ΜΑ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by ExpAssist View Post
    καταλαβα. ειμαι και εγω οριακος. αλλα πραγματικα δεν προκειται να δεχτω την ταμπελα ασθενης.
    Οκ μαγκιά σου, κι εγώ όμως που τη δέχτηκα δεν έπαθα τίποτα :) :) προτιμώ να πατώ γερά στα πόδια μου παρά να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Παιδια,να ρωτησω λιγο κάτι;Το στενο περιβαλλον του ατομου που πασχει,πως το αντιλαμβανεται;Και ποια ειναι η καλυτερη αντιμετωπιση;

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    14
    μπα αυτες οι θεωριες εχουν πολιτικες χροιες. αν παω σε εναν ψυχολογο και τον αφησω να με διορθωσει θα με συμβιβασει με τα αφεντικα του. το θεμα δεν ειναι να ψαχνουμε λυσεις στα προβληματα που μας δημιουργει το συστημα. το θεμα ειναι να μην εχουμε προβληματα απο το συστημα.
    ας ειναι οι διαταραχες η τροφη της επαναστασης.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    πως είναι αυτό δηλαδή? σε βοηθάει περισσότερο? Για πες μου να το κάνω κι εγώ :) :)

    σου εχω στειλει π.μ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Παιδια,να ρωτησω λιγο κάτι;Το στενο περιβαλλον του ατομου που πασχει,πως το αντιλαμβανεται;Και ποια ειναι η καλυτερη αντιμετωπιση;
    εξαρτάται την ασθένεια, εμένα το πήραν πρέφα όταν πια ήταν αδύνατο να ελέξω το θυμό μου κατεδαφίζοντας καθημερινά το σπίτι αλλιώς παρόλο που έπαιζαν και τα άλλα συμπτώματα τόσα χρόνια ούτε οι ψυχολόγοι μου δεν το είχαν πάρει πρέφα. Όταν δηλαδή η ασθένεια φτάσει στην κορύφωσή της το καταλαβαίνει ο περίγυρος πως κάτι δεν πάει καλά. Αν συνέχιζα να πηγαίνω σε αυτές τις άχρηστες ψυχολόγους που είχα δεν θα είχαν πάρει πρέφα ακόμα τίποτα. Μια και καλή πήγα σε ψυχίατρο και βρήκα την υγειά μου
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    http://www.psychologia.gr/disorders/...0disorders.htm


    τσέκαρε αυτό να πάρεις μια ιδέα μετεχμιακη δες αυτη ειναι
    Τώρα θυμήθηκα μια κολλητή που είχα και ταιριάζει σε αυτό το προφιλ..Αρχίζω να πιστεύω οτι ήθελε να σταματήσουμε να κάνουμε παρέα γι'αυτον ακριβώς τον λόγο..:/
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    εξαρτάται την ασθένεια, εμένα το πήραν πρέφα όταν πια ήταν αδύνατο να ελέξω το θυμό μου κατεδαφίζοντας καθημερινά το σπίτι αλλιώς παρόλο που έπαιζαν και τα άλλα συμπτώματα τόσα χρόνια ούτε οι ψυχολόγοι μου δεν το είχαν πάρει πρέφα. Όταν δηλαδή η ασθένεια φτάσει στην κορύφωσή της το καταλαβαίνει ο περίγυρος πως κάτι δεν πάει καλά. Αν συνέχιζα να πηγαίνω σε αυτές τις άχρηστες ψυχολόγους που είχα δεν θα είχαν πάρει πρέφα ακόμα τίποτα. Μια και καλή πήγα σε ψυχίατρο και βρήκα την υγειά μου
    Πως άρχισε;Δηλαδη ποια ήταν τα συμπτωματα αρχικα;Συγγνωμη που ρωταω τοσα αλλα οταν διαβασα αυτο το λινκ η πρωτη μου θυμισε πολυ συμπεριφορα ατομου που γνωριζω πολυ καλα και για αυτο ρωταω.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Πως άρχισε;Δηλαδη ποια ήταν τα συμπτωματα αρχικα;Συγγνωμη που ρωταω τοσα αλλα οταν διαβασα αυτο το λινκ η πρωτη μου θυμισε πολυ συμπεριφορα ατομου που γνωριζω πολυ καλα και για αυτο ρωταω.
    Τι να σου πω.. εξαρτόμουν εύκολα από ανθρώπους που δεν άξιζαν γιατί τους έδινα περισσότερα από όσα μου έδιναν και έμενα προσκολημένη εκεί. Οι σχέσεις μου με τους ανθρώπους όταν υπήρχαν ήταν στενές και κόβονταν απότομα. Μπορούσα να σε μισήσω για ψύλλου πήδημα ενώ είμαστε φίλες και σε μια ώρα να σε αγαπώ ξανά. Όλα αυτά τα ένιωθα πιο έντονα από ότι έπρεπε. παρατούσα τα πάντα όταν ένιωθα πίεση γιατί δεν άντεχα περισσότερο και φυσικά ενώ πετύχενα πράματα στη ζωή μου ένιωθα και νιώθω κενή. ανεξάρτητα το πόσα κιλά ζυγίζω το πρωί μπορεί να πάω στον καθρέφτη και να νομίζω πως είμαι αδύνατη και το μεσημέρι να βλέπω ότι είμαι χοντρή πχ τέσπα είναι και άλλα. Μα τα θυμήθηκα και ίδρωσα από τα συναισθήματα

    Ξέχασα να σου πω πως σε μια μέρα μπορεί να γελάσω να κλάψω να θυμώσω και φτου ξανά από την αρχή γενικότερα αστάθεια και κενό είναι σημαντικό αυτό με την αστάθεια.. καχυποψία εννοείται στο φουλ
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Απλα ειχα εναν ανθρωπο στη ζωη μου που τωρα δεν τον εχω πια και οταν διαβασα το λινκ μου θυμισε πολυ τη συμπεριφορα του.Και καποια απο αυτα που λες μου τη θυμιζουν και γι'αυτο ρωτησα.
    Συγγνωμη που σε εφερα σε αυτη τη θεση να τα ξαναθυμιθεις.Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,πραγματικα :)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by ExpAssist View Post
    μπα αυτες οι θεωριες εχουν πολιτικες χροιες. αν παω σε εναν ψυχολογο και τον αφησω να με διορθωσει θα με συμβιβασει με τα αφεντικα του. το θεμα δεν ειναι να ψαχνουμε λυσεις στα προβληματα που μας δημιουργει το συστημα. το θεμα ειναι να μην εχουμε προβληματα απο το συστημα.
    ας ειναι οι διαταραχες η τροφη της επαναστασης.



    Comandate che guevara , πρέπει να ενημερωθείς επειγόντως ότι οι ψυχικές διαταραχές δεν είναι αποτέλεσμα του καπιταλισμού η του "συστήματος"...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by ExpAssist View Post
    μπα αυτες οι θεωριες εχουν πολιτικες χροιες. αν παω σε εναν ψυχολογο και τον αφησω να με διορθωσει θα με συμβιβασει με τα αφεντικα του. το θεμα δεν ειναι να ψαχνουμε λυσεις στα προβληματα που μας δημιουργει το συστημα. το θεμα ειναι να μην εχουμε προβληματα απο το συστημα.
    ας ειναι οι διαταραχες η τροφη της επαναστασης.
    Έχεις ενα point!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Απλα ειχα εναν ανθρωπο στη ζωη μου που τωρα δεν τον εχω πια και οταν διαβασα το λινκ μου θυμισε πολυ τη συμπεριφορα του.Και καποια απο αυτα που λες μου τη θυμιζουν και γι'αυτο ρωτησα.
    Συγγνωμη που σε εφερα σε αυτη τη θεση να τα ξαναθυμιθεις.Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,πραγματικα :)
    Δεν πειράζει μέχρι να απαντήσεις μου πέρασε :) να σαι καλά Nantina καλό μου έκανες.
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Δεν πειράζει μέχρι να απαντήσεις μου πέρασε :) να σαι καλά Nantina καλό μου έκανες.
    :) Θέλω και κάτι ακόμα να ρωτησω,αν και προφανως δε χρειαζεται διοτι απο τον τροπο που μιλας,φαινεται.Αντιμετωπίζ εται σε μεγαλο βαθμο;Θέλω να πω,πλεον εισαι καλύτερα απο πριν,ετσι ακουγεσαι αλλα εσυ πως αισθανεσαι;Αισθανεσαι να εχεις βοηθηθει αρκετα;Και αν καποιος δεν το δεχεται για τον εαυτο του;Και ειναι δικος σου άνθρωπος...τι πρεπει να κανεις;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Petran δεν εχεις αδικο ομως αν δεν υπηρχε το νετ θα ηταν με ενα φιλο τους και δε θα σκεφτονταν τετοιου ειδους πραγματα,ουτε θα γνωριζαν ολα αυτα.Ακομα και να υπαρχει υποψια ΙΨΔ το κανει χειροτερο γιατι τους μπαινει η ιδεα οτι εχουν και μετα τρεχα γυρευε.


    Δεν δεν το "μαθαίνεις αυτό" η το "ακούς" και σου ρχεται σαν να είναι μια είδηση. Και εγώ 11 χρονών ήμουν όταν άρχισα να έχω νευρώσεις/νοσοφοβία και κολλήματα χωρίς να έχω διαβάσει ποτέ πριν τίποτα ανάλογο (φυσικά δεν υπήρχε το ιντερνετ). Η ΙΨΔ και διάφορα αγχωτικά/νευρωσικά π.χ. εμφανίζονται σε παιδική/εφηβική ηλικία χωρίς να έχει προυπάρξει τίποτα. Δεν φτάνει να "είσαι με τους άλλους και να παίζεις μπάλα στις αλάνες" για να μην το πάθεις. Δεν έχει σχέση το πολιτικό σύστημα, η η εποχή. Αυτές οι καταστάσεις υπήρχαν όσο υπήρχε ο άνθρωπος. Δεν είναι σαν αυτό το ρομαντικό που λέγανε "παλιά οι άνθρωποι που ζούσαν αθώα και κοντά στην φύση και δούλευαν δεν είχαν τέτοια προβλήματα". Απλά δεν τα λέγανε και είχαν πιο μεγάλες αντοχές.


    Τα παιδιά η η έφηβοι μπορεί να είναι με τους φίλους τους, να υποφέρουν μέσα τους και να μην το βγάζουν. Το ιντερνετ δίνει τουλάχιστον μια δυνατότητα ενημέρωσης/συζήτησης/απενεχοποίησης. Μπορεί βέβαια να χειροτερέψει μια νοσοφοβία αν π.χ. το ψάχνει κάποιος πολύ για ασθένειες κλπ., αλλά αν δεν ήταν το ιντερνετ, θα το έψαχνες κάπως αλλιώς έτσι και αλλιώς. Π.χ. ρωτώντας δήθεν αθώα συνέχεια τους άλλους, ψάχνωντας σε εγκυκλοπαίδιες κλπ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    :) Θέλω και κάτι ακόμα να ρωτησω,αν και προφανως δε χρειαζεται διοτι απο τον τροπο που μιλας,φαινεται.Αντιμετωπίζ εται σε μεγαλο βαθμο;Θέλω να πω,πλεον εισαι καλύτερα απο πριν,ετσι ακουγεσαι αλλα εσυ πως αισθανεσαι;Αισθανεσαι να εχεις βοηθηθει αρκετα;Και αν καποιος δεν το δεχεται για τον εαυτο του;Και ειναι δικος σου άνθρωπος...τι πρεπει να κανεις;

    κοίτα τα συμπτώματα απλά θα ελατωθούν σε ένταση πάντα πιστεύω θα υπάρχουν. Τώρα πχ οκ δεν σπάω τίποτα μέσα στο σπίτι, δεν έπαψα όμως να θυμώνω κιόλα. Απλά μαθαίνω να ζω με αυτό σιγά σιγά και με ψυχοθεραπείες. Εκείνο που πραματικά έλυσα σχεδόν είναι το να μην τρομοκρατούμαι με τον όρο μοναξιά. Έχω βοηθηθεί ναι γιατί εγώ το ήθελα πρώτα. Σε οποιαδήποτε ασθένεια πιστεύω πως πρώτα ο ασθενής πρέπει να θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του και να συνεργαστεί με το γιατρό και μετά όλα γίνονται καλά. Τώρα αν δεν θέλει να δει γιατρό ο φίλος σου δεν έχω ιδέα πως θα τον πείσεις. Εμένα με πήγαν με στοίχημα. Με πιέζανε πολύ και λέω θα βάλουμε στοίχημα λοιπόν, μου δίνεις 50 ευρώ πατέρα αν με βρει υγειή που έτσι θα με βρει. Δεν ξέρω ειλικρινά και εγώ για λεφτά πήγα μέχρι εκεί σχεδόν έτυχε δλδ... Δεν ξέρω πως να τον πείσεις...
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τι έχω πάθει...?
    By faih in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 17-11-2012, 23:50
  2. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ??
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 30-05-2012, 03:07
  3. Τι εχω πάθει?
    By nea manoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 17-02-2011, 14:21
  4. εχω παθει την πλακα μου ..sos!!!
    By afantos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 16-01-2010, 17:21
  5. Ποσα ακομα παιδάκια θα ειναι θυματα;
    By alex30 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 20-08-2006, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •