ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Κι εγώ που νόμιζα ότι αυτά γίνονται μόνο όταν δουλεύεις κάτω από ξένα αφεντικά!!! έχω μείνει άφωνη.. έχεις τα χίλια δίκια κοριτσάκι μου.... αλλά δε ξέρω τι είναι χειρότερο... να βιώνεις αυτό που ζεις εσύ ή να είσαι σε ξένο αφεντικό όπου εκεί είναι τα πράγματα είναι τα ίδια και χειρότερα.... πάντως μη τα βάζεις με τον εαυτό σου ούτε άχρηστη είσαι ούτε τίποτα... ο πατέρας σου είναι ανισόρροπος... τα ίδια (σε άλλο επίπεδο) βιώνω κι εγώ με τη μάνα μου... μου έχει ασκήσει μια απίστευτη ψυχολογική κυρίως βία και καταπίεση από μωρό παιδί και όλοι τη θεωρούν μια γλυκύτατη γυναικούλα... μια ψυχολόγος μου είπε για να καταλάβεις ότι η σχέση με τη μάνα μου είναι τοξική....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,753
    ο μπαμπας σου ειναι πολυ νεος ακομα.
    δεν προκειται να αποσυρθει συντομα και κατα τη γνωμη μου, ουτε να αλλαξει συμπεριφορα
    ακομα και χουφταλα 70- 80 ετων, δεν λενε να αφησουν τα ηνια απ τα χερια τους στις δικες τους επιχειρησεις και ταλαιπωρουν τα παιδια τους αν τυχει να μην τα πηγαινουν καλα μαζι.
    εξηγησε του οτι εχει ΙΣΩΣ τα δικια του απ την δικη του μερια, γιατι ειναι σε ενα στρες να γινονται ολα καλα (και αυτος λογω εμπειριας ξερει καλυτερα το "καλα" για την επιχειρηση του)
    αλλα οτι εσυ σαν ανθρωπος και σαν εργαζομενη δεν μπορεις να δουλευεις καπου που δεν εκτιμουν την προσφορα σου και βεβαια, δεν εχεις καμια υποχρεωση ουτε σαν κορη ουτε σαν εργαζομενη να σε βριζουν και να σου φωναζουν.
    πες του οτι για το καλο της επιχειρησης (εφοσον εισαι αχρηστη ουσιαστικα) αλλα και για το καλο το δικο σου, θελεις να δουλεψεις καπου αλλου, οπου ισως οι ικανοτητες σου και η προσφορα σου εκτιμηθουν
    αυτα σε ηρεμια .
    ψαξε κατι αλλο. το να δοκιμασεις τις δυναμεις σου σε αλλο περιβαλλον μονη σου, ειναι ο μονος τροπος να αποκτησεις αυτοεκτιμηση και πιστη στον εαυτο σου. το οικογενειακο περιβαλλον συνηθως υπερπροστατευει, η απαξιωνει.
    ειναι πολυ σπανιο φαινομενο να σου φερονται δικαια και υποστηρικτικα
    φυγε, κανε τις δικες σου προσπαθειες και ξαναγυρνα στην οικογενειακη επιχειρηση με εμπειριες και δυναμη, ΟΤΑΝ ο αφεντης αποφασισει να αποσυρθει.

    οσο για τις φευγαλεες σκεψεις αυτοκτονιας για να εκδικηθεις, (ελπιζω οτι ειναι φευγαλεες), ειναι εντελως ανεδαφικες. δεν θα εισαι εκει να δεις αν πετυχαν.
    Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ. σε ολα τα επιπεδα και τα ειδη σχεσεων. βαλτο καλα στο μυαλο σου, και προχωρα...
    Last edited by Remedy; 02-09-2011 at 10:52.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Και υπάρχει και η σοφή παροιμία που λέει: όταν είσαι κάπου και σου φέρονται σα να είσαι σκουπίδι, ενώ εσύ αισθάνεσαι ότι είσαι διαμάντι, σήκω κόρη μου και φύγε αμέσως από 'κει... και σε πολλές περιπτώσεις έχω μετανιώσει που δεν το έχω κάνει... όπως στον προτελευταίο δήμο που δούλευα όπου ως γνωστόν δεινοπάθησα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    welcome to my world dear... Να μιλάω και να μη με ακούν? Αυτή είναι η καθημερινότητά μου.. Και από τους 2 γονείς μου.. Ο καθένας δεν ακούει για τους δικούς του λόγους.. Η μητέρα γιατί δεν της φτάνει το μυαλό να ακούσει και να κατανοήσει.. Πολλές φορές έχω φτάσει σε σημείο να θέλω να την πλακώσω γιατί δε μπορώ άλλο την ανοησία της.. Τον τελευταίο καιρό δε μιλάμε καν.. Κλείνομαι στο δωμάτιο μου και βγαίνω μόνο για φαγητό και για μπάνιο.. Δε μου αρέσει αυτή η ζωή αλλά τί να κάνω.. Με "τρώει" που δε μπορώ να πω μία κουβέντα ρε αδερφέ αλλά καλύτερα έτσι, υπομονή.. Ο πατέρας άλλου παπά ευαγγέλιο.. Μερικά από τα κλασικά είναι ότι εγώ φταίω για όλα, ότι δεν είμαι ικανή για τίποτα (ενώ η τάδε είναι, έχουμε και αυτά εμείς), ότι δεν έχω δίκιο πουθενά, ότι με κοροϊδεύουν, ότι υπερβάλλω με το πρόβλημά μου κλπ κλπ κλπ Με τον πατέρα μου δεν έχω κάνει και πολλά βήματα, ακόμα τον φοβάμαι. Απλά σφίγγοντας τα δόντια προσπαθώ να λέω τη γνώμη μου. Όχι ότι την ακούει βέβαια αλλά εγώ τη λέω..Τί να σου πω καλή μου... Να σου πω υπομονή? Δεν παλεύεται η κατάσταση και το ξέρω. Μακάρι να μπορέσεις να βρεις κάτι άλλο γιατί εάν περιμένεις τον πατέρα σου να αλλάξεις θα γεράσεις περιμένοντας μάταια.. Ψάξου και φύγε όσο είναι καιρός..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  5. #20
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    κουκλα μου καλημερα...

    ο πατερας σου ακουγεται τοξικος ανθρωπος...τοξικοι χαρακτηριζονται οι ανθρωποι που προσφερουν στο κοντινο τους περιβαλλον συναισθηματα οπως απελπισια,ενοχες,αγχος,δυσ� �ορια..κτλπ σε μια συνεχη,επαναλαμβανομενη βαση...πισω απο τους τοξικους ανθρωπους συνηθως κρυβονται και διαταραχες προσωπικοτητας...π.χ εγω προσφατα ανακαλυψα οτι η μαμα μου πασχει απο ναρκισσιστικη διαταραχη...

    το να προσπαθεις να ανοιξεις διαλογο με ατομα που δεν λειτουργουν με την λογικη,ειναι πολυ πιθανο να σε οδηγησει στην ''τρελα''...πολυ απλα..δεν εχει κανενα νοημα....
    ουτε τρελλη εισαι,ουτε αχρηστη ουτε τιποτα...πρεπει ομως να βγαλεις την τοξικοτητα απο την ζωη σου οσο πιο αμεσα γινεται...μην γινεσαι συμμετοχος σε αυτην...

    μιλα σε καποιον ειδικο...θα σε βοηθησει να καταλαβεις γιατι αυτη η οικογενεια ειναι δυσλειτουργικη,πως να την αντιμετωπιζεις,πως να ξεφυγεις απο το συγκεκριμενο ''μοντελο'' και να μην το επαναλαβεις αυριο μεθαυριο και στα δικα σου παιδια...θελει προσπαθεια και δουλεια με τον εαυτο σου αλλα αξιζει πιστευω να βρεις την ψυχικη σου ηρεμια...

    ενα χρησιμο site στα αγγλικα για τις ναρκισσιστικες διαταραχες ειναι αυτο...http://www.daughtersofnarcissisticmo...scapegoat.html

    ενημερωσου και για αλλες διαταραχες προσωπικοτητας στο διαδικτυο...αυτα βεβαια σε πρωτη φαση...μονο ενας ειδικος μπορει να σε καθοδηγησει σωστα...

    σε οτι αφορα την αποδοχη που ζητας απο τον πατερα σου νομιζω οτι σπαταλας αδικα ενεργεια...τετοια ατομα δεν μενουν ποτε ευχαριστημενα,οσες προσπαθειες κι αν κανεις απο την πλευρα σου,γιατι δεν τους ενδιαφερει να σε αποδεχτουν αλλα να σε ελεγξουν...το γεγονος βεβαια οτι διψας για την αποδοχη τους σε κανει πιο ευαλωτο.. και στα δικα τους ματια..πιο ''ευκολο'' να σε χειριστουν...
    Last edited by serena; 02-09-2011 at 09:37.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    παλι μισο....

  7. #22
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    Quote Originally Posted by serena View Post
    κουκλα μου καλημερα...

    ο πατερας σου ακουγεται τοξικος ανθρωπος...τοξικοι χαρακτηριζονται οι ανθρωποι που προσφερουν στο κοντινο τους περιβαλλον συναισθηματα οπως απελπισια,ενοχες,αγχος,δυσ� �ορια..κτλπ σε μια συνεχη,επαναλαμβανομενη βαση...πισω απο τους τοξικους ανθρωπους συνηθως κρυβονται και διαταραχες προσωπικοτητας...π.χ εγω προσφατα ανακαλυψα οτι η μαμα μου πασχει απο ναρκισσιστικη διαταραχη...

    το να προσπαθεις να ανοιξεις διαλογο με ατομα που δεν λειτουργουν με την λογικη,ειναι πολυ πιθανο να σε οδηγησει στην ''τρελα''...πολυ απλα..δεν εχει κανενα νοημα....
    ουτε τρελλη εισαι,ουτε αχρηστη ουτε τιποτα...πρεπει ομως να βγαλεις την τοξικοτητα απο την ζωη σου οσο πιο αμεσα γινεται...μην γινεσαι συμμετοχος σε αυτην...

    μιλα σε καποιον ειδικο...θα σε βοηθησει να καταλαβεις γιατι αυτη η οικογενεια ειναι δυσλειτουργικη,πως να την αντιμετωπιζεις,πως να ξεφυγεις απο το συγκεκριμενο ''μοντελο'' και να μην το επαναλαβεις αυριο μεθαυριο και στα δικα σου παιδια...θελει προσπαθεια και δουλεια με τον εαυτο σου αλλα αξιζει πιστευω να βρεις την ψυχικη σου ηρεμια...

    ενα χρησιμο site στα αγγλικα για τις ναρκισσιστικες διαταραχες ειναι αυτο...http://www.daughtersofnarcissisticmo...scapegoat.html

    ενημερωσου και για αλλες διαταραχες προσωπικοτητας στο διαδικτυο...αυτα βεβαια σε πρωτη φαση...μονο ενας ειδικος μπορει να σε καθοδηγησει σωστα...

    σε οτι αφορα την αποδοχη που ζητας απο τον πατερα σου νομιζω οτι σπαταλας αδικα ενεργεια...τετοια ατομα δεν μενουν ποτε ευχαριστημενα,οσες προσπαθειες κι αν κανεις απο την πλευρα σου,γιατι δεν τους ενδιαφερει να σε αποδεχτουν αλλα να σε ελεγξουν...το γεγονος βεβαια οτι διψας για την αποδοχη τους σε κανει πιο ευαλωτο.. και στα δικα τους ματια..πιο ''ευκολο'' να σε χειριστουν...
    !!!!!!!!!!!!!

  8. #23
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    στον κόσμο μου
    Posts
    37
    Τοξικός ε? πράγματι για μένα τουλάχιστον είναι δηλητηριώδης. Δεν ήταν πάντα έτσι κάποτε ήμουν η αγαπημένη του κόρη, το καλό παιδί της οικογένειας, η υπάκουη. Κι εγώ τον φοβόμουν όμως τον είχα ψηλά. Τον άκουγα να μιλάει και τον θαύμαζα, για αγκαλίες και χάδια ούτε λόγος πάντα απόμακρος αλλά δεν με πείραζε. Τώρα μου γκρέμισε ότι είχα να θαυμάζω!
    Προσπάθησα να φύγω αλλά με το φιλότιμο με γυρνάει πίσω, νιώθω τύψεις να φύγω γιατί ξέρω πως δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς εμένα και όλοι γύρω μου λένε πως είναι ντροπή αυτό που πάω να κάνω, να τον παρατήσω δηλαδή έτσι. Γι'αυτό λέω οτι είμαι εγκλωβισμένη, ούτε μπρος, ούτε πίσω. Απλά είναι περίοδοι που καταφέρνω και τον ανέχομαι και περίοδοι -όπως τώρα- που το νευρικό μου σύστημα διαλύεται.
    Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση, τουλάχιστον δεν είμαι μόνη και σίγουρα όχι τρελή μιας και βλέπω οτι κι απο άλλους ανθρώπους κρίνετε παράλογη η συμπεριφορά του.

  9. #24
    Καλημερα... Η Ρεμεντυ σου ειπε οτι ο πατερας σου δεν προκειτε ν αφησει τα ηνια ουτε οταν θα φτασει σε ηλικια ν αποσυρθει..κ εγω θα σου πω αυτο...οχι μονο δεν θα τ αφησει αλλα αν εχει αυτη την συμπεριφορα στα 55 του στα 65 του θα ειναι ακομη χειροτερος...οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος τοσο πιο εντονες γινονται οι ιδιοτροπιες του κ ο ασχημος χαρακτηρας....!!! Σφιξε δοντια..αρχισε να στελνεις βιογραφικα ΠΑΝΤΟΥ κ οταν βρεις αυτο που θελεις ΦΥΓΕ!!!!!Δεν πρεπει ν αφηνουμε να μας πατανε... Φυγε για την δικια σου ψυχικη κ σωματικη υγεια... :)
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    παιδια γιατι δεν εμφανιζεται ολοκληρη η απαντηση μου..?τζαπα εγραφα?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,753
    Quote Originally Posted by serena View Post
    κουκλα μου καλημερα...

    ο πατερας σου ακουγεται τοξικος ανθρωπος... τοξικοι χαρακτηριζονται οι ανθρωποι που προσφερουν στο κοντινο τους περιβαλλον συναισθηματα οπως απελπισια, ενοχες, αγχος, δυσφορια.. κτλπ σε μια συνεχη, επαναλαμβανομενη βαση... πισω απο τους τοξικους ανθρωπους συνηθως κρυβονται και διαταραχες προσωπικοτητας... π.χ εγω προσφατα ανακαλυψα οτι η μαμα μου πασχει απο ναρκισσιστικη διαταραχη...

    το να προσπαθεις να ανοιξεις διαλογο με ατομα που δεν λειτουργουν με την λογικη, ειναι πολυ πιθανο να σε οδηγησει στην ''τρελα''... πολυ απλα.. δεν εχει κανενα νοημα....
    ουτε τρελλη εισαι, ουτε αχρηστη ουτε τιποτα... πρεπει ομως να βγαλεις την τοξικοτητα απο την ζωη σου οσο πιο αμεσα γινεται... μην γινεσαι συμμετοχος σε αυτην...

    μιλα σε καποιον ειδικο... θα σε βοηθησει να καταλαβεις γιατι αυτη η οικογενεια ειναι δυσλειτουργικη, πως να την αντιμετωπιζεις,πως να ξεφυγεις απο το συγκεκριμενο ''μοντελο'' και να μην το επαναλαβεις αυριο μεθαυριο και στα δικα σου παιδια... θελει προσπαθεια και δουλεια με τον εαυτο σου αλλα αξιζει πιστευω να βρεις την ψυχικη σου ηρεμια...

    ενα χρησιμο site στα αγγλικα για τις ναρκισσιστικες διαταραχες ειναι αυτο... http://www.daughtersofnarcissisticmo...scapegoat.html

    ενημερωσου και για αλλες διαταραχες προσωπικοτητας στο διαδικτυο... αυτα βεβαια σε πρωτη φαση... μονο ενας ειδικος μπορει να σε καθοδηγησει σωστα ...

    σε οτι αφορα την αποδοχη που ζητας απο τον πατερα σου νομιζω οτι σπαταλας αδικα ενεργεια... τετοια ατομα δεν μενουν ποτε ευχαριστημενα, οσες προσπαθειες κι αν κανεις απο την πλευρα σου, γιατι δεν τους ενδιαφερει να σε αποδεχτουν αλλα να σε ελεγξουν... το γεγονος βεβαια οτι διψας για την αποδοχη τους σε κανει πιο ευαλωτο.. και στα δικα τους ματια.. πιο ''ευκολο'' να σε χειριστουν...
    το μηνυμα σου κοβεται γιατι κολλας τις λεξεις μεταξυ τους με σημεια στιξης...

    πολυ σωστο το σχολιο σου για τους τοξικους ανθρωπους.
    ολοι τους συνανταμε νομιζω. να τους βγαλουμε απο την ζωη μας..
    οπως και το σχολιο σου για τον ελεγχο. μακρια!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,753
    Quote Originally Posted by fleris View Post
    Τοξικός ε? πράγματι για μένα τουλάχιστον είναι δηλητηριώδης. Δεν ήταν πάντα έτσι κάποτε ήμουν η αγαπημένη του κόρη, το καλό παιδί της οικογένειας, η υπάκουη. Κι εγώ τον φοβόμουν όμως τον είχα ψηλά. Τον άκουγα να μιλάει και τον θαύμαζα, για αγκαλίες και χάδια ούτε λόγος πάντα απόμακρος αλλά δεν με πείραζε. Τώρα μου γκρέμισε ότι είχα να θαυμάζω!
    Προσπάθησα να φύγω αλλά με το φιλότιμο με γυρνάει πίσω, νιώθω τύψεις να φύγω γιατί ξέρω πως δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς εμένα και όλοι γύρω μου λένε πως είναι ντροπή αυτό που πάω να κάνω, να τον παρατήσω δηλαδή έτσι. Γι'αυτό λέω οτι είμαι εγκλωβισμένη, ούτε μπρος, ούτε πίσω. Απλά είναι περίοδοι που καταφέρνω και τον ανέχομαι και περίοδοι -όπως τώρα- που το νευρικό μου σύστημα διαλύεται.
    Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση, τουλάχιστον δεν είμαι μόνη και σίγουρα όχι τρελή μιας και βλέπω οτι κι απο άλλους ανθρώπους κρίνετε παράλογη η συμπεριφορά του.
    αααακριβως..
    ηταν "καλος" , οσο ησουν το "υπακουο παιδακι " του!
    δηλαδη, οσο ησουν υπο τον πληρη ελεγχο του!!!!
    δεν σηκωνει την ενηλικιωση σου, πρεπει να εισαι παντα υπο ελεγχο, οσο για την επιχειρηση του δεν το συζητω, ΑΥΤΗ κι αν πρεπει να λειτουργει ΜΟΝΟ υπο τα παραγγελματα του!!
    γι αυτο και προσπαθει να τσακισει την προσωπικη σου εξελιξη για να επιστρεψεις παλι στην λειτουργια υπο τον πληρη ελεγχο του! "ακου- βλεπε- σωπα"
    μην υποχωρησεις και μην κατσεις να ξεσπαει τα συμπλεγματα του πανω σου!
    φυγε και κανε δικα σου πραγματα!

  13. #28
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    ok thanks!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Καλημέρα!!! Φυσικά και δεν είσαι η μόνη και δεν είσαι και τρελλή!!! Αυτός έχει το πρόβλημα κοριτσάκι μου όχι εσύ.... όπως είπε και η remedy θέλει να έχει τον πλήρη έλεγχο και δεν είναι ποτέ ευχαριστημένος με τίποτα.... όταν δεν κάνεις κάτι σου λέει ότι δεν παίρνεις πρωτοβουλίες κι όταν παίρνεις κατακρίνει κάθε σου κίνηση... αν αυτό δεν είναι παράνοια τότε τι είναι... κι ένα παράδειγμα για την δική μου μάνα: από 7 χρονών παιδάκι περίπου μ' έπρηζε σχεδόν κάθε μέρα... να διαβάσεις να σπουδάσεις να μπεις στο δημόσιο... με λίγα λόγια μου είχε κάνει κανονική πλήση εγκεφάλου ότι αν δεν είμαι στο δημόσιο δεν είμαι τίποτα σαν άνθρωπος... πριν λίγα χρόνια κατάφερα να κάνω μια σύμβαση στο δημόσιο... μετά από πάρα πολλές προσπάθειες και με τα χίλια ζόρια... η σύμβαση ήταν σε κάποιο νησί.. κι έρχονται με την αδερφή μου διακοπές για τρεις μέρες και 'κει που ήμασταν στη παραλία γυρνάει και μου λέει: εγώ τώρα λέω να πας στον ιδιωτικό τομέα να δουλέψεις... είπατε τίποτα;;;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    fleris, λες ότι με το φιλότιμο σε γυρνάει πίσω. Ακριβώς εκεί έγκειται το λάθος, όχι μόνο το δικό σου αλλά αυτό που κάνουμε όλοι μας. Ξέρουν ότι με την τάδε ή τη δείνα συμπεριφορά μπορούν να φέρουν το τάδε ή το δείνα αποτέλεσμα. Έχουμε γίνει προβλέψιμοι, λυπάμαι που το λέω. Σήκω και φύγε όταν μπορεσεις για να σωθείς καλή μου.. Είναι πολλά αυτά που μας δένουν πίσω αλλά είναι ακόμα περισσότερα αυτά που μας ωθούν να προχωρήσουμε μπροστά. Μένοντας το μόνο που πετυχαίνεις είναι να επιβεβαιώνεις τα σενάρια του πατέρα σου. Και κάτι άλλο: μόνο έτσι καταλαβαίνουν οι άνθρωποι αυτοί. Δεν αλλάζουν, απλά καταλαβαίνουν ή μάλλον φοβούνται. Δεν έχεις ακούσει αυτό που λένε "το φόβο μου να 'χεις"? Ό,τι έχω καταφέρει μέχρι τώρα με τους γονείς μου ξέρεις πώς τα κατάφερα? Με το να μην έχω καμία απολύτως επαφή μαζί τους. Είναι πολύ οδυνηρό για μένα, κάτι σα σαράκι, να θέλω να πω μία κουβέντα αυθόρμητη και να μην πρέπει αλλά δυστυχώς μόνο έτσι μου το 'χουν λίγο.

    IRENEMARINA, λατρεμένες καταστάσεις... :p Από αυτές που θέλεις να χτυπάς το καφάλι σου στον τοίχο...
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. εγκλωβισμενη στο ιδιο μου το σπιτι...
    By mariadimitra in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-11-2010, 16:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •