Πρόταση γάμου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    athens
    Posts
    2

    Unhappy Πρόταση γάμου...

    Πρόταση γάμου που την πήρε πίσω!!!
    Για να τα πάρω από την αρχη! Εχω σχέση με ένα νεαρό άνδρα ηλικίας 31 ετών εδώ και 8 χρόνια! Η σχέση μας για 5 περίπου χρόνια ήταν άψογη! Στη συνέχεια έφυγα στο εξωτερικό, οπότε ο σύντροφος μου σύναψε σχέση με άλλη κοπέλα! Φυσικά παράλληλα! Ποτέ δεν μου είπε το παραμικρό, αλλά με άφησε να το καταλάβω μόνη μου και να απομακρυνθώ... Μετά από ένα χρόνο κι ενώ πλέον είχα αρχίσει να τον ξεπερνώ και να τον διεκδικώ, με πλησίασε ξανα και τα ξαναβρήκαμε! Η σχέση μας ήταν και πάλι πολύ καλή, όμως μέσα μου πάντα υπήρχε η αμφιβολία και ο φόβος μήπως ξανασυμβεί το ίδιο!
    Συνεχίσαμε για δύο ακόμη χρόνια, ώσπου την άνοιξη αυτού του έτους έθεσα το ζήτημα του γάμου! Ένιωσα πλέον έτοιμη και του ζήτησα να το σκεφτεί...Μου είπε πως μέχρι τέλος του καλοκαιριού θα επισημοποιήσουμε...
    Περί τα μέσα του καλοκαιριού η συμπεριφορά του άλλαξε! Αρχισε να είναι αγενής και απότομος απέναντι μου για το οτιδήποτε, οτι κι αν έκανα τον ενοχλούσε, ενώ οι καυγάδες έγιναν πολύ συχνοί και έντονοι και καθε φορά μου ζητούσε να φύγω από το σπίτι του! Εγω δεν το έκανα, ενδεχομένως από φόβο, δειλία και ανασφάλεια, ώσπου κάποια στιγμή, μετά από ένα έντονο καυγα και χειροδικία εναντίον μου, χωρίς να του πω οτιδήποτε έφυγα και σταμάτησα για λίγες μέρες την τακτική επικοινωνία μαζί του! Πήγα διακοπές με τις φίλες μου και άρχισα να βγαίνω με την παρέα μου! Θορυβημένος, με επαιρνε συνεχώς τηλέφωνο και με ρωτούσε αν έχω βρει κάποιον άλλο! Κάτι τέτοιο φυσικά δεν ίσχυε...Καποια στιγμή απόφάσισα να τα ξαναβρούμε και μετά από λίγες μερες μου είπε πως θέλει να παντρευτούμε, πως θα μου πάρει μονόπετρο και να κανονίσω σύντομα να πάμε στους γονείς μου! Εγώ χαρούμενη ανακοίνωσα σε γονείς και φίλους τα ευχάριστα και αρχίσαμε μαζί να πηγαίνουμε σε κοσμηματοπωλεία για μονόπετρο! Μου ζήτησε να το αγοράσουμε μαζί για να είναι σίγουρος πως θα μου αρέσει και να ψαξουμε λίγο παραπάνω, γιατί επρόκειτο για μια σημαντική αγορά!
    Εγώ τρελά χαρούμενη ένιωθα πλέον σίγουρη για τη σχέση μου και δεν φανταζόμουν στο ελάχιστο τι θα συνεβαινε...Ξαφνικά σταμάτησε να θέλει να ψάξουμε για δαχτυλίδι, ακύρωσε την συνάντηση με τους γονείς μου με πρόσχημα επαγγελματικές υποχρεώσεις του και άρχισε να εξαφανίζεται! Άρχισε και πάλι να μου μιλάει απότομα, να με προσβάλει και όταν μετά από 2 μήνες τον ρώτησα τι συμβαίνει και γιατί ξαφνικά άλλαξε γνωμη και συπεριφορά! Μου είπε πως φτάιω εγώ για όλα, πως δεν ήταν έτοιμος για γάμο και τον πίεσα εγώ με την φυγή μου, πως κάποια στιγμή θα το κάνει αλλά δεν είναι ακόμη ετοιμος και πως πρόκειται για μια πολύ σημαντική απόφαση που δεν μπορεί να παρει βιαστικά (Υπενθυμίζω πως η σχέση μας μετράει ήδη 8 χρόνια και τα επαγγελματικά μας είναι κατι παραπάνω από καλά)! Φυσικά και αντέδρασα με φωνές και κλάματα! Ένιωσα και παλι προδομένη και να χάνω την εμπιστοσύνη που με τόσες υπερβάσεις είχα αποκτήσει ξανά! Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από την μέρα που μιλήσαμε, οι επαφές μας αραίωσαν, μου είπε αρχικά πως εχω δίκιο και πως κάνει βλακείες και πάλι θα με χάσει, αλλά πλέον είναι και πάλι πολύ απότομος μαζί μου! Μου κλείνει το τηλέφωνο χωρίς λόγο, δεν μου μιλάει καθόλου τρυφερά και οταν τον ρωτάω τι συμβαίνει και γιατί άλλαξε γνώμη και μου προκάλεσε τέτοια απογοήτευση, μου λέει πως δεν με αντεχει και πως είμαι γκρινιάρα και θέλω τα πάντα να γίνονται όποτε και όπως θέλω εγώ! Το αστείο είναι πως οταν αρχικά μου είπε πως μετανιωσε και ΄πως βιάστηκε και ήταν λάθος του να μου πει για γάμο, του είπα πως δεν υπάρχει πρόβλημα, θα εξηγήσω στους γονείς μου και θα του δώσω όσο χρόνο χρειαστεί!
    Πραγματικά πλέον δεν ξερω τι να κανω...Ενω στα επαγγελματικά μου είμαι φοβερά δυναμική, στα προσωπικά μου είμαι τόσο ανασφαλής που αφήνω περιθώρια στον σύντροφο μου να με χειρίζεται και να μου φέρεται χωρίς σεβασμό. Σκέφτομαι να χωρίσω οριστικά μαζί του και να προχωρήσω, υστερα διστάζω και φοβάμαι μήπως πράγματι τον πίεσα και αυτή είναι μια παροδική κατάσταση.
    Ειλικρινά τι να κάνω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Εσύ θα ήθελες να περάσεις την υπόλοιπη ζωή σου με έναν άνθρωπο που όπως φαίνεται (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) είναι ανώριμος, ασταθής και δεν ξέρει τι θέλει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    athens
    Posts
    2
    Σύντομη η απαντηση σου αλλά περιεκτική! Ειλικρινά δενν το χωράει το μυαλό μου πως ένας άνθρωπος μετά από τοσα χρόνια λέει κάτι τόσο σοβαρό και το παίρνει πίσω, γιατί απλά δεν το σκέφτηκε και πολύ...Δεν ξερω αν αυτο που με κανει να μην τον χωρίζω ειναι η ανασφάλεια ή ο εγωισμός!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Ίσως κάθε φορά να πίστευες ότι άλλαξε/ωρίμασε, ότι άρχισε να σε σκέφτεται περισσότερο ή να περίμενες να σου δώσει αυτό που θέλεις. Κι επειδή δεν γινόταν κάτι από αυτά πάντα έμενες με την απογοήτευση (υποθέτω..).
    Όμως θέλεις η ζωή σου να εξαρτάται από την διάθεσή του και τις παρορμητικές αποφάσεις του? Μια "σε παντρεύομαι", την άλλη "όχι ίσως αργότερα" ?
    Δεν ξέρω κατά πόσο το αντέχεις. Το μόνο που θα μπορούσα να σου πω είναι ό,τι κι αν κάνεις τελικά μαζί του ας είναι ΚΑΙ δική σου απόφαση και όχι αποκλειστικά δική του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είναι προφανές ότι ο άνθρωπος δεν θέλει να παντρευτεί. Συγγνώμη που στο λέω έτσι αλλά είναι καλύτερο να μην τρέφεις μάταιες ελπίδες. Απ' όλα όσα μας γράφεις φαίνεται πως τρέφει μέσα του μια συνεχή πίεση και έναν καταναγκασμό προέρχομενο από το γεγονός ότι είμαστε 8 χρόνια μαζί άρα πρέπει να παντρευτούμε. Γι' αυτό και τα συνεχή πισωγυρίσματα. Μας λες πως είναι 31 άρα τα φτιάξατε όταν ήταν 23...Είχε αρκετές προηγούμενες εμπειρίες? Γιατί δεδομένου ότι όλη την δεκαετία των 20 την διανύσατε μαζί, ίσως να νιώθει ότι δεν έχει ζήσει την ελευθερία του όσο θα έπρεπε, λυπάμαι που το λέω αλλά ίσως να έχει απωθημένα. Εσύ, πόσο χρονών είσαι? Πως νιώθεις γενικότερα με την ερωτική σου ζωή? Είσαι στ' αλήθεια έτοιμη για γάμο?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Εγώ θα σταθώ στη χειροδικία... σε προσβάλλει σε μειώνει και χειροδικεί πάνω σου κι εσύ θέλεις να παντρευτείς έναν τέτοιον άνθρωπο;;; εγώ θα είχα φύγει με χίλια....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Δεν είναι για γάμο. Ούτε να το σκέφτεσαι.
    Προχώρα για άλλα.

Similar Threads

  1. Άρχισαν τα όργανα...(του γάμου)
    By Θεοφανία in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 82
    Last Post: 15-09-2011, 19:01
  2. Προταση
    By cod in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 29-07-2011, 04:05
  3. Αντρική Φοβία γάμου?
    By strawberry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2011, 19:43
  4. Όλα του γάμου δύσκολα...
    By Σουέλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 26-06-2011, 02:43
  5. προβληματα γαμου στη διαρκεια πενθους
    By Despina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2006, 10:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •