χωρις ψυχολογο ή ψυχιατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123

    χωρις ψυχολογο ή ψυχιατρο

    θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να προμηθευτω καποιο φαρμακο που βοηθα στην καταθλιψη και στην εμονη για αποπειρες αλλα χωρις συνταγη γιατρου.δεν εχω ουτε χρηματα ουτε διαθεση να συμβουλευτω καποιο γιατρο.απλα κατι,καποιο φαρμακο να με βοηθησει προς το παρον γιατι δεν αντεχω αλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν νομιζω...κανα βοτανι μονο και δεν ξερω τι ρολο βαρανε αυτα. Ισως κανεναν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Οι ψυχολογοι δεν ειναι σε θεση να σου γραψουν φαρμακα! Οσο για τους ψυχιατρους...καλο θα ηταν να επισκεφθεις κανενα γιατι δεν πρεπει να κανεις του κεφαλιου σου και να παιρνεις αυθαιρετα φαρμακα! Ασε που στο φαρμακειο δεν προκειται να σου δωσουν ψυχοφαρμακα χωρις τη συνταγη καποιου ψυχιατρου! (εκτος κι αν εχεις καποιο μεσο γιατι απο το Ελλαδα ολα τα περιμενω!)
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Εγώ πάντως που παίρνω μελατονίνα εδώ και λίγο καιρό δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά αισθάνομαι λίγο καλύτερα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Μπορείς να πάρεις βαλσαμόχορτο . υπάρχει σε όλα τα μαγαζιά που πουλάνε βότανα , αλλά θέλει την διαδικασία του (ζεστά νερά κ.τ.λ) , δεν ξέρεις αν θα είναι φρέσκο ώστε να έχει πλούσιες τις ευεργετικές του ιδιότητες , σύν οτι τώρα το καλοκαίρι μπορεί να σου προκαλέσει μια ευαισθησία στο ηλιακό φώς .

    Αν για οποιονδήποτε λόγο αποφασίσεις να μην πας σε ειδικό , που καλό είναι να πας , τότε ξεκίνα το άμμεσα . Αμα η κατάθλιψη σου δεν είναι βαριά θα σε ανακουφίσει .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Αφου θέλεις να βοηθηθείς γιατί να κάνεις....μίσή δουλειά; Πήγαινε σε έναν ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτη, πες του πως αισθάνεσαι, πες του ότι η οικονομική σου κατάσταση δεν είναι καλή -ποιανού είναι άραγε;- για να μπορέσεις να πάρεις και το κατάλληλο φάρμακο. Καταλαβαίνω ότι δεν εχεις διάθεση, αλλά πίστεψέ με, αν κάνεις το πρώτο βήμα, τα υπόλοιπα είναι πολύ εύκολα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    Νομιζα πως ειναι κατι περαστικο και θα μου φυγει γρηγορα αλλα τελικα ηταν κατι που απεφευγα και γεμιζα ολες τις ωρες της ημερας με υποχρεωσεις και δραστηριοτητες ωστε να τρεχω περα δωθε και να μην σκευτομαι.Αυτο φυσικα δεν διορθωσε τα πραγματα και εγιναν τα συμπτωματα πολυ πιο εντονα.Ο,τι και να νε παντως θα ακολουθησω τις συμβουλες σας,σας ευχαριστω παρα πολυ !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    να δεις που όλα θα φτιάξουν. πάρε μια γνώμη γιατρού, θα σε καθησυχάσει σίγουρα. Περιμένουμε νέα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Kortha View Post
    θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να προμηθευτω καποιο φαρμακο που βοηθα στην καταθλιψη και στην εμονη για αποπειρες αλλα χωρις συνταγη γιατρου.δεν εχω ουτε χρηματα ουτε διαθεση να συμβουλευτω καποιο γιατρο.απλα κατι,καποιο φαρμακο να με βοηθησει προς το παρον γιατι δεν αντεχω αλλο.

    καλημέρα!
    εννοείς πως δν εισαι ασφαλισμενη καπου?
    αν έχεις ασφάλεια θα απευθυνθεις το συντομότερο δυνατο σε ένα εφημερεύον νοσοκομειο στην ψυχιατρική μοναδα κ
    θα σου χορηγησουν την καταλληλη αγωγή.
    είναι καλο για σενα να βοηθηθεις απο καποια αντικαταθλιπτικα κ να βγεις απο την καταθλιψη.
    έχε κατα νου πως οταν κανουμε ασχημες σκεψεις ειναι απαραίτητο να ενημερωσουμε συγγενικα προσωπα ή φιλους.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    παντως εγω εχω δοκιμασει 4 διαφορετικα αντικαταθλιπτικα και μονο τα δυο τα πειρα με συνταγη γιατρου και μονο την πρωτη φορα! κανενας δεν μου εχει ζητησει συνταγη! αθανατη επαρχια!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κ στην αθηνα δε ζητανε συνταγη για τα αντικαταθλιπτικα! τα δινουν κ ετσι! αλλα καλο θα ηταν να πας σε γιατρο!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,819
    απο το ιντερνετ μπορεισ να παρεισ οτι θεσ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    αν έχεις ασφάλεια μπορείς δωρεάν να απευθυνθείς σε κάποιο ψυχίατρο. Μη κάνεις τίποτα χωρίς τη συνταγή γιατρού
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    παιδια εμενα προτη φορα αντικαταθλιπτικα μου έδωσαν οι ψυχίατροι, το θέμα είναι ομως οτι δεν έπρεπε να είχα παρει ποτε γιατι τωρα εχω μεταβολές της διαθεσης (mood swings)

Similar Threads

  1. Πώς βρίσκουμε-διαλέγουμε ψυχολόγο-ψυχίατρο;
    By miro in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2011, 16:03
  2. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  3. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΙΑΤΡΟ
    By kriti28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2009, 13:42
  4. Επισκεψη στο ψυχιατρο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2008, 20:38
  5. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •