Χριστούγεννα στο πατρικό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641

    Χριστούγεννα στο πατρικό...

    Επιστροφή στα λεγόμενα πάτρια εδάφη για τις γιορτές.
    Επιστροφή στην πατρική οικογένεια έστω και για λίγο.

    Και εκεί, μέσα από τις συζητήσεις, τις διενέξεις, τους τρόπους αντίδρασης στα διάφορα συμβάντα, αντιλαμβάνεσαι από που "γεννήθηκαν" όλες αυτές οι φοβίες, τα άγχη και τα γενικότερης φύσης ψυχολογικά προβλήματα. Η ίδια κατάσταση κάθε φορά... προσμονή για τις διακοπές, ελπίδα ότι όλα θα είναι καλά ... και μετά η απογοήτευση...

    Αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα και άσχημα από κάθε άλλη φορά.
    Ερχόμενος να μείνω στο ίδιο σπίτι με τους γονείς (μαζί με τη γυναίκα μου) και τα αδέρφια, οι συγκρούσεις έφτασαν στο αποκορύφωμα. Το άσχημο είναι ότι διακρίνοντας πια τις "πηγές του κακκού" εκείνα τα σημάδια που σου "λένε" από που προέρχεται η Α ή η Β συμπεριφορά σου, εξοργίστηκα και είπα άσχημα λόγια.

    Για άλλη μια φορά αποφάσισα να φύγω νωρίτερα από το πατρικό, μιας και οι προσδοκίες μου δεν εκπληρώθηκαν...

    Ελπίζω ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    καθε οικογενεια εχει τα δικα της..δεν ξερω τι να σου πω.μακαρι καποια αλλη φορα να ειναι ολα πλυ καλυτερα.αλλιως αν ειναι να μην υπαρχει ωραιο κλιμα μην πηγαινεις για μερες.απο το να στενοχωριεσαι..
    καλη χρονια σου ευχομαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by αννυ
    μην πηγαινεις για μερες.απο το να στενοχωριεσαι..
    ακριβώς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    τα φετινά χριτούγεννα και πρωτοχρονια τα πέρασε σπίτι μου με την οικογένεια μου.
    η ψυχική μου υγεία είναι καλύτερη καθε χρονιά που είμαι μαζί τους.
    ίσως επειδή συζητάω μαζί τους. το επιδιώκω. τους λέω οτιδήποτε με απασχολεί. έχουμε συγκρούσεις, τσακωμούς αλλά μιλάμε. και μόνο η προσπάθεια που κάνουνε εκείνοι για να με ακούσουνε ασχέτως που αρκετές φορές δεν με καταλαβαίνουνε.
    παλαιότερα είχα και τα χειρότερα μου χριστούγεννα με τσακωμούς στην οικογένεια.
    είμαι πολύ καλύτερα όμως πλέον και με ικανοποιεί διότι στο μέλλον θα έχω εικόνες μέσα στο μυαλό μου με χαρούμενο background!
    ήθελα να γράψω για εμένα να δείτε οτι είμαι καλύτερα μέσα από τα χειρότερα!
    σας φιλώ

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Siga siga εύχομαι να είσαι όλο και καλύτερα και τα άσχημα να αποτελούν μακρινή ανάμνηση. Το ίδιο εύχομαι για όλους εδώ και για τον εαυτό μου!

    Νικολέτα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •