκι είναι σαν να ακούω εμένα να τα λέει όλα αυτά. Ακριβώς τα ίδια λόγια έλεγα κι εγώ. " Θέλω να γίνω όπως ήμουν παλιά!" Μην φοβάσαι και μην ανησυχείς. Δεν θα τρελαθείς είναι το μόνο σίγουρο. Οσο για τα φάρμακα ούτε και αυτά να τα φοβάσαι. Ακόμη και γι΄αυτά είχα κι εγώ την ίδια άποψη με εσένα στην αρχή. Δεν τα ήθελα. Αλλά , πιστεψέ με, με βοήθησαν πάρα πολύ. Το μονο σίγουρο είναι πως θα βγεις απο αυτό και θα το θυμάσαι και θα γελάς. Οπλίσου με δύναμη και κουράγιο, πάρε την μαμά σου ή κάποια φίλη και πήγαινε σε ένα ψυχίατρο. Οπως μου είχε πει κι ο δικός μου γιατρός δές τα φάρμακα σαν βιταμίνες για τον εγκέφαλο. Κι εγώ είχα την μαμά μου όπου πήγαινα. Δεν την άφηνα με τίποτα! Σκέψου πως είχα διώξει τον μπαμπά μου απο το κρεβάτι και κοιμόμουν έγώ μαζί της. Θα περάσει κοριτσάκι μου δείξε θάρρος. Αν πάλι δεν θες να πας σε ψυχίατρο άλλαξε, όπως λέει και η κορίνα, ψυχολόγο. Δεν ταιριάζουν όλοι με όλους. θα βρεις αυτόν που θα εμπιστευτεις και θα ανοιχτείς. Ακόμη κι εγώ που ειμαι πάρα μα πάρα πολύ κλειστός χαρακτήρας με κατάφερε και τα έχω πει ΟΛΑ. Ούτε ξέρω πως με τούμπαρε. Σκέψου πως είναι ο μόνος που ξέρει τα πάντα για εμένα! Κάνε λίγο υπομονή κι εμείς είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς. Μην φοβάσαι όμως! Στο δίνω σαν συμβουλή γιατί θυμάμαι τον εαυτό μου και τελικά το μόνο που δεν άξιζε ήταν ο φόβος που είχα.
    Χαμογελώ και προχωράω...........;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Μαρινάκι εγώ θα'λεγα να ξεκινήσεις στη δουλειά και βλέπεις.Μπορεί τελικά να δεις ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο φαντάζεσαι τώρα.Αν πάλι δεν αντέχεις με τίποτα σταματάς,δεν χάθηκε κι ο κόσμος.Αυτό που είναι πάνω απ'όλα είναι να είσαι εσύ καλά.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    10
    TELIKA DEN PHGA STHN DOULEIA...MOU HTAN ADUNATON.!! THN DEUTERA 8A PAW SE ENAN PSIXOLOGO...TELIKA DEN KSERW TI 8ELW, NOMIZW PWS TRELENOMAI, DEN H8ELA NA PAW STHN DOULEIA KAI TWRA SKAW POU DEN PHGA(NOMIZW PWS 8A EINAI XEIROTERA H KATASTASH MOU) . KA8OMAI SPITI KAI VARIEME , EINAI KAPOU NA PAW KAI ANXONOMAI APO WRES H MERES PRIN ...DEN MPORW ALLO ETSI !! OLOI ETSI EINAI OTAN EXOUN KRISEIS PANIKOU?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Ελα βρε Μαρινάκι μου,δεν τρελαίνεσαι.Είναι λογικό να αισθάνεσαι έτσι.Απογοητεύτηκες που δεν πήγες στη δουλειά.Ετσι γίνεται όποτε ο φόβος μας κάνει και υποχωρούμε.Ανακουφιζόμαστ� � που δεν θα τραβίξουμε όλη την ταλαιπωρία με το άγχος και τους πανικούς αλλά μετά στεναχωριόμαστε και γι'αυτό που χάσαμε και για το ότι μας νίκησε ο φόβος.Μου έχει συμβεί άπειρες φορές αυτό.Αλλά τώρα δεν οφελεί να σκας για τη δουλειά.Οκ,δεν μπόρεσες δεν πήγες,τέλος.Κοίτα παρακάτω τώρα.Πήγαινε και στον ψυχολόγο,εύχομαι να σε βοηθήσει.
    Last edited by Korina12; 26-06-2011 at 16:59.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. kriseis panikou!
    By stilvie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 20-09-2010, 02:36
  2. kriseis panikou
    By giota in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2009, 23:52
  3. kriseis panikou
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 22-07-2008, 13:25
  4. kriseis panikou
    By mpempa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-03-2008, 11:16
  5. ksepernontas tis kriseis panikou
    By Phil_85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-03-2008, 22:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •