δεν μπορώ να χαλαρώσω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    thanasisGR
    Guest

    δεν μπορώ να χαλαρώσω!

    hey! εδώ και κάποιες μέρες έχω μια φοβία ότι έχω κάποια σοβαρή ασθένεια.. όπως μηνιγγίτιδα/οξεία χαλαρή παράλυση/νευρασθένεια. επειδή πρήστηκε το πόδι μου.. πήγα στο νοσοκομείο μου είπανε έχω κάποια φλεγμονή και περνώ αντιβίωση εδώ και 2 εβδομάδες.. λίγο καλύτερα παω τώρα.. έκανα μια βλακεία και έψαχνα στο internet συμτώματα όπως κάνουνε και πολλά άτομα... μόλις διάβασα διαφορα, τρελάθηκα τώρα νιώθω μια δυσκαμψία στον αυχένα νιώθω τους μυς του λαιμού τεντωμένους και έχω κάτι πόνους και δυσκολεύομαι να γυρίσω το κεφάλι μου.. πήγα σε 4 νοσοκομεία πήγα σε παθολόγο/νευρολόγο/ορθοπεδικό μέχρι που μου είπανε να πάω σε ψυχίατρο.. νιώθω μια τεραστια μυϊκή ένταση η mυς μου είναι τόσο σφιγμένοι νιώθω μια υπερβολική ενέργεια δεν μπορώ να χαλαρώσω καθόλου.. δεν είχα πάθει ποτε τόσο μεγάλη ένταση.. νιώθω ότι δεν είμαι αγχωμένος.. αλλα τα νεύρα μου είναι τεντωμένα.. πριν την ένταση αυτή είχα μια μυϊκή αδυναμία που ένιωθα τα χερια μου παράλυτα.. τώρα είμαι σε χαλια κατάσταση με τα νεύρα... με σφίγγουνε η μυσ στα χερια και στο λαιμό.. και φοβάμαι παρα πολύ ότι έχω πάθει νευρασθένεια.. δεν μπορώ να βγάλω την σκέψη από το μυαλό μου... σκέφτομαι συνεχεια αυτό.. μου είπανε να περνώ xanax για να ήρεμο αλλα δεν μου κάνουνε τίποτα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Θανάση μπορεί να νιώθεις πως δεν έχεις άγχος αλλά στην πραγματικότητα να είναι μόνο η ιδέα σου.Από τη στιγμή που μας λες ότι μόλις διάβασες ότι διάβασες σε έπιασαν όλα αυτά φένεται ξεκάθαρα πως αγχώθηκες πολύ και μάλλον αυθυποβλήθηκες. Και ίσως γι αυτό να σε παρέπεμψαν σε ψυχίατρο,επειδή ότι έχεις οφείλετε σε ψυχογενείς παράγοντες και θα μπορούσε να είναι και από το άγχος.Αλλά και να μην είναι τι έγινε???? Πήγαινε σε έναν ψυχίατρο(δεν είναι κακό) και πες του πως νιώθεις για να ηρεμίσεις και να ξέρεις τουλάχιστον τι σου συμβαίνει.Να ξέρεις πως ότι και να έχεις με τα σύγχρονα μέσα της εξελιγμένης τεχνολογίας θα αντιμετωπιστεί και όσο γρηγορότερα πας τόσο το καλύτερο και το ευκολότερο.Καλή τύχη!
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Καλησπέρα,
    εφόσον λες ότι έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν σου βρήκαν τίποτα άλλο εκτός από φλεγμονή, τα συμπτώματα που έχεις (σφίξιμο στους μυς και τον λαιμό) φαίνεται να είναι κλασσικά συμπτώματα άγχους.
    Γνώμη μου είναι να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο που με την κατάλληλη ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να μάθεις να ελέγχεις το άγχος σου. Πέρα από αυτό, σταμάτα να ψάχνεις στο ίντερνετ για διάφορες αρρώστιες. Οι περισσότεροι που έχουν ίντερνετ το κάνουν αυτό, αλλά άμα βγάζαμε έτσι διαγνώσεις, οι γιατροί θα γίνονταν κλέφτες:Ρ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Καλησπέρα,
    εφόσον λες ότι έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν σου βρήκαν τίποτα άλλο εκτός από φλεγμονή, τα συμπτώματα που έχεις (σφίξιμο στους μυς και τον λαιμό) φαίνεται να είναι κλασσικά συμπτώματα άγχους.
    Γνώμη μου είναι να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο που με την κατάλληλη ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να μάθεις να ελέγχεις το άγχος σου. Πέρα από αυτό, σταμάτα να ψάχνεις στο ίντερνετ για διάφορες αρρώστιες. Οι περισσότεροι που έχουν ίντερνετ το κάνουν αυτό, αλλά άμα βγάζαμε έτσι διαγνώσεις, οι γιατροί θα γίνονταν κλέφτες:Ρ
    +φωνώ απόλυτα
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  5. #5
    thanasisGR
    Guest
    δεν αντέχω αυτή την κατάσταση άλλο... κάθε μέρα είμαι όλο και πιο νευρικός.. έχω υπερβολική ενέργεια.. νιώθω ένα γαργάλημα σε όλο το σώμα μερικές φορες.. και μια έντονη υπερκινητικότητα και με πιάνει μια έντονη συγχυση.. σκέφτομαι συνεχεια ότι έχω πάθει πρόβλημα στο κεντρικό νευρικό σύστημα ((( εεε... ρε τι με βρήκε... θα τρέχω στα ψυχιατρεία...)))

    τώρα αυτό που σκέφτηκα να κάνω.. είναι να πάω σε μια θεραπεύτρια που κάνει ρείκι...

  6. #6
    Ίσως έχεις κρατήσει πάρα πολλά πράγματα μέσα σου που ψάχνουν διέξοδο...... Άσχετο.... ένα καλό, χαλαρωτικό μασαζάκι, πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθούσε; Με ένα χαλαρωτικό αφέψημα....;

  7. #7
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by kalina View Post
    Ίσως έχεις κρατήσει πάρα πολλά πράγματα μέσα σου που ψάχνουν διέξοδο...... Άσχετο.... ένα καλό, χαλαρωτικό μασαζάκι, πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθούσε; Με ένα χαλαρωτικό αφέψημα....;
    isos tha mporouse na me boi8ish den ksero... alla exw akousei polu kala sxetika gia to reiki... alla atoma kataferane kai kseperasane tin kata8lipsh! den exo na xaso tpt.. tha to dokimaso

    (sorry kai gia ta greeklish apla ithela na grapso grigora )

  8. #8
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    isos tha mporouse na me boi8ish den ksero... alla exw akousei polu kala sxetika gia to reiki... alla atoma kataferane kai kseperasane tin kata8lipsh! den exo na xaso tpt.. tha to dokimaso

    (sorry kai gia ta greeklish apla ithela na grapso grigora )
    Οκ, δεν το γνωρίζω αυτό, το έχω ακούσει, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι. Η γνώμη μου είναι ότι δεν έχεις τίποτα να χάσεις, ψάξ' το, ενημερώσου πρώτα καλά και μετά δοκίμασέ το.... Μπορεί και να σε βοηθήσει! :P

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Εγώ πάντως θα σε ενθάρρυνα να κάνεις αυτό ακριβώς που πρότεινε η iberis. Προτού αρχίσει κανείς να ψάχνει εναλλακτικές θεραπείες που οι φήμες λένε ότι 'κάποιοι κατάφεραν και ξεπέρασαν μέχρι και κατάθλιψη' κλπ., καλό είναι να δοκιμάζει μια πιο παραδοσιακή κι επιστημονικά τεκμηριωμένη προσέγγιση.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    λοιπον δεν εχεις τπτ ακουσε με εγω νομιζω οτι παθαινω χιλια δυο πραγματα κ οτι νιωθω ολα τα συμπτωματα τουσ..μν το κανεις αυτο στον εαυτο σου,,θα δεις οτι σε λιγες μερες θα ειναι κατι αλλο που θα σε βασανιζει κ παλι δεν θα ειναι τπτ...κ μετα απο ενα μηνα κατι αλλο πρεπει να αποβαλεις το ανχος σου και να ασχοληθεις με κατι αλλο το ιδιο προσπαθω να κανω κ εγω δεν εισαι μονος υπομονη κουραγιο και θεληση

  11. #11
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by nigimiva View Post
    λοιπον δεν εχεις τπτ ακουσε με εγω νομιζω οτι παθαινω χιλια δυο πραγματα κ οτι νιωθω ολα τα συμπτωματα τουσ..μν το κανεις αυτο στον εαυτο σου,,θα δεις οτι σε λιγες μερες θα ειναι κατι αλλο που θα σε βασανιζει κ παλι δεν θα ειναι τπτ...κ μετα απο ενα μηνα κατι αλλο πρεπει να αποβαλεις το ανχος σου και να ασχοληθεις με κατι αλλο το ιδιο προσπαθω να κανω κ εγω δεν εισαι μονος υπομονη κουραγιο και θεληση
    πραγματικά έτσι όπως τα είπες είναι...

    σήμερα ξύπνησα διαφορετικά.. λίγο πιο χαλαρός.. από το απόγευμα όμως έχω μια τρωμένη αστάθεια και υπερκινητικότητα νιώθω ένα τρέμουλο και τρελαίνομαι.. δεν μπορώ να περπατήσω από αυτή την ζαλάδα.. νιώθω τρομερά αδύναμος.. πάντως σήμερα βγήκα και έξω παρολαυτά που ένιωθα τόσο χαλια.. λέω δεν θα του πέραση... θα βγω.. μόλις βγήκα φυσικά αρχίσανε αλλα συμτώματα.. πέρασε η ζαλάδα ξεκίνησε η νευρικότητα xaxaxaxa.. μετά πήρα τα ακουστικά έβαλα τέρμα μουσική και ξεχάστηκα.. όχι πολύ... αλλα κάπως περνάει αυτή η ταραχή.. μην σου πω περνάει και λίγο η ζαλάδα..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    χαχαχαχαχα θαναση να εισαι σιγουρος γιαυτο...το περναω καθημερινα αυτο....αν ειχες ολα αυτα δεν θα μπορουσες καν να μας γραψεις...νομιζεις οτι τα χεις .......το λες κ μονος σου..ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι τα νιωθεις..... το λες και μονος σου.......και για να νιωσεις καλυτερα θα σου πω κατϊ¨ επαθα ενα τροχαιο πριν μια βδομαδα, πριν το τροχαιο ειχα τν καρδια μου...πονος κακοοο φτερουγισματα δυσπνοιες...μετα το τροχαιο εχω το κεφαλι μου εσωτερικη αιμοραγια ....και χιλια δυο αλλα, η καρδια περασε ξαφνικα.....για να δω τι αλλο εχει σειρα.....γελαω με τν ιδιο μου τον εαυτο καποιες φορες
    Last edited by anikiti; 29-08-2011 at 23:29.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    25
    έχω ακριβώς το ίδιο και το έχω ονομάσει kinder έκπληξη!:P

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    χαχαχαχαχαχαχ ιλιανα κλαιωωωωωωωωωωωω kinder εκπληξη μαρεσει το υοθετωωωωω

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    25
    χτύπησα και εγώ το κεφάλι μου(μη φανταστεις μόνη μου σε ένα μάρμαρο κοπάνησα) ωωωωωωω απο διάσειση μεχρι εσωτερικη αιμορραγία μου εβγαλα ..!ή το άλλο με την καρδία.. μυικό πόνο απο τα αριστερά η καταστροφή η ίδια!Τώρα που τα λέω χαλαρά μου ακολυγονται τόσο γελοια!! κουράγιο παιδία!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δεν μπορω να διαβασω
    By elpida93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 07-04-2013, 23:28
  2. Δεν μπορώ να το δεχτώ..
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 04-08-2011, 05:24
  3. δεν μπορω να εργαστω...
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 29-07-2010, 18:08
  4. Δεν μπορώ να τελειώσω...
    By anisixos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2008, 07:28
  5. Δεν μπορω να φαω
    By danah in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2008, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •