Δεν μπορώ να το δεχτώ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Δεν μπορώ να το δεχτώ..

    ...ότι είμαι σχιζοφρενής. Κι όμως είμαι. Όλες αυτές οι θυελες σκέψεων και σαν να μην έφταναν αυτά πρίν λίγη ώρα, ενώ ήμουν ξαπλωμένος και προσπαθούσα να κοιμηθώ ένιωσα κάτι να αγγίζει το πόδι μου, και λίγο πιο μετά άκουσα κάτι σαν φωνή, ψίθυρους, δεν κατάλαβα τι έλεγαν οι ψίθυροι αν ήταν από έναν, από πολλούς.
    Η πρώτη μου μαντεψιά είναι ότι είμαι άρρωστος, σχιζοφρενής πέραν για πέραν, με ελάχιστη η μηδαμινή πιθανότητα ανόδου στην κοινωνία.
    Η δεύτερη μου μαντεψιά και (για να πω την αλήθεια η πρώτη μου σκέψη-αντιδραση) είναι ότι έχουν βάλει κάπου ένα μικρόφωνο και μου μιλάνε, ποιός ξέρει ποιοί, η ότι είναι κάποιοι έξω από το σπίτι μου η στο μπαλκόνι μου και θέλουν να με τρελάνουν.. αλλά γιατί να το κάνουν αυτό και πως μπορώ να εξηγήσω άλλωστε το άγγιγμα στο πόδι, εκτός αν ήταν ένα πολύ μεγάλο έντομο.
    Η τρίτη μου μαντεψίά, κάτι που δεν σκέφτηκα αλλά το διάβασα στο ίντερνετ όταν έκανα σεαρτσ για φωνές είναι ότι μου μιλάνε πνεύματα.
    Επειδή δεν βλέπω να γράφουν και πολύ τώρα τελευταία όσοι έχουν τέτοιες εμπειρίες καταστάσεις στη ζωή τους ανησυχώ λιγάκι.
    Επίσης νιώθω πως δεν υπάρχει βοήθεια από πουθενά, ότι και αν είναι αυτό.
    Φίλοι μου είμαι πολύ κοντά στο να με κλείσουν στο δαφνί.
    Ελπίζω να με δεχτέι ο γιατρός μου σύντομα να δώ τι θα κάνω, έχω να τον επισκευτώ πολύ καιρό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Επειδή δεν βλέπω να γράφουν και πολύ τώρα τελευταία όσοι έχουν τέτοιες εμπειρίες καταστάσεις στη ζωή τους ανησυχώ λιγάκι.

    ναι γιατι δεν γραφουν?ειναι το πιο σημαντικο ,να συζηταμε για το διαβολο μας ,τις τρομακτικες εμπειριες μας , κ ομως ολοι το αποφευγουν κ αν γραψουν κατι για τετοιου ειδους συμπτωματα ,γραφουν εντελως ακαδημαικα ,λες κ φοβουνται μη τους βγαλουμε τρελλους....
    Εσυ παντως γραφεις προσωπικες εμπειριες της αρρωστιας κ μπραβο σου που δεν επηρεαζεσαι απο τα χιλλιαδες σχολια που σου λεει ο καθενας .......
    Παντως αυτο που σου συμβαινει ,αντιμετωπισε το ψυχραιμα κ καλο θα ηταν να επισκευτεις το γιατρο σου αν τουχεις εμπιστοσυνη με την εννοια οτι δεν θα σε ξεπεταξει με το γνωστο παρε τα φαρμακα σου κ σκασε, αλλα θα συζητησει μαζι σου κ θα συμφωνησετε για μια καινουργια συνεχεια ,για να μη παει χαμενος κ ο χρονος που εμεινες χωρις φαρμακα..
    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    vince επισκεψου τον γιατρο σου.το διαστημα που εμεινες χωρις φαρμακα ηταν οντως χασιμο χρονου..μη το κανεις αυτο στον εαυτο σου.
    κ εγω δε τθελω να χω προβλημα αλλα πια πρεπει να δεχτω οτι εχω κ πρεπει να το παλεψω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Καλημέρα carrot, μήπως το άγγιγμα στο πόδι οφείλεται στην κατασταση που βρισκόσουν μεταξύ ξύπνιου-ύπνου?Πολλές φορές δεν καταλαβαινουμε οτί παει να μας πάρει ο ύπνος και αυτο που νιώσαμε σαν άγγιγμα να ηταν στην κατασταση του ονείρου και όχι της πραγματικότητας...μου εχει συμβει και εμενα. Επίσης όταν κοιμόμαστε μπορεί να ακούσουμε φωνες και θορύβους που είναι καθαρα απο το μυαλό μας...δες κάποιο ντοκιμαντερ και θα καταλαβεις.Θες να κοιτάξω να σου πω τι να δεις?Πάντως κοιταξέ το επιστημονικά προτου φτάσεις στο σημείο να το κοιτάξεις μεταφυσικά και τρέλαθεις περισσοτερο..Τα έχω ψάξει όλα αυτα γι αυτό στα λέω γτ είχα και εγώ "μεταφυσικές" εμπειρίες!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Υπάρχει κάποιος με ψυχολογικά που να μην έχει μεταφυσικές εμπειρίες ? Η πλεοψηφεία απο εμάς ''αρεσκεται'' σε τέτοιες σκέψεις και ιδεασμούς .

    Δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν αληθινές , αλλά το ψάξιμο τους είναι μια άλλη ιστορία πολυπλοκη και επικυνδινη , γιατί δεν ανήκει σε εμας να γνωρίζουμε τι συμβαίνει . Ο ανθρωπος μπορεί να κινείται σε συγκεκριμμένες διαστάσεις του υλικού πεδίου . Αυτή η προσπάθεια μας να εξηγήσουμε τα γεγονότα σε υπερφυσική βάση μπορεί να προέρχεται και απο εγωισμό . Να νιώσουμε οτι είμαστε διαφορετικοί , ''ξεχωριστοί'' .

    '' δεν γνωρίζετε τα επίγεια , μην ζητάτε να μάθετε τα επουράνια '' Ιησούς Χριστός . Και αυτό δεν το είπε σε κάποιον τυχαίο , ήταν η απάντηση σε έναν αρχισυνάγωγο που τον πίστευε και του ζητούσε εξηγήσεις για τα υπερφυσικά . Δηλαδή σε κάποιον που είχε αφιερώσει την ζωή του στα πνευματικά !! Βγάλτε τα συμπεράσματα μόνοι σας .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Μακάρι να ήταν έτσι εύκολο να βγώ έξω να πάω σε ένα γιατρό και να νιώθω ήσυχος μετά. Το βασικό μου πρόβλημα είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης και μια τάση να μην ξέρω τι να πιστέψω η να μην πιστεύω τίποτα.
    Άρκετές φορές κάνουν θόρυβο τα έπιπλα η άλλες πηγές, εκεί που σκέφτομαι μόνος μπορεί να ακούσω έναν θόρυβο και να αισθανθώ σαν να μου απαντάει κάποιος με αυτό το θόρυβο.
    Είναι και κάτι που δεν έχω πει. Σε αρκετά πιο μικρή ηλικία, να μουν 15, θυμάμαι τον εαυτό μου να είμαι ξαπλωμένος βράδυ στο κρεβάτι και αυτό να τρέμει όπως γίνεται στην ταινία ο εξορκιστής, εκείνη την εποχή δεν ήξερα τίποτα για σχιζοφρένειες και λοιπά και νόμιζα πως υπήρχε κάποιο τέρας κάτω από το κρεβάτι μου. Πέρασε από μόνο του αν και νομίζω το ξαναπάθαινα κάπου κάπου σε λιγότερη ένταση όμως από αυτό που θυμάμαι.
    Δεν ήθελα να πω τίποτα σε κανέναν και δεν είπα γιατί φοβόμουν πως θα με περάσουν για τρελό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Δες κάποια ντοκιμαντερ ίσως σε βοηθησει να καταλάβεις κάποια πράγματα...μην το κοιτάς μεταφυσικα,δες το λογικά!"Κλείσε" τις σκέψεις περί μεταφυσικού και μην πιστεύεις σε αυτα...αυτό έκανα και εγώ και έχω ηρεμίσει απίστευτα! Οι γιατροί σε έχουν βγάλει σχιζοφρενή?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    καρρότε , παρόμοιες εμπειρίες έχω και εγώ , και δεν πάσχω απο σχιζοφρένεια , η έτσι νομίζω τουλάχιστον. χεχε.

    Και αυτο με τα έπιπλα μου συμβαίνει ακόμα , και με το ψυγείο (φαντάζομαι και εσένα) , και με το κουνημα του κρεβατιού και όλα όσα είπες . Μην δίνεις σημασία και μην προσπαθείς να τα συνδέσεις με κάτι συγκεκριμμένο . Δεν έχει νόημα . Οτι συμπερασμα και να βγάλεις απλά δεν μπορείς να το επαληθεύσεις με κανέναν τρόπο . Αν πιστεύεις στον Θεό κάνε καμμιά προσεύχη όποτε το νιώθεις , και μην τα σκέφτεσαι . Σε εμένα λειτουργεί και δεν επηρρεάζομαι .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,732
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    ...

    '' δεν γνωρίζετε τα επίγεια , μην ζητάτε να μάθετε τα επουράνια '' Ιησούς Χριστός . Και αυτό δεν το είπε σε κάποιον τυχαίο , ήταν η απάντηση σε έναν αρχισυνάγωγο που τον πίστευε και του ζητούσε εξηγήσεις για τα υπερφυσικά . Δηλαδή σε κάποιον που είχε αφιερώσει την ζωή του στα πνευματικά !! Βγάλτε τα συμπεράσματα μόνοι σας .
    δεν καταλαβαινω την αναγκη περι θεολογιας και μεταφυσικων φαινομενων για καταστασεις που εχει ερμηνευσει πολυ αποτελεσματικα η ιατρικη..
    ειλικρινα νομιζω οτι τετοιες λογικες το μονο που κανουν ειναι να επιτεινουν το χαος..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    τριξιματα ολοι ακουμε ποτε ποτε, κ εγω ακουω κ αναρωτιεμαι απο που να προερχονται. παλια νομιζα οτι εφταιγε ο γατος μας, οτι ανεβαινε κρυφα στα κρεβατια κ εκανε θορυβο, ομως τα τριξιματα συνεχιζονται κ τωρα που δεν εχουμε γατο πια! αλλα δε δινω παραπανω σημασια απο αυτο, ουτε πιστευω οτι με παρακολουθουν.

    το θεμα ειναι οτι ο βινς γραφει χρονια στο φορουμ κ πανω κατω τον ξερουμε κ δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

    βινς, εχεις κ εσυ μια ασθενεια που αρνεισαι να τη δεχτεις. οι πιο πολλοι ανθρωποι κατι εχουμε, να μας ταλαιπωρει. τπτ δεν ειναι ντροπη.

    πηγαινε στο γιατρο σου κ ολα καλα θα πανε.

    κ οι ανθρωποι πιστευω οτι πιο καλα θα σε δεχτουνε σαν εναν ανθρωπο αυθεντικο κ ειλικρινη που δεχεται κ αντιμετωπιζει με τολμη τις αδυναμιες του, παρα σαν καποιον που συμπεριφερεται λες κ δεν εχει τπτ κ δημιουργουνται 1000 προβληματα μετα απο αυτο.
    Last edited by Lou!; 11-07-2011 at 14:24.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,732
    παιδια...
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΡΙΞΙΜΑΤΑ!
    τα τριξιματα ειναι συστολες και διαστολες των ξυλων και αλλων υλικων των κατασκευων, λογω αλλαγων θερμοκρασιας, των σωληνων της θερμανσης τον χειμωνα, κ.ο.κ.
    μην μιλαμε για τριξιματα!!! δεν υπαρχει καμια μεταφυσικη η ιατρικη διασταση σε τεοτιους θορυβους!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Η "διάγνωση" όταν είχα πάει στον γιατρό για πρώτη φορά πριν 6-7 χρόνια ήταν ψυχωτικό σύνδρομο. Κάποιες φορές μου έλεγε πως με έβλεπε καλά, άλλες φορές ότι είμαι στο όριο. Με σύστησε και σε ψυχολόγο, πήγα λίγες φορές, συμπεράσματα δεν έχω βγάλει, έχω κάποιες αναμνήσεις από μικρή ηλικία και αυτές δεν είναι ξεκάθαρες, σίγουρα τα περισσότερα δεν τα θυμάμαι. Είναι πολύ λίγες οι αναμνήσεις που έχω από μικρός.

    Μπορώ να υποψιαστώ χίλια και δύο αίτια για την εξέλιξη μου. Ο γιατρός μου έχει πει να μην ντρέπομαι και πως δεν φταίω για ότι πέρασα. Τεσπα, δεν μπορώ να βασιστώ σε λόγια της παρηγοριάς. Μπορεί να μην φταίω, τα δεδομένα δεν αλλάζουν, ούτε επιστρέφεται η αξιοπρέπεια .. ίσως το μόνο που αλλάζει η ερμηνεία των δεδομένων.
    Ένα πράμα για το οποίο είμαι βέβαιος, κάποιους δεν τους συμφέρει η αλήθεια, δεν λέω μόνο για μένα, δεν θέλω να το πάρω εγωιστικά το θέμα. Μακάρι να υπήρχε κάποιος Θεός, δυνατός να με βοηθούσε όταν ήμουν μικρός και ανυπεράσπιστος. Τώρα έχω μεγαλώσει κάπως, σωματικά σίγουρα, θα ήθελα κάτι να κάνω, κάτι που να βρίσκω πως έχει νόημα να το κάνω αφού δεν συμβιβάζομαι με το σύστημα και προφανώς με την πραγματικότητα, δική μου η του συνόλου, είναι σαν να έχω κλείσει τα μάτια μου ψυχικά και οργανικά (αφού έχω και μεγάλη μυωπία άλλωστε).

    Ένα πράμα για το οποίο προσπαθώ.. να μην φοβάμαι. Δεν είμαι ένα παιδάκι πλέον. Η καλύτερα να μην ελπίζω.

    Άντρας χωρίς ελπίδα=άντρας χωρίς φόβο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Μπράβο ρε συ Ρεμεντυ με πρόλαβες! Γι αυτό είπα σε προηγούμενο μνμ μου οτί καλό είναι να δίνουμε ΛΟΓΙΚΕΣ εξηγήσεις..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Η "διάγνωση" όταν είχα πάει στον γιατρό για πρώτη φορά πριν 6-7 χρόνια ήταν ψυχωτικό σύνδρομο. Κάποιες φορές μου έλεγε πως με έβλεπε καλά, άλλες φορές ότι είμαι στο όριο. Με σύστησε και σε ψυχολόγο, πήγα λίγες φορές, συμπεράσματα δεν έχω βγάλει, έχω κάποιες αναμνήσεις από μικρή ηλικία και αυτές δεν είναι ξεκάθαρες, σίγουρα τα περισσότερα δεν τα θυμάμαι. Είναι πολύ λίγες οι αναμνήσεις που έχω από μικρός.

    Μπορώ να υποψιαστώ χίλια και δύο αίτια για την εξέλιξη μου. Ο γιατρός μου έχει πει να μην ντρέπομαι και πως δεν φταίω για ότι πέρασα. Τεσπα, δεν μπορώ να βασιστώ σε λόγια της παρηγοριάς. Μπορεί να μην φταίω, τα δεδομένα δεν αλλάζουν .. ίσως η ερμηνεία τους να αλλάζει.
    Ένα πράμα για το οποίο είμαι βέβαιος, κάποιους δεν τους συμφέρει η αλήθεια, δεν λέω μόνο για μένα, δεν θέλω να το πάρω εγωιστικά το θέμα. Μακάρι να υπήρχε κάποιος Θεός, δυνατός να με βοηθούσε όταν ήμουν μικρός και ανυπεράσπιστος. Τώρα έχω μεγαλώσει κάπως, σωματικά σίγουρα, θα ήθελα κάτι να κάνω, κάτι που να βρίσκω πως έχει νόημα να το κάνω αφού δεν συμβιβάζομαι με το σύστημα και προφανώς με την πραγματικότητα, δική μου η του συνόλου, είναι σαν να έχω κλείσει τα μάτια μου ψυχικά και οργανικά (αφού έχω και μεγάλη μυωπία άλλωστε).

    Ένα πράμα για το οποίο προσπαθώ.. να μην φοβάμαι. Δεν είμαι ένα παιδάκι πλέον. Η καλύτερα να μην ελπίζω.

    Άντρας χωρίς ελπίδα=άντρας χωρίς φόβο.
    Πόσο σε καταλαβαίνω!!!Τι σου συναίβει και τραυματίστηκες?Αν θες βέβαια λες.Συνεχίζεις να επισκέπτεσαι γιατρό?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Έχω καιρό να επισκεφτώ γιατρό, όπως επίσης και αρκετούς μήνες να πάρω φάρμακα.
    Τι μου συμβαίνει.. τι να σου πω.. εσύ τι πιστεύεις?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πως μπορώ να βοηθήσω τη Μ.;
    By elia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 20:46
  2. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΡΙΜΑΣΩ ΣΤΑ 30 ??
    By anagennisi2010 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 22-10-2010, 23:27
  3. Δεν μπορώ να τελειώσω...
    By anisixos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2008, 07:28
  4. Δεν μπορω να συνελθω
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 26-08-2008, 20:12
  5. Δεν μπορω να φαω
    By danah in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2008, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •