Μιζερια. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22

Thread: Μιζερια.

  1. #16
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε νομιζω οτι επιλεγουμε εμεις κατι, το παρελθον και το περιβαλλον οπως ειπα διαμορφωνουν τον χαρακτηρα μας, αυτα δημιουργουν τον τροπο που βλεπουμε τα πραγματα. οι κακουχιες συμβαλλουν στο να μιζεριαζουμε, αν ομως ενας μεγαλωσε σε ενα πολυ χειροτερο περιβαλλον, τοτε λογο σκληραγωγησης μπορει να νιωθει οτι ειναι καλυτερα τωρα απο τοτε, και να μη μιζεριαζει. παρε αλλο παραδειγμα, αν ενας που εχει λεφτα, καταληξει φτωχος, φυσικα και θα μιζεριασει. αν ενας που ηταν φτωχος ομως, κερδισει ξαφνικα το λοττο και γινει πλουσιος, η οποια μιζερια του θα οφειλεται μονο στη συνηθεια, τον ασχημο τροπο που ζουσε δλδ και βλεπε τα πραγματα μεχρι τωρα. καλοπερνωντας η μιζερια εξαφανιζεται, εκτος αν ειμαστε απληστοι οπως ειπα και δε μπορουμε να εκτιμησουμε τα οσα εχουμε.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Αυτοί τη βγάζουν καθαρή. Μάλιστα κάποιοι από αυτούς, ενώ σπέρνουν τον πανικό γύρω τους, οι ίδιοι φαίνεται να ζουν πίσω από ένα προστατευτικό τείχος. Κι αυτό γιατί, παρ' όλο που εμφανίζονται ηττοπαθείς και απαισιόδοξοι για τους άλλους, κατά βάθος αισιοδοξούν για τη δική τους τύχη.
    Meet my mom.
    καθε όνειρο ή σχέδιο, πρώτη αντίδραση να εντοπίσει όλα τα προβλήματα που δε θα το κάνουν εφαρμόσιμο. Με το παραμικρό εμπόδιο, έρχεται η συντέλεια του κόσμου. Με την παραμικρή διαφωνία ή άρνηση, οι χαρακτηρισμοί πέφτουν βροχή... και δεν λέω για λέξεις όπως χαζή, ηλίθια κτλ αλλά για εκφράσεις του στυλ "αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό, ποτέ δε θα είσαι ικανή για τίποτα" και "αν αντριδράς έτσι για αυτό, πόσο μαύρη είναι η ψυχή σου"... Χαρακτηριστική της ατάκα: "εγώ μπορώ να καυγαδίζω για ώρες με κάποιον χωρίς να σκάω καθόλου. Ο άλλος θα αγανακτεί και θα απελπίζεται, ενώ εγώ ούτε που θα ιδρώσω"... και είναι και περήφανη για αυτό! Ωρέ, μήπως είναι ολίγον τι sociopath;

    Το να είσαι χαρούμενος είναι επιλογή, δεν είναι κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι κατά λάθος. Πρέπει να θέλεις να χαρείς για να αιστανθείς ευτυχισμένος... αλλιώς, και το ΛΟΤΤΟ να κερδίσεις, η αντίδρασή σου θα είναι "ε καλά τι χαίρομαι, αφού τα μισά θα τα πάρει η εφορία και τα υπόλοιπα οι τράπεζες"...
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    δε νομιζω οτι επιλεγουμε εμεις κατι, το παρελθον και το περιβαλλον οπως ειπα διαμορφωνουν τον χαρακτηρα μας, αυτα δημιουργουν τον τροπο που βλεπουμε τα πραγματα.
    Σε παραπεμπω εδω:http://www.e-psychology.gr/forum/sho...%91%CE%99-quot για να μην επαναλαμβανομαι! Αν θες ριξε μια ματια!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τα ειχα διαβασει αυτα γλυκια μου, αλλα δεν ειχα να προσθεσω κατι. γενικοτερα ομως ειναι λες και μιλας για ολους σαν να τους ξερεις και να ειμαστε ιδιοι. εγω δε μπορω να το κανω αυτο, δε μπορω πχ να γραψω κατι που θα αφορα και τον κυριο Καραμπελα, γιατι δεν τον ξερω, δε ξερω πως μεγαλωσε και τι εζησε, δε ξερω τι μπορει να νιωθει τωρα κλπ. ο καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος, και ετσι θα πρεπει να αντιμετωπιζεται. ετσι και οι λογοι που μιζεριαζει καποιος, δεν ειναι παντοτε οι ιδιοι για να λεμε με ευκολια ειναι θεμα βλεπεις αρνητικα ή θετικα τη ζωη...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    τα ειχα διαβασει αυτα γλυκια μου, αλλα δεν ειχα να προσθεσω κατι. γενικοτερα ομως ειναι λες και μιλας για ολους σαν να τους ξερεις και να ειμαστε ιδιοι.
    Οπως διαβασες,λοιπον,παρεθεσα διαφορες επιστημονικες μελετες οι οποιες δε διατυπωνονται με απολυτο τροπο καθως μερικες αλληλοσυγκρουονται! Ολα,λοιπον,παιζουν! Γι'αυτο σε παρεπεμψα εκει! Για να διαπιστωσεις οτι ο χαρακτηρας ενος ανθρωπου δε διαμορφωνεται μοναχα απο το περιβαλλον του(οπως εγραψες με απολυτο τροπο) αλλα αλληλεπιδρουν κι αλλοι παραγοντες!

    @Απεφευγε να με αποκαλεις "γλυκια μου" σε παρακαλω!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    στο προ-προηγουμενο μου ποστ εδωσα απλα παραδειγματα, δε μιλησα για ολους τους ανθρωπους, ελεος. αν και νομιζω οτι οντως επηρεαζομαστε αμεσα απο το περιβαλλον, σαφως μπορει για ορισμενους να μην ισχυει (ειδικα οταν ειναι στη κοσμαρα τους), και φυσικα παιζουν ρολο κι αλλοι παραγοντες. συμφωνω οτι ολα παιζουν, γιαυτο ολοι ειμαστε διαφορετικοι!

    @αναθεμα, μια μερα παω να μιλησω καλα, και μου τη λετε, χριστοπαναγιες σε ολα τα θεματα χρειαζεστε!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by KENO View Post

    @αναθεμα, μια μερα παω να μιλησω καλα, και μου τη λετε, χριστοπαναγιες σε ολα τα θεματα χρειαζεστε!
    Σ'ευχαριστω αλλα δε μου αρεσουν οι επιτηδευμενες "γλυκες"! Θα προτιμουσα να με αποκαλεις ALIA οταν θα εχεις την αναγκη να με προσφωνησεις!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 14-05-2011, 23:18
  2. Μιζέρια
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-06-2010, 14:21
  3. μιζερια
    By manic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 19-05-2010, 10:43
  4. ΝΑΙ ΣΤΗ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΟΧΙ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ!
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-02-2008, 02:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •