Μόρα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Μόρα!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Μόρα!

    Σας έχει συμβεί ποτέ να σας επισκευτεί η Μόρα? Εμένα πάντως ναι! Βέβαια πλεον δεν ξέρω αν πιστέυω τόσο στα μεταφυσικά όπως παλιά αλλά τώρα προσπαθώ να δώσω μια άλλη ερμηνεία πιο λογική. Η γιαγιά μου κάποτε όταν ήμουν μικρή μου είχε μιλήσει γι αυτήν. Μου είχε πει επίσης οτί αν ποτέ μου συμβεί να πω 3 φορες το πατερ ημών ή το Ιησους Χριστος νικα. Μετά από πάαααρα πολλά χρόνια στα 21 περιπου με ξύπνησε ένας περίεργος φόβος..όχι από κάποιο όνειρο αλλά ένιωθα να απειλούμαι από κάποια κακιά ενέργεια. Η καρδιά μου είχε ταχυπαλμία..τα μάτια μου πέσανε σε μια συγκεκριμένη μεριά σαν να ήξερα από που θα έρθει. Ήταν σκοτάδι και ένιωθα οτι αυτό με πλησιαζε όλο και πιο πολυ,αυτο που θυμαμαι να ειπα ήταν"όχι!έρχεται!",αμέσως κουκουλωθηκα για να μην το δω και πάθω καμια καρδιακη προσβολη.Πάω να φωναξω τον αδερφό μου,ο οποιος κοιμοταν στο διπλανο κρεβάτι και δεν μπορουσα(σταδιακά όλο αυτό) μετά πάω να γυρισω να τον σκουντήξω και κοκκάλωσα. Εκεινη την στιγμη ειπα"παει,τώρα πέθανα",το εννοούσα όμως γτ το ένιωσα. Ξαφνικά θυμήθηκα τα λόγια της γιαγιάς μου και πήγα να πω το "πατερ ημων" αλλά δεν τα καταφερα ακι απο τοτε μεχρι πριν 3 χρονια δεν θυμομουν τα λογια..τότε είπα το "Ιησους Χριστος νικα" 3 φορές και ΤΕΛΟΣ!
    Από τότε δεν με έχει επισκευτει ξανά και ούτε θέλω..από τότε είμαι άθεη. Άλλαξαν πολλά γτ έβλεπα και διάφορα.Πως λέμε αλαφροϊσκιωτη?..Πλέον δεν το κοιτώ με την μεταφυσική ματιά αλλά με την πιο λογική και ψυχολογική και έχω ηρεμίσει. Πιστεύω οτι είναι κάτι που το προκαλει κατα κάποιο τρόπο το μυαλό μας..Εσεις τι πιστεύεται? Το έχετε βιώσει ποτέ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    όχι. αλλά με έχει επισκευτεί ο άγιος βασίλης όταν ήμουν μικρή.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    για να μη σε αρχισουν κι εσενα στο δουλεμα, διαβασε αυτο http://www.e-psychology.gr/forum/sho...A1%CE%91%CE%A3 κι ελπιζω να λυθουν οι αποριες/φοβιες σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ναι ήταν η Μόρα μεταμφιεσμένη..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Υποτιθεται οτι ειναι παραλυση στον υπνο και εχει επιστημονικη εξηγηση. Στον χρονο που θα πεις προσευχες, υποθετω, θα εχεις ετσι και αλλιως συνελθει και θα "φυγει". Δεν ειναι κατι καλο η κακο, λεει η επιστημη, ειναι απλως παραλυση. Το μυαλο μας μες στον φοβο του το ερμηνευει ετσι.
    Κι εγω ειμαι αλαφροισκιωτη μερικες φορες, οταν ειχα πρωτοακουσει για μορα φοβηθηκα πολυ, αλλα μετα εμαθα οτι ειναι κοινο φαινομενο με επιστημονικη εξηγηση και ηρεμησα. Απλα ηταν χαζοι αυτοι που μου το πρωτοειπαν.
    Δεν μου εχει τυχει, και δε θελω, αλλα ξερω τουλαχιστον πως λειτουργει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    H Μόρα τι είναι?
    Κάποιες φορές κολλάμε σε κάποιες σκέψεις, δεν μπορείς να αποκλείσεις και τα πάντα βέβαια.
    Απλά προσπαθείς να κινείσαι με τη κοινή λογική για να νιώσεις ασφάλεια και "αποδοχή" από το σύνολο. Δυσκολο βέβαια, ειδικά τα πρωινά όλοι μόνοι τους σε μια στάση περιμένουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Υποτιθεται οτι ειναι παραλυση στον υπνο και εχει επιστημονικη εξηγηση. Στον χρονο που θα πεις προσευχες, υποθετω, θα εχεις ετσι και αλλιως συνελθει και θα "φυγει". Δεν ειναι κατι καλο η κακο, λεει η επιστημη, ειναι απλως παραλυση. Το μυαλο μας μες στον φοβο του το ερμηνευει ετσι.
    Κι εγω ειμαι αλαφροισκιωτη μερικες φορες, οταν ειχα πρωτοακουσει για μορα φοβηθηκα πολυ, αλλα μετα εμαθα οτι ειναι κοινο φαινομενο με επιστημονικη εξηγηση και ηρεμησα. Απλα ηταν χαζοι αυτοι που μου το πρωτοειπαν.
    Δεν μου εχει τυχει, και δε θελω, αλλα ξερω τουλαχιστον πως λειτουργει.
    Άσε τι πέρασα εκείνο το βράδυ! Τέλος πάντων το ίδιο πράγμα πλέον πιστέυω και εγώ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    H Μόρα τι είναι?
    Κάποιες φορές κολλάμε σε κάποιες σκέψεις, δεν μπορείς να αποκλείσεις και τα πάντα βέβαια.
    Απλά προσπαθείς να κινείσαι με τη κοινή λογική για να νιώσεις ασφάλεια στο σύνολο.
    Συμφωνώ με το τελευταίο που είπες! Η Μόρα υποτίθεται οτι είναι μια κακιά ενέργεια-σκιά κατα βάση η οποία έρχετε και κάθεται πάνω σου και σε παραλύει σαν να σου τρώει ενέργεια.Έρχετε υποτίθεται όταν έχεις αρνητική ενέργεια και με αυτόν τον τρόπο της επιτρέπει την επίσκεψη..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Και μιας και μιλαμε για φαινομενα υπνου, ας πω και την δικη μου εμπειρια μιας και βαριεμαι αποψε. Οταν εισαι σε εξαιρετικη εγρηγορση και υπερενταση, και εχεις φοβιες και λιγο ζωηρη φαντασια οπως εχουν τα παιδια, μπορεις να εχεις οπτικες και ακουστικες ψευδαισθησεις. Εγω θυμαμαι ενα βραδυ οταν ημουν μικρη δε με επαιρνε ο υπνος, κι οσο περναγε η ωρα τοσο φοβομουνα, φοβομουνα φοβομουνα, ημουν στην τσιτα μην ερθει κανενας, ληστης, κανενα φαντασμα, οτιδηποτε, και ακουσα πεντακαθαρα το ασανσερ να ανεβαινει, καποιον να βαζει το κλειδι στην πορτα και να προσπαθει να ξεκλειδωσει. Πεταχτηκα σουμπιτη και πηγα στη μητερα μου και της ειπα ακου καποιος ειναι στην πορτα, και δεν ακουγε τιποτα φυσικα, εγω το ακουγα πεντακαθαρα ομως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ναι λιλιουμ κάτι σαν αυθυποβολη...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Συμφωνώ με το τελευταίο που είπες! Η Μόρα υποτίθεται οτι είναι μια κακιά ενέργεια-σκιά κατα βάση η οποία έρχετε και κάθεται πάνω σου και σε παραλύει σαν να σου τρώει ενέργεια.Έρχετε υποτίθεται όταν έχεις αρνητική ενέργεια και με αυτόν τον τρόπο της επιτρέπει την επίσκεψη..
    Δεν μου χει τύχει κάτι τέτοιο αλλά μου χουν τύχει διάφορα άλλα περίεργα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Αποφασισε christina82, ειναι αρνητικη ενεργεια η αυθυποβολη? Μπερδευτηκα :Ρ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    ...από τότε είμαι άθεη. Άλλαξαν πολλά γτ έβλεπα και διάφορα.Πως λέμε αλαφροϊσκιωτη?..Πλέον δεν το κοιτώ με την μεταφυσική ματιά αλλά με την πιο λογική και ψυχολογική και έχω ηρεμίσει. Πιστεύω οτι είναι κάτι που το προκαλει κατα κάποιο τρόπο το μυαλό μας..Εσεις τι πιστεύεται? Το έχετε βιώσει ποτέ?
    Χριστίνα, εξαιτίας αυτου του γεγονότος έγινες άθεη;
    Εγώ, πριν καμια 10αριά χρόνια που πίστευα πως υπάρχει θεός και μάλιστα ο χριστιανικός θεός, πίστευα και σε διάφορα μεταφυσικά και είχα κατι κουλές φοβίες.Όταν με τα χρόνια μελέτησα λίγο το θέμα και έπαψα να πιστεύω, εξαφανίστηκαν όλα.Τωρα πλέον φοβάμαι μόνο μην μου την πέσει κανας κλέφτης :ρ
    Η Μόρα ειναι αυτό που είπε το ελάφι, sleeping paralysis νομίζω.Εντάξει, είναι πολύ τρομαχτικό σίγουρα.Εμένα δεν μου έχει τύχει,αλλά ξέρω ανθρώπους που τους συμβαίνει και μάλιστα συχνά.
    Και μια κρίση πανικού, τρομαχτική είναι αλλά εξηγείται, όπως και η μόρα.Εγώ έτσι το σκέφτομαι.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Παρόλο που δεν τα πιστεύω αυτά, κοκαλώνω με την αφήγηση μιας τέτοιας ιστορίας και ειδικά τέτοια ώρα. Γιατί ρε κοπέλα μου μας το κάνεις αυτό; Εγώ κλάνω πατάτες συνήθως με τέτοια, είμαι και μόνη μου σπίτι...Αυτό το είχε πάθει μια φίλη μου αλλά αυτή πάθαινε και άλλα όπως το να βλέπει μέσα στο σκοτάδι, το πάνω μέρος του σώματος της γιαγιάς της (μαζί με το τσεμπέρι) κάπου στην γωνία του τοίχου... χεχε! :D :D.


    Τώρα στα σοβαρά, η συγκεκριμένη κοπέλα είχε και πολύ έντονη διαίσθηση και μπορούσε να προβλέψει θανάτους. Δεν θα το πίστευα, αν κάθε φορά που μου το έλεγε δεν πραγματοποιόταν οι προβλέψεις της...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Πολλοί περογράφουν τη μόρα σαν τη σκια μιας γριάς με μαντηλι στο κεφάλι.Μήπως αυτό ήταν;
    Βρε μη σκιάζεσαι, αφου ξέρεις ότι εξηγούνται επιστημονικά αυτά.Αυτο με τη διαίσθηση είναι κάτι βεβαια και μάλιστα διάβασα εδω απο καποιο μελος μια πολύ λογική εξηγηση γι αυτό.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •