Πως αντιλαμβανεστε το ενδιαφερον? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Στην δικη μου περιπτωση εκεινος ελεγε ψεμματα τα οποια καταλαβαινα με την μια και ενω του ελεγα να μου πει την πραγματικη ιστορια γιατι εχω καταλαβει εκεινος προτιμησε να με πεισει οτι λεει την αληθεια και σαφως ελεγε την αληθεια μονο οταν τσακωνομουν ή του ελεγα οτι χωριζουμε. Να σε κοροιδευουν μεσα στα μουτρα σου ειναι αισχρο, δεν ειναι?

    Για αυτά που είπα αναφέρθηκα γενικά. Τωρα συγκεκριμένα αυτο που λες μου εχει συμβεί και εμένα με εναν γνωστό μου και ακολούθησε ακριβώς την ίδια τακτική. Κατα 99% οταν πιάνεις κάποιον να λεει ψέμματα θα σου πει αλλα ψέματα για να καλύψει τα προηγούμενα. Αν δεν σου αρέσει αυτη η κατάσταση φύγε. Δεν μπορείς να κάνεις κάποιον να είναι ειλικρινής αν δεν το χει ή αν δεν το θέλει.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  2. #17
    Άμα συνεχώς έχεις αμφιβολίες για την ειλικρίνεια του και αυτο βγαίνει από αποδείξεις πως συνεχίζεις να συναναστρέφεσαι μαζί του? Το ίδιο θα συμβαίνει για πάντα εκτος κι αν ο ίδιος αλλάξει τον εαυτό του, πόσο ελπίζεις σε κάτι τετοιο?
    γιάννης

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ωπα ωπα να ξεκαθαρισω οτι τον χωρισα μετα απο ολα αυτα.. Απλα ηθελα να δω πως το βλεπετε και εσεις σε περιπτωση που ειμαι μυγιαγγιχτη ή υπερβολικη και ηθελα να διορθωθω..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Ωπα ωπα να ξεκαθαρισω οτι τον χωρισα μετα απο ολα αυτα.. Απλα ηθελα να δω πως το βλεπετε και εσεις σε περιπτωση που ειμαι μυγιαγγιχτη ή υπερβολικη και ηθελα να διορθωθω..
    Παντως, στη συγκεκριμενη περιπτωση... δε σε βρισκω "μυγιαγγιχτη ή υπερβολικη"! Μην εχεις ενοχες για κατι!! stay cool
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Παντως, στη συγκεκριμενη περιπτωση... δε σε βρισκω "μυγιαγγιχτη ή υπερβολικη"! Μην εχεις ενοχες για κατι!! stay cool
    Σε ευχαριστω πολυ! Ασε ενω ξερω οτι εχω δικιο πολλες φορες νιωθω μηπως φταιω εγω. Πρεπει να το διορθωσω. Του ειχα πει απο την αρχη οτι δεν μπορω τα ψεμματα. Τον ειχα συγχωρησει τοοοοσες φορες λεγωντας του οτι με απομακρυνει και προτιμω να μου λεει την αληθεια οσο και να ποναει και οτι εκτιμω περισσοτερο ετσι.. Αλλα προτιμησε να με κοροιδευει μεσα στα μουτρα μου ενω ηξερα οτι ελεγε ψεμματα και προσπαθουσε να με πεισει για το αντιθετο αυτο ειναι το χειροτερο

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Χριστίνα, το θέμα από το ενδιαφέρον κατέληξε στα ψέματα.
    Το πόσα κ.λ.π.
    Κανείς, λέει, δεν θέλει τα ψέματα.
    Ποιος όμως μπορεί να αντέξει την αλήθεια, και πόση μπορεί να αντέξει?
    Aν λέγαμε όλοι πάντα την αλήθεια, ούτε σχέσεις θα υπήρχαν, ούτε γάμοι, ούτε τίποτε.
    Τώρα αν ενδιαφέρεται κάποιος, θα το καταλάβεις.
    Αν αμφιβάλεις, κάτι συμβαίνει.
    Τόσο τα λόγια του, όσο και οι πράξεις του, θα πρέπει να σου δίνουν την αίσθηση ότι ενδιαφέρεται.
    Αν δεν .... hit the road jack.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Eγώ θ' απαντησω στο θεμα που ετέθη αρχικα. Το ενδιαφέρον για μένα εκφράζεται με πράξεις, πότε μικρές και πότε μεγάλες. Το ποιες θα είναι αυτές οι πράξεις έγκειται στην προσωπικότητα του καθενός. Να σου φτιαξω μια ζεστή σουπίτσα όταν θα εισαι άρρωστος, να κλείσω τραπέζι στο αγαπημένο σου εστιατόριο, να σου δώσω το πανωφόρι μου όταν θα κρυώνεις, να σε πάρω τηλέφωνο για να σε ρωτήσω πως αισθάνεσαι, ποιες είναι οι ανάγκες σου, οι επιθυμίες σου, οι φόβοι σου...Πόσο πολύτιμο αυτό!


    Τα λόγια έρχονται σε 2η μοίρα αλλά είναι και αυτά σημαντικά για μένα! Μ' εκνευρίζουν οι άνθρωποι που αδυνατούν να πουν μια τρυφερή κουβέντα! Πόσο πολύτιμα είναι 2 γλυκά λόγια όταν τα έχεις ανάγκη! Δυστυχως σπανια μιλαμε μεταξύ μας και σπάνια ακούμε...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Καλα ολα αυτα αλλα οκ πες οτι εχεις ολα αυτα που λετε οτι δηλωνουν ενδιαφερον αλλα οταν σου λεει ψεμματα τα οποια καταλαβαινεις μπορεις ευκολα να κατσεις σε αυτη την σχεση και να εμπιστευτεις? Αν αυριο μεθαυριο σου πει μεγαλυτερο ψεμμα? Μηπως τελικα αυτοι οι ανθρωποι δεν ενδιαφερονται πραγματικα για σενα αλλα για τον ιδιο τους τον εαυτο? Σαφως μικρα ψεμματακια λεμε ολοι αλλα και παλι αναλογα. Εγω πχ για να πω ψεμματα θα πρεπει να υπαρχει πραγματικος λογος και οχι για να κοροιδεψω τον φιλο μου. Αρα? Που ειναι το ενδιαφερον?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μπορείς να παραθέσεις μερικά παραδειγματα ώστε να καταλάβω ακριβώς περί τείνος πρόκειται?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Να μου λεει ψεμματα λεγοντας μια ιστορια με φιλους του για ενα γεγονος.. το γεγονος ηταν αληθινο αλλα βγαζοντας απεξω τον εαυτο του σε κατι που κανανε ολοι μαζι. Να λεει ψεμματα για την πρωην του για πραγματα που ουτε καν τον ειχα ρωτησει ποτε και που μονος του μου ανοιγοταν. Μου ελεγε ψεμματα για πραγματα που εβλεπα μπροστα μου.. τελος παντων τι να πω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Να μου λεει ψεμματα λεγοντας μια ιστορια με φιλους του για ενα γεγονος.. το γεγονος ηταν αληθινο αλλα βγαζοντας απεξω τον εαυτο του σε κατι που κανανε ολοι μαζι. Να λεει ψεμματα για την πρωην του για πραγματα που ουτε καν τον ειχα ρωτησει ποτε και που μονος του μου ανοιγοταν. Μου ελεγε ψεμματα για πραγματα που εβλεπα μπροστα μου.. τελος παντων τι να πω.
    Με τι είδους πρόθεση το έκανε αυτό?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Με τι είδους πρόθεση το έκανε αυτό?
    Ειπε οτι φοβοταν μην βγαλω ασχημη γνωμη γι αυτον.. στο τελος αφου τον χωρησα μου ειπε και για αλλα ψεμματα που μου ειχε πει λεγωντας οτι ηξερε οτι ηταν λαθος και δεν ξερει τι τον εκανε να τα πει και οτι ηταν απο βλακεια τα περισσοτερα..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Ειπε οτι φοβοταν μην βγαλω ασχημη γνωμη γι αυτον.. στο τελος αφου τον χωρησα μου ειπε και για αλλα ψεμματα που μου ειχε πει λεγωντας οτι ηξερε οτι ηταν λαθος και δεν ξερει τι τον εκανε να τα πει και οτι ηταν απο βλακεια τα περισσοτερα..
    Για να σε κάνει να πιστέψεις ότι είναι καλό παιδί ας πούμε? Ή για να μην δεις κάτι που τον μειώνει?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Για να σε κάνει να πιστέψεις ότι είναι καλό παιδί ας πούμε? Ή για να μην δεις κάτι που τον μειώνει?
    Καλο παιδι ειναι και χαιρομαι που τον γνωρισα γτ ειχε πολλα θετικα. Σιγουρα ηταν το δευτερο αλλα δεν μπορουσα να δεχτω τα τοοοσα ψεμματα του. Του ειχα δωσει πολλες ευκαιριες και του ειχα πει οτι δεν μπορω το ψεμμα..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Καλο παιδι ειναι και χαιρομαι που τον γνωρισα γτ ειχε πολλα θετικα. Σιγουρα ηταν το δευτερο αλλα δεν μπορουσα να δεχτω τα τοοοσα ψεμματα του. Του ειχα δωσει πολλες ευκαιριες και του ειχα πει οτι δεν μπορω το ψεμμα..
    Τώρα δεν είστε μαζί? Προφανώς αυτό προέρχεται από ανασφάλεια αλλά εγώ πίστευα ότι αυτό συμβαίνει σε μικρότερες ηλικίες.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ένα ενδιαφέρον πείραμα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 09-07-2010, 20:20
  2. ενα ενδιαφερον site
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-11-2008, 19:31
  3. Πως αντιλαμβανεστε το υποσυνειδητο.(θεμα απο Marley)
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-09-2008, 22:56
  4. Ένα site με ενδιαφέρον
    By white_rabbit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 15-02-2008, 02:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •