Τι συμβαίνει οταν παντρεύονται τα μικρότερα αδέλφια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2

    Τι συμβαίνει οταν παντρεύονται τα μικρότερα αδέλφια;

    Καλησπέρα σε όλους.Γράφω στο forum για πρώτη φορά και ομολογώ πως ήμουν αρκετα δυστακτική.Το δικό μου "θεματάκι" φαντάζομαι πως έχει προβληματήσει αρκετους εκεί έξω και θα ήθελα τη γνώμη σας ή και την συμβουλή σας.Η οικογένεια μου ειναι μια τυπική τετραμελής ελληνική οικογένεια.Πριν ένα χρόνο περίπου η μικρότερη αδερφή μου αρραβωνιάστηκε μετά από μια σχέση 6χρόνων (την οποία οι γονεις μας δεν γνωριζαν). Τα παιδιά ήδη σχεδιάζουν τον γάμο τους.Από την μια μέρα στην άλλη άλλαξε η ζωή μου!Άρχισαν τα μεγάλα ερωτήματα : "Πάλι μόνο με τη φίλη σου θα βγεις; Εκει που ήσουν δεν σε κοίταξε κανένας διαφορετικά;Στη δουλεια σου, δεν μπορεί, κάποιος θα υπάρχει που να σε ενδιαφέρει!Μη γελάς!Τα χρόνια περνάνε σαν νερό!Ούτε που θα το καταλάβεις!Η μοναξιά είναι δύσκολη!" και άλλα τέτοια... και άλλες φορές έμμεσα (τόσο έμμεσα που καλύτερα να το ανακοίνωναν στο βραδινό δελτίο του STAR) : "Και εσύ όταν αύριο , μεθαύριο κάνεις την οικογένειά σου θα έιναι αλλίως τα πράγματα!(και ναι εννοούν αύριο, μεθαύριο στην πραγματική διάσταση του χρόνου!).Εδώ και 1 χρόνο, σαν συνταγή γιατρού , 3 φορές την ημέρα με το φαγητό άμεσα ή έμμεσα ανοίγουμε το "θεματάκι"! Το δικό μου όμως "θεματάκι" αρχίζει και γίνεται πολύ πολύ δυσάρεστο.Από την μία μέρα στην άλλη βρέθηκα να λογοδοτώ για τις επιλογές μου (από το πού θα πάω διακοπές, με ποιά παρέα θα είμαι, γιατί ξοδεύω τα χρήματα μου έτσι κτλ).Στην αφθόρμητη πρώτη απάντηση μου "Μα το ίδιο κάνει και η αδερφή μου!""Τα παιδιά ξοδεύουν το τριπλάσιο!"κτλ μαντέψτε την απάντηση! "Η αδερφή σου αρραβωνιάστηκε! αρραβωνιάσου και εσύ και κάνε με τον αρραβωνιαστικό σου ότι θέλεις!". Ακούω την λέξη αρραβώνας και όλα τα παράγωγα σαν σήμα κινδύνου! Ομολογώ πως για πρώτη φορά σκέφτηκα να μείνω μόνη μου, αλλά έτσι απλά θα κρατώ μια απόσταση από το "θεματάκι", δεν νομίζω πως θα πάψει να υπάρχει ή να με προληματίζει. Και η αλήθεια είναι πως ΝΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ! ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ! ΜΕ ΘΥΜΩΝΕΙ! γιατί είμαι 28 χρονών!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    καλημερα ,
    μηπως πρεπει να τους κοψεις λιγο τον αερα?? μηπως να πεις οτι η ζωη ειναι δικη σου και εσυ αποφασιζεις για το τι,πως,ποτε?
    μηπως εσυ τους δινεις αυτο το δικαιομα να σου λενε συνεχεια τα ιδια και ιδια??
    Εμενα παντος μια φορα που πηγαν να μου πουνε κατι (ειμαι 40) τους απαντησα το εξης : οποιος θελει να παντρευτει μπορει να το κανει εμενα μην πριζετε.....
    Απο την αλλη προσεχε μην μπεις στο τριπακι και για να λες οτι εισαι παντρεμενη,αρραβωνιασμενη κλπ βρεις τον πρωτο και παντρευτεις χωρις να δεις καποια πραγματα και στο τελος καταληξεις δυστυχησμενη!!!
    Καλυτερα λοιπον μονη μεχρι να βρεις αυτο που ψαχνεις
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Σε αυτά που γράφεις βλέπω δύο θέματα: το ένα είναι η μεγάλη πίεση από την οικογένεια να εναρμονιστείς με ένα πρότυπο που έχουν στο μυαλό τους και το δεύτερο είναι το δικό σου άγχος, που δεν ξέρω ποιο είναι ακριβώς. Ανησυχείς δηλαδή επειδή δεν έχεις κάποια σχέση σαν την αδερφή σου κι αναρωτιέσαι τι φταίει, ή απλά δυσκολεύεσαι να διαχειριστείς την πίεση από το σπίτι ως προς τις επιλογές σου?

    Πάντως, δεν συμφωνώ ότι φεύγοντας παίρνεις απλά απόσταση από το όποιο 'θεματάκι'. Αντιθέτως, μερικές φορές οι 'αποστάσεις' μας βοηθούν να δούμε τον εαυτό μας και τις ανάγκες του πιο ξεκάθαρα. Σίγουρα οι πιέσεις, οι δύσκολες σχέσεις και η ψυχολογική μας κατάσταση δεν αλλάζουν αυτόματα με μια απομάκρυνση. Όμως η αυτονομία και η δυνατότητα για ανεξάρτητη δράση, που σου δίνεται με το να μείνεις μόνη, είναι πολύ σημαντικό πράγμα. Γι' αυτό βεβαίως και να το κάνεις, θα μπορείς να θέτεις και καλύτερα όρια στους γύρω σου, εφόσον το επιθυμείς. Μην το βλέπεις σαν 'φυγή' από το πρόβλημα... υπάρχει κανένας κανόνας που να λέει ότι πρέπει να δυσκολεύουμε τον εαυτό μας? :)

    Κατά τ' άλλα, θα σου έλεγα να κόψεις τις πολλές συζητήσεις για θέματα που σε αφορούν και μην μπαίνεις στην παγίδα να απολογείσαι ή να συγκρίνεις με την αδερφή σου, νομίζοντας ότι έτσι θα δώσεις στους γονείς σου να καταλάβουν. Οι άνθρωποι καταλαβαίνουν πολύ πιο εύκολα όταν κάνουμε ξεκάθαρες δηλώσεις για τις επιλογές μας, παρά όταν μπαίνουμε σε θέση άμυνας.

  4. #4
    Πες να μην σε πρήζουν γιατί αν γίνει καμία στραβή και παντρευτείς λάθος άνθρωπο και γίνει η ζωή σου κόλαση, θα τους κυνηγάς μέχρι να πατήσουν μαύρο χιόνι http://www.sanfos.gr/system/epipla.gif

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,745
    Quote Originally Posted by atoz View Post
    ........Στην αφθόρμητη πρώτη απάντηση μου "Μα το ίδιο κάνει και η αδερφή μου!""Τα παιδιά ξοδεύουν το τριπλάσιο!"κτλ μαντέψτε την απάντηση! "Η αδερφή σου αρραβωνιάστηκε! αρραβωνιάσου και εσύ και κάνε με τον αρραβωνιαστικό σου ότι θέλεις!". Ακούω την λέξη αρραβώνας και όλα τα παράγωγα σαν σήμα κινδύνου! Ομολογώ πως για πρώτη φορά σκέφτηκα να μείνω μόνη μου, αλλά έτσι απλά θα κρατώ μια απόσταση από το "θεματάκι", δεν νομίζω πως θα πάψει να υπάρχει ή να με προληματίζει. Και η αλήθεια είναι πως ΝΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ! ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ! ΜΕ ΘΥΜΩΝΕΙ! γιατί είμαι 28 χρονών!
    ΖΟΝΓΚ!
    εδωσες την λαθος απαντηση και γενικα κρατας την λαθος σταση, γιαυτο τα τραβας αυτα...
    η σωστη απαντηση ειναι "ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ!"
    οσο απο μονη σου ταυτιζεσαι με την αδερφη σου και γινεσαι απολογητικη, τοσο κι αυτοι θα σε αντιμετωπιζουν σαν μια "αδερφη σου" που δεν τα καταφερε ακομα να τυλιξει τον γαμπρουλη...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Εμένα το 'χουνε πάρει απόφαση και δε με πρήζουν πια.... το κακό είναι ότι ναι είναι πολύ άσχημο να βλέπεις ότι η μικρότερη αδερφή σου βρήκε τον άνθρωπό της (και όλα τα ξαδέρφια μου αλλά μη το κάνουμε θέμα...) ενώ εσύ είσαι μόνος για μία μέρα ακόμη.... ένα χρόνο ακόμη.... και πάει λέγοντας...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Νιωθεις σαν να εχεις χασει το τρενο..οτι ολοι προχωρουν εκτος απο εσενα..οτι κατι δεν κανεις καλα κτλ
    ειδικα οταν ειναι κατι που ηδη σε απασχολει ειναι απαισιο οταν στο χτυπανε οι δικοι σου!
    Μιλησε τους ανοιχτα,πες τους οτι σε επιβαρυνει η μιρλα τους και σε κανουν να νιωθεις λιγοτερο ικανη..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Θα έρθω να συμφωνήσω με τη Φωτεινή....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    λες οτι σου αρεσουν οι γυναικες και ξεμπερδεψες απο αυτο.
    μεγεια μετα βεβαια, τη νεας μορφης μουρμουρα,χιχι
    χαχαχαχα το ειχα πει κι εγω αυτο και το πιστεψαν τα ουφο!κοντεψαν να παθουν εγκεφαλικο,χαχαχαχ τι μου θυμησες βρε ξωτικο!!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Φύγε από την θέση άμυνας. Μην απολογείσαι. Μετά την αρχική κατανόηση των "ανησυχιών" που έχουν οι γονείς σου, κοίταξε τα δικά σου θέλω και υπερασπίσου τα

    Φύγε από την θέση σύγκρισης. Η αδελφή σου και εσύ, είστε δυο εντελώς ξεχωριστές προσωπικότητες. Εσύ βάδισε σύμφωνα με την δική σου ψυχοσύνθεση

    Φύγε από απραγματοποίητες ή ανέφικτες βλέψεις. Αν δεν είσαι αποφασισμένη να φύγεις από το σπίτι σου ή αν δεν μπορείς, μην το σκέφτεσαι. Το να παραμένεις εκεί θα σε φορτώνει με την αίσθηση της αποτυχίας και οι αποφάσεις σου δεν θα είναι καθαρές

    Φύγε από λογικές απολογισμού. Το να αρχίσεις να λογοδοτείς για τις πράξεις σου, θα είναι μια επιπλέον αρνητική επίδραση κατά σου. Με τον απαραίτητο σεβασμό (όσο αυτός είναι εφικτός) αποστασιοποιήσου από τέτοιες πρακτικές. Λίγα λόγια και αποφασιστική στάση

    Φύγε από σκέψεις καθυστέρησης. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιαστείς. Ούτε κανένα τρένο έχασες, ούτε καν σε τρένο χρειάζεται να μπεις! 28 ετών είσαι. Θα έρθει, όταν έρθει. Με το να το κυνηγήσεις, το πιθανότερο είναι να το απομακρύνεις

    Φύγε από ενοχές που προκαλούν ανόητους συμβιβασμούς. Είτε προς τους γονείς σου, είτε προς εσένα. Το να κοντύνεις ή να στρογγυλέψεις τις επιθυμίες σου και τις ανάγκες σου, μόνο κακό έχουν να σου προσφέρουν. Τόσο σε πρακτικό επίπεδο, όσο και σε "ψυχικό"

    Να θυμάσαι: Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by atoz View Post
    Από την μια μέρα στην άλλη άλλαξε η ζωή μου!Άρχισαν τα μεγάλα ερωτήματα : "Πάλι μόνο με τη φίλη σου θα βγεις; Εκει που ήσουν δεν σε κοίταξε κανένας διαφορετικά;Στη δουλεια σου, δεν μπορεί, κάποιος θα υπάρχει που να σε ενδιαφέρει!Μη γελάς!Τα χρόνια περνάνε σαν νερό!Ούτε που θα το καταλάβεις!Η μοναξιά είναι δύσκολη!" και άλλα τέτοια... και άλλες φορές έμμεσα (τόσο έμμεσα που καλύτερα να το ανακοίνωναν στο βραδινό δελτίο του STAR) : "Και εσύ όταν αύριο , μεθαύριο κάνεις την οικογένειά σου θα έιναι αλλίως τα πράγματα!(και ναι εννοούν αύριο, μεθαύριο στην πραγματική διάσταση του χρόνου!).
    Θα απαντήσω πολύ απλά. Είναι μια πολύ κλασική περίπτωση. Έχεις την ατυχία να έχεις "μίζερους" γονείς. Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο γονείς να θέλουν το κακό των παιδιών τους, μην σε παραξενέψει. Απλά δες το όσο πιο καθαρά γίνεται. Όσο κι αν προσπαθήσεις δεν θα υπάρξει επίπεδο συννενόησης, επικοινωνίας, ούτε καν η ελάχιστη κατανόηση. Διάβασε αυτό το άρθρο που εύστοχα έστειλε ο φίλος μας. Αν καταλάβεις τι συμβαίνει θα παγώσεις. Όσο κι αν φοβηθείς, μην σε απασχολήσει μείνε με το φόβο.
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...Μιζερια.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Κάποτε μου την έσπαγαν οι γάμοι... Όλο ερχόντουσαν οι γιαγιάδες, μου τσιμπούσαν το μάγουλο και μου έλεγαν "Αντε, η επόμενη να είσαι εσυ". Σταμάτησαν να μου το κάνουν όταν τους εκανα το ίδιο στις κηδείες... :))

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2
    Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Δεν ήταν πάντα έτσι, πριν τον αρραβώνα οι γονείς μου μπορεί να το είχαν στο μυαλό τους αλλά δεν πίεζαν τα πράγματα, ούτε ρωτούσαν ούτε τίποτα. Οχι εννοείται πως δεν θα κάνω τίποτα λιγότερο από αυτό που θα κάνει εμένα αληθινά ευτυχισμένη, και ναι συμφωνω πως ο καθένας μας είναι διαφορέτικος ,κάνει τις δικές του επιλογές και αποφασίζει ο ίδιος για τη ζωή του. Απλά οι στιγμές που τα ακούς όλα αυτα είναι λίγο στενάχωρες. :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,745
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    Κάποτε μου την έσπαγαν οι γάμοι... Όλο ερχόντουσαν οι γιαγιάδες, μου τσιμπούσαν το μάγουλο και μου έλεγαν "Αντε, η επόμενη να είσαι εσυ". Σταμάτησαν να μου το κάνουν όταν τους εκανα το ίδιο στις κηδείες... :))
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΑΧΑΧΑΧ ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑ !!!!
    δεν παιζεσαι!!!!!
    θα θελα να το δω αυτο :)

  15. #15
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    λες οτι σου αρεσουν οι γυναικες και ξεμπερδεψες απο αυτο.
    μεγεια μετα βεβαια, τη νεας μορφης μουρμουρα,χιχι
    λολλλλλλ...

    το είπα φέτος στη γιαγια μου αυτό!
    άρχισε εκείνα τα μοιρολογιστικα, "τι θα γίνει" "εσύ δεν θα παντρευτείς να κλείσω τα μάτια μου" κλπ κλπ κλπ.
    Κάποτε μου έλεγε: να παντρευτείς να πεθάνω και γω της ελεγα "δεν θα πεθανεις ποτε τυχερούλα".
    Φέτος που με έπρηξε επειδη παντρεύεται άλλος ένας ξάδελφος της είπα πως θα πάω στο γάμο με την κοπέλα μου...:ΡΡΡ
    (ούτε ετσι κατάφερα να την ξεκάνω βέβαια..:(

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. όταν μιλάει το ποτό...ή όταν γίνεσαι ρεζίλι...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 30-11-2012, 17:55
  2. Να τι συμβαινει οταν κοβεις τα χαπια
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 50
    Last Post: 11-06-2011, 23:10
  3. Τι μπορει να συμβαινει οταν κοιμομαστε?
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2010, 02:47
  4. τι μου συμβαινει?
    By lindsay in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-04-2009, 13:11
  5. Τί μου συμβαίνει;
    By monaxikos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 27-07-2008, 01:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •