Προβλήματα σε σχέση από απόσταση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 60
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Quote Originally Posted by Takis 36 View Post
    Κατ'επίφαση; (?) Πως ακριβώς το εννοείς; Αν υπονοείς πως η σχέση μου είναι "φαινομενική", σε διαβεβαιώ πως η σχέση μου αυτή είναι ότι πιο αληθινό έχω ζήσει μέχρι στιγμής. Όλες οι προηγούμενες σχέσεις μου ήταν κοντά μου (χιλιομετρικά), καμία όμως δεν ήταν τόσο σημαντική όσο αυτή. Έχει να κάνει με τον άνθρωπο κι όχι με την κατάσταση ως έχει.
    Επειδή με ρωτάς, σου απαντώ τι νομίζω, όχι, και βέβαια είναι αληθινή για σένα. Έτσι τουλάχιστον το βιώνεις εσύ. Αυτό μας λες.
    Δεν μπορώ να το αμφισβητήσω αυτό.
    Όμως η σχέση απαιτεί δύο και εσύ είσαι μόνος σου.
    Επίφαση δεν σημαίνει "φαινομενική" αλλά επιφανειακή όψη μιας κατάστασης ή γεγονότος.
    Εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε πως νιώθει ο καθένας.
    Ναι έχεις δίκιο, έχει να κάνει με τον άνθρωπο, ο οποίος άνθρωπος όμως, έχει να κάνει με την σχέση και την κατάσταση που αυτός διαμορφώνει.
    Είναι αλληλένδετα.
    Άλλωστε, διακρίνω στην απάντησή σου στην kalopisti, τον φόβο του "δεδομένου" γιατί στο παρελθόν, όπως και τώρα δίνεσαι ολοκληρωτικά, χωρίς αντάλλαγμα, συναισθηματικό εννοώ, ή χωρίς να παίρνεις αυτό που θα ήθελες να πάρεις και να αναγκάζεσαι να την έχεις λίγο στην "τσίτα" κ.λ.π.
    Η σχέση πρέπει να έχει ουσία και βάθος αλλιώς "επι-φαίνεται" ότι είναι σχέση, αλλά δεν είναι, άρα είναι κατ' επίφαση.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Η λαικη εκφραση, ματια που δε βλεπονται ευκολα λησμονιουνται, δυστυχως ταιριαζει αρκετα στην περιπτωση σου. Και επισης το γεγονος οτι θελει να σε κραταει σε ενταση, δεν ειναι καλο γιατι στο τελος, θα φτασεις στα ορια σου και θα λαλησεις. Η Θεοφανια τα ειπε πολυ ωραι οταν σε συμβουλεψε να κουλαρεις... και να μην της επιτρεπεις να σε φερνει σε ενταση.... Επισης, κατι που θα ηταν καλο, εφοσον αγαπιοσαστε, θα επρεπε να βρειτε τροπο, να φερετε κοντα τις δουλειες σας. Δηλαδη, καποιος απο τους 2, να κανει την κινηση και να μπορεσει να βρει μια δουλεια στην περιοχη του αλλο, η και κοντα στην περιοχη και φυσικα να συγκατοικησετε. Επισης, οι σκηνες ζηλοτυπιας, τη στιγμη που και εσυ εχεις εναν κοινωνικο κυκλο και θελεις να τον διατηρησεις, παλι δεν ειναι και πολυ καλο σημαδι. Γιατι αφου εισαστε μακρια ο ενας απο τον αλλον, οποιαδηποτε γνωριμια παλια η καινουρια, ειναι εν δυναμη πειρασμος. Μπορει για σενα να μην ειναι, αλλα αυτο εκεινη δεν το ξερει αφου αντιλαμβανεται τα πραγματα εντελως διαφορετικα. Ενδεχομενως να μην το καταλαβει συντομα.
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  3. #33
    kalopisti, ναι, όλες το μετάνιωναν και ήθελαν να τα ξαναβρούμε, (ξέρω πως ακούγεται "κάπως" αυτό, αλλά είναι η αλήθεια) δυστυχώς όμως όταν είχα "φύγει" από τη σχέση. Το ότι και πολλοί άντρες φέρονται με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή, κολλάνε περισσότερο όταν τρώνε το φτυσιματάκι τους από τις συντρόφους τους, σαφώς και ισχύει. Αναφερόμουν περισσότερο στον εαυτό μου και στο πως φέρομαι γενικότερα στις σχέσεις μου. Γράφεις: οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι περιπλοκες γιατι ειμαστε κατα βαθος ολοι ανωριμοι.. πολύ σοφή φράση φίλη μου, θα την θυμάμαι πάντα γιατί κι εγώ πιστεύω πως ισχύει, όσο κι αν ακούγεται ακραίο.

    Remedy, το ότι ενδιαφέρομαι πραγματικά για αυτήν κι όχι επειδή μου έτυχε, το γνωρίζει ήδη, μιας κι έχει επιβεβαιωθεί αρκετές φορές έως τώρα. Απλά έχει τύχει να με φλερτάρουν ευθέως κάποιες άλλες γυναίκες και να το έχει δει. Δεν έδωσα καμία σχεδόν σημασία και εισέπραξα από την πλευρά της πως νιώθει ασφαλής αλλά και υπερήφανη δίπλα μου, παρά το ότι προσπάθησε αρχικά να με ψαρέψει με διακριτικούς τρόπους για το πως νιώθω για αυτήν, για το πως εισπράττω ένα φλερτ από άλλη γυναίκα, αλλά κι αν υπήρχε περίπτωση να ενδώσω κάποια στιγμή σε κάποιο τέτοιο φλερτ... πιο συγκεκριμένα, έτυχε να με φλερτάρει κάποια άλλη γυναίκα τις τελευταίες ημέρες και πραγματικά διαπίστωσα έντονη ανησυχία μέσα της, παρά το ότι δεν έδωσα καμία απολύτως σημασία στο συμβάν... έφτασε στο σημείο να με ρωτήσει μεταξύ αστείου και σοβαρού: "χωράω να περάσω κάτω απ'την πόρτα;" Πιστεύω πλέον πως όλα όσα έχω υποστεί, είναι εξαιτίας της μεγάλης ανασφάλειας που έχει, η οποία γιγαντώνεται όταν είναι μακριά μου κι έχει ως ασπίδα το να περνάει στην αντεπίθεση... αυτόν τον τρόπο έχει βρει για να προστατευτεί. Συνεπώς, η απόσταση δημιουργεί πολλά προβλήματα και τα μεγεθύνει.. Τέλος, φυσικά και διατηρώ τα ενδιαφέροντα μου, αλλά και τις παρέες και τους φίλους μου! Απλά έχω βάλει σε προτεραιότητα τη σχέση μου.

    rex, υπάρχουν μερικά δεδομένα στη σχέση μου τα οποία δεν γίνεται να αμφισβητούνται.. ένα είναι πως από την πλευρά μου υπάρχουν πολύ έντονα συναισθήματα (ξέρω τον εαυτό μου και το πως νιώθω), δεύτερον υπάρχουν κι από την πλευρά της πολύ έντονα συναισθήματα, διαφορετικά δεν θα έμπαινε στη διαδικασία να έρχεται σε εμένα κάθε τόσο.. θα μπορούσε κάλλιστα να βρει έναν ωραίο γκόμενο στην πόλη της μιας και είναι αρκετά εμφανίσιμη γυναίκα. Γιατί να διανύει κάθε τόσο 300 και βάλε χλμ μακριά (με επισκέπτεται αυτή συχνότερα) από τη στιγμή που ούτε κανένας "λεφτάς" είμαι, ούτε και κανένας σούπερ-ντούπερ γκόμενος; Πίστεψέ με, δεν θα είχε κανένα λόγο να "τρέχει" να με δει κάθε τόσο... θα είχε ήδη διακόψει τη σχέση! Αυτό που είπα στην αρχή κι απ'ότι φαίνεται το παρεξήγησες, είναι ότι με ενοχλεί που έχει αρχίσει να με θεωρεί δεδομένο. Αν συμβεί κάτι τέτοιο σε έντονο βαθμό, γνωρίζω εκ πείρας πως η σχέση θα πάρει τον κατήφορο κι αυτό είναι που θέλω να προλάβω, γι'αυτό κι απευθύνομαι σε εσάς. Το αν είναι επιφανειακή η σχέση μου ή όχι, δεν γίνεται να το κρίνεις από 5-10-20 παραγράφους που έχω γράψει εδώ στο φόρουμ, μιας κι εδώ έχω γράψει περισσότερο για αυτά τα οποία με προβληματίζουν στη σχέση μου και πολύ, πολύ λίγα για τα θετικά στοιχεία της σχέσης μου τα οποία είναι αμέτρητα. Η σχέση μου αυτή φίλε μου, κάθε άλλο παρά επιφανειακή είναι! :)

    Triella, στα μελλοντικά μας σχέδια είναι και η συγκατοίκηση. Το πότε θα συμβεί αυτό και ποιος θα μετακινηθεί τελικά από τους 2 μας θα το δούμε στην πορεία. Θα εξαρτηθεί από το πως θα εξελιχθούν κάποια πράγματα στην προσωπική της ζωή σε επαγγελματικό επίπεδο. Είναι τα πάντα ρευστά. Όσο για τις σκηνές ζηλοτυπίας... δεν αφορούν τους φίλους-φίλες μου, αλλά ξεκάθαρα και μόνο όταν υπάρξει κάποιο φλερτ και το αντιληφθεί. Όταν είμαι με τις παρέες μου, απλά ενοχλείται (οκ.. μπορεί και να μεταφραστεί σε μια μορφή ελαφράς ζήλιας αυτό) επειδή δεν μπορεί να είναι κι αυτή δίπλα μου.

    Anyway... το πάλεψα μέσα μου, ηρέμησα, κούλαρα αρκετά κι έτσι περάσαμε με την κοπέλα μου ένα πολύ όμορφο Σαββατοκύριακο, χωρίς τον παραμικρό καβγά ή παρεξήγηση. Την παρασκευή το βράδυ που ήρθε σε εμένα, εισέπραξα πού έντονα το πόσο της είχα λείψει... μπορεί το μυαλό να σκαρφίζεται διάφορα ψέματα καμιά φορά και μέσω του προφορικού λόγου να κρύβουμε καλά αυτά που πραγματικά νιώθουμε για να "προστατευτούμε", όμως ένα άγγιγμα, μια αγκαλιά, ένα φιλί, ένα μόνο βλέμμα πολλές φορές, μπορούν να πουν όσα τα χείλη δεν επιτρέπουν να βγουν προς τα έξω... αυτό που καταλαβαίνω σε τελική ανάλυση είναι πως τίποτα δεν γίνεται με το "στανιό". Όσο πιέζουμε καταστάσεις (έστω και πολύ αμυδρά και διακριτικά), τόσο επιδεινώνουμε τη θέση μας. Μέχρι στιγμής όλα καλά... το μέλλον, άγνωστο! :)
    Last edited by Takis 36; 23-04-2012 at 09:26.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Εσύ ξέρεις Takis καλύτερα.
    Άποψη εξέφρασα, έκρινα από τα συμφραζόμενα με ενστικτώδη παρόρμηση.
    Άλλωστε ούτε εσύ μπορείς να είσαι σίγουρος.
    Και αυτό το "δεδομένος" μου κόλλησε γιατί εγκυμονεί πλείστους κινδύνους που δεν μπορείς να δεις.
    Ίσως να φταίει ο φόβος ή η ανασφάλεια που ενδεχομένως να νιώθει και να εκδηλώνεται έτσι.
    Την αιτία πρέπει να την αναζητήσεις εσύ.
    Αφού υπάρχουν όπως λες τώρα, περισσότερα αμέτρητα θετικά στη σχέση σου.
    Γιατί όπως το παρουσίασες στην αρχή, θεωρώ ότι ήταν έκδηλη η ανησυχία σου για την πορεία της σχέσης.
    Σε αυτή την περίπτωση εστίασε στα θετικά, μην την τσιτώνεις, δώσε χώρο και βλέπεις.
    Βλέπεις μπερδεύεται το συναίσθημα με την λογική και το εγώ.
    Δεν συμφωνούν μεταξύ τους και δημιουργείται ένταση.

  5. #35
    rex, είναι σαφές πιστεύω πως δεν παρεξήγησα κάτι από αυτά που είπες! :) Πρόκειται περισσότερο για δικό μου λάθος το να μην αναφέρω τα θετικά της σχέσης μου, όπως καταλαβαίνεις όμως, όταν ερχόμαστε σε δύσκολη θέση, εστιάζουμε στο πρόβλημα καθεαυτό κι όχι στο σύνολο.. εξάλλου από την αρχή έχω πει πως έχει ξεπεράσει όλες τις προηγούμενες σχέσεις μου σε όλα τα επίπεδα, οπότε και άφηνα να εννοηθεί πως υπάρχουν και πολύ σημαντικά πράγματα τα οποία με ωθούν στο να μείνω σε αυτή τη σχέση.. θα ήταν αφελές πιστεύω από την πλευρά μου το να έχω ψηλά μια σχέση από την οποία μόνο απογοήτευση εισπράττω.. εστίασα σε αυτό που με προβλημάτιζε περισσότερο κι όχι στο σύνολο αρχικά...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    αντιλαμβανομαι οτι εχετε πολυ καλη χημεια με την κοπελα, με τον καιρο πιστευω θα στρωσουν τα πραγματα! μακαρι να εκτιμησει τη σχεση που εχετε κ να ξεχωρισει απο τις προηγουμενες σχεσεις σου

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by Takis 36 View Post
    .... Γράφεις: οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι περιπλοκες γιατι ειμαστε κατα βαθος ολοι ανωριμοι.. πολύ σοφή φράση φίλη μου, θα την θυμάμαι πάντα γιατί κι εγώ πιστεύω πως ισχύει, όσο κι αν ακούγεται ακραίο.
    ...
    ΟΚ, μπορεί να μας έχουν πεί 150 φορές,εκ των υστέρων, πως είχαμε δίκιο ή είμαστε καλοί αλλά αυτό είναι άτοπο πλέον. Και "είμαστε καλοί" επειδή έτσι είμαστε και όχι επειδή έτσι δικαιούμαστε μπόνους στις γνωριμίες μας.
    Όσο και να δείχνει κάποιος ιδανικός, τον πρώτο λόγο έχουν πάντα τα ένστικτα. Και αυτά είναι βιωματικά. Καθορίζονται από τους γονείς, από τα πρότυπα των ΜΜΕ ect. Στις λίγες δέ περιπτώσεις όπου πρυτανεύει η λογική σκέψη συνήθως λείπει η αρχική φλόγα, ο Έρωτας. Τα αποτελέσματα και των δύο περιπτώσεων έχουν κακή έκβαση συχνά.

    Ωςτόσο, αφού δέν μπορούμε να ελέγξουμε συμπεριφορές τρίτων πρός εμάς, τουλάχιστον ας τιθασεύσουμε εμείς την δική μας εμμονή όταν τα πρώτα σημάδια ασυμβατότητας έρχονται να μας χτυπήσουν καμπανάκι.
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  8. #38
    kalopisti, έχουμε όντως πολύ καλή χημεία, ταιριάζουμε σε πολλούς σημαντικούς τομείς, μεταξύ αυτών και στον ερωτικό, απλά θα πρέπει να εκδηλώνω λιγότερο έντονα τα συναισθήματα μου απέναντί της... τόσο ώστε να μπορεί να διατηρηθεί κάποια ισορροπία. Επίσης πρέπει να κάνω κάτι με τα νεύρα που έχει κάθε φορά που θα γίνει ακόμη και κάτι μικρό.... πρέπει να βρω τα "κουμπιά" της που λέμε..

    carry, θα προσθέσω σ'αυτά που λες, πως ένας άνθρωπος είναι διαφορετικός απέναντι στους φίλους του πχ και διαφορετικός όταν είναι σε μια σχέση. Δεν σημαίνει πχ πως επειδή κάποιος είναι πολύ καλός φίλος και έχει πολύ μεγάλη κοινωνική αποδοχή, θα είναι απαραίτητα και καλός ερωτικός σύντροφος... εδώ είναι που το ένστικτο μπερδεύεται καμιά φορά... επηρεάζεται κι από τον κοινωνικό περίγυρο της/του συντρόφου μας καθιστά εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση το να δούμε καθαρά... Το να τιθασεύσει κανείς μια εμμονή, δεν είναι και το πλέον εύκολο πιστεύω...

  9. #39
    Φαίνεται ότι είσαι αρκετά πιο αισιόδοξος από το πρώτο σου πόστ και μπράβο σου. Νομίζω ότι βρήκες πάντως το πρόβλημα πιο πάνω που ανέφερες ότι είναι σε άμυνα και γι'αυτό αντιδρά έτσι. Μία σχέση την καθορίζουν οι στιγμές που περνάς με τον άλλον και όχι το τηλέφωνο ή το σκυπε. Εφόσον λοιπόν είστε μακρυά το βρίσκω πολύ λογικό να μην αφήνεται υπερβολικά και να προσπαθεί να κρατάει τα ενδιαφέροντα ή τους φίλους της αρκετά ψηλά. Μπορεί (λέω μπορεί, δεν την ξέρω την κοπέλα) να αισθάνεται ανασφάλεια επειδή είσαι μακριά και γι'αυτό να θέλει να αποδείξει στον εαυτό της ότι είναι ανεξάρτητη και τα λοιπά...! Εμένα μου φαίνεται οτι γουστάρει πολύ και γι'αυτό ίσως συμπεριφέρεται λίγο με ανασφάλεια και παιδιάστικα. Γιατί στην τελική όσο συχνά και να βλέπεστε άμα έχει άμεση ανάγκη εσύ δεν θα είσαι εκεί.
    Άμα το συζητήσετε αυτό και λυθεί το θέμα της απόστασης μου φαίνεται ότι θα τα πάτε πάρα πολύ καλά.
    Καλή συνέχεια!

  10. #40
    marylia, είμαι όντως αρκετά πιο αισιόδοξος από το πρώτο μου ποστ κι αυτό επειδή καθώς εξελίσσεται η συζήτησή εδώ, παράλληλα έχουν συμβεί και κάποια γεγονότα μέσω των οποίων διαπίστωσα πως η κοπέλα μου είναι πολύ περισσότερο ανασφαλής απ'όσο νόμιζα... για την ακρίβεια διαπίστωσα (έκπληκτος ομολογώ) με έχει ικανό να της την κάνω με κάποια άλλη έτσι απλά για να περάσω την ώρα μου και χωρίς να νιώθω καθόλου τύψεις, γι'αυτό και βγάζει απέναντί μου μια ακραία συμπεριφορά κάποιες φορές. Ακόμη και το ότι συζητάει για χωρισμό όταν καβγαδίζουμε έντονα καμιά φορά, το κάνει για επιβεβαίωση, γιατί όσες φορές έχω συμφωνήσει με την ιδέα του χωρισμού, σταδιακά ηρεμεί κι αλλάζει από μόνη της γνώμη, χωρίς να την επηρεάσω ιδιαίτερα, απλά την ακούω... σαν να μου κάνει ένα crash-test για να δει κατά πόσο είμαι διατεθειμένος να την αφήσω να βγει από τη ζωή μου.

    Αξίζει να πω το εξής... όταν συναντιόμαστε από κοντά με την κοπέλα μου, είναι πραγματικά άλλος άνθρωπος! Η ζεστασιά αλλά και τα έντονα συναισθήματα που εισπράττω από αυτήν, πραγματικά δεν έχουν προηγούμενο! Ειδικά η αγκαλιά... κυριολεκτικά κολλάει πάνω μου για ώρες ατελείωτες.. είναι πολύ σημαντική για εμένα η αγκαλιά καθώς πιστεύω πως δείχνει πολλά. Από την Παρασκευή που ήρθε μέχρι κι εχθές που έφυγε, δεν αφήσαμε ούτε στιγμή να πάει χαμένη κάνοντας διάφορα πράγματα που αρέσουν και στους 2 μας. Περάσαμε πραγματικά υπέροχα κι ομολογώ πως ευθύνεστε κι εσείς για αυτό μιας κι ακολούθησα τις συμβουλές σας πως πρέπει να κουλάρω πχ, αλλά και το ότι το μοιράστηκα εδώ με εσάς με ηρέμησε αρκετά και κατάφερα έτσι να δω τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία. Η βοήθειά σας μου είναι πραγματικά πολύτιμη και σας ευχαριστώ πολύ όλους για αυτό! :)

  11. #41
    Τελικά η σχέση μου οδηγείται στο χωρισμό από την πλευρά της κοπέλας μου... :(
    Μετά από ένα διάστημα κατά το οποίο η κατάσταση είχε εξομαλυνθεί αρκετά και περνούσαμε πραγματικά καλά, από την περασμένη Τετάρτη τα πράγματα έχουν πάρει τον κατήφορο. Ο λόγος μπορεί να ακουστεί πραγματικά γελοίος, η τροπή που πήραν τα πράγματα όμως είναι αρκετά σοβαρή κι άσχημη. Θα σας παρουσιάσω την κατάσταση ως έχει και με κάθε ειλικρίνεια και πραγματικά αν φταίω κι εγώ σημαντικά κάπου... "καρπαζώστε με" ανελέητα! Λέγαμε από το ξεκίνημα της σχέσης μας να φτιάξουμε κάποια στιγμή ένα άλμπουμ (η κοπέλα μου ήταν αυτή που το πρότεινε πρώτη) με δικές μας φωτο στο fb, όχι βέβαια με αγκαλιές και τέτοια χαζά, νορμάλ πράγματα, μιας και οι 2 ασχολούμαστε αρκετά με την καλλιτεχνική φωτογραφία. Το θέμα το είχαμε συζητήσει κάποιες φορές και μάλιστα η κοπέλα μου είχε ασχοληθεί και είχε επιλέξει κάποιες φωτογραφίες ώστε να επιλέξουμε τις πιο αγαπημένες μας από αυτές και να τις ανεβάσουμε. Εγώ ήμουν από την αρχή θετικός και πραγματικά δεν είχα πρόβλημα, αλλά ούτε κι έχω κάποιου είδους προκατάληψη με το συγκεκριμένο θέμα. Την περασμένη Τετάρτη λοιπόν κι ενώ ανέβαζε κάποιες φωτο από μια συνάντηση που είχε με τους συμφοιτητές της, της λέω μεταξύ αστείου και σοβαρού (μιλούσαμε μέσω γραπτών μηνυμάτων στο fb μιας και ήταν στην πόλη της κι εγώ στη δική μου) "να δούμε πότε θα ανεβάσουμε και το δικό μας άλμπουμ!" και μου απαντάει χαρακτηριστικά "άντε!!κάνε την αρχή και θα το ανεβάσω κι εγώ! όλα από εμένα τα περιμένεις;" Έτσι λοιπόν κι εγώ ξεκίνησα τη διαδικασία κι ανέβασα μερικές φωτό. Της άρεσε πάρα πολύ και ήταν πολύ θετική αρχικά. Μου είπε μάλιστα πως την επόμενη ημέρα θα ανέβαζε κι αυτή κάποιες δικές μας φωτο και στο δικό της προφίλ. Την επόμενη ημέρα όμως άλλαξε ξαφνικά γνώμη και μου είπε πως το θεωρεί too much το να έχουμε και οι 2 το ίδιο άλμπουμ και θα ήθελε να ανέβαζε κάποια στιγμή δικό της άλμπουμ με διαφορετικές δικές μας φωτο.. η αλήθεια είναι πως με ξενέρωσε γιατί αντιλαμβανόμουν έντονα πως δεν ήθελε τελικά να το κάνει. Το θέμα μου όμως δεν ήταν το ότι το μετάνιωσε, αλλά το ότι εγώ ένιωσα ελαφρώς μα....ς... με "άδειασε" με αυτό τον τρόπο χωρίς λόγο... από εκείνο το σημείο και μετά λοιπόν αρχίσαμε να το συζητάμε το θέμα και της είπα πως αφού δεν θέλει να το κάνει κι αυτή τελικά θα διαγράψω κι εγώ το άλμπουμ.. η αλήθεια είναι πως πείσμωσα κι εγώ, το απέκρυψα αρχικά ώστε να μην το βλέπει κανείς και στράβωσε κι αυτή με την κίνηση που έκανα… anyway, επειδή ήδη σας έχω κουράσει με όλο αυτό το κατεβατό, τελικά μαλώσαμε άσχημα, απέκρυψε από το προφίλ της το ότι είμαστε σε σχέση και είναι κάθετη πλέον πως δεν θέλει να φαίνεται με κανέναν τρόπο στο fb πως είμαστε σε σχέση, ούτε και με φωτογραφίες και ισχυρίζεται πως αυτό το κάνει για να μην έχει το fb καμία απολύτως επιρροή στη σχέση μας… το θέμα είναι πως αυτές οι κινήσεις της μου προκαλούν ανασφάλεια αλλά κι ερωτηματικά. Μου δίνει την εντύπωση πως σαν να περίμενε να της δώσω μια αφορμή για να κάνει αυτές της ενέργειες. Επειδή το θέμα με το fb μας έχει δημιουργήσει ξανά πρόβλημα, της πρότεινα να μπλοκάρουμε ο ένας τον άλλο ώστε να ασχολούμαστε μόνο με την αληθινή υπόσταση της σχέσης μας κι όχι με την «ψεύτικη-ηλεκτρονική»… δεν δέχεται τίποτα από ότι της προτείνω, έχει μουλαρώσει και μου λέει διαρκώς πως ή θα πρέπει να προσαρμοστώ με τα νέα δεδομένα ή θα πρέπει να χωρίσουμε… πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας για το όλο θέμα, γιατί η αδιαλλαξία της αλλά και το πείσμα της με προβληματίζουν έντονα.. εδώ και 3 ημέρες μου μιλάει για χωρισμό συνεχώς… πιστεύω πως δεν το θέλει κατά βάθος, αλλά σίγουρα το σκέφτεται έντονα πλέον…

    Σας ζητώ συγγνώμη για όλο αυτό το κατεβατό.. ειλικρινά όμως είμαι χάλια ψυχολογικά κι έχω ανάγκη από τις απόψεις σας… θέλω να ευχαριστήσω προκαταβολικά για την ανάγνωση αλλά και για τις πιθανές σας απαντήσεις.
    Last edited by Takis 36; 22-05-2012 at 11:58.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Συγνωμη αλλα εδω βλεπω και τη δικη σου αδιαλλαξια. Εσυ γιατι δλδ θες σωνει και ντε να ανεβασει κοινες φωτο? Μπορει να το προτεινε μια φορα, μετα αλλαξε γνωμη, σιγα το γεγονος πια! Πολλη αξια δινετε στο φβ! Πιασε και ανεβασε φωτο με φιλες σου, κανε αντ καινουριες κοπελες, παιξε και χαλαρωσε, και αστην αυτη να αναρωτειται το γιατι, οχι εσυ. Τρεξιμο θελει η κοπελια απο οτι βλεπω και απο προηγουμενα ποστ, να σαι χαλλαροοος, και οπου παει!

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    1
    φιλε τακη το να ανεβάσετε φωτο στο φβ ειναι το λιγοτερο που πρεπει να σας ενδιαφερη το θεμα ειναι να ειστε εσεις καλα στην πραγματικοτητα οχι να το βλεπουν οι φιλοι σας μεσω των φωτο και στην πραγματικοτητα να ειστε χαλια οποτε δωσε τοπο στην οργη.
    επειδει εζησα ακριβος παρομοια κατασταση με την δικη σου εχω να σου πω πως επειδει το 90% των σχεσεων με αποσταση χαλανε μεσο chat η τηλεφωνικα καθως και ιδιαιτερα με το chat που δεν εχεις την δυνατοτητα να δεις σε αυτο που λεει ο αλλος πως το λεει μην κανεις ποτε μα ποτε τσακωμο με chat. θα σου προτεινα να βαλεις νερο στο κρασι σου για ακομη μια φορα και να δεις παντα με ψυχραιμια αν μπορεις να σωσεις την σχεση αν δεν τα καταφερεις κατα την δικια μου γνωμη η κοπελα εψαχνε αφορμη να τα σπασετε και να παρεις εσυ το φταιξημο.
    Μην χαλιεσαι για τιποτα παντα οι γυναικες θα μας κανουν να ποναμε το θεμα ειναι σε τη βαθμο θα τους το επιτρεπουμε και να προχωραμε παρακατω

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    συμφωνώ με την λιλιουμ ότι είναι αστεία αφορμή τα του fb.., για να οδηγηθείτε τελικά σε χωρισμό.
    μήπως άλλα αίτια.., που τελικά συσσωρεύτηκαν σας οδηγούν σήμερα στο να θέλετε να δώσετε τέλος;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #45
    @ λιλιουμ, δεν θέλω σώνει και καλά να ανεβάσει κι αυτή κοινές φωτό... και όπως είπα πιο πάνω η αρχική ιδέα ήταν δική της κι όχι δική μου και μάλιστα η ίδια είχε επιλέξει τις φωτό που θα ανεβάζαμε. Μου την έσπασε γιατί άλλαξε γνώμη ξαφνικά κι απ'το πουθενά και το έχει κάνει και σε άλλες περιπτώσεις αυτό. Το ότι θέλει τρέξιμο το έχω καταλάβει.. έλα που όμως δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος;! Μου αρέσει να με εκτιμά μια γυναίκα για αυτό που πραγματικά είμαι κι όχι επειδή θα την έχω συνεχώς στην τσίτα.. να παίξω με άλλες κοπέλες μπορώ άνετα, μιας κι έχω κι εγώ τα φλερτάκια μου... επειδή όμως ζηλεύει με το παραμικρό, δεν ξέρω αν θα είναι και το πιο έξυπνο που μπορώ να κάνω.. πριν από 1 μήνα έγινε της τρελής όταν έκανα ένα απλό like σε μια φωτογραφία προφίλ μιας κοπέλας... όταν κάνω like λέει, σε φωτογραφία προφίλ, σημαίνει ότι την γουστάρω...

    @ShadowMan, έχεις απόλυτο δίκιο για το chat... ο καβγάς όμως έγινε τηλεφωνικά κι όχι στο chat.. σίγουρα κάπου φταίω κι εγώ επειδή δεν το χειρίστηκα έξυπνα από την αρχή, γι'αυτό και έγινε ότι έγινε. Θα δώσω τόπο στην οργή όπως είπες για μια ακόμη φορά κι ότι γίνει...

    @μαρκέλα, πιστεύω κι εγώ πως κρύβονται κι άλλα πίσω από την όλη κατάσταση.. έχω αρχίσει να πιστεύω πως αρχίζει να την κουράζει η απόσταση και πιο συγκεκριμένα το ότι δεν μπορεί να μοιραστεί μαζί μου μικρά, καθημερινά πράγματα. Δεν είναι λίγες οι φορές που μου λέει "θα'θελα να ήσουν κι εσύ εδώ μαζί μου..", και το λέει με ένα μικρό παράπονο.. δεν ξέρω τι να πω...

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω αλλά και να ελέγξω είναι την απίστευτα εκρηκτική της συμπεριφορά, τα νεύρα της αλλά και το πείσμα της... όταν μουλαρώσει δεν κάνει βήμα πίσω που ο κόσμος να χαλάσει! Τις προηγούμενες ημέρες ρίσκαρα και μίλησα σε έναν πολύ καλό της φίλο για το θέμα, ώστε να μου πει αν έχει ανακαλύψει κάποιον τρόπο ώστε να διαχειρίζεται τα νεύρα της.. έμεινα έκπληκτος όταν μου είπε πως σκεφτόταν από την αρχή να μου μου μιλήσει για τα νεύρα της κοπέλας μου!? Μου είπε χαρακτηριστικά πως "όταν νευριάσει, άστη να πει ότι θέλει.. από όσα σου πει, το πιθανότερο είναι να μην εννοεί τίποτα..." κι όντως το έχω διαπιστώσει αυτό.. όταν ηρεμεί, μου δείχνει με τη συμπεριφορά της πως δεν εννοεί τα όσα λέει, αλλά αν ανοίξω θέμα δεν παραδέχεται τίποτα σχεδόν από τα λάθη της, τα οποία είναι υπαρκτά πέρα από κάθε αμφιβολία... το θέμα είναι πως αυτή τη φορά μου είπε πολλά... δεν μπορώ να την ψυχολογήσω με τίποτα όμως!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  2. Σχεση και αποσταση
    By Λυδια32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 19-07-2011, 20:20
  3. Δευτερογενη Ψυχολογικα προβληματα = Λυσεις για μια πιο ουσιαστικη σχεση
    By equilibrium in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2011, 19:17
  4. ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ?
    By Irenefar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-03-2009, 10:28
  5. Σχέσεις απο απόσταση
    By fairys in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 20-03-2009, 15:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •