Ας πω και εγώ δύο λόγια για μένα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 85
  1. #31
    Lacrymosa και εσύ μου δίνεις κουράγιο με το παράδειγμά σου. Δεν νομίζω αν ήταν κάποιος άλλος στη θέση σου με τις καταστάσεις που πέρασες και περνάς να τα κατάφερνε τόσο καλά. Μάλλον νομίζω ότι χειρότερα θα τα πήγαινε. Γι΄ αυτό δύναμη.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    amelie στο θέμα της ψυχολόγου στάθηκα αρκετά τυχερός. Μόλις μου τελείωσαν τα λεφτά και της το είπα μου είπε να συνεχίσουμε. Δεν έχω ξανασυναντήσει έναν τέτοιο άνθρωπο με όλη τη σημασία της λέξης στη ζωή μου.
    Παυλο ξερεις τι πιστευω?
    δεν ειμαι βεβαια σε θεση να γνωριζω την οικονομικη κατασταση της ψυχολογου σου, αλλα πιστευω πως ο βασικοτερος λογος που συνεχιζει να σε βλεπει χωρις αμοιβη, ειναι οτι βλεπει οτι εχουν πιασει τοπο οι προσπαθειες της.
    νομιζω πως αυτη ειναι η μεγαλυτερη δικαιωση για εναν ψυχολογο!
    περα απο αυτο, πιστευω πως σιγουρα αυτο αποτελει και μια ανθρωπιστικη ενεργεια.
    και η δικια μου ψυχολογος ειναι ανθρωπος με Α κεφαλαιο.
    δεν νομιζω βεβαια αν ερθει η στιγμη που δεν θα εχω την οικονομικη δυνατοτητα να την πληρωνω, οτι θα με παρακολουθει χωρις αμοιβη, ομως με συγκινει αφανταστα το οτι παρολο που εχει ιδιωτευσει προσφατα και προσπαθει να ορθοποδησει εν τω μεσω οικονομικης κρισης (εχοντας χασει απ'οτι μου χει πει πολλους πελατες που δεν εχουν την δυνατοτητα να συνεχισουν τη θεραπεια τους, εχοντας λογαριασμους να τρεχουν + το ενοικιο της) , μου κατεβασε την τιμη στα 35 ευρω απο 50 που παιρνει , οταν της εξηγησα οτι η οικονομικη κριση εχει χτυπησει και την οικογενεια μας.
    Last edited by amelie74; 26-09-2011 at 18:49.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Pavlos View Post
    Lacrymosa και εσύ μου δίνεις κουράγιο με το παράδειγμά σου. Δεν νομίζω αν ήταν κάποιος άλλος στη θέση σου με τις καταστάσεις που πέρασες και περνάς να τα κατάφερνε τόσο καλά. Μάλλον νομίζω ότι χειρότερα θα τα πήγαινε. Γι΄ αυτό δύναμη.
    Χαιρομαι αν σου δινω κουραγιο με το παραδειγμα μου κ σε ευχαριστω για τα καλα κ παρηγορα σου λογια... αλλα μαλλον παραδειγμα προς αποφυγην ειμαι, παρα προς μιμηση.. ετσι οπως εχω βαλτωσει τωρα δεν ξερω τι θα γινει... ευελπιστω να αλλαξει συντομα αυτη η κατασταση κ να μην προχωρησει το καταθλιπτικο επεισοδιο... η γιατρος μου ειπε οτι ευτυχως που το προλαβαμε στην αρχη....
    Με εχεις στηριξει πολυ οσο δεν φανταζεσαι με το σκεπτικο σου κ την σταση ζωης σου γενικοτερα... με τη δυναμη που περνας μεσα απο τα μηνυματα σου.. ευχομαι συντομα να βρω κι εγω αυτη τη δυναμη κ να ορθοποδησω.. το θελω τοσο πολυ κ το χω αναγκη....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #34
    amelie από ότι βλέπω δεν λείπουν ποτέ οι καλοί άνθρωποι. Απλά χρειάζεται μόνο να ανοίξεις τα μάτια σου και να ψάξεις να τους βρεις. Σήμερα μία οικογενειακή μας φίλη η οποία έχει χάσει το παιδί της ήρθε και μου είπε ότι θέλει να με στηρίξει και να με βοηθήσει όπως μπορεί. Με ρώταγε τι είναι αυτό που με απασχολεί και στο τέλος μου είπε ότι δεν μπορεί να καταλάβει αυτή την αστάθεια. Στα δικά μου (όχι που δε θα άρχιζα πάλι ) είχαμε μία άλλη μέρα που κύλησε σαν το εκκρεμές. Τουλάχιστον ο ρυθμός ταλάντωσης ήταν σταθερός. Κάνω όμως τις σκέψεις ότι καταστρέφω ο ίδιος τον εαυτό μου και το μέλλον μου με το να συγκρούομαι μαζί του. Πιστεύω ότι δεν τον έχω αποδεχτεί και τον αποστρέφομαι. Γιατί κάποιος ενώ έχει καταλάβει κάποια πράγματα και βλέπει τι χρειάζεται να κάνει δεν το κάνει; Πότε επιτέλους θα μάθω να ελέγχω εγώ το συναίσθημα και όχι αυτό εμένα. Το καλό ή κακό είναι ότι τις απαντήσεις πρέπει να τις δώσω εγώ. Θα δείξει

  5. #35
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Χαιρομαι αν σου δινω κουραγιο με το παραδειγμα μου κ σε ευχαριστω για τα καλα κ παρηγορα σου λογια... αλλα μαλλον παραδειγμα προς αποφυγην ειμαι, παρα προς μιμηση.. ετσι οπως εχω βαλτωσει τωρα δεν ξερω τι θα γινει... ευελπιστω να αλλαξει συντομα αυτη η κατασταση κ να μην προχωρησει το καταθλιπτικο επεισοδιο... η γιατρος μου ειπε οτι ευτυχως που το προλαβαμε στην αρχη....
    Με εχεις στηριξει πολυ οσο δεν φανταζεσαι με το σκεπτικο σου κ την σταση ζωης σου γενικοτερα... με τη δυναμη που περνας μεσα απο τα μηνυματα σου.. ευχομαι συντομα να βρω κι εγω αυτη τη δυναμη κ να ορθοποδησω.. το θελω τοσο πολυ κ το χω αναγκη....
    Lacrymosa παράδειγμα προς αποφυγή δεν είσαι. Αυτό είναι σίγουρο. Τι να αποφύγει κάποιος από εσένα; Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που αγωνίζεται. Ε και αν πέσει λίγο θα ξανασηκωθεί. Άλλωστε το έχεις κάνει στο παρελθόν. Γιατί όχι και τώρα; Τη δύναμη την έχεις βρει και την έχεις. Εγώ πριν ένα χρόνο έλεγα ότι όλα τελείωσαν. Είδα όμως να γίνεται κάτι από αυτό; Αν μου επιτρέπεις θέλω να σου δώσω και μία συμβουλή. Μην εμπιστεύεσαι το συναίσθημά σου. Lacrymosa ξέρω ότι θα τα καταφέρεις.
    Last edited by Pavlos; 26-09-2011 at 23:52.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Pavlos View Post
    Lacrymosa παράδειγμα προς αποφυγή δεν είσαι. Αυτό είναι σίγουρο. Τι να αποφύγει κάποιος από εσένα; Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που αγωνίζεται. Ε και αν πέσει λίγο θα ξανασηκωθεί. Άλλωστε το έχεις κάνει στο παρελθόν. Γιατί όχι και τώρα; Τη δύναμη την έχεις βρει και την έχεις. Εγώ πριν ένα χρόνο έλεγα ότι όλα τελείωσαν. Είδα όμως να γίνεται κάτι από αυτό; Αν μου επιτρέπεις θέλω να σου δώσω και μία συμβουλή. Μην εμπιστεύεσαι το συναίσθημά σου. Lacrymosa ξέρω ότι θα τα καταφέρεις.
    Χμμ, να μην εμπιστευομαι το συναισθημα μου λες,ε ?? Μυστηρια συμβουλη αυτη, μ αρεσε κατα τ αλλα!! Δεν ξερω αν θα τα καταφερω, παντως δεν θα παψω να αγωνιζομαι... κ αν στην τελικη βρεθω ηττημενη θα ειμαι τουλαχιστον ησυχη με τη συνειδηση μου οτι προσπαθησα, εκανα τα αδυνατα δυνατα αλλα για καποιο λογο οι προσπαθειες δεν ευοδωθηκαν... κ δεν ειναι λιγο αυτο... αλλωστε ειναι κ το χιλιοειπωμενο "η προσπαθεια μετραει"... σε ευχαριστω κ παλι κ ελπιζω να βρω την κρυμμενη δυναμη, σαν αλλον κρυμμενο θησαυρο, κ να την αξιοποιησω για να παω κ παλι μπροστα... να σαι καλα καλη συνεχεια !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #37
    Σήμερα προβληματίστηκα αρκετά. Είχα ραντεβού με τη ψυχολόγο και με είδε πεσμένο και λίγο απαισιόδοξο. Το πρόγραμμα που είχαμε συμφωνήσει να ακολουθήσω δεν το έκανα κλασικά . Ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω τι μου συμβαίνει και είμαι σε διλημματική κατάσταση χωρίς να ξέρω τι θέλω. Η καημένη προσπαθεί να καταλάβει τι είναι αυτό που με μπλοκάρει ώστε να βρει ένα τρόπο να με βοηθήσει. Εδώ εγώ δεν βοηθάω και πολύ. Για το θέμα της εργασίας, που το έχουμε βάλει σαν πρώτη προτεραιότητα, με επανέφερε λίγο στην πραγματικότητα. Δεν μπορώ να κρύβομαι, να αναβάλλω και να αποφεύγω να πάρω θέση στα ζητήματα που με αφορούν. Τα χρονικά όρια στενεύουν. Μου πρότεινε τελικά να πάρω μία απόφαση για το πως θέλω να συνεχίσω τη ζωή μου. Να αφήσω την εργασία και να προχωρήσω στο στρατό και μετά μια δουλειά; Να συνεχίσω την εργασία ζητώντας παράλληλα λίγη βοήθεια για να προχωρήσω; Την εργασία την κάνω γιατί "πρέπει" να την κάνω; Ή το θέλω πραγματικά; Ελπίζω να μη σας κούρασα και μπέρδεψα με τόσα ερωτήματα . Με πιάνει όμως ένα γαμώτο με το θέμα της σχολής. Από τα 18 μου που όπως αποδείχτηκε ταλαιπωρούμαι με τη διαταραχή έχουν περάσει 9 χρόνια. Στα πρώτα 8 πάλευα μόνος μου χωρίς να ξέρω τι γίνεται και με την πρώτη εκδήλωσή της ένιωσα να φτάνω στο πάτο και έχασα κάθε εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, τους φίλους μου και την κοπέλα μου. Μετά κόπων και βασάνων, που μερικά τα προκάλεσα και εγώ βέβαια, κατάφερα να βρίσκομαι μισό βήμα πριν πάρω το χαρτί. Την βλέπω και τη σχολή και τον καθηγητή σαν το λιοντάρι που βρυχάται. Δεν είναι όμως έτσι αλλά εγώ πέρα βρέχει. Μου αρέσει να βγάζω τον πόνο μου εδώ γιατί το βλέπω και σαν μια ευκαιρία εκτόνωσης. Αλλά είναι λίγο κακό νομίζω να αναζητάς στήριξη στους άλλους και να μην στηρίζεις εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου. Lacrymosa έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες εδώ
    Δεν ξερω αν θα τα καταφερω, παντως δεν θα παψω να αγωνιζομαι... κ αν στην τελικη βρεθω ηττημενη θα ειμαι τουλαχιστον ησυχη με τη συνειδηση μου οτι προσπαθησα, εκανα τα αδυνατα δυνατα αλλα για καποιο λογο οι προσπαθειες δεν ευοδωθηκαν... κ δεν ειναι λιγο αυτο... αλλωστε ειναι κ το χιλιοειπωμενο "η προσπαθεια μετραει"... σε ευχαριστω κ παλι κ ελπιζω να βρω την κρυμμενη δυναμη, σαν αλλον κρυμμενο θησαυρο, κ να την αξιοποιησω για να παω κ παλι μπροστα
    . Και εγώ τώρα δεν κάνω προσπάθεια ούτε τολμάω και αφήνομαι στο κενό προσπαθώντας να ξεγελάσω τον εαυτό μου. Δεν γίνεται όμως. Γιατί μετά χωρίς προσπάθεια νιώθω ενοχές άσε που επιδίδομαι και στο αγαπημένο μου σπορ της κατάκρισης του εαυτού μου (και λίγο της τελειομανίας) . Άλλωστε όπως έχει πει και ένας άνθρωπος που θαυμάζω
    Success is a peace of mind which is a direct result of self-satisfaction in knowing you made the effort to become the best of which you are capable of
    . Στο δικό μου χαρακτήρα βέβαια κολλάει ότι δεν χρειάζεται να βάζεις πολύ υψηλούς στόχους από την αρχή. Βήμα βήμα και στην πορεία όποια προβλήματα προκύψουν με ψυχραιμία να αναζητήσεις την καλύτερη λύση που μπορείς να δώσεις. Να μην εγκλωβίζεσαι όμως και να μην μένεις αδρανείς. Δεν είχα μάθει να τα κάνω ποτέ αυτά και τώρα έστω και στα 27 άρχισα αρκετά δειλά να λέγεται να προσπαθώ. Δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον αλλά θα ήθελα πολύ να σταθώ μόνος μου στα πόδια μου πλέον γιατί και οι γονείς μου δεν μπορούν να με στηρίζουν αιώνια.

    Ελπίζω να σας άρεσε η έκθεση ιδεών που έκανα . Παρατηρώ ότι όλο τα ίδια και τα ίδια γράφω χωρίς να κοιτάω να διορθώσω όσο μπορώ τα πράγματα. Για να δούμε τι θα δούμε.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παυλε καταρχην γαματη η εκθεση ιδεων !!!!! Απο μενα παιρνει 10 χεχε ασε τι σου λεει ο καθηγητης σου, εμενα θα ακους λολ !! (κ θα πας πολυ μπροστα !!!)
    Περα απ την πλακα τωρα, πιστευω εισαι λιγο μπερδεμενος με καποια πραγματα, σχετικα με τα "θελω" τα δικα σου, με τα "πρεπει" των αλλων, με εναν συνδυασμο αυτων κ καπου εκει στη μεση λιγο χανεις το μιτο... αλλα μετα τον ξαναβρισκεις κ ακολουθεις τη διαδρομη που σου ειναι ασφαλης ! Ολα θελουν τον χρονο τους για να εκδηλωθουν οι εκφανσεις τους κ να μπορεις να βγαλεις συμπερασμα... μην προτρεχεις !
    ειναι που καλο που τα συζητας αυτα με την ψυχολογο σου, εχω την εντυπωση οτι ειναι φοβερη κ εχει κανει τρομερη δουλεια !!
    σχετικα με το θεμα της σχολης, εφοσον κανεις την πτυχιακη εργασια τωρα, λογικο να εχεις αγχωθει μ αυτο το θεμα κ να σε κατατρωει, αλλα σκεψου οτι λιγο υπομονη κ προσπαθεια να καταβαλλεις σε λιγο θα εχεις το πτυχιο στα χερια σου κ μπορει να το εξασφαλισεις κ με πολυ καλο βαθμο μαλιστα !! Πιστευω σε σενα κ ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #39
    Lacrymosa μήπως να το σκεφτόσουν εκτός από δασκάλα να γίνεις και ψυχολόγος; Να πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ η κουβέντα μαζί σου . Πρόσεχε τον εαυτό σου και σε θέλω δυνατή.

    Δυστυχώς δεν έχω μάθει να διαχειρίζομαι τον εαυτό μου σωστά. Παγιδεύτηκα και εγκλωβίστηκα σε ένα περιβάλλον και προσπαθούσα πάντα να βρω τι πρέπει να κάνω για να είμαι σωστός - καλός. Ενδεικτική φράση "θα πας όπου πρέπει για όσο πρέπει και για όποτε πρέπει". Φυσικά το περιβάλλον δεν ήταν ποτέ ευχαριστημένο με αυτά που έκανα και δεν ανταποκρινόμουν στις προσδοκίες τους. Εγώ τα έπαιρνα κακώς βαριά αυτά. Άλλωστε έχω και το κακό να έχω ευαισθησίες (καλά το έλεγα ότι έπρεπε να γίνω ποιητής ) και να με παίρνει από κάτω στην πρώτη στραβή χωρίς να σκέφτομαι ότι κάθε τέλος είναι και μια καινούργια αρχή. Τώρα προσπαθώ να αρχίσω και εγώ να λέω τη φράση "θέλω να". Αυτά τα ολίγα (πως το έπαθα ). Μου φαίνεται ότι θα σταματήσω να μπαίνω εδώ για να μην το βλέπω και σαν αποκούμπι και να γράφω συνέχεια και να χαζεύω.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    49
    αντε να δουμε... και εγω στη "απεξαρτηση" είμαι...το παλευω να ξεκολίσω απο εδω αλλα δε γίνεται...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Pavlos View Post
    Lacrymosa μήπως να το σκεφτόσουν εκτός από δασκάλα να γίνεις και ψυχολόγος; Να πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ η κουβέντα μαζί σου . Πρόσεχε τον εαυτό σου και σε θέλω δυνατή.

    Να σου πω την αληθεια αυτο που λες το χω σκεφτει πολλες φορες !! Αλλα ας βγαλω πρωτα τη σχολη κ μετα βελπουμε!! Κι εμενα μ αρεσει πολυ η συζητηση μαζι σου !! Προσεχω προσεχω !!

    Δυστυχώς δεν έχω μάθει να διαχειρίζομαι τον εαυτό μου σωστά.

    Πιστεψε με ειναι δυσκολα αυτο επιτευξιμο, καθως η διαχειριση του εαυτου μας ειναι μια αεναη διαδικασια κ ατερμονη ολη μας τη ζωη, κ οπως γραφεις κ παρακατω, καθοριζεται κ τροποποιειται απο τους εκαστοτε εκλυτικους κοινωνικης κ μη προελευσης παραγοντες..

    Παγιδεύτηκα και εγκλωβίστηκα σε ένα περιβάλλον και προσπαθούσα πάντα να βρω τι πρέπει να κάνω για να είμαι σωστός - καλός. Ενδεικτική φράση "θα πας όπου πρέπει για όσο πρέπει και για όποτε πρέπει". Φυσικά το περιβάλλον δεν ήταν ποτέ ευχαριστημένο με αυτά που έκανα και δεν ανταποκρινόμουν στις προσδοκίες τους. Εγώ τα έπαιρνα κακώς βαριά αυτά. Άλλωστε έχω και το κακό να έχω ευαισθησίες (καλά το έλεγα ότι έπρεπε να γίνω ποιητής ) και να με παίρνει από κάτω στην πρώτη στραβή χωρίς να σκέφτομαι ότι κάθε τέλος είναι και μια καινούργια αρχή.

    Το οτι το συνειδητοποιησες ειναι πολυ σημαντικο για αρχη κ αποτελει σημαντικο κινητρο για να αλλαξεις μια κακως κειμενη κατασταση... υπαρχουν πολλοι που εχουν τοσο εξαρτητικη σχεση με το περιβαλλον τους, που δυσκολα συνειδητοποιουν ποσο αναχαιτιζει αυτο την αναπτυξη της δικης τους προσωπικοτητας κ δυσχαιρενει κ την επικοινωνια με τους αλλους...


    Τώρα προσπαθώ να αρχίσω και εγώ να λέω τη φράση "θέλω να". Αυτά τα ολίγα (πως το έπαθα ). Μου φαίνεται ότι θα σταματήσω να μπαίνω εδώ για να μην το βλέπω και σαν αποκούμπι και να γράφω συνέχεια και να χαζεύω.

    Γιατι βρε να σταματησεις να γραφεις ?? Μια χαρα γραφεις κ εχουν νοημα κ ουσια τα γραφομενα σου! Ξερεις ποση δυναμη εχω αντλησει απο τον αγωνα σου κ το γενικοτερο σκεπτικο σου ?? Και οχι βρε, δεν χαζευεις, μην ανησυχεις !!
    Αυτα τα ωραιααααααα !!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #42
    Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα αποφάσισα να γράψω για να κάνω έναν έλεγχο προόδου στην Lacrymosa γιατί κάτι άκουσα ότι δεν προσέχει (μου επιτρέπεις να σε πειράξω λίγο ε; )
    Πιστεψε με ειναι δυσκολα αυτο επιτευξιμο, καθως η διαχειριση του εαυτου μας ειναι μια αεναη διαδικασια κ ατερμονη ολη μας τη ζωη, κ οπως γραφεις κ παρακατω, καθοριζεται κ τροποποιειται απο τους εκαστοτε εκλυτικους κοινωνικης κ μη προελευσης παραγοντες..
    Εδώ δεν έχω τίποτα να πω. Απλώς ζωγραφίζεις.

    Είμαι χαρούμενος γιατί στο σημερινό ραντεβού με το γιατρό με βρήκε καλύτερα. Μάλιστα το επόμενο ραντεβού το προγραμματίσαμε σε ενάμιση μήνα αντί για έναν ως συνήθως. Επιπρόσθετα έβαλα τα πράγματα σε μια σειρά και πήρα κάποιες αποφάσεις. Στο θέμα της εργασίας, μετά από παρότρυνση, βρήκα ένα άτομο να με βοηθήσει ώστε να ξεκολλήσω και να την τελειώσω γρηγορότερα. Ταυτόχρονα άρχισα να τακτοποιώ και το θέμα του στρατού μιας και έχω δικαίωμα να υπηρετήσω στον τόπο καταγωγής της μητέρας μου μόνο 3 μήνες αντί για εννέα που είναι εδώ. Βέβαια τους υπόλοιπους από ότι ρώτησα θα πρέπει να τους εξαγοράσω αλλά δεν μπορώ να σπαταλάω χρόνο. Εκεί θα έχω τελειώσει τον Απρίλιο του 2012 ενώ εδώ θα τελειώσω τον Φεβρουάριο του 2013. Ένας φίλος μου, μου είπε να μην το κάνω λόγω των χρημάτων (χαζό να πληρώσω και να μη μάθω να βασίζομαι και να χρησιμοποιώ τα λεφτά για να λύνω καταστάσεις) και του ότι θα με έχουν λίγο στην μπούκα γιατί θα είμαι πρόκληση στους υπόλοιπους που κάνουν περισσότερο αλλά είναι μια ευκαιρία και μια απόφαση που πήρα. Δεν μπορώ να αμφιταλαντεύομαι συνέχεια κοιτώντας τα αρνητικά κάθε κατάστασης. Ας ενεργήσω πάνω σε αυτήν και θα αναλάβω τις ευθύνες που μου αναλογούν χωρίς να εγκλωβίζομαι (που είσαι ψυχολόγε να με καμαρώσεις ). Επίσης έχω αρχίσει να διαβάζω και για τα σήματα. Η ξαδέλφη μου αύριο τα δίνει και πιστεύω ότι θα τα περάσει. Τη βλέπω σαν παράδειγμα δύναμης. Τώρα χρειάζεται να τρέξω τα πράγματα και να με αφήσω να κάνω μερικά λάθη για να μάθω. Ελπίζω όλοι να είστε καλά και εύχομαι τα καλύτερα.
    Last edited by Pavlos; 04-10-2011 at 17:54.

  13. #43
    Σήμερα συναντήθηκα με τη ψυχολόγο και μου έδωσε ένα καλό τράνταγμα για περισσότερη βελτίωση. Μου ανέφερε ότι λόγω της οικονομικής της κατάστασης δεν μπορεί να με βλέπει δωρεάν και από εδώ και πέρα θα έχουμε συνεδρίες δύο φορές το μήνα αλλά με μειωμένη τιμή. Να πω την αλήθεια αυτό με ταρακούνησε λίγο. Όχι για το οικονομικό θέμα αλλά για την αραίωση των συνεδριών. Με έκανε να καταλάβω ότι τώρα πια εγώ πρέπει να δραστηριοποιηθώ περισσότερο και να αρχίσω να βασίζομαι στις δυνάμεις μου μη περιμένοντας πάντα κάποιον άλλο να με στηρίξει όταν συμβεί κάτι άσχημο. Μου έχει δώσει αρκετά εφόδια και πιστεύω ότι έχω αποκτήσει πείρα. Πολλές φορές το συναίσθημα είναι ο μεγαλύτερος εχθρός μου αφού δεν με αφήνει να δω τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα και να βρίσκω εναλλακτικές λύσεις στα διάφορα προβλήματα. Αυτά για την ώρα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Quote Originally Posted by Pavlos View Post
    Μου έχει δώσει αρκετά εφόδια και πιστεύω ότι έχω αποκτήσει πείρα.
    αυτο κραταω απο το ολο σου ποστ γιατι το θεωρω το σημαντικοτερο και το πιο αισιοδοξο!!!
    ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!
    εισαι παραδειγμα προς μιμηση και αυτο το λεω με πασα ειλικρινια!!!
    ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ ΠΑΥΛΟ ΜΟΥ !!!

  15. #45
    amelie ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αλλά κόψε κάτι . Όλοι έχουμε την αξία μας. Εγώ σαν παράδειγμα βλέπω τη ξαδέλφη μου. Πέρασε αρκετά πιο δύσκολα από εμένα και νοσηλευτηκε για ένα μήνα. Όμως τώρα μου δίνει θάρρος με τη δύναμη που καταθέτει. Μου έχει πει τρία πράγματα που κρατάω
    1. Μην παραιτήσαι
    2. Μην φοβάσαι
    3. Πιστεύεις ότι τώρα δεν είναι καλό να καθορίσουμε τη δική μας θέση και στάση ζωής;
    Το κλειδί αυτό είναι. Να υπερκεράσεις τους φόβους σου και να γνωρίσεις τον εαυτό σου. Την άλλη εβδομάδα πρέπει να έρθω Αθήνα για να τακτοποιήσω κάποια χαρτιά. Μου φαντάζει δύσκολο και παράξενο. Από μικρός, ειδικά ο πατέρας μου, μου είχε εμφυσύσει ένα φόβο - επιφυλακτικότητα για κάθε καινούργια - ξένη κατάσταση. Πάντα έπρεπε να σκεφτώ πριν κάνω κάτι ή πάρω μια απόφαση τα αρνητικά κάθε θέσης. Χαρακτηριστικές φράσεις το ¨ναι αλλά¨, ¨μήπως όμως¨, ¨πρόσεχε γιατί μπορεί να¨ (πάλι έβγαλα τον πόνο μου). Όλα αυτά όμως είναι λάθος τρόπος να βλέπεις τα πράγματα. Είναι σαν να βλέπεις μόνος σου με τη δική σου θέληση έναν λόφο σαν βουνό. Η ψυχολόγος με βοήθησε να τα δω όλα αυτά. Όμως μόνος μου χρειάζεται να βλέπω πάλι το βουνό σαν λόφο. Όπως μου είπε θα θεωρήσει τον εαυτό της επιτυχημένο και ο στόχος της είναι όταν τη ξεχάσω. Να πω την αλήθεια σαν ψέματα μου φαίνεται ότι παίρνω την κατάσταση στα χέρια μου. Ανησυχώ λίγο για τα πισωγυρίσματα αλλά όπως μου είπε ένας φίλος ¨Για το μόνο πράγμα που χρειάζεται να ανησυχείς είναι η ίδια η ανησυχία. Άσε τη ζωή να κυλίσει για σένα και να σε διδάξει¨. Αυτά για την ώρα. Όποιος κατάφερε να κάνει τον κόπο να τα διαβάσει όλα έχει κέρασμα . Εύχομαι τα καλύτερα για όλους.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δυο λόγια για τον Αλέξη
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 14-09-2013, 18:00
  2. Σοφά Λόγια
    By Sad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 631
    Last Post: 03-09-2012, 16:29
  3. δυο λόγια ακόμα από μένα...
    By amelie74 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-08-2011, 14:11
  4. δυο λόγια...περί στιγματισμού
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 67
    Last Post: 06-10-2010, 09:34
  5. Λογια απλα της στιγμης
    By soft in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2010, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •