Πότε κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Απο την άλλη,δεν ειναι λίγο καταπιεστικό να μην δείχνουμε τι θέλουμε και ποιοι είμαστε στον άλλον;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Αααααχ,όλο σε δειλήματα πέφτω!Θέλει ισορροπία στη ζωή...και τα δυο αν τα εναρμονήσουμε θα είναι καλό!Πιστεύω!

  3. #33
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Απο την άλλη,δεν ειναι λίγο καταπιεστικό να μην δείχνουμε τι θέλουμε και ποιοι είμαστε στον άλλον;
    φυσικά και πρέπει...
    Απλά θέλει μέτρο. Δεν θέλει να πέφτεις με τα μούτρα, γιατί και τον τρομάζεις τον άλλο και υποσεινήδητα μέσα του αρχίζει να νιώθει ασφάλεια, πως όπως και να φέρεται δεν υπάρχει περιπτωση να φύγεις.
    Σκέψου δυο ανθρώπους που στέκονται ο ένας απέναντι στον άλλον.
    Κάνει ο ένας ένα βήμα προς το μέρος του άλλου. Ο άλλος δεν κάνει. Συνέχεια πάει προς τον άλλον. Αν μετά το ένα βήμα, σταθεί και περιμένει να προχωρήσει και ο άλλος, μιλάμε για ισσοροπία.
    Συνήθως επειδή είμαστε συναισθηματικές βλαμμένες, έχουμε την ανάγκη να εκδηλώσουμε στον άλλο το συναίσθημα μας με χίλιους τρόπους, σκεπτόμενες πως αφού νιώθει και εκείνος το ίδιο δεν θα εκμεταλλευτεί το συναίσθημα μας.
    Λάθος.
    Το 95% των αντρών, δένει τη γαιδάρα στη μουριά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Πάμε λοιπον για το 5%! Κι όποιος προλάβει :)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  5. #35
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Πάμε λοιπον για το 5%! Κι όποιος προλάβει :)
    Άμα το βρεις στείλε μου μένα έναν...λολ
    Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν άντρα στη ζωή μου που να ανήκει σε αυτό το ποσοστο.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Και γιατί τους άντρες που ειναι εκδηλωτικοί και δοτικοί, τους θεωρουν πολλες γυναίκες "χαλβάδες", "λαλάκηδες" κια διάφορα άλλα κοσμητικά;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #37
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Και γιατί τους άντρες που ειναι εκδηλωτικοί και δοτικοί, τους θεωρουν πολλες γυναίκες "χαλβάδες", "λαλάκηδες" κια διάφορα άλλα κοσμητικά;
    δεν βγάζω την ουρα (μας) απ' έξω.
    Και μεις τα ίδια @@ είμαστε. Συνήθως μας χαλάνε οι πολύ δοτικοί άντρες, θέλουμε τη δυσκολία μας, την αδιαφορία τους, έτσι νιώθουμε πως αξίζει πιο πολύ τον κόπο.
    Δεν έχεις παρατηρήσει κοπέλες που δεν τους λείπει τίποτε σε όλα τα επίπεδα, να κολλάνε με άτομα με καμία αξία και να είναι μες στην τρέλλα γιατί απλά τις φτύνουν?
    Δεν έχεις παρατηρήσει κοπέλες που δεν αξίζουν τίποτε, είτε από εμφάνιση, είτε από χαρακτήρα να έχουν δίπλα τους τον τέλειο σύντροφο?
    Όλα παιχνίδι είναι.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Οπότε, είναι καθαρά δική μας επιλογή...Με τη συμπεριφορά μας οδηγούμε τη συμπεριφορά του άλλου και αντίστροφα.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  9. #39
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Οπότε, είναι καθαρά δική μας επιλογή...Με τη συμπεριφορά μας οδηγούμε τη συμπεριφορά του άλλου και αντίστροφα.
    ακριβως...:)
    Πρέπει να φαμε πολλά χαστούκια όμως για να το αντιληφθούμε αυτό και να πράτουμε αναλόγως......

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    *Και πως θα καταλαβω οτί είναι ειλικρινής?
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    **Όταν έχεις αυτοπεποιήθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου..έχεις εμπιστοσύνη και στον άλλον. ***Δεν θα πρέπει να ζητάμε συνέχεια γτ καλό είναι να αφήνουμε ελεύθερο τον άλλον να εκφράζεται όπως νιώθει και έτσι θα είναι πιο αληθινό για μας και έτσι θα γνωρισουμε καλυτερα τον αλλον και θα αναγνωρίσουμε αν μας κανει! ****Το αν δεν παίρνουμε τηλ συχνα ή μνματα δεν σημαίνει οτί δεν σκεφτόμαστε τον άλλον..αρκεί να έχει αυτά που θέλουμε και να μας γεμίζει...Από την μια σκέφτομαι έτσι και από την άλλη αλλιώς!Γι αυτό είμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω ποια από τα δυο υσχίουν γτ και τα δυο μου ακούγονται λογικά!


    *Θα το νιώσεις και επιπλέον η εμπιστοσύνη είναι κάτι που δοκιμάζεται και επιβεβαιώνεται συνεχώς
    **Είναι έτσι. Προσοχή όμως μην πέσεις στην παγίδα της υπερεκτίμησης, είτε προς εσένα - είτε προς τον άλλον. Τα όρια μεταξύ τους είναι λεπτά
    ***Σωστή άποψη. Αλλά δεν περιμένουμε μόνο να συμβεί, κάνουμε να συμβεί με τον τρόπο μας και την συμπεριφορά μας
    ****Εχεις μετρητή όταν πίνεις νερό; Πίνεις μέχρι να ξεδιψάσεις. Μέχρι να πληρωθεί η ανάγκη της δίψας. Τι θέλω να πω. Αυτά δεν έχουν μέτρα και σταθμά. Οταν πέφτεις στο κρεβάτι και χαμογελάς, τότε είσαι καλά. (Εξαιρούνται οι στιγμές με τις απαραίτητες δόσεις "αμφιβολίας" και "έντασης")
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    ΄Για παράδειγμα ο πρώην μου (πλέον) με τον οποίο τα είχαμε 4 μήνες μόνο..έλεγε οτί δεν μπορεί να δώσει και οτί με αγαπάει με τον τρόπο του και ενώ ήξερε οτί με έχανε δεν έκανε τπτ. Δεν ζήτησα ποτέ κάτι υπερβολικό..


    Γι' αυτό τον λόγο είναι πλέον πρώην σου. Η συμβατότητα είναι σημαντικό κομμάτι της σχέσης.

    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    .Βέβαια άλλο να το λέει κάποιος και άλλο να το πράττει!Ποιός το κάνει αυτό?Είναι δύσκολο!


    Εστίασε σε όσους το κάνουν. Λίγοι; Nαι. Αλλά δεν είσαι ούτε προς πώληση, ούτε προς χάρισμα.

    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    *Ισχυει αυτο που θες εσυ.. Θες να στο δειχνουν; Ζητα το. **Αν δεν παιρνεις αυτο που θελεις δε θα εισαι χαρουμενη και αργα ή γρηγορα η σχεση θα τελειωσει.. ή αλλιως θα παραμενεις μεσα στη σχεση στεναχωρημενη και αναρωτομενη συνεχως. και εγω θεωρω βασικο να νιωθω οτι ο αλλος με αγαπαει και με θελει και να μου το δειχνει. ***Με στραβο να κοιμηθεις λεει, στραβος θα ξυπνησεις το πρωι. Για αυτο προσεχε με ποιον κοιμασαι.. ****Αλλα πρεπει να υπαρχει και η βαση και ολα αυτα να γινονται αυθορμητα.. *****Καποια πραγματα μπορεις να τα φτιαξεις στην πορεια, αλλα οχι ολα..


    *Λάθος! Οταν ζητάς πράγματα, δεν ξέρεις αν ο/η σύντροφός σου τελικά στα δίνει "καταναγκαστικά" ή χωρίς να το θέλει ουσιαστικά αν προτιμάς.
    ** Σωστό. Είναι έτσι. Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι για να μην μείνουν μόνοι ή λόγω της συνήθειας ή βάση της εσφαλμένης άποψης πως όλοι/ες είναι ίδιοι/ες, το καθυστερούν να φύγουν.
    ***Μπορεί και να τον/την κάνεις να ξυπνήσει ισιωμένος/η. Ολα θέλουν την προσπάθεια τους.
    ****Πολύ σωστό, γι αυτό είναι λάθος να ζητάς αυτό που θέλεις. Να το δείχνεις ναι, να το ζητάς όχι.
    *****Συμφωνούμε


    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Σε τελική ανάλυση είναι κάτι φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να το καταπιέζεις.


    Ακριβώς. Δεν κάνουν όλοι για όλους.

    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Οι σχέσεις θέλουν ισσοροπία. Δίνω-παίρνω. Αν αρχίσω να δίνω χωρίς μέτρο μη περιμένοντας να πάρω, το χασες το παιχνίδι.


    Χωρίς ισορροπία και αρμονία τίποτα δεν μπορεί να προχωρήσει με ομαλό τρόπο. Ας μην ξεχνάμε πως αρμονία είναι μία συνεπής σχέση των: θέλω, επιθυμώ, κάνω

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    δεν βγάζω την ουρα (μας) απ' έξω.
    Και μεις τα ίδια @@ είμαστε. Συνήθως μας χαλάνε οι πολύ δοτικοί άντρες, θέλουμε τη δυσκολία μας, την αδιαφορία τους, έτσι νιώθουμε πως αξίζει πιο πολύ τον κόπο.
    Δεν έχεις παρατηρήσει κοπέλες που δεν τους λείπει τίποτε σε όλα τα επίπεδα, να κολλάνε με άτομα με καμία αξία και να είναι μες στην τρέλλα γιατί απλά τις φτύνουν?
    Δεν έχεις παρατηρήσει κοπέλες που δεν αξίζουν τίποτε, είτε από εμφάνιση, είτε από χαρακτήρα να έχουν δίπλα τους τον τέλειο σύντροφο?
    Όλα παιχνίδι είναι.
    μου τη σπάει ρε πούστη αυτό!!!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Δεν έχεις παρατηρήσει κοπέλες που δεν αξίζουν τίποτε, είτε από εμφάνιση, είτε από χαρακτήρα να έχουν δίπλα τους τον τέλειο σύντροφο?
    ΟΧΙ! Δεν παίζει αυτό.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    *Λάθος! Οταν ζητάς πράγματα, δεν ξέρεις αν ο/η σύντροφός σου τελικά στα δίνει "καταναγκαστικά" ή χωρίς να το θέλει ουσιαστικά αν προτιμάς.
    Δε μιλαμε για κανεναν καταναγκασμο, μιλαμε για διαλογο και θεματα-αιτηματα προς συζητηση και ενδεχομενη συμφωνια ή διαφωνια. Αν πω στον συντροφο μου οτι θελω να ειναι λιγο πιο εκδηλωτικος, και αυτος με ακουει και εχει κατανοηση και ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ θελει να με κρατησει διπλα του και να ειμαι ευτυχισμενη, θα δουμε πως μπορει να γινει λιγο πιο εκδηλωτικος. Αν δε μπορει, οκ, μπορει και να μου αρεσει και ας μην ειναι τοσο πολυ εκδηλωτικος οσο θα ηθελα, αλλα μπορει να θελησει και ο ιδιος να το κανει, αυτο το καταναγκαστικα δεν παιζει, αν κανεις κατι καταναγκαστικα δε θα κρατησει για πολυ, θα ξεφουσκωσει και θα φανει. Υπαρχουν βεβαια ψυχαναλυτικες θεωριες οι οποιες υποστηριζοντας την μαθηση μεσω μιμησης λενε οτι ο ανθρωπος μπορει να μαθει ναι ΕΙΝΑΙ τρυφερος, αρχιζοντας να υποκρινεται οτι ειναι, ή λεγοντας το, και ακολουθως ερχεται και η πραξη. Δεν υπαρχει καποιος καταναγκασμος σε αυτο, δεν μιλαμε για εκβιασμο η κατι τετοιο, και αν λεω και παλι το κανει καποιος καταναγκαστικα, αργα η γρηγορα θα φανει.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Και πως θα καταλαβω οτί είναι ειλικρινής?
    Όσο κι αν φαίνεται παράξενο, είναι πιο δύσκολο να καταλάβεις αν κάποιος είναι ειλικρινής από το να καταλάβεις αν λέει ψέματα.
    Παράδειγμα,
    κάποιος μου λέει ότι το τάδε κοστίζει 600.
    Εγώ ψάχνω και βρίσκω ότι κοστίζει περίπου 200.
    Την άλλη μέρα ρωτάω: "που είδες ότι κοστίζει 600;".
    Και μου απαντά: "δεν σου είπα 600 αλλά 300".
    Αυτό είναι ψέμα.
    Αν ακούσω αυτό το ψέμα καταλαβαίνω ότι η δυνατότητα επικοινωνίας με αυτό το άτομο έχει μειωθεί αισθητά. Δεν αναρωτιέμαι αν μ' αγαπά, ξέρω ότι αγαπά πολύ λιγότερο από το άτομο που δεν θα έλεγε αυτό το ψέμα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    μου τη σπάει ρε πούστη αυτό!!!
    Χαίρομαι. .

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  2. Ενδιαφέρεται καμία για σχέση ;
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-11-2009, 00:55
  3. Πότε πρέπει κάποιος να πάει σε ψυχολόγο;
    By Cloud in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-10-2009, 19:18
  4. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03
  5. ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ........
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2006, 11:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •