κουραστηκα να ζω με εμμονες!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159

    κουραστηκα να ζω με εμμονες!!!

    καλημερα σας παιδια! Ειμαι ιδεοψυχαναγκαστικη απο τα 12 (το εχω ξαναναφερει σε αλλο ποστ μου). Τοτε φοβομουν ΜΟΝΟ τις ασθενειες. Απο τα 21 εως τωρα τα πραγματα ειναι πολυ πιο δραματικα.Εχω στο ιστορικο μου 2 νοσηλειες σε ιδιωτικη ψυχιατρικη κλινικη με την θεληση μου (διοτι αρνιομουν πεισματικα να παρω φαρμακευτικη αγωγη οποτε εκει μεσα αναγκαστηκα κατα καποιο τροπο)και συνεδριες γιατρων που μονο ανθρωποι δεν ηταν (με εβλεπαν σαν 50ευρω 'η 80ευρω για 10 λεπτα που με εβλεπαν - χωρις καμια υπερβολη). Παλι θα αλλαξω ψυχιατρο διοτι ο τελευταιος παιζει να ταν κι ο χειροτερος! (5 λεπτα ραντεβου στα γρηγορα με ιδια αγωγη ή μια μικρη αλλαγη της και πληρωνα κανονικοτατα το εκαστοτε ποσο που μου ζητουσε). Φανταστειτε οτι τον ειχα παρακαλεσει ιδιαιτερα να με φροντισει στο ψυχολογικο κομματι διοτι κουραστηκα 12,5 χρονια να εχω ιδεοψυχαναγκασμους και καταναγκαστικες πραξεις! τελικα τζιφος!. Την αλλη εβδομαδα παω σε μια γυναικα παιδοψυχιατρο που ειχε βοηθησει την μητερα μου παλιοτερα με ενα θεμα!

    ενα παραδειγμα καθημερινης σκεψης (παραλογης πιστευω):

    ΛΟΓΙΚΗ: ειναι ποτε δυνατον κοριτσακι μου να εχεις κανει κατι κακο πχ το τελευταιο 6 μηνο και να μην το θυμασαι? Ρε παιδια πειτε μου ειναι δυνατον να κερατωσεις καποιον ανθρωπο με οποιοδηποτε τροπο (φιλι, σεξ, σκεψη) και να μην το θυμασαι? (και γενικα εχω αρκετα καλη μνημη και ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ με απασχολει αυτη η γ******η σκεψη )
    ΠΑΡΑΛΟΓΟ: ναι γιατι να μην ειναι λογικο, ανετα μπορεις να κανεις κατι κακο τετοιου ειδους και να μην το θυμασαι. Εχεις τοσα πραγματα να θυμασαι. Θα θυμασαι οτι κερατωσες κιολας?
    (ανοιγω το τετραδιο μου το οποιο ειναι γεματο ιδεοψυχαναγκασμους και αναλυω ακριβη περιστατικα της ζωης μου, με ποιους εχω μιλησει τον τελευταιο καιρο, τι εχω πει, αν εχω δωσει δικαιωμα κτλ κτλ κτλ και ο γολγοθας συνεχιζεται!.. κΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΤΑΙΞΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ για να τα τραβαω ολα αυτα!:(

    Θελω πισω μια ζωη την οποια ποτε δεν εχω γνωρισει γιατι απο τοτε που αρχισα να θυμαμαι φειδωλα τον εαυτο μου ταλαιπωρουμε απιστευτα πολυ! Κι η πλακα ειναι πως εχω μεγαλωσει σε που υγιες οικογενειακο περιβαλλον.!:( τι φταει? ΓΙΑΤΙ σε μενα? :΄(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Edim δεν φταει μονο το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωσες , ειναι ισως και γονιδιακο ζητημα.

    Το να αλλαξεις ψυχιατρο πιστευω οτι επιβαλλεται , αλλα η παιδοψυχιατρος δεν ξερω τι μπορει να κανει εφοσον εισαι ενηλικη πλεον.
    Το να πας σε εναν ψυχοθεραπευτη το σκεφτεσαι ή οχι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    αυτη η παιδοψυχιατρος ειναι και ψυχοθεραπευτρια ευτυχως! μου ειπε πως θα κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε με τα χαπια ειτε με δικη της παροτρυνσηειτε με καποιον ψυχιατρο ενηλικων που συνεργαζεται!...
    ρε συ απαντησε μου αν θελεις...
    ειναι δυνατον ενα κοριτσι 24 ετων να χει κανει κατι σοβαρο(π.χ να εχει απατησει το αγορι της) και να μην το θυμαται ενω τα χουν περιπου 8 μηνες? (το διαστημα το αναφερω διοτι ειναι σχετικα μικρο για να αλλοιωθει καποια μνημη).

    δεν αντεχω γαμωτο μου! γιατι? :(

Similar Threads

  1. Κουράστηκα !
    By mango in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 25-05-2020, 16:48
  2. .........................ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ..... .......................
    By galina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 13-07-2012, 14:35
  3. Κουραστηκα
    By fiLm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 17-01-2012, 12:08
  4. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.....
    By georks in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 05-09-2011, 16:05
  5. κουράστηκα
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 78
    Last Post: 24-02-2008, 02:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •