Τι θα σας έκανε ευτυχισμένους;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Τι θα σας έκανε ευτυχισμένους;

    Λιοιπόν, αρκετά με τον παράλογο μονόλογο μου. Κάνω μια ερώτηση γιατί έχω περιέργια να δω αν υπάρχει κάτι που θα σας έκανε καλά.

  2. #2
    ειμαι ευχαριστημενος με οτι εχω

  3. #3
    Η ευτυχια ειναι αυτο που περιμενουμε να 'ρθει λεει ο Φαμελος....... αλλα ελα που δεν ερχεται...... Τωρα το τι θα μ εκανε ευτυχισμενη αυτη την στιγμη? Να εξαφανιζοντουσαν ως δια μαγειας ολα μου τα προβληματα κ να καταφερνα να ειμαι με τον ανθρωπο που θελω..... Ζηταω πολλα ε???????? Κ επειδη ζηταω πολλα ισως κ λιγο φως στο τουνελ να μ εκανε ευτυχισμενη......
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Η ευτυχια ειναι στιγμες χαρας διασπαρτες. Ειναι να αγαπας τον εαυτο σου και να καταφερεις επιτελους να μη του βαζεις εμποδια. Μα η μεγαλυτερη πιστεύω ειναι να ξεχνάς ότι όλα αφορούν εσένα, να ρίχνεις και μια ματιά στον άλλον μπας και μπορείς να βοηθήσες κάπου και αμα το καταφέρεις... ειναι το πιο σπουδαίο που μπορείς να ζήσεις.

    Και φυσικα μηδένα προ του τέλους μακάριζε, αν και λίγο άσχετο με όσα είπα
    ήταν το πρώτο που μουρθε για την ευτυχια :S:S
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  5. #5
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Η ευτυχια ειναι στιγμες χαρας διασπαρτες. Ειναι να αγαπας τον εαυτο σου και να καταφερεις επιτελους να μη του βαζεις εμποδια. Μα η μεγαλυτερη πιστεύω ειναι να ξεχνάς ότι όλα αφορούν εσένα, να ρίχνεις και μια ματιά στον άλλον μπας και μπορείς να βοηθήσες κάπου και αμα το καταφέρεις... ειναι το πιο σπουδαίο που μπορείς να ζήσεις.

    Και φυσικα μηδένα προ του τέλους μακάριζε, αν και λίγο άσχετο με όσα είπα
    ήταν το πρώτο που μουρθε για την ευτυχια :S:S
    Ετσι ειναι..στιγμες διασπαρτες.... κ ξερεις ποτε τις χανεις αυτες τις στιγμες...? οταν προσπαθεις να βοηθησεις τους αλλους...κ βοηθας...κ στο τελος παιρνεις μη πω τι...... κ παρ ολα αυτα συνεχιζεις κ βοηθας γιατι πολυ απλα ετσι εισαι...... κ ξανα μανα τα ιδια...θα μου πεις τωρα...βοηθας για να σου πουν μπραβο η να σου εχουν υποχρεωση...? φυσικα κ οχι... αλλα σορρυ...την αχαριστια δεν την μπορω κ εχω εισπραξει πολλη απο δαυτη.... Τελικα ισως η ευτυχια ερχεται μονο οταν κοιτας τον εαυτουλη σου...........
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    :) Καλησπέρα καλή μου!!

    Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες. Είμαι της άποψης ότι είναι το παν να βοηθάς όπου μπορείς. Αλλά! Δίνεις βοήθεια σε αυτόν που θέλει πραγματικά να βοηθηθεί. Αυτόν που ξέρεις ότι μπορεί να πάει ένα βήμα παραπέρα από αυτό που εσύ μπορείς να προσφέρεις. Εσύ έχεις περάσει από την ''απλή'' βοήθεια στη θυσία, που συχνά σημαίνει το ίδιο. Μα άλλο θυσία για κάτι καλό, και άλλο εκμετάλευση.. Το να προστατεύσεις τον εαυτό σου απο την εκμετάλευση της βοήθειας που προσφέρεις δε σημαίνει ''κοιτώ τον εαυτούλη μου'', σημαίνει αγαπώ και προστατεύω εμένα αλλά και αυτούς που χρειάζονται βοήθεια, με το να μη τους δώσω κάτι που στην τελική δε θα τους βοηθήσει πραγματικά. :)
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Χμμ, ας απαντήσω και γω. Κάποιες φορές νιώθω ευτυχισμένος κάποιες άλλες φορές νιώθω δυστυχησμένος. Δεν μπορώ να πω ότι ζω και στην απομόνωση. Νιώθω σαν να μην είμαι σταθερός σαν προσωπικότητα. Παλιά ήμουν αλλά με ξεσπάσματα θυμού, τώρα απλά νιώθω μεταβολές και διακυμάνσεις, νομίζω πως είμαι καλύτερα τουλάχιστον που δεν με πονάει το φτύσιμο όπως με πονούσε παλιά, αλλά κάποιες φορές μου τη βιδώνει η προκλιτική συμπεριφορά. Συνοπτικά θα έλεγα ευτυχία είναι κάτι όμορφο που δανειζόμαστε και ανταλλάσουμε μεταξύ μας και δεν φτάνει για όλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Συνοπτικά θα έλεγα ευτυχία είναι κάτι όμορφο που δανειζόμαστε και ανταλλάσουμε μεταξύ μας και δεν φτάνει για όλους.
    Αυτό ήταν πολύ πολύ ωραίο..!
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  9. #9
    Εμένα η φύση με καταδίκασε από πολύ νωρίς να μην νοιώσω ευτυχία ποτέ. 5-6 ετών όταν είμουν ονειρευόμουν και έλεγα σε μιά θεία μου, αδελφή του πατέρα μου, πως όταν μεγαλώσω θα χτίζω σπίτια και θα τα χαρίζω στους φτωχούς. Με τα χρόνια η αίσθηση αυτή έπερνε διάφορες αυξητικές διαστάσεις, κάποια στιγμή το συγκεκριμένο μεταμορφώθηκε στο να χτίζω χωριά και να στεγάζω φτωχούς οικογενειάρχες που δεν είχαν οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν σπίτι και αναγκάζονται να μπαίνουν στο τρυπάκι των δανείων από τους καρχαρίες τραπεζίτες, άθελα μου βέβαια δεν το λειτουργούσα συνειδητά μέσα μου, η φύση το φύτεψε και εγώ το πάθαινα απλά. Και πράγματι, αληθινή ολοκληρωση και ευτυχία ένοιωθα όταν βοηθούσα και είμουν χρήσιμος για τους ανθρώπους. Όμως η ******* η φύση δεν φρόντισε να φυτέψει μέσα μου και χαρίσματα σαν του Αριστοτέλη Ωνάση ώστε να είμαι σε θέση σήμερα να πραγματοποιώ και τα παιδικά μου όνειρα μα και τα τωρινά που βρίσκονται σε παρόμοιες κατευθύνσεις. Και έτσι η δυστυχία, συνυπολογίζοντας φυσικά και την προσωπική πορεία, είναι δεδομένο απόλυτο. Αλλά δε βαριέσαι, σκέπτομαι, το παρήγορο είναι πως δεν θα είναι αιώνιο κι αν είμαι τυχερός ίσως συμβεί να τελειώσει σύντομα, τόσες καριδιακές ανακοπές γίνονται, τόσα εγκεφαλικά, τόσα αυτοκινηστικά, ένα σωρό πράγματα που διακόπτουν την ζωή, ένα ας πετύχει και εμένα επιτέλους!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by ΟΥΤΙΔΑΝΟΣ View Post
    Εμένα η φύση με καταδίκασε από πολύ νωρίς να μην νοιώσω ευτυχία ποτέ. 5-6 ετών όταν είμουν ονειρευόμουν και έλεγα σε μιά θεία μου, αδελφή του πατέρα μου, πως όταν μεγαλώσω θα χτίζω σπίτια και θα τα χαρίζω στους φτωχούς. Με τα χρόνια η αίσθηση αυτή έπερνε διάφορες αυξητικές διαστάσεις, κάποια στιγμή το συγκεκριμένο μεταμορφώθηκε στο να χτίζω χωριά και να στεγάζω φτωχούς οικογενειάρχες που δεν είχαν οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν σπίτι και αναγκάζονται να μπαίνουν στο τρυπάκι των δανείων από τους καρχαρίες τραπεζίτες, άθελα μου βέβαια δεν το λειτουργούσα συνειδητά μέσα μου, η φύση το φύτεψε και εγώ το πάθαινα απλά. Και πράγματι, αληθινή ολοκληρωση και ευτυχία ένοιωθα όταν βοηθούσα και είμουν χρήσιμος για τους ανθρώπους. Όμως η ******* η φύση δεν φρόντισε να φυτέψει μέσα μου και χαρίσματα σαν του Αριστοτέλη Ωνάση ώστε να είμαι σε θέση σήμερα να πραγματοποιώ και τα παιδικά μου όνειρα μα και τα τωρινά που βρίσκονται σε παρόμοιες κατευθύνσεις. Και έτσι η δυστυχία, συνυπολογίζοντας φυσικά και την προσωπική πορεία, είναι δεδομένο απόλυτο. Αλλά δε βαριέσαι, σκέπτομαι, το παρήγορο είναι πως δεν θα είναι αιώνιο κι αν είμαι τυχερός ίσως συμβεί να τελειώσει σύντομα, τόσες καριδιακές ανακοπές γίνονται, τόσα εγκεφαλικά, τόσα αυτοκινηστικά, ένα σωρό πράγματα που διακόπτουν την ζωή, ένα ας πετύχει και εμένα επιτέλους!!!
    Γιατί τόση μαυρίλα βρε άνθρωπε;; Δε μπορείς απλά να προσφέρεις μέχρι εκεί που φτάνεις;


    Εμένα με κάνει ευτυχισμένη να προσπαθώ. Όταν τα καταφέρνω κιόλας, ακόμη καλύτερα... :)

  11. #11
    Quote Originally Posted by streidi View Post

    Εμένα με κάνει ευτυχισμένη να προσπαθώ. Όταν τα καταφέρνω κιόλας, ακόμη καλύτερα... :)
    εμένα πρώτα να θέλω, μετά να ονειρεύομαι, μετά να προσπαθώ και άμα τα καταφέρνω......τσουπππππ....να και η μετωπική με την ευτυχία....:)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ο θανατος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    καροτ ωραιο θεμα ανοιξες !! :)

    κοιτα για μενα η ευτυχια αρχικα θα ελεγα οτι ειναι κατι ουτοπικο κ απιαστο... ομως σε δευτερη αναλυση θα ελεγα πως η ευτυχια κρυβεται μεσα μας, στα απλα κ μικρα καθημερινα πραγματα που πολλες φορες προσπερναμε στο ντουκου κ δεν τους δινουμε την δεουσα σημασια.. δεν σημαινει οτι για να νιωσουμε ευτυχισμενοι θα πρεπει να φτασουμε στην επιτευξη μεγαλεπηβολων στοχων, αλλωστε το τι ειναι σπουδαιο κ τι οχι ειναι διαφορετικο κ υποκειμενικο για τον καθενα, οποτε δεν μπορουμε να εξαγουμε κατι στανταρ... η ευτυχια μπορει να βρισκεται μεσα μας, γυρω μας, διπλα μας, κ απλα εμεις με τους ρυθμους που ζουμε δεν το αντιλαμβανομαστε κ το προσπερναμε.. ευτυχια ειναι ολα εκεινα που μοιραζομαστε κ μας δινουν χαρα κ ενεργεια να συνεχισουμε.. ευτυχια ειναι καθε μικρη νικη στον καθημερινο αγωνα μας (οκ αυτο ειναι πρωτα επιτυχια!)... ευτυχια ειναι ολες εκεινες οι στιγμες που μας κανουν να νιωθουμε χρησιμοι κ σημαντικοι κ παιρνουμε κουραγιο για να συνεχισουμε... ευτυχια ειναι ολα τα ονειρα κ οι στοχοι που κανουμε, καθως κ η προσπαθεια για αυτα, ασχετα αμα τα επιτυγχανουμε η οχι.. ευτυχια ειναι καθε μερα που ξημερωνει να νιωθουμε οτι ειναι μια κανουργια μερα, με νεες εκπληξεις, νεα δεδομενα κ νεες προοπτικες.. ευτυχια ειναι πολλα μεσα μας κ γυρω μας που συνηθως δεν βλεπουμε....

    αυτη τη στιγμη τι με κανει ευτυχισμενη ?? τα 2 μου γατονια που εχουν κουλουριαστει στα ποδια μου διπλα στο λαπτοπ κ τα δυο μου ξαδερφακια που εχουν ερθει διακοπες κ παιζουν χαρουμενα κ ανεμελα ολη μερα, δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα αυτη τη στιγμη να μου φτιαχνει τη διαθεση !!!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα θελα να ειμαι αφθαρτος.

    Κατα τα αλλα καλα την περναω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και το περιγυρο μου επισης αφθαρτο...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκανε sex με 1000 αυτοκίνητα....???
    By Densoulew in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 28-05-2011, 05:25
  2. Λιγα λογια για την Οικογενεια μας......σε αυτο που μας εκανε σημερα
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 17-12-2010, 19:23
  3. γιατι δεν την βοηθησατε?Εκανε αποπειρα!
    By afrula in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 115
    Last Post: 31-07-2009, 20:46
  4. Moυ έκανε δώρο τα γυαλιά του-είναι ο θησαυρός μου.
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2008, 19:41
  5. Τι θα σας εκανε να σκοτωσετε ανθρωπο?
    By hardlife in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 08-08-2008, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •